Відмінності між версіями «Кафедра гідротехнічного будівництва та гідравліки»

Матеріал з Wikiситет
Перейти до навігації Перейти до пошуку
 
(Не показані 150 проміжних версій 3 користувачів)
Рядок 4: Рядок 4:


== ЗАГАЛЬНА ІНФОРМАЦІЯ ==
== ЗАГАЛЬНА ІНФОРМАЦІЯ ==
Кафедра гідротехнічного будівництва та гідравліки здійснює підготовку інженерів за спеціальністю «Гідротехнічне будівництво, водна інженерія та водні технології», освітньою програмою «Гідротехнічне будівництво» та «Гідротехнічне будівництво, водна інженерія та водні технології». Це одна з найстаріших кафедр університету, яка у 2016 році відзначила 85-річчя своєї діяльності. Сучасну назву кафедра отримала у 2017 році. Більшість часу свого існування кафедра мала назву «Гідротехнічні споруди» [[Кафедра гідротехнічного будівництва]].
'''Кафедра гідротехнічного будівництва та гідравліки''' здійснює підготовку інженерів за спеціальністю «Гідротехнічне будівництво, водна інженерія та водні технології», освітньою програмою «Гідротехнічне будівництво» та «Гідротехнічне будівництво, водна інженерія та водні технології». Це одна з найстаріших кафедр університету, яка у 2016 році відзначила 85-річчя своєї діяльності. Сучасну назву кафедра отримала у 2017 році. Більшість часу свого існування кафедра мала назву «Гідротехнічні споруди» та [[Кафедра гідротехнічного будівництва]].


=== Викладацький склад кафедри ГТБГ ===
В.о. завідувача кафедри: Волк Любов Романівна, к.т.н., доцентка <br>
Адреса: м. Рівне, вул. В'ячеслава Чорновола, буд. 41, навчальний корпус № 4, каб. 423 <br>
Телефон внутр.: 9-93 <br>
E-mail: kaf-gb@nuwm.edu.ua <br>


1. Шинкарук Любомир Антонович - доцент, к.т.н., завідувач кафедри<br />
=== Історія кафедри ===
Кафедра гідротехнічного будівництва та гідравліки більшість часу свого існування мала назву «Кафедра гідротехнічних споруд» – одна із найстаріших в національному університеті водного господарства та природокористування, а також серед споріднених кафедр водогосподарського профілю інших вищих навчальних закладів України. Вона була створена наказом від 18 серпня 1930р. в Київському інженерно-меліоративному інституті (КІМІ) і отримала назву "гідротехніка". Колектив кафедри складався з декількох викладачів і першим завідувачем був професор О.П.Артем'євський.


2. Хлапук Микола Миколайович - професор, д.т.н., директор ННІ водного господарства та природооблаштування<br />
Після переведення навчального закладу з Києва у Рівне в 1959р., завідувачем кафедри став к.т.н., доц. Є.Ю.Щодро. Усі відомі викладачі КІІВГ залишилися в м. Києві, а на кафедру гідротехнічних споруд УІІВГ прийшли нові викладачі: В.Т.Александров, Е.Л.Лазарян, С.К.Кузнєцов, В.Й.Маковський, В.Б.Ловцов. Пізніше на кафедру прийшли О.К.П'язоке, В.М.Бондар (останній отримав диплом інженера-гідротехніка за № 01 рівненського періоду УІІВГ; нині його диплом зберігається в музеї НУВГП).


3. Стефанишин Дмитро Володимирович - професор, д.т.н.<br />
У 1963 – 1968 рр. на кафедру приходять кандидати технічних наук, доценти І.І.Кирієнко, А.Ф.Дмитрієв, С.О.Мохов, В.О.Корнєєв. Основними науковими напрямками кафедри на той час були: гідравлічні дослідження і вибір оптимальних варіантів гідротехнічних споруд; стійкість та міцність гідротехнічних споруд; регулювання русел річок та боротьба з наносами. Керівниками наукових напрямків були провідні вчені України, доктори технічних наук, професори М.М.Біляшевський, Л.І.Дятловицький, В.В.Смислов та співробітники кафедри кандидати технічних наук, доценти Є.Ю.Щодро, С.К.Кузнєцов, А.Ф.Дмитрієв, І.І.Кирієнко, наукову школу яких пройшли в свій час професори, доктори технічних наук І.І. Науменко, М.М.Хлапук, О.А. Рябенко, О.І. Вайнберг, О.Є.Щодро, доценти Г.Ф.Кулик, В.Б. Ловцов, В.Д.Шумінський, А.С.Климук, Т.І.Зима, О.В. Безусяк, Л.А.Шинкарук, В.В.Вечер, Д.А. Дмитрієв.


4. Ткачук Микола Микитович - професор, д.т.н.<br />
В різні роки свою частку в загальний доробок кафедри внесли асистенти В.О.Швагер, Г.Г.Герасімов, П.Й.Гончар, А.Ю.Шелестюк, О.Н.Крисенкова, А.П.Гришкевич, В.М.Данильчук, В.Д.Басараба, А.К.Керштейнер, В.О.Головкін, інженери В.О.Хохлін, Г.М.Медяник, А.В.Марков, М.А.Меремінський, Л.М.Бегеза, Т.І.Климук, В.М.Трач, завідувачі лабораторії К.А.Семенов, В.А.Хохлін, К.К.Чміль, лаборанти Р.Уманська, Г.Винокурова, Н.Прощенко, Г.Пославська, М.Ващук, О.Вербов, В.Орлов, А.Островський, Л.Козакевич, В.Кисіль, В.Скибицький, В.Риков, І.Катульський, О.А.Дмитрієва.


5. Безусяк Олександр Володимирович - доцент, к.т.н.<br />
З 2002 по 2015 роки кафедру очолював доктор технічних наук, професор Микола Миколайович Хлапук. На кафедрі працювали висококваліфіковані фахівці: доктори технічних наук, професори Д.В.Стефанишин і О.Є.Щодро, кандидат технічних наук, професор С.І.Поташник; кандидати технічних наук, доценти В.В.Вечер, Л.А.Шинкарук, О.В.Безусяк, О.М.Ніколайчук, Є.Г.Герасімов, кандидат технічних наук, старший викладач А.С.Меддур, старший викладач А.В.Дем’янюк. Роботу навчально-допоміжного персоналу кафедри очолює завідувач лабораторії В.П.Дяченко. Майстер з виробничого навчання В.І.Корнійчук, інженер, к.т.н. Л.Р. Ясінська та старші лаборанти М.І.Пилипей і О.А.Ярмолаєв також є випускниками університету. Співробітники кафедри здійснюють не тільки підготовку фахівців, але й виконують багато науково-дослідних робіт. Зокрема, за такими темами: гідравлічні модельні дослідження водозабірних споруд для протипаво-дкових ємкостей на річках Дністер і Тиса; дослідження спеціальних споруд для скидання води з протипаводкових ємкостей та водосховищ; фільтраційні дослідження деформаційних процесів у ґрунтах, причетних до проявів зсуву масивів та руйнування ґрунтових споруд, натурні дослідження фільтраційних процесів на гідротехнічних спорудах України і зарубіжних країн.


