Кафедра екології, технології захисту навколишнього середовища та лісового господарства
Історія
Кафедра екології створена 29 вересня 1995 року. Передумовою її виникнення стало створення у 1987 році кафедри «Охорони праці і навколишнього середовища». У 1988 році кафедра отримала назву «Екології і охорони праці».
- Кафедрою завідували: 1987 -1988 pp. - професор, д.с.-г.н. В.О. Оліневич; 1988 - 1992 pp. -професор, д.с.-г.н. Т.М. Кірієнко. З 1992 року кафедру очолював професор, д.с.-г.н. М.О. Клименко. У 2015-2016 рр. керівництво кафедри виконувала професор, к.с.-г.н. А.М. Прищепа.
- З 2016 р. і натепер кафедру очолює професор, д.с.-г.н., заслужений діяч науки і техніки України, академік УЕАН, МАНЕБ Микола Олександрович Клименко.
- На сьогодні, кафедра екології готує фахівців за денною та заочною формами навчання із:
- - напряму підготовки 101 «Екологія» - освітньо-кваліфікаційні рівні бакалавр, магістр;
- - напряму підготовки 183 «Технологія захисту навколишнього середовища» - освітньо-кваліфікаційні рівні бакалавр, магістр;
- - напряму підготовки 205 «Лісове господарство» - освітньо-кваліфікаційний рівень магістр.
НАУКОВА ШКОЛА При науковій школі функціонує аспірантура зі спеціальностей екологія, агроґрунтознавство і агрофізика; докторантура за спеціальністю агроґрунтознавство і агрофізика.
- Діяльність наукової школи сталого розвитку соціо-економіко-екологічних систем та природних екосистем (керівник – М.О. Клименко) зосереджена на розвитку методології кількісної і якісної оцінки стану водних, міських екосистем; теоретичних засад відновлення порушених водних екосистем, розробки систем моніторингу параметрів довкілля та засад оцінки соціо-економіко-екологічного стану і розвитку систем різних рівнів адміністративно територіальних одиниць; обґрунтуванню підходів до розрахунку агрегованих, інтегрованих й інтегральних показників соціо-економіко-екологічного розвитку територій, регіонів методом багаторівневого їх агрегування з використанням позитивних і негативних індикаторів у показники вищого ієрархічного рівня; розробці методології розрахунку індексів розвитку соціальної, економічної та екологічної підсистем адміністративно-територіальних одиниць.
- Дослідження також присвячені вивченню динаміки та прогнозуванню інтегрального індексу сталого розвитку регіону із використанням принципів статистичного аналізу і методів нелінійного аналізу. Вдосконалено наукові основи розробки картосхем за інтегральними показниками, які використовуються для візуального визначення соціального, економічного і екологічного стану а також показника сталості розвитку будь-якої території, прийняття необхідних управлінських рішень для покращення ситуації.
- За результатами досліджень розвинуті теоретичні основи, принципи побудови і реалізації моделі оцінки індексу сталості, який характеризує стан соціальної, економічної та екологічної підсистем регіонів з урахуванням їх природно-ландшафтних особливостей, а також структура, вимоги до методичного та інформаційного забезпечення її реалізації.
- Особлива увага в дослідженнях наукової школи приділяється проблемі модернізації освіти для впровадження засад сталого розвитку та підготовці навчально-методичного забезпечення підготовки магістрів для впровадження принципів сталого розвитку в регіонах.
- Результати наукових досліджень впроваджено в навчальний процес. Видано 24 підручників, 30 посібників, 17 монографій та опубліковано понад 500 публікацій. Професор М.О Клименко, доценти І.І. Залеський, Н.М.Вознюк, О.А. Ліхо, О.М. Клименко, Л.М. Стецюк – автори монографій у зарубіжних виданнях.
НАУКОВО-ДОСЛІДНА ДІЯЛЬНІСТЬ ВИКЛАДАЧІВ КАФЕДРИ На кафедрі екології за бюджетною програмою виконували науково-дослідне фундаментальне дослідження на тему: «Розробити теоретичні засади оцінки соціо-економіко-екологічного розвитку регіонів, територій України в контексті сталого розвитку». Окрім того, на кафедрі виконують дві кафедральні науково-дослідної роботи:«Раціональне використання й охорона природних ресурсів Полісся України» та «Розробка регіонального комплексного моніторингу сталості розвитку».
