Відмінності між версіями «Кафедра гідротехнічного будівництва»

Матеріал з Wikiситет
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Рядок 50: Рядок 50:
Кафедра гідротехнічного будівництва НУВГП має хорошу наукову істо-рію, вона виховала багатьох вчених світового рівня, компетентних фахівців-гідротехніків, що працюють у водогосподарській галузі нашої держави і зарубіжних країн та інших сферах народного господарства. Плідна освітянська та наукова діяльність кафедри гідротехнічного будівництва й надалі буде розвиватись і вдосконалюватись на благо нашої держави.
Кафедра гідротехнічного будівництва НУВГП має хорошу наукову істо-рію, вона виховала багатьох вчених світового рівня, компетентних фахівців-гідротехніків, що працюють у водогосподарській галузі нашої держави і зарубіжних країн та інших сферах народного господарства. Плідна освітянська та наукова діяльність кафедри гідротехнічного будівництва й надалі буде розвиватись і вдосконалюватись на благо нашої держави.


== [[Склад Кафедри гідротехнічного будівництва]]==
== [http://nuwm.edu.ua/nni-vgp/kaf-gb Склад кафедри гідротехнічного будівництва] ==
 
== Галерея ==
== Галерея ==
<gallery>
<gallery>

Версія за 18:35, 25 лютого 2016

Історія

Кафедра гідротехнічного будівництва здійснює підготовку інженерів за напрямом «Будівництво» та фахом «Гідротехнічне будівництво». Це одна з найстаріших кафедр університету, яка у 2011 році відзначила 80-річчя своєї діяльності. Сучасну назву кафедра отримала у 2014році. Більшість часу свого існування кафедра мала назву «Гідротехнічні споруди».

Після переведення навчального закладу з Києва у Рівне в 1959р., завідувачем кафедри став к.т.н., доц. Є.Ю.Щодро. Усі відомі викладачі КІІВГ залишилися в м. Києві, а на кафедру гідротехнічних споруд УІІВГ прийшли нові викладачі: В.Т.Александров, Е.Л.Лазарян, С.К.Кузнєцов, В.Й.Маковський, В.Б.Ловцов. Пізніше на кафедру прийшли О.К.П'язоке, В.М.Бондар (останній отримав диплом інженера-гідротехніка за № 01 рівненського періоду УІІВГ; нині його диплом зберігається в музеї НУВГП).

У 1963 – 1968 рр. на кафедру приходять кандидати технічних наук, доценти І.І.Кирієнко, А.Ф.Дмитрієв, С.О.Мохов, В.О.Корнєєв. Основними науковими напрямками кафедри на той час були: гідравлічні дослідження і вибір оптимальних варіантів гідротехнічних споруд; стійкість та міцність гідротехнічних споруд; регулювання русел річок та боротьба з наносами. Керівниками наукових напрямків були провідні вчені України, доктори технічних наук, професори М.М.Біляшевський, Л.І.Дятловицький, В.В.Смислов та співробітники кафедри кандидати технічних наук, доценти Є.Ю.Щодро, С.К.Кузнєцов, А.Ф.Дмитрієв, І.І.Кирієнко, наукову школу яких пройшли в свій час професори, доктори технічних наук І.І. Науменко, М.М.Хлапук, О.А. Рябенко, О.І. Вайнберг, О.Є.Щодро, доценти Г.Ф.Кулик, В.Б. Ловцов, В.Д.Шумінський, А.С.Климук, Т.І.Зима, О.В. Безусяк, Л.А.Шинкарук, В.В.Вечер, Д.А. Дмитрієв.

В різні роки свою частку в загальний доробок кафедри внесли асистенти В.О.Швагер, Г.Г.Герасімов, П.Й.Гончар, А.Ю.Шелестюк, О.Н.Крисенкова, А.П.Гришкевич, В.М.Данильчук, В.Д.Басараба, А.К.Керштейнер, В.О.Головкін, інженери В.О.Хохлін, Г.М.Медяник, А.В.Марков, М.А.Меремінський, Л.М.Бегеза, Т.І.Климук, В.М.Трач, завідувачі лабораторії К.А.Семенов, В.А.Хохлін, К.К.Чміль, лаборанти Р.Уманська, Г.Винокурова, Н.Прощенко, Г.Пославська, М.Ващук, О.Вербов, В.Орлов, А.Островський, Л.Козакевич, В.Кисіль, В.Скибицький, В.Риков, І.Катульський, О.А.Дмитрієва.