6. Білецький Анатолій Альфонсович - доцент, к.т.н.<br />
З 2015 по 2023 роки завідувачем кафедри був кандидат технічних наук, доцент Любомир Антонович Шинкарук. У 2017 році, після реорганізації Навчально-наукового інституту водного господарства та природооблаштування НУВГП, до кафедри було приєднано частину кафедри гідравліки та інженерної гідрології, в результаті чого кафедру гідротехнічного будівництва було перейменовано на кафедру гідротехнічного будівництва та гідравліки.


7. Вечер В’ячеслав Валентинович - доцент, к.т.н.<br />
З 01.01.2024 року по даний час в.о. завідувача кафедри гідротехнічного будівництва та гідравліки є кандидатка технічних наук, доцентка Волк Любов Романівна. На даний час кафедра входить до складу оновленого ННІ. Оскільки в результаті реорганізації у вересні 2023 року ННІ водного господарства та природооблаштування НУВГП перейменовано на ННІ енергетики, автоматики та водного господарства.


8. Герасімов Євгеній Генріхович - доцент, к.т.н., начальник науково-дослідної частини НУВГП<br />
=== Освітні програми ===
Кафедра гідротехнічного будівництва та гідравліки займається підготовкою здобувачів вищої освіти за спеціальністю 194 «Гідротехнічне будівництво, водна інженерія та водні технології», яка направлена на підготовку фахівців для водогосподарського та гідроенергетичного комплексів нашої держави та інших країн.


9. Токар Людмила Олександрівна - доцент, к.т.н., заступник директора з виховної роботи<br />
'''''Освітньо-професійна програма (бакалавр)''''' ''"Гідротехнічне будівництво, водна інженерія та водні технології"'' першого (бакалаврського) рівня вищої освіти за спеціальністю 194 "Гідротехнічне будівництво, водна інженерія та водні технології" галузі знань 19 "Архітектура та будівництво". Кваліфікація: Бакалавр з гідротехнічного будівництва, водної інженерії та водних технологій https://ep3.nuwm.edu.ua/21015/.


10. Волк Любов Романівна - доцент, к.т.н.<br />
'''''Освітньо-професійна програма (магістр)''''' ''«Гідротехнічне будівництво»'' другого (магістерського) рівня вищої освіти за спеціальністю 194 "Гідротехнічне будівництв, водна інженерія та водні технології" галузі знань 19 "Архітектура та будівництво". Кваліфікація: Магістр з гідротехнічного будівництва, водної інженерії та водних технологій https://ep3.nuwm.edu.ua/21013/.


11. Мельничук Інна Миколаївна - старший викладач, к.т.н.<br />
=== Завідувач кафедри ===
'''''Волк Любов Романівна''''' - в.о. завідувача кафедри гідротехнічного будівництва та гідравліки, к.т.н., доцентка
<gallery>
Файл:969.jpg|
</gallery>
Е-mail: l.r.volk@nuwm.edu.ua<br>
Вн. тел.: 9-33


12. Дем’янюк Алла Володимирівна - старший викладач<br />
=== Склад кафедри ===


13. Корнійчук Володимир Іванович - доцент, к.т.н., провідний інженер НГЛ НУВГП
1. Волк Любов Романівна - в.о. завідувача кафедри, доцентка, к.т.н., доцентка <br />
2. Хлапук Микола Миколайович - професор, д.т.н., професор <br />
3. Ткачук Микола Микитович - професор, д.т.н., професор <br />
4. Герасімов Євгеній Генріхович - професор, д.т.н., професор, начальник науково-дослідної частини НУВГП<br />
5. Гурин Василь Арсентійович - професор, д.т.н., професор <br />
6. Шинкарук Любомир Антонович - доцент, к.т.н., доцент <br />
7. Білецький Анатолій Альфонсович - доцент, к.т.н., доцент <br />
8. Токар Людмила Олександрівна - доцентка, к.т.н., доцентка <br />
9. Корнійчук Володимир Іванович - доцент, к.т.н., провідний інженер НГЛ ННІЕАВГ <br />
10. Мельничук Інна Миколаївна - старша викладачка, к.т.н.<br />
11. Дем’янюк Алла Володимирівна - старша викладачка <br />
12. Клімов Сергій Васильович - доцент, к.т.н., доцент <br />
13. Новачок Олександр Михайлович - доцент, к.с-г.н, доцент <br />
14. Пінчук Олег Леонідович - доцент, к.т.н., доцент  <br />
15. Романюк Іван Васильович - доцент, к.т.н., доцент <br />


=== Матеріально-технічна база кафедри ГТБГ ===
'''Навчально-допоміжний персонал кафедри'''<br />


Кафедра ГТБГ має одну з найпотужніших в Україні лабораторну базу, яка складається з гідротехнічних та гідравлічних лабораторій. Дані лабораторії входять до складу єдиної Навчальної гідротехнічної лабораторії Навчально-наукового інституту водного господарства та природооблаштування, НУВГП. В цих лабораторіях проводять навчальні лабораторні заняття та наукові дослідження, що допомагає та сприяє студентам набути практичних навичок для майбутньої діяльності за фахом інженера-гідротехніка.
Сімаченко Оксана Юріївна - діловод кафедри


=== Основні навчальні дисципліни кафедри ГТБГ ===
== НАВЧАЛЬНА РОБОТА КАФЕДРИ ==
Кафедра гідротехнічного будівництва та гідравліки (ГТБГ) Навчально-наукового інституту енергетики, автоматики та водного господарства (ННІ ЕАВГ) виконує навчальну роботу за всіма видами занят: лекційні, практичні, лабораторні заняття, курсові проекти, курсові роботи, дипломні та магістерські роботи, ознайомча, навчальна, виробнича, переддипломна та науково-дослідна практики.