- Науковці кафедри під керівництвом д. с.-г. н., професора М.О. Клименка працювали над виконанням обласної програма «Охорони довкілля, збалансованого природокористування та забезпечення екологічної безпеки до 2012 року; міської програми «Відтворення р. Усті на основі гідроекологічних, геологічних та топографічних вишукувань», у наукових дослідженнях в рамках міжнародному проекту «Впровадження вимог ЄС по Водній Ранковій Директиві (Норвегія-Україна), у міжнародному проекті "Чиста Балтія" з проблем організації моніторингу на міжнародних водних об'єктах.
- Одним з основних напрямів науково-дослідної діяльності на кафедрі є підготовка наукових кадрів. За період 1995 - 2005 роки на кафедрі захищено 8 кандидатських, 3 докторських дисертації. За період 2006 - 2015 pp. – 11 кандидатських дисертацій на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук. В аспірантурі кафедри екології навчається 10 осіб, пошуковець, у докторантурі – двоє осіб.
- При кафедрі функціонує проблемна лабораторія професора Клименка М.О. «Відновлення порушених водних і озерних екосистем». Створена науково-дослідна лабораторія з можливістю використання мультимедійного супроводу для моделювання комунікаційних систем, лекційна аудиторія, яка відповідає найвищому рівню технічного оснащення.
- Серед наукових розробок кафедри слід відмітити: технології відтворення родючості ґрунтів, забруднених радіонуклідами та важкими металами; математичні моделі оцінки стану ґрунтів та водних екосистем; методичні рекомендації щодо відновлення порушених екосистем; комплексної оцінки стану водних екосистем; інтегральної оцінки екологічного стану басейнів річок; оцінки рівня ризиків, що виникають при забезпеченні населення Рівненської області водою; по оцінці соціо-економіко-екологічного розвитку сільських населених та міських селітебних територій; проекти рекультивації земель, технічні умови.
- Результати розробок захищені 32 авторськими свідоцтвами, патентами та впроваджені у виробництво і навчальний процес.
НАУКОВО-ДОСЛІДНА ДІЯЛЬНІСТЬ СТУДЕНТІВ КАФЕДРИ
- На кафедрі екології велика увага приділяється студентській науковій роботі. Понад 30 студентів-екологів неодноразово ставали переможцями Всеукраїнських конкурсів-захистів студентських наукових робіт та Всеукраїнських олімпіад, Всеукраїнських конкурсів студентських науково-дослідних та магістерських робіт. :Серед них: Ян Шилейко – диплом 1-го ступеня за наукову роботу «Токсичність поверхневих вод та донних відкладень р. Устя»; Оксана Наумович – диплом ІІ-го ступеня за наукову роботу «Екологічний стан атмосфери та педосфери мікрорайону «Центральний» м. Рівне»; Олександра Корчевська та Наталія Долженчук стали призерами II туру Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт за галуззю науки «Екологія та екологічна безпека». :Окрім того, дипломом І ступеня нагороджено Олександру Корчевську за роботу: «Реакція біосистем як показник екологічної безпеки мікрорайону Ювілейний м. Рівне» та дипломом II ступеня нагороджено Наталію Долженчук за роботу «Родючість ґрунтового покриву Дубенського району – умова екологічної безпеки функціонування агроекосистем». На Всеукраїнському конкурсі студентських наукових робіт за галуззю «Екологія та екологічна безпека» Олександру Корчевську нагороджено дипломом І ступеня за наукову роботу «Вплив забруднення атмосферного повітря на стан здоров'я населення м. Рівне», а дипломом II ступеня – Наталію Долженчук за наукову роботу «Динаміка вмісту гумусу в ґрунтах ріллі Рівненської області».
- У 2015 році магістр спеціальності «Прикладна екологія та збалансоване природокористування» Андрій Гунтік на Всеукраїнському конкурсі студентських наукових робіт за галуззю «Екологія та екологічна безпека» нагороджений дипломом І ступеня за наукову роботу «Оцінка «здоров'я» гідроекосистеми річки Случ за стабільністю розвитку та цитогенетичним гомеостазом іхтіопопуляцій»; у 2016 р. магістр спеціальності «Прикладна екологія та збалансоване природокористування» Юлія Максимчук на Всеукраїнському конкурсі студентських наукових робіт за галуззю «Екологічна безпека» нагороджена дипломом І ступеня за наукову роботу «Еколого-генетичний моніторинг річки Стир за комплексом показників гомеостазу представників батрахофауни».