З 2002 року кафедру очолює доктор технічних наук, професор Микола Миколайович Хлапук. На кафедрі працюють висококваліфіковані фахівці: доктори технічних наук, професори Д.В.Стефанишин і О.Є.Щодро, кандидат технічних наук, професор С.І.Поташник; кандидати технічних наук, доценти В.В.Вечер, Л.А.Шинкарук, О.В.Безусяк, О.М.Ніколайчук, Є.Г.Герасимов, кандидат технічних наук, старший викладач А.С.Меддур, старший викладач А.В.Дем’янюк. Роботу навчально-допоміжного персоналу кафедри очолює завідувач лабораторії В.П.Дяченко. Майстер з виробничого навчання В.І.Корнійчук, інженер, к.т.н. Л.Р. Ясінська та старші лаборанти М.І.Пилипей і О.А.Ярмолаєв також є випускниками університету. Співробітники кафедри здійснюють не тільки підготовку фахівців, але й виконують багато науково-дослідних робіт. Зокрема, за такими темами: гідравлічні модельні дослідження водозабірних споруд для протипаво-дкових ємкостей на річках Дністер і Тиса; дослідження спеціальних споруд для скидання води з протипаводкових ємкостей та водосховищ; фільтраційні дослідження деформаційних процесів у ґрунтах, причетних до проявів зсуву масивів та руйнування ґрунтових споруд, натурні дослідження фільтраційних процесів на гідротехнічних спорудах України і зарубіжних країн.

Працівники кафедри вбачають своє основне завдання в організації та насиченні лабораторії сучасним обладнанням, яке б дозволяло проводити дослідження з використанням комп’ютерної техніки для подальшої обробки отриманих результатів; розробці нових методик досліджень із поєднанням і застосуванням математичного та фізичного моделювання.

Кафедра має одну з найпотужніших в Україні та в країнах бувшого СРСР лабораторну базу загальною площею 915 м2, в якій проводять навчальні лабораторні заняття та наукові дослідження, що допомагає та сприяє студентам набути практичних навичок для майбутньої діяльності за фахом інженера-гідротехніка. Вона включає велику гідротехнічну (лоткову) лабораторію (площа 545,0 м², сюди входить і насосна станція кафедри) і руслову лабораторію (площа 370,0 м2).

У гідротехнічній лабораторії розміщено низку установок для проведення науково-дослідних та лабораторних робіт з різними гідротехнічними спорудами. Серед них великий дзеркальний лотік з поперечними розмірами 1,0×1,0 м і довжиною 38,8 м. Кінцева частина лотка довжиною 15,6 м може змінювати ухил від 0 до 0,0256. За розмірами і можливостями його застосування, аналогічних лабораторних уставок немає як в Україні, так і в країнах бувшого СРСР. Пропускна здатність лотка становить 500 л/с. Лотік оснащено вимірювальною апаратурою: вимірювальним водозливом, шпіценмасштабами (стаціонарними і рухомими, які встановлено на спеціальних візках). Лотік використовують для своїх досліджень аспіранти та здобувачі вчених ступенів. У лабораторії також с великий бетонний лотік шириною 2,0 м, висотою 1,0 м, довжиною 15,0 м, максимальна витрата води – 300 л/с, який обладнано мірним водозливом та шпіценмасштабами та малий дзеркальний лотік: шириною 0,5 м, довжиною 10,0 м, який також обладнано шпіценмасштабами й мірним водозливом. Є лотік, де розташовано установку для дослідження динамічної дії суден при навалюванні на бокові стінки судноплавних шлюзів; є також русловий майданчик розміром 5,0 x15,0 м для дослідження планових моделей гідровузлів і гідроспоруд. Максимальна витрата води до 500 л/с. Серед установок для проведення лабораторних робіт за навчальними дисциплінами розміщено також діючу модель судноплавного шлюзу; діючі моделі спрягаючих споруд: швидкотік (ширина 0,2 м, довжина – 4,0 м, похил – 0,005); перепад (ширина 0,3 м, загальна довжина – 3,9 м, кількість східців – 3, довжина східця – 0,9 м, витрата води до 20 л/с); установка для вивчення роботи водозаборів і напівзагат (довжина – 3,0 м, ширина – 1,0 м, висота – 0,4 м, витрата – до 20 л/с); діюча модель водозабірного вузла; фільтраційний лотік № 1 (модель земляної греблі); фільтраційний лотік № 2 (модель флютбета).