1. Технічнамеханікарідин та газу; <br />
Кількість навчальних дисциплін, що викладаються кафедрою складає 42 одиниці:
# Автоматизоване проектування у гідротехнічному будівництві; https://ep3.nuwm.edu.ua/22859/ <br />
# Берегозахисні та русловиправні споруди; <br />
# Будівництво гідротехнічних об`єктів; http://ep3.nuwm.edu.ua/12069/ <br />
# Виробнича база будівництва; http://ep3.nuwm.edu.ua/16913/ <br />
# Водні шляхи і порти; http://ep3.nuwm.edu.ua/12195/ <br />
# Гідравліка; http://ep3.nuwm.edu.ua/16928/, http://ep3.nuwm.edu.ua/16927/<br />
# Гідрогазодинаміка; http://ep3.nuwm.edu.ua/10458/, http://ep3.nuwm.edu.ua/10459/, http://ep3.nuwm.edu.ua/10460/ <br />
# Гідротехнічні споруди; http://ep3.nuwm.edu.ua/16482/<br />
# Гідротехнічні споруди енергетичних об`єктів і систем;  http://ep3.nuwm.edu.ua/19814/<br />
# Економіка будівництва; http://ep3.nuwm.edu.ua/17127/ <br />
# Експлуатація гідротехнічних споруд; http://ep3.nuwm.edu.ua/24298/ <br />
# Інженерна гідравліка; http://ep3.nuwm.edu.ua/12902/<br />
# Моделювання гідравлічних явищ і гідротехнічних споруд; https://ep3.nuwm.edu.ua/23064/ <br />
# Надійність гідротехнічних споруд та систем; https://ep3.nuwm.edu.ua/23657/ <br />
# Накопичувачі вторинних ресурсів; http://ep3.nuwm.edu.ua/16374/, http://ep3.nuwm.edu.ua/16375/<br />
# Організація і технологія будівельних робіт; http://ep3.nuwm.edu.ua/14217/, http://ep3.nuwm.edu.ua/11019/ <br />
# Організація і технологія гідротехнічного будівництва; http://ep3.nuwm.edu.ua/5112/<br />
# Основи гідротехніки та нормативна база в ГТБ; http://ep3.nuwm.edu.ua/13302/<br />
# Рибогосподарська гідротехніка з основами геодезії 2; http://ep3.nuwm.edu.ua/12071/ <br />
# Спеціальні гідротехнічні споруди; http://ep3.nuwm.edu.ua/12424/ <br />
# Техніко-економічна ефективність гідротехнічних об`єктів; http://ep3.nuwm.edu.ua/12434/ <br />
# Управління та планування будівництвом 2; http://ep3.nuwm.edu.ua/12163/ <br />
# Гідрогазодинаміка та прикладна гідравліка; http://ep3.nuwm.edu.ua/19657/ <br />
# Інтегроване управління водними ресурсами <br />
# Будівельна та меліоративна техніка <br />
# Управління та планування  будівництвом 1 <br />
# Кошторисна вартість будівництва <br />
# Реконструкція гідромеліоративних систем <br />
# Реконструкція водогосподарських систем <br />
# Будівельна та меліоративна техніка <br />
# Кошторисна справа та фінансування  будівництва <br />
# Кошторисна вартість та фінансування будівництва <br />
# Основи гідроінформатики <br />
# Облік водних ресурсів <br />
# Інформаційні технології у водному господарстві <br />
# Моделювання водних явищ і процесів <br />
# Технологія поливів <br />
# Основи гідроінформатики <br />
# Основи технічної експлуатації ВГС та систем <br />
# Гідроінформаційне моделювання <br />
# Методологія наукових досліджень <br />
# Гідроінформаційні системи <br />


2. Гідравліка, гідро- та пневмоприводи; <br />
== МЕТОДИЧНА РОБОТА КАФЕДРИ ==
 
Для всіх дисциплін кафедри ГТБГ розроблено навчально-методичні матеріали та комплекси, які знаходяться в цифровому репозиторії НУВГП та на кафедрі (каб. 423).
3. Гідравліка; <br />
Також, для основних  дисциплін, які викладаються кафедрою ГТБГ, розроблено підручники, навчальні посібники.
 
=== Методичні вказівки ===
4. Проектування та розрахунки ГТС; <br />
# 01-04-69М Хлапук, М. М. та Шинкарук, Л. А. та Волк, Л. Р. (2023) МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ до виконання практичних завдань та самостійної роботи з навчальної дисципліни «Спеціальні гідротехнічні споруди».
 
# 01-04-65М Шинкарук, Л. А. та Волк, Л. Р. та Корнійчук, В. І. (2023) Методичні вказівки і програма науково-дослідної практики для здобувачів вищої освіти другого (магістерського) рівня за освітньо-професійною програмою «Гідротехнічне будівництво» спеціальності 194 «Гідротехнічне будівництво, водна інженерія та водні технології» денної і заочної форм навчання.
5. Інженерна гідравліка; <br />
# 01-04-66М Шинкарук, Л. А. та Волк, Л. Р. та Корнійчук, В. І. (2023) Методичні вказівки до виконання кваліфікаційної магістерської роботи для здобувачів вищої освіти другого (магістерського) рівня за освітньо-професійною програмою «Гідротехнічне будівництво» спеціальності 194 «Гідротехнічне будівництво, водна інженерія та водні технології» денної і заочної форм навчання.
 
# 01-04-67М Герасімов, Є. Г. та Шинкарук, Л. А. та Корнійчук, В. І. (2023) Методичні вказівки до виконання практичних завдань та самостійної роботи з навчальної дисципліни «Монтажні та спеціальні роботи в гідротехнічному будівництві».
6. Гідрогазодинаміка;<br />
# 01-04-68М Токар, Л. О. та Волк, Л. Р. (2023) Методичні вказівки до практичних занять та самостійної роботи із навчальної дисципліни «Гідрогазодинаміка» для здобувачів вищої освіти першого (бакалаврського) рівня за освітньо-професійною програмою «Теплоенергетика» спеціальності 144 «Теплоенергетика» денної та заочної форм навчання.
 
# 01-04-69М Хлапук, М. М. та Шинкарук, Л. А. та Волк, Л. Р. (2023) МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ до виконання практичних завдань та самостійної роботи з навчальної дисципліни «Спеціальні гідротехнічні споруди» для здобувачів вищої освіти другого (магістерського) рівня за освітньо-професійною програмою «Гідротехнічне будівництво», «Водна інженерія та водні технології» та «Гідроінформатика» спеціальності 194 «Гідротехнічне будівництво, водна інженерія та водні технології» всіх форм навчання.
7. Гідрогазодинаміка та прикладна гідравліка;<br />
# 01-04-70М Волк, Л. Р. (2023) МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ до виконання практичних завдань та самостійної роботи з навчальної дисципліни «Автоматизоване проектування в гідротехнічному будівництві» для здобувачів вищої освіти другого (магістерського) рівня за освітньо-професійною програмою «Гідротехнічне будівництво» спеціальності 194 «Гідротехнічне будівництво,водна інженерія та водні технології» всіх форм навчання.
 
# 01-04-71М Волк, Л. Р. та Корнійчук, В. І. (2023) МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ до виконання практичних завдань та самостійної роботи з навчальної дисципліни «Інформаційні технології у гідротехнічному будівництві» для здобувачів вищої освіти другого (магістерського) рівня за освітньо-професійною програмою «Гідротехнічне будівництво» спеціальності 194 «Гідротехнічне будівництво, водна інженерія та водні технології» всіх форм навчання.
8. Виробнича база будівництва;<br />
# 01-04-207 Ткачук, М. М. та Білецький, А. А. (2019) Методичні вказівки до виконання курсової роботи з навчальної дисципліни „Технологія та організація гідротехнічного будівництва” на тему „Технологія будівництва гідротехнічних споруд” для здобувачів вищої освіти першого (бакалаврського) рівня за напрямом підготовки „Будівництво” спеціалізації „Гідротехнічне будівництво” всіх форм навчання.
 