- Переможцями ІІ-го етапу Всеукраїнської студентської олімпіади з навчальної дисципліни «Екологія» стали Олег Пророк та Юрій Щербаков. Студенти університету вибороли перше місце у командному підсумку та два дипломи III ступеня у особистому заліку.
- Випускники кафедри екології беруть участь у Міжнародних екологічних форумах, конкурсах магістерських робіт, де вибороли у 2012 році – І місце магістр Л. Нагорна та III місце Н. Якубович в номінації «Чиста річка». У 2013 році магістр Ю. Мороз виборола III місце в номінації «Чиста річка», а О. Уштик виборола І місце в номінації «Чиста планета». У 2014 році магістр Романюк В.Ю. виборов І місце в номінації «Чиста річка», а магістр Степанюк М.М. виборола III місце в номінації «Чистий дім». У 2015 р. Андреюк О. виборла І місце в номінації «Чиста річка».
ВІДЗНАКИ КАФЕДРИ
- Викладачі кафедри неодноразово були відзначені грамотами НУВГП за наукові та методичні досягнення. У різні роки професори М.О. Клименко, A.M. Прищепа, доценти Н.М. Вознюк, І.І. Залеський, О.О. Бєдункова, Л.В. Клименко, О.А. Брежицька є переможцями конкурсу «Краща навчально-методична розробка НУВГП року».
- За значний внесок у підготовку учнівських науково-дослідницьких робіт професори М.О. Клименко, А.М. Прищепа, доцент Т.М. Колесник нагороджені грамотами Рівненської Малої академії наук учнівської молоді та Обласного управління освіти Рівненської державної адміністрації.
- За роки існування кафедри екології викладачами розроблено значну кількість типових програм з навчальних дисциплін для забезпечення підготовки екологів. Викладачі кафедри є авторами підручників, навчальних посібників та монографій, які широко використовують в навчальних закладах України.
МІЖНАРОДНІ ЗВ'ЯЗКИ
- Викладачі кафедри екології проходять стажування на виробництві, в зарубіжних університетах. Кафедра співпрацює з Щецінською політехнікою, Білостоцькою політехнікою та Вищою школою екології і управління у Варшаві, Санкт-Петербурзьким аграрним університетом, Королівським технічним університетом Швеції, навчальними та науково-дослідними закладами України.
ІНФОРМАЦІЯ ДЛЯ ВСТУПНИКІВ
- Які умови зарахування до навчання?
- Для конкурсного відбору на навчання за освітньо-професійною програмою підготовки «бакалавр» зараховуються сертифікати зовнішнього незалежного оцінювання, видані у 2018 році з предметів:
- на спеціальність"Екологія": 1) українська мова, 2) біологія, 3) математика або географія (за вибором);
- на спеціальність"Технологія захисту навколишнього середовища": 1) українська мова, 2) математика, 3) біологія або фізика (за вибором).
- Які документи необхідні?
- 1. Документ про повну загальну середню освіту (копія та оригінал для завірення копії)
- 2. Шість фотокарток розміром 3х4
- 3. Копія довідки про присвоєння ідентифікаційного номера
- 4. Копія паспорта. Військовий квиток або посвідчення про прописку до призовної дільниці (вступник пред’являє особисто)
- 5. Завірений печаткою витяг із трудової книжки (для осіб, які мають стаж роботи)
- 6. Документи, що дають право на пільги
- 7. Сертифікат незалежного тестування
- Більш детальна та розширена інформація про умови вступу на сайті НУВГП в розділі "Абітурієнту"'
- Які можливості є у студентів нашого напрямку?
- - Проживання в гуртожитку на період навчання;
- - Отримання освіти за освітньо-кваліфікаційними рівнями бакалавра, спеціаліста та магістра на денній та заочній формі навчання;
- - Навчання за міжнародними програмами обміну студентів з університетами Східної Європи;
- - Проходження виїзної навчальної практики у різних грунтово-кліматичних регіонах України;
- - Проходження виробничої практики в науково-дослідних установах та підприємствах;
- - Оздоровлення у студентському профілакторії та відпочинок на базі університету на Чорноморському узбережжі;
- - Паралельне заочне навчання на інших спеціальностях університету та отримання другої вищої освіти;
- - Вступ до аспірантури, підготовка та захист кандидатської та докторської дисертації;
- - Отримання консультацій кваліфікованих фахівців з наукових питань;
- - Участь в наукових семінарах, конференціях, виставках науково-технічних досягнень та виробничої продукції;
- - Участь у культурних та творчих студентських заходах.
- На чому акцентується навчальна робота?