В русловій лабораторії кафедри розташовано два руслових майданчики з розмірами: одна – 6,3×15,0×1,0 м, друга – 1,5×10,0×0,5 м; дзеркальний лотік – 0,9×8,5×1,3м. На руслових площадках і в лотку виконують дослідження руслових процесів на різних ділянках річок, а також виконують гідравлічне моделювання та дослідження водозабірних, водоскидних, регуляційних, стабілізаційних, мостових та інших споруд.

На кафедрі працюють справжні професіонали й ентузіасти своєї справи, які присвятили цій справі все своє професійне життя. Професори М.М.Хлапук і О.Є.Щодро, доценти Л.А.Шинкарук, В.В.Вечер, О.В. Безусяк працюють на кафедрі вже понад 40 років й самі є випускниками кафедри. Професором кафедри є відомий в Україні та за кордоном гідроенергетик, Герой України, заступник голови правління ПАТ «Укргідроенерго» С.І.Поташник. Саме завдяки йому відбувся перший етап реконструкції каскаду Дніпровських ГЕС, результатом якого є введення додаткових потужностей на діючих ГЕС. Тепер приступили до реалізації другого етапу проекту реконструкції, фінансування якого здійснює Світовий банк. У цих роботах беруть участь працівники кафедри гідротехнічного будівництва, а також всі провідні фахівці навчально-наукового інституту водного господарства і природооблаштування університету.

Викладачі і співробітники кафедри беруть активну участь у науковому забезпеченні галузі, надають консультаційну допомогу виробничникам, беруть участь у їх перепідготовці. Науковці кафедри побували на всіх гідровузлах України й на багатьох гідроспорудах світу – в Алжирі, Лівані, Сирії, Росії, Польщі, Словаччині, Угорщині, Швейцарії, Канаді тощо. Про високий науково-педагогічний рівень працівників кафедри свідчить те, що чимало з них було запрошено для викладацької роботи в навчальних закладах зарубіжних країн. Зокрема, доцент Є.Ю.Щодро працював на Кубі, доцент В.Т.Александров – в Гвінеї та Малі,професор О.А.Рябенко – в Тунісі, доцент Л.А.Шинкарук – в Алжирі.

Всього за «рівненський» період працівники кафедри отримали 25 авторських свідоцтв та патентів, опублікували понад 750 наукових праць.

Основні напрямки наукових досліджень кафедри на сьогодні такі: дослі-дження умов спряження б’єфів; руслоформуючі процеси на гірських і передгірських ділянках річок; дослідження фільтраційних процесів. Результати наукових досліджень співробітників кафедри впроваджують в навчальний процес, використовують при викладанні теоретичних курсів, розробці курсових і дипломних проектів та підготовці магістерських робіт. До науково-дослідної роботи на кафедрі залучаються також студенти. Щорічно вони разом з викладачами готують на наукові конференції 10-15 робіт. Студенти-гідротехніки неодноразово були лауреатами конкурсу ім. Гулі Корольової на кращу студентську наукову роботу. Зокрема, у 2012р. магістрант Сергій Бачук зайняв друге місце на профільній всеукраїнській олімпіаді у Харкові.

За роки існування кафедри гідротехнічного будівництва було підготовлено понад 3500 інженерів-гідротехніків за спеціальністю «Гідротехнічне будівництво річкових споруд і гідроелектростанцій», «Гідромеліорація» та ін. Випускники, які отримали кваліфікацію інженера-гідротехніка на кафедрі працюють у водогосподарських організаціях України і більше ніж у 40 країнах світу. Багато випускників досягли вершин професійної кар’єри за обраною спеціальністю. Серед них є депутати Верховної Ради України та місцевих рад, директори та головні спеціалісти гідроелектростанцій, проектних організацій, державних та природоохоронних установ, мери міст, доктори наук та професори, керівники університетів та інститутів, бізнесмени, генерали.

Підготовка фахівців здійснюється у тісній співпраці з виробництвом. Не-має жодного проекту великих та середніх гідровузлів в Україні, які б не пророблялися на різних рівнях на кафедрі під час виконання курсових та дипломних проектів. Студенти проходять виробничу практику на всіх гідроелектростанціях та у провідних проектних установах України, де потім знаходять фахову роботу. Практично немає жодної енергетичної компанії в Україні, де б не працювали випускники кафедри – інженери-гідротехніки.

Молодим талановитим науковцям відкривається шлях до подальшого зростання. При кафедрі функціонують аспірантура та докторантура, де здійснюється підготовка кадрів вищої кваліфікації на денній та заочній формах навчання. Сьогодні над дисертаціями при кафедрі працюють 4 аспіранти та 3 здобувачі. Керують роботою аспірантів професори М.М.Хлапук, О.Є.Щодро, С.І.Поташник, Д.В.Стефанишин.