# 01-04-206 Білецький, А. А. та Клімов, С. В. та Ольховик, О. І. (2019) Методичні вказівки до виконання курсового проекту з навчальної дисципліни «Організація і технологія будівельних робіт» на тему «Технологія влаштування будівельного майданчика» для здобувачів вищої освіти першого (бакалаврського) рівня за спеціальністю 194 "Гідротехнічне будівництво, водна інженерія та водні технології" та інші.
9. Рибогосподарська гідротехніка з основами геодезії 2;<br />
=== Посібники ===   
 
10. Організація і технологія будівельних робіт;<br />
 
11. Організація і технологія водогосподарського будівництва;<br />
 
12. Організація і технологія гідротехнічного будівництва;<br />
 
13. Основи економіки водного господарства;<br />
 
14. Транспорт і шляхи сполучення;<br />
 
15. Гідротехнічні споруди;<br />
 
16. Гідротехнічні споруди енергетичних об`єктів і систем;<br />
 
17. Основи гідротехніки та нормативна база в ГТБ;<br />
 
18. Математичніметоди і моделі;<br />
 
19. Організація і технологія водогосподарських робіт;<br />
 
20. Основи наукових досліджень;<br />
 
21. Управління та плануваннябудівництва 1;<br />
 
22. Спеціальні гідротехнічні споруди;<br />
 
23. Управління режимами роботи гідротехнічних споруд та ГЕО;<br />
 
24. Будівництво гідротехнічних об`єктів і систем;<br />
 
25. Техніко-економічна ефективність гідротехнічних об`єктів;<br />
 
26. Водні шляхи і порти.
 
=== Історія кафедри ГТБГ ===
 
Кафедра гідротехнічного будівництва та гідравліки здійснює підготовку інженерів за спеціальністю «Гідротехнічне будівництво, водна інженерія та водні технології», освітньою програмою «Гідротехнічне будівництво» та «Гідротехнічне будівництво, водна інженерія та водні технології». Це одна з найстаріших кафедр університету, яка у 2016 році відзначила 85-річчя своєї діяльності. Сучасну назву кафедра отримала у 2017 році. Більшість часу свого існування кафедра мала назву «Гідротехнічні споруди» [[Кафедра гідротехнічного будівництва]].
 
== ЗАВІДУВАЧ КАФЕДРИ ГТБГ ==
== ПРОЕКТИ ==
=== Сучасні проекти ===
'''Сучасні проекти,''' над якими працює кафедра ГТБГ стосуються:<br />
* розробки схем регулювання гірських і передгірських ділянок річок;<br />
* розробки схем і методів розрахунку деформацій русел на окремих (небезпечних) ділянках; <br />
* розробка та вдосконалення конструкцій гідроспоруд та об’єктів протипаводкового захисту (польдерів і акумулюючих ємкостей);<br />
* розробка і вдосконалення кріплень берегів річок та їх розрахунки; <br />
* дослідження місцевих розмивів біля гідротехнічних споруд та берегів річок;<br />
* дослідження структури потоку біля притискних («навальних») берегів  гірських і рівнинних річок;<br />
* дослідження умов формування донних гряд в береговій зоні та їх впливу на русловий потік;<br />
* дослідження умов роботи кріплень берегів та ділянок дна біля регуляційних споруд;<br />
* покращення режимів роботи гідротехнічних споруд та екологічного стану річок і водогосподарських систем;<br />
* дослідження закономірностей фільтрації через неоднорідні ґрунти;<br />
* дослідження шляхів управління нестаціонарного фільтрування під час очищення стічних вод; <br />
* дослідження схем покращення екологічного стану річок за допомогою систем напівзагат-змішувачів і донних порогів;<br />
* дослідження впливу масообмінних характеристик потоку на його екологічний стан;<br />
* надійність гідротехнічних споруд; розробка методик врахування ризиків під час проектування гідротехнічних споруд.
 
== ІНФОРМАЦІЙНИЙ БЛОК ==
=== ННІВГП. Посилання на сайти у соціальних мережах ===
Сайт НУВГП - https://nuwm.edu.ua/nni-vgp,<br />
Соц. мережа facebook - https://www.facebook.com/nnivgp/
=== Кафедра гідротехнічного будівництва. Посилання на сайти у соціальних мережах ===
Сайт НУВГП - https://nuwm.edu.ua/nni-vgp/kaf-gbg
=== Контактна інформація ===
Адреса: м. Рівне, вул. О.Новака, 79, навчальний корпус № 4, каб. 423<br />
Тел. вн. - 9-93
 
== ГАЛЕРЕЯ ==
== НАУКОВА РОБОТА КАФЕДРИ ГТБГ==
 
'''''Кафедра  ГТБГ'''''  свою наукову діяльність здійснює за такими напрямами:
* гідравлічні дослідження відкритих і закритих водотоків;
* руслові процеси та протипаводковий захист  на гірських і рівнинних річках;
* дослідження фільтраційних процесів в земляних греблях і огороджувальних дамбах;
* натурні обстеження та дослідження гідротехнічних споруд і руслових процесів;
* участь в експертизі, консультуванні, проектуванні, будівництві та гідравлічних дослідженнях гідротехнічних споруд;
* підготовка наукових кадрів кафедрою ГТБГ через аспірантуру та докторантуру. <br />
 
До науково-дослідної роботи на кафедрі залучаються також студенти. Щорічно вони разом з викладачами готують на наукові конференції 10-15 робіт. Студенти неодноразово були лауреатами та переможцями конкурсу ім. Гулі Корольової та ім. Костіна на кращу студентську наукову роботу. Зокрема, у 2012 р. магістрант Сергій Бачук зайняв друге місце на профільній всеукраїнській олімпіаді у Харкові. У 2015 р. співробітниками кафедри опубліковано у фахових виданнях 3 статті сумісно зі студентами.
При кафедрі функціонують аспірантура та докторантура, де здійснюється підготовка кадрів вищої кваліфікації на денній та заочній формах навчання за спеціальністю «Гідротехнічне будівництво, водна інженерія та водні технології».
 