- Студенти отримують грунтовні знання з хімічних та біологічних дисциплін, оволодівають сучасними компьютерними технологіями, вивчають іноземні мови та низку фахових дисциплін: екологічний аудит, екологічний менеджмент, природоохоронне законодавтсво та екологічне право, моніторинг навколишнього середовища, антропогенний вплив на геосистеми, радіоекологія тощо.
- Викладачі кафедри екології проводять заняття для студентів всіх напрямів підготовки з навчальної дисципліни «Екологія», напряму «Комп'ютерні науки» з навчальної дисципліни «Моніторинг довкілля». Забезпечують вибіркових цикл дисциплін при підготовці магістрів за спеціальністю «Економіка довкілля і природних ресурсів» з навчальних дисциплін « Стратегія сталого розвитку», «Моніторинг еколого-економічних ситем», «Технології захисту довкілля», «Екологічно чисте виробництво», «Екологічний менеджмент». :Викладачами кафедри розроблені навчально-методичні комплекси близько із 50 навчальних дисциплін обов'язкового та вибіркового блоків підготовки бакалаврів-екологів та 30 навчальних дисциплін при підготовці спеціалістів та магістрів. :Всі навчальні дисципліни забезпечені відповідними підручниками, посібниками, конспектами лекцій та мультимедійними презентаціями.
- Чим можна зайнятись у вільний від навчання час?
- До послуг студентів стадіон, спортивний та тренажерний зали, кафе-бар «Симпозіум», спортивні секції, гуртки творчої самодіяльності. :На базі університету проводяться різноманітні тренінги, розважально-просвітницькі заходи, зустрічі із письменниками, культурними діячами, представниками бізнесу , провідних світових навчальних закладів та органів місцевого самоврядування. :Активну діяльність здійснює і студентське самоврядування університету.
- Де можуть працевлаштовуватись випускники?
- Випускники спеціальностей, що готує кафедра екології мають змогу отримати посади у:
- - структурах обласних, районних та міських управлінь екобезпеки;
- - підвідомчих структурах державної екологічної інспекції (Департамент екологічного контролю; Департамент оперативного контролю та організаційно-аналітичного забезпечення; відділах оперативного контролю; відділах екологічного та радіологічного контролю на митній території України; відділах екологічного контролю водних ресурсів та атмосферного повітря; відділах екологічного контролю земельних ресурсів,поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами; відділах екологічного контролю природно-заповідного фонду, тваринного та рослинного світу; відділах інструментально-лабораторного контролю;
- - установах природно-заповідного фонду, що належать до сфери управління Мінприроди;
- - Державному агентстві водних ресурсів України (басейнові управління водних ресурсів, обласні управління водних ресурсів);
- - підвідомчих структурах Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики;
- - екологічних проектно-наукових організаціях;
- - державних та приватних компаніях екологічного аудиту;
- - службах митного контролю України;
- - лабораторіях промислових підприємств.
- Працевлаштування молодих спеціалістів здійснюється у відповідності з постановою Верховної Ради України від 16 липня 1997 року «Про забезпечення працевлаштування молоді, зокрема випускників шкіл, вузів та інших навчальних закладів», постановою Кабінету Міністрів від 22 серпня 1996 року №992 «Про порядок працевлаштування випускників вищих навчальних закладів, підготовка яких здійснювалася за державним замовленням».
Здобуття наших спеціальностей є гарантією надзвичайно цікавої, корисної для суспільства роботи у галузі захисту навколишнього природного середовища та завжди затребуваної діяльності із забезпечення екологічної безпеки і збереження природних багатств Батьківщини.
- Наша адреса:
- кафедра екології – м. Рівне, вул. Карнаухова (Мірющенко), 53, корпус 7, ауд. 753
Галерея
Дізнайтесь про можливості та переваги навчання студентів на кафедрі екології, технології захисту навколишнього середовища та лісового господарства, проглянувши фільм за посиланням
https://www.youtube.com/watch?v=gmlvcHN0GCk
<gallery> Файл:21.jpg| Файл:1441.jpg| Файл:w.jpg| Файл:Nnn.jpg| Файл:1.jpg| Файл:2.jpg| Файл:3.jpg| Файл:P1.jpg| Файл:52.jpg| Файл:Випуск.jpg Файл:P1140333.JPG| Файл:4f.jpg| Файл:P1060129.JPG Файл:20170909135524.jpg Файл:Lbg.jpg Файл:2c.jpg Файл:3c.jpg Файл:4c.jpg