Викладачі кафедри активно співпрацюють з науково-дослідними і навчальними закладами України. Кафедра має тісні зв’язки з низкою наукових організацій: Інститутом гідромеханіки Національної академії наук України, Українським науково-дослідним інститутом водогосподарсько-екологічних проблем; виробничими та проектними організаціями: Держводагенством України, Закарпатським облводгоспом, Львівдіпроводгоспом, Укрводпроектом, ДАК «Укргідроенерго», ПАТ «Укргідропроект»; з навчальними закладами України: Національним технічним університетом (КПІ, м. Київ), Національним університетом бу-дівництва та архітектури (КНУБА, м. Київ), Одеською державною академією будівництва та архітектури, Національним транспортним університетом (м. Київ), Морським університетом (м. Одеса). Підтримуються наукові та організаційні зв’язки також із зарубіжними країнами та їх університетами водогосподарського профілю. Науковці кафедри брали участь у низці заходів у Росії, Грузії, Білорусі, Польщі, Швейцарії, Чехії, Словаччині, Алжирі, Лівані, Сирії, Канаді.

Співробітники кафедри за матеріалами своїх досліджень мають публікації в іноземних наукових журналах. Вперше в Україні з ініціативи німецько-українського навчального інституту (директор – професор М.М.Хлапук) та комунального підприємства ФРН було проведено міжнародний симпозіум з питань розвитку водного і комунального господарства України. Професор Д.В.Стефанишин бере участь в практичних роботах з оцінки ризику та обґрунтування безпеки гідроспоруд Бурейської гідроелектростанції, що будується на Далекому Сході в Росії, оцінки ризику з метою обґрунтування варіантів греблі Рогунської гідроелектростанції в Таджикистані. Професор О.Є.Щодро залучається до участі в роботі експертних груп МОН України, зокрема у 2014 р. був експертом робочої групи МОН України з розгляду клопотань, підготовки та подання робіт, представлених на здобуття премії КМУ за розроблення і впровадження інноваційних технологій. Професори, д.т.н. М.М.Хлапук, Д.В.Стефанишин та доцент, к.т.н. Л.А.Шинкарук протягом останніх 10 років виступають експертами міжвідомчої комісії з обстеження стану гідротехнічних споруд на основних гідровузлах України.

Науковці кафедри приймали участь у роботі українського, постійно діючого наукового семінару з гідравліки при Національному транспортному університеті, започаткованого д.т.н., професором В.О.Большаковим (НТУ, м. Київ). Він почав діяти в 1965 р. і одним із перших учасників семінару був аспірант кафедри гідротехнічного будівництва тих часів І.І.Науменко. Починаючи з 1967 р. в роботі семінару щорічно брало участь 2-3 аспіранти та науковці від кафедри. На ньому були заслухані майже всі кандидатські та докторські дисертації співробітників кафедри. Упродовж 1967-2000рр. з доповідями виступали: О.А.Рябенко (1975, 1999, 2000 рр.), М.М.Хлапук (1979, 1995, 1998 рр.), О.Є.Щодро (1988, 1996 рр.), А.С.Климук (1979 р.), В.Д.Шумінський (1980, 1983 рр.), Л.А.Шинкарук (1984, 1985рр.), В.В.Вечер (1985 р.), О.В. Рубльов (1996р.). З питань створення Національного комітету з гідравлічних досліджень на семінарі виступив професор А.Ф.Дмитрієв. Усього від кафедри на семінарі було заслухано 27 доповідей.