Зараз на кафедрі ГТБГ над дисертаціями працюють 4 аспіранти.
<br />
За період з 2004 по 2021 рр. кафедрою виконано наукові дослідження за 24 темами. У тому числі виконано такі науково-дослідні роботи як:
# '''Тема № 2-129.''' «Модельне гідравлічне дослідження водозливної греблі ГЕС СЕНДЖЕ в районі населеного пункту Сендже на річці Веле в континентальній частині Республіки Екваторіальна Гвінея», (договір № 2-129// 01-2901/ 14 від 29.01.2014 року). – Рівне, 2014. – 182 с.  (Керівник НДР д.т.н., професор Хлапук М.М. Список виконавців: Хлапук М.М., Безусяк О.В., Шинкарук Л.А., Щодро О.Є.,Ніколайчук О.М., Корнійчук  В.І., Ярмолаєв О.А., Дяченко В.П.).  
# '''Тема № 2-130.''' «Робота фахівців НУВГП в складі міжвідомчих комісій з обстеження стану гідротехнічних споруд та їх механічного обладнання гідроелектростанцій ПАТ «Укргідроенерго». – Рівне, 2014. – 360 с. (Керівник НДР д.т.н., професор О.Рябенко, Список виконавців: О.Рябенко, М. Хлапук, А. Веремчук, Л. Шинкарук, С. Сунічук, Д. Стефанишин).  
# '''Тема № 2-74.''' «Розробка проекту з уточнення умов експлуатації гідротехнічних споруд ВП ХАЕС, проведення проектно-вишукувальних робіт з використанням бурильних установок». – Рівне, 2015. – 316 с. (Керівник НДР д.т.н., професор Хлапук М.М. Список виконавців: Хлапук М.М., Стефанишин Д.В., Щодро О.Є., Безусяк О.В., Шинкарук Л.А., Ясінська Л.Р.).
# '''Тема № 2-134.''' Дослідження та аналіз фільтраційного режиму дренажних систем земляних гребель  Кременчуцької ГЕС.  
# '''Тема № 2-138.''' Обґрунтування кам’яного матеріалу гірської породи для наповнення 912 габіонних ящиків на водозаборі «Ріпне» на р. Тисмениця у м. Борислав Львівської області. – 2016р. (Керівник НДР к.т.н., Шинкарук Л.А. Список виконавців: Хлапук М.М., Безусяк О.В.).
 
На кафедрі працюють професіонали й ентузіасти своєї справи, які присвятили гідротехніці все своє професійне життя. До 2020 р. професором кафедри довгий час був відомий в Україні та за кордоном гідроенергетик, Герой України, заступник голови правління ПАТ «Укргідроенерго» С.І.Поташник. Саме завдяки йому відбувся перший етап реконструкції каскаду Дніпровських ГЕС, результатом якого є введення додаткових потужностей на діючих ГЕС. Тепер приступили до реалізації другого етапу проекту реконструкції, фінансування якого здійснює Світовий банк. У цих роботах беруть участь працівники кафедри гідротехнічного будівництва, а також всі провідні фахівці навчально-наукового інституту водного господарства і природооблаштування університету.
<br />
Кафедра має тісні зв’язки з низкою наукових організацій: Інститутом гідромеханіки Національної академії наук України, Українським науково-дослідним інститутом водогосподарсько-екологічних проблем, виробничими та проектними організаціями: Держводагенством України, БУВР р. Тиса, Львівдіпроводгоспом, Укрводпроектом, ДАК «Укргідроенерго», ПАТ «Укргідропроект»; з навчальними закладами України: Національним технічним університетом (КПІ, м. Київ), Національним університетом будівництва та архітектури (КНУБА, м. Київ), Одеською державною академією будівництва та архітектури, Національним транспортним університетом (НТУ, м. Київ), Морським університетом (м. Одеса).  
<br />
Підтримуються наукові та організаційні зв’язки також із зарубіжними країнами та їх університетами водогосподарського профілю. Науковці кафедри брали участь у низці заходів у Грузії, Білорусі, Польщі, Швейцарії, Чехії, Словаччині, Алжирі, Лівані, Сирії, Канаді, Франції, Афганістані, Таджикистані, Росії, Хорватії.  
<br />
Співробітники кафедри за матеріалами своїх досліджень мають публікації в іноземних наукових журналах. Вперше в Україні з ініціативи німецько-українського навчального інституту (директор – професор '''Хлапук М.М.''') та комунального підприємства ФРН було проведено міжнародний симпозіум з питань розвитку водного і комунального господарства України. Професор '''Стефанишин Д.В.''' бере участь в практичних роботах з оцінки ризику та обґрунтування безпеки гідроспоруд Бурейської гідроелектростанції, що будується на Далекому Сході в Росії, оцінки ризику з метою обґрунтування варіантів греблі Рогунської гідроелектростанції в Таджикистані. Професор '''Щодро О.Є.''' приймав участь в роботі експертних груп МОН України, зокрема у 2014 р. був експертом робочої групи МОН України з розгляду клопотань, підготовки та подання робіт, представлених на здобуття премії КМУ за розроблення і впровадження інноваційних технологій. Професори, д.т.н. '''Хлапук М.М., Стефанишин Д.В.''' та доцент, к.т.н. '''Шинкарук Л.А.''' протягом останніх 13 років виступають експертами міжвідомчої комісії з обстеження стану гідротехнічних споруд на основних гідровузлах України.
Професори, д.т.н. '''Хлапук М.М.''', '''Стефанишин Д.В.''', доцент, к.т.н. '''Шинкарук Л.А.''' виступають опонентами здобувачів під час захисту кандидатських і докторських дисертацій, що засвічує їх високий професіональний і науковий рівень.
 
== МЕТОДИЧНА РОБОТА КАФЕДРИ ГТБГ ==
 
Для всіх дисциплін кафедри ГТБГ розроблено навчально-методичні комплекси, які знаходяться на кафедрі (каб. 423).
Для основних  дисциплін, які викладає кафедра ГТБГ, розроблено підручники або навчальні посібники: 
# Кириенко И.И., Химерик Ю.А. Гидротехнические сооружения. Проектирование и расчет – К.: Вища школа, Головное изд-во, 1987. – 253 с.
# Гідротехнічні споруди. За ред. Дмитрієв А.Ф. – Рівне: НУВГП, 1999. – 328 с.
# Климук А.С. Водні шляхи і порти. Навчальний посібник – Рівне: НУВГП, 2007. – 118 с.
# Климук А.С. Транспорт та шляхи сполучень. Навчальний посібник – Рівне: НУВГП, 2009. – 55 с.
# Климук А.С. Рибогосподарська гідротехніка. Навчальний посібник – Рівне: НУВГП, 2010. – 110 с.
# Хлапук М.М., Зима Т.І. Гідротехнічні споруди. Навчальний посібник – Рівне: НУВГП, 2012.  
# Хлапук М.М., Зима Т.І. Гідротехнічні споруди. Навчальний посібник – Рівне: НУВГП, 2012.  
# Хлапук М.М., Шинкарук Л.А, Дем’янюк А.В., Дмитрієва О.А. Гідротехнічні споруди. Навчальний посібник. – Рівне: НУВГП, 2013. – 241 с.  
# Хлапук М.М., Шинкарук Л.А, Дем’янюк А.В., Дмитрієва О.А. Гідротехнічні споруди. Навчальний посібник. – Рівне: НУВГП, 2013. – 241 с.  
# Лабораторний практикум з гідротехнічних споруд. – Рівне, НУВГП, плановий випуск у 2016. – 77с. (автори Хлапук М.М., Щодро О.Є., Ніколайчук О.М., Шинкарук Л.А., Безусяк О.В.).
# Лабораторний практикум з гідротехнічних споруд. – Рівне, НУВГП, плановий випуск у 2016. – 77с. (автори Хлапук М.М., Щодро О.Є., Ніколайчук О.М., Шинкарук Л.А., Безусяк О.В.).
На кафедрі ГТБГ функціонує методичний семінар, на якому заслуховують всі поточні питання щодо планування, написання та видання нових методичних матеріалів.
# Ольховик О.І. Ціноутворення та кошторисна вартість будівництва : навч. посіб. / О. І. Ольховик, А. А. Білецький, С. В. Клімов. – Рівне : НУВГП, 2014. – 271 с.
Кафедра гідротехнічного будівництва та гідравліки (ГТБГ) Навчально-наукового інституту водного господарства та природооблаштування (ННІВГП) виконувала навчальну роботу  в 3 (трьох) ННІ і 3 (трьох)  локальних центрах заочно-дистанційного навчання – Північному, м. Прилуки (доцент Вечер В. В.), Східному, м. Слов’янськ (професор Щодро О.Є.), Закарпатському, м. Виноградів (доцент Шинкарук Л.А.).  
# Ольховик О. І. Технологія будівництва гідротехнічних, водогосподарських та природоохоронних споруд : навч. посібник [Електронне видання]/ О. І. Ольховик, А. А. Білецький. – Рівне : НУВГП, 2019. – 377 с.
# Організація і технологія будівельних робіт. Практикум : навч. посібник / А. А. Білецький, С. В. Клімов, О. І. Ольховик, І. А. Рощик. – Рівне : НУВГП, 2019. – 93 с.
# Ткачук М. М. Організація і технологія гідротехнічного будівництва. Практикум [Електронне видання] : навч. посіб. / М. М. Ткачук, А. А. Білецький, Р. М. Ткачук. - Рівне : НУВГП, 2022. – 199 с. та інші.