Поряд з навчально-виховною та науковою діяльністю кафедра проводить роботу з надання допомоги виробничим та проектним організаціям. Вона полягає не тільки у проведенні дослідницьких робіт за госпдоговірними темами, а її у безпосередній участі в проектуванні та будівництві водогосподарських об’єктів. Каскад декоративних ставків у парку ім. Шевченка (м. Рівне); вишукування, проектування і безпосередня участь у будівництві гідропарку в м. Рівне (доценти І.І.Кирієнко та В.Б.Ловцов), розробка проекту декоративних ставків (доцент В.Б.Ловцов, асистент В.А.Головкін) – все це заслуга співробітників кафедри. Безпосередню брали участь у наукових спостереженнях за роботою гребель підприємства «Азот» професор А.Ф.Дмитрієв, доценти Т.І.Зима, В.М.Бондар. Рекогносцирувальні роботи з проектування каналу для змагань з веслувального спорту з причальними спорудами і човновою станцією на р.Устя виконав доцент А.С.Климук; благоустрій і регулювання р. Устя в межах м. Рівне (професор Хлапук М.М., доцент Шинкарук Л.А.). Це неповний перелік усього, чим займалися працівники кафедри тільки в межах Рівненської області. Крім того, її співробітників майже щороку залучали до роботи у протипаводкових комісіях (професор А.Ф.Дмитрієв) з видачею рекомендацій для проектування огороджувальних дамб для захисту населених пунктів північних районів області від затоплення паводковими та повеневими водами р. Горинь. Професор М.М.Хлапук постійно співпрацює як експерт з державними органами, громадськими й міжнародними організаціями, бере участь у роботі обласної комісії з надзвичайних ситуацій, надає консультації та виконує натурні обстеження роботи земляних гребель у Рівненській області.

Сучасні проекти, над якими працює кафедра стосуються розробки схем регулювання гірських і передгірських ділянок річок; розробки схем і методів розрахунку деформацій русел на окремих ділянках; розробка гідротехнічних споруд польдерних систем та об’єктів протипаводкового захисту; розробка і вдосконалення кріплень берегів річок та їх розрахунки; дослідження місцевих розмивів біля гідротехнічних споруд та берегів річок; дослідження структури потоку біля притискних берегів; дослідження умов формування донних гряд в береговій зоні та їх впливу на русловий потік; дослідження умов роботи кріплень берегів та ділянок дна біля регуляційних споруд; покращення режимів роботи гідротехнічних споруд на меліоративних системах та екологічного стану річок і водогосподарських систем; дослідження закономірностей фільтрації через неоднорідні ґрунти; дослідження шляхів управління нестаціонарного фільтрування під час очищення стічних вод; дослідження схем покращення екологічного стану малих річок за допомогою систем напівзагат; дослідження впливу масоо-бмінних характеристик потоку на його екологічний стан.

Плідна й багаторічна праця науковців кафедри знайшла своє визнання й на рівні держави. Професор С.І.Поташник відзначений орденом України «За заслуги» ІІІ ступеня (2000 р.), орденом «Трудового червоного прапора» (1971 р.), званням Героя України з врученням ордену Держави (2002 р.), численними державними преміями й почесними званнями. Завідувач кафедри, доктор технічних наук М.М.Хлапук є почесним працівником Укргідроенерго й відмінником освіти України. Професор О.Є.Щодро у 2014р. був нагороджений премією ім. М.А.Гаркуші Держводагенства України. Доцента кафедри В.В.Вечера відзначено званнями «Почесний працівник державного агентства з водних ресурсів України» (2007р.) та «Відмінник освіти України» (2010 р.).

Найпідготовленіші студенти IV та V курсів залучаються до роботи у міжнародних програмах, зокрема в програмі розвитку енергетики до 2030 р.; програмі реконструкції ГЕС Дніпровського каскаду; програмі впровадження малої гідроенергетики; у проектах з країнами близького та далекого зарубіжжя, зокрема Німеччиною. Угорщиною, Польщею, Сирією, Республікою Білорусь, В’єтнамом, Екваторіальною Гвінеєю та іншими.

Захист дипломних проектів та магістерських робіт студентів – випускників кафедри проходить на діючих гідровузлах України з залученням провідних фахівців у галузі гідротехніки та гідроенергетики. За висновками Державних екзаменаційних комісій дипломні роботи студентів-гідротехніків визнано такими, що їх виконано на високому професійному рівні з застосуванням сучасних комп’ютерних технологій. Відразу ж після захисту дипломних проектів випускникам пропонують роботу на гідроелектростанціях Дніпровського та Дністровського каскадів ГЕС-ГАЕС, у провідній проектній організації України в галузі гідротехніки та гідроенергетики - ПАТ «Укргідропроект», а також у ПАТ «Укргіпроруда», «Укрводоканалпроект», «Укррибпроект», регіональних управліннях зрошувальних та осушувальних систем тощо.

Кафедра гідротехнічного будівництва НУВГП має хорошу наукову істо-рію, вона виховала багатьох вчених світового рівня, компетентних фахівців-гідротехніків, що працюють у водогосподарській галузі нашої держави і зарубіжних країн та інших сферах народного господарства. Плідна освітянська та наукова діяльність кафедри гідротехнічного будівництва й надалі буде розвиватись і вдосконалюватись на благо нашої держави.

Склад кафедри гідротехнічного будівництва

Галерея