Викладачами кафедри ГТБГ проводяться всі види заняття: лекційні, практичні, лабораторні заняття, курсове та дипломне проектування, навчальна, виробнича та переддипломна практика.
== НАУКОВА РОБОТА КАФЕДРИ ==  
 
=== Захист бакалаврських та магістерських  робіт. ===
 
За висновками Екзаменаційних комісій випускові роботи студентів-гідротехніків визнано такими, що їх виконано на високому професійному рівні з застосуванням сучасних комп’ютерних технологій. Одразу ж після захисту бакалаврських та магістерських робіт випускникам пропонують роботу на гідроелектростанціях Дніпровського та Дністровського каскадів ГЕС-ГАЕС, у провідній проектній організації України в галузі гідротехніки та гідроенергетики –  ПАТ «Укргідропроект», а також у ПАТ «Укргіпроруда», «УкрНДІводоканалпроект», «Укррибпроект», регіональних (обласних, міжрайонних, районних) і Басейнових управліннях водних ресурсів України та інших організаціях.<br />
 
Слід зазначити, що 6 випускників кафедри працюють на будівництві гідровузла СЕНДЖЕ в Екваторіальній Гвінеї, гідравлічне модельне дослідження водозливної греблі якої у 2014 р. виконала кафедра ГТБГ на замовлення фірми DUGLAS  ALLIANCE  LTD.<br />
 
Усі науково-педагогічні працівники кафедри ГТБГ пройшли стажування в Україні (ІПО НУВГП, м. Рівне; Національному транспортному університеті, м. Київ) та у Польщі.
 
== ВИХОВНА РОБОТА КАФЕДРИ ГТБГ ==
Кафедра ГТБГ проводить виховну роботу в групах і гуртожитках зі студентами спеціальності «Гідротехнічне будівництво, водна інженерія та водні технології» на всіх курсах, де викладачі є кураторами груп: проведення батьківських зборів, екскурсій в музей університету, індивідуальні бесіди, бесіда «Станція Крути проходить крізь серце моє».
<br />
Відповідальними по кафедрі ГТБ за профорієнтаційну роботу проведено профорієнтаційну роботу в навчальних закладах: ЗОШ м. Рівне, технічному коледжі НУВГП, Острозькій гімназії, Костопільському технікумі; в м. Хелм, Польща. Тільки за вересень 2020 р.-квітень 2021 р. проведено 8 екскурсій в Навчальну гідротехнічну лабораторію ННІВГП з профорієнтаційною метою.
 
== ФОТО ПРАЦІВНИКІВ КАФЕДРИ ГТБГ ==
 
== ОПИС ДИСЦИПЛІН ==
 
=== Гідротехнічні споруди ===
 
'''Спеціальність:''' 194 Гідротехнічне будівництво, водна інженерія та водні технології (Гідротехнічне будівництво), бакалавр.<br />
 
'''Тип модуля:''' обов’язковий.<br />
 
'''Семестр:''' шостий.<br />
 
'''Обсяг модуля:''' Загальна кількість – 150 год; в т.ч. лекції – 24 год; лабораторні – 8 год, практичні – 18 год; 5 кредитів ECTS.<br />
 
'''Лектор:''' к.т.н., доцент '''Ніколайчук О.М.'''
 
'''Результати навчання:'''
В результаті вивчення дисципліни «Гідротехнічні споруди» студенти повинні знати: питання проектування, будівництва та експлуатації річкових гідротехнічних споруд; принципи технології та організації будівельних робіт, що впливають на вибір типу та конструкції гідротехнічних споруд; технічну та чинну нормативну літературу; обчислювальну техніку і застосовувати її під час проектування водогосподарських об’єктів; технологію ремонтних робіт під час відновлення гідротехнічних споруд та систем.
Студенти повинні вміти: компетентно та відповідально вирішувати сукупність характерних комплексних професійних задач за відповідними видами їх діяльності; формувати і розв’язувати задачі пов’язані з використанням водних ресурсів і проектуванням, будівництвом, експлуатацією та дослідженням гідротехнічних споруд; використовувати результати вишукувальних робіт, обчислювальну техніку та сучасні методики і чинні нормативні документи, виконувати гідравлічні, фільтраційні, статичні та інші інженерні розрахунки елементів гідроспоруд; проектувати річкові споруди будь-якого призначення, виконуючи всі необхідні розрахунки для обґрунтування і пошуку ефективних компоновочних і конструктивних рішень; оцінювати стан гідровузлів, які знаходяться в експлуатації з метою встановлення необхідності проведення поточних та капітальних ремонтів.
 
'''Необхідні обов’язкові попередні та супутні модулі:'''
* Будівельні матеріали.
* Будівельні конструкції.
* Будівельна механіка.
* Інженерна геодезія.
* Гідрологія і гідрометрія.
* Гідравліка.
* Інженерна геологія та механіка ґрунтів.
 
<big>'''Зміст загального модуля:'''</big>
 
'''Змістовний модуль 1. Гідротехнічні споруди водогосподарських об’єктів та фільтрація води під ними.'''
Особливості роботи гідротехнічних споруд. Класифікація гідротехнічних споруд. Гідровузли та гідросистеми. Загальні питання проектування гідротехнічних споруд. Загальні відомості про фільтрацію. Флютбет і його складові частини. Наближені методи фільтраційних розрахунків.
Проектування підземного контуру гідротехнічних споруд. Фільтраційна міцність  та фільтраційні деформації ґрунтів основи. Зворотні фільтри.
Греблі з місцевих будівельних матеріалів. Класифікація гребель. Основні вимоги до гребель. Конструювання поперечного перерізу греблі: відмітка гребеня, укоси, дренажні і протифільтраційні пристрої. Фільтраційні і статичні розрахунки насипних гребель. Фільтрація через греблю Фільтраційна міцність гребель та їх основ. Фільтрація в берегах. Статичні розрахунки насипних гребель. Стійкість укосів земляних гребель проти сповзання за методом круглоциліндричних та плоских поверхонь зсуву.
 
'''Змістовний модуль 2. Водоскиди та споруди на каналах. Канали. Загальні відомості, призначення та класифікація каналів. Регулюючі споруди, їх конструкції, гідравлічні та фільтраційні розрахунки.'''
Водоскидні і водовипускні споруди гідровузлів. Відкриті берегові водоскиди. Автоматичні і регульовані водоскиди. Конструкції і гідравлічний розрахунок. Закриті водоскиди: ковшові, баштові та сифонні водоскиди – їх конструкції і гідравлічний розрахунок. Водовипуски, їх типи, конструкції і гідравлічний розрахунок.
Регулюючі споруди на каналах. Основні типи регуляторів їх конструкції, гідравлічні та фільтраційні розрахунки. Спряження каналу і споруди.
Водопровідні споруди на каналах. Акведуки, селепроводи, лотки, дюкери, труби–зливопроводи. Конструкції водопровідних споруд та їх гідравлічні і статичні розрахунки, гідротехнічні тунелі.
Спрягаючі споруди. Швидкотоки, перепади, консольні скиди, їх конструкції та гідравлічний розрахунок. Спеціальні типи спрягаючих споруд.
 
<br />
<big>'''Рекомендована література:'''</big><br />
 
'''''Підручники і навчальні посібники'''''
 
# Волков И.М., Кононенко П.Ф., Федичкин И.К. Гидротехнические сооружения. М.: колос, 1968.
# Дмитрієв А.Ф. та інші. Гідротехнічні споруди. Рівне: РДТУ, 1999.
# Кириенко И.И., Химерик Ю.А. Гидротехнические сооружения. Проектирование и расчёт. К.: Вища школа, 1987.
# Розанов Н.П. и др. Гидротехнические сооружения. М.: Стройиздат, 1978.
# Чугаев Р.Р. Гидротехнические сооружения. Глухие плотины. М.: Высшая школа, 1975.
# Замарин Е.А., Фандеев В.В. Гидротехнические сооружения. М.: "Колос", 1965.<br />
 
'''''Довідкова література'''''<br />
 
# Справочник по гидравлическим расчётам под. редакцией Большакова В.А. К.: "Вища школа", 1977.
# Справочник по гидравлическим расчётам. Под ред. Киселёва П.Г. М.: Энергия, 1975.
 
'''''Нормативна література'''''
 
# Руководство по определению нагрузок  и воздействий на гидротехнические сооружения  (волновых, ледовых, от судов) П 58-76, Л.: ВНИИГ, Энергия, 1977.
# Строительные нормы и правила. Определение расчётных гидрологических характеристик. СниП 2.01.14-83. М.: 1984.
# Строительные нормы и правила. Гидротехнические сооружения. Основные положения проектирования. СниП 2.06.01-86.М.:Госстрой СССР, 1989.
# Строительные нормы и правила. Нагрузки и воздействия на гидротехнические сооружения (волновые, ледовые, от судов) СниП 2.06.04-82. М.:Госстрой СССР, 1989.
# Строительные нормы и правила. Плотины из грунтовых материалов. СниП 2.06.05-84. М.:Госстрой СССР, 1987.
# ДБН В.2.4 -3:2010.  Гідротехнічні споруди. Основні положення. Гідротехнічні, енергетичні та меліоративні системи і споруди, підземні гірничі виробки. Київ, Мінрегіонбуд України, 2010.<br />
 
'''Форми і методи навчання:'''''Курсивний текст'' лекції, практичні заняття, лабораторні заняття, самостійна робота.<br />
'''
Методи і критерії оцінювання:''' поточний контроль – 60 балів, контрольний захід – 40 балів.<br />
'''
Мова навчання:''' українська.
 
== СПЕЦІАЛЬНІСТЬ, ДЛЯ ЯКОЇ КАФЕДРА ГТБГ Є ВИПУСКОВОЮ ==
194 Гідротехнічне будівництво, водна інженерія та водні технології (спеціалізація – Гідротехнічне будівництво)
 
=== Магістр (ОКР Магістр) ===
Магістр з напряму «Будівництво» навчається за спеціалізацію «Гідротехнічне будівництво, водна інженерія та водні технології» стане фахівцем, що спеціалізується на проектуванні, будівництві, експлуатації та дослідженні  гідротехнічних споруд для використання води або для захисту від її шкідливої дії (гідроелектростанції, греблі, дамби, канали, водозабори, водоскиди, акумулюючі ємкості і т.п.).
<br />
'''Профіль фахівця:''' проектування, будівництво, експлуатація та дослідження  гідротехнічних споруд різного призначення (греблі, дамби, підпірні споруди, канали, дренажі тощо).
Спеціалісти з '''гідротехнічного будівництва''' можуть працювати і в проектних організаціях, на гідровузлах, морських і річкових портах. Вони можуть займати посади інженерів, інженерів-конструкторів, інженерів-технологів а також:
* наукового співробітника;
* інженера-проектувальника;
* інженера в галузі гідротехнічного будівництва;
* інженера з організації керування виробництвом;
* інженера з нагляду за будівництвом;
* інженера з організації та нормування праці;
* інженера з організації, експлуатації та ремонту;
* інженера з проектно-кошторисної роботи;
* інженера з якості;
* інженера-лаборанта, інженера-інспектора;
* майстра з виконання будівельно-монтажних робіт;
* асистента, викладача вищих навчальних закладів;
* викладача професійних навчально-виховних закладів;
* лаборанта, старшого лаборанта, завідувача лабораторією;
* керівника виробничого і функціонального підрозділу;
* референта з маркетингу, рекламного агента.
'''Основні напрями професійної діяльності''' – інформаційно-аналітична, виробничо-економічна та обліково-контрольна. Магістр, за умови набуття відповідного досвіду, може адаптуватися до таких напрямів суміжної професійної діяльності як: ''організаційно-управлінська, маркетингова, адміністративно-господарська'' та ін.
'''Важливі якості, яких набуде випускник''' - у професії гідротехніка важливий аналітичний, технічний склад розуму, творче мислення, уважність, любов до техніки і води.
<br />
'''Знання та навички'''
Спеціаліст-гідротехнік знатиме:
* методи проектування і проведення техніко-економічних розрахунків;
* принципи виконання будівельних робіт, технології монтажу обладнання і конструкцій;
* властивості матеріалів;
* чинні в галузі нормативи,  стандарти та багато ін.<br />
 
=== Бакалавр (ОКР Бакалавр) ===
Отримати освітньо-кваліфікаційний рівень '''«Бакалавр»''' можна вступивши на навчання:
* після завершення ЗОШ за результатами ЗНО на 1-й курс спеціальності 192 Будівництво та цивільна інженерія (спеціалізація гідротехнічне будівництво) (бак.) http://nuwm.edu.ua/abiturijentu/pravila-prijomu
* на 1-й курс зі скороченим терміном навчання (2 або 3 роки) за результатами вступних випробувань при наявності диплома ОКР "молодший спеціаліст" – http://nuwm.edu.ua/abiturijentu/pravila-prijomu. Перелік спеціальностей та вступних випробувань для прийому на навчання на перший (зі скороченим терміном навчання) або другий (третій) курс (з нормативним терміном навчання, на вакантні місця) осіб, які здобули освітньо-кваліфікаційний рівень молодшого спеціаліста, для здобуття освітнього ступеню бакалавра (магістра медичного та ветеринарно-медичного спрямувань).
 
== МЕТОДИЧНА РОБОТА ==
Для всіх дисциплін кафедри ГТБГ розроблено навчально-методичні комплекси, які знаходяться на кафедрі (каб. 423).
Для основних  дисциплін, які викладає кафедра ГТБГ, розроблено підручники або навчальні посібники: 
# Кириенко И.И., Химерик Ю.А. Гидротехнические сооружения. Проектирование и расчет – К.: Вища школа, Головное изд-во, 1987. – 253 с.
# Гідротехнічні споруди. За ред. Дмитрієв А.Ф. – Рівне: НУВГП, 1999. – 328 с.
# Климук А.С. Водні шляхи і порти. Навчальний посібник – Рівне: НУВГП, 2007. – 118 с.
# Климук А.С.  Транспорт та шляхи сполучень. Навчальний посібник – Рівне: НУВГП, 2009. – 55 с.
# Климук А.С. Рибогосподарська гідротехніка. Навчальний посібник – Рівне: НУВГП, 2010. – 110 с.
# Хлапук М.М., Зима Т.І. Гідротехнічні споруди. Навчальний посібник – Рівне: НУВГП, 2012.
# Хлапук М.М., Шинкарук Л.А, Дем’янюк А.В., Дмитрієва О.А. Гідротехнічні споруди. Навчальний посібник. – Рівне: НУВГП, 2013. – 241 с.
# Лабораторний практикум з гідротехнічних споруд. – Рівне, НУВГП, плановий випуск у 2016. – 77с. (автори Хлапук М.М., Щодро О.Є., Ніколайчук О.М., Шинкарук Л.А., Безусяк О.В.).
На кафедрі ГТБГ функціонує методичний семінар, на якому заслуховують всі поточні питання щодо планування, написання та видання нових методичних матеріалів.
 
== НАУКОВА РОБОТА ==  


'''''Кафедра  ГТБГ'''''  свою наукову діяльність здійснює за такими напрямами:  
'''''Кафедра  ГТБГ'''''  свою наукову діяльність здійснює за такими напрямами:  
Рядок 321: Рядок 141:
* натурні обстеження та дослідження гідротехнічних споруд і руслових процесів;  
* натурні обстеження та дослідження гідротехнічних споруд і руслових процесів;  
* участь в експертизі, консультуванні, проектуванні, будівництві та гідравлічних дослідженнях гідротехнічних споруд;
* участь в експертизі, консультуванні, проектуванні, будівництві та гідравлічних дослідженнях гідротехнічних споруд;
* підготовка наукових кадрів кафедрою ГТБГ через аспірантуру та докторантуру.  
* підготовка наукових кадрів кафедрою ГТБГ через аспірантуру та докторантуру. <br />


'''Сучасні проекти''', над якими працює кафедра стосуються розробки схем регулювання гірських і передгірських ділянок річок; розробки схем і методів розрахунку деформацій русел на окремих (небезпечних) ділянках; розробка та вдосконалення конструкцій гідроспоруд та об’єктів протипаводкового захисту (польдерів і акумулюючих ємкостей); розробка і вдосконалення кріплень берегів річок та їх розрахунки; дослідження місцевих розмивів біля гідротехнічних споруд та берегів річок; дослідження структури потоку біля притискних («навальних») берегів  гірських і рівнинних річок; дослідження умов формування донних гряд в береговій зоні та їх впливу на русловий потік; дослідження умов роботи кріплень берегів та ділянок дна біля регуляційних споруд; покращення режимів роботи гідротехнічних споруд та екологічного стану річок і водогосподарських систем; дослідження закономірностей фільтрації через неоднорідні ґрунти; дослідження шляхів управління нестаціонарного фільтрування під час очищення стічних вод; дослідження схем покращення екологічного стану річок за допомогою систем напівзагат-змішувачів і донних порогів; дослідження впливу масообмінних характеристик потоку на його екологічний стан; надійність гідротехнічних споруд; розробка методик врахування ризиків під час проектування гідротехнічних споруд.  
До науково-дослідної роботи на кафедрі залучаються також здобувачі вищої освіти. Щорічно вони разом з викладачами готують на наукові конференції 10-15 робіт. Здобувачі неодноразово були лауреатами та переможцями конкурсу ім. Гулі Корольової та ім. Костіна на кращу студентську наукову роботу. Зокрема, у 2020 р. та 2021 р. Косинська Іванна Едуардівна перемогла у І етапі Всеукраїнської студентської олімпіади.
При кафедрі функціонують аспірантура та докторантура, де здійснюється підготовка кадрів вищої кваліфікації на денній та заочній формах навчання за спеціальністю 194 «Гідротехнічне будівництво, водна інженерія та водні технології».


До науково-дослідної роботи на кафедрі залучаються також студенти. Щорічно вони разом з викладачами готують на наукові конференції 10-15 робіт. Студенти неодноразово були лауреатами конкурсу ім. Гулі Корольової на кращу студентську наукову роботу. Зокрема, у 2012 р. магістрант Сергій Бачук зайняв друге місце на профільній всеукраїнській олімпіаді у Харкові. У 2015 р. співробітниками кафедри опубліковано у фахових виданнях 3 статті сумісно зі студентами.
Зараз на кафедрі ГТБГ над дисертаціями працюють 4 аспіранти.
При кафедрі функціонують аспірантура та докторантура, де здійснюється підготовка кадрів вищої кваліфікації на денній та заочній формах навчання за спеціальністю «Гідравліка та інженерна гідрологія».
 
Зараз на кафедрі ГТБГ над дисертаціями працюють 10 аспірантів, з них один іноземець-алжирець та 3 здобувачі. У 2015 р. в аспірантуру поступило 4 особи, 2 на держбюджетну і 2 на платну форму навчання.
<br />
<br />
За період з 2004 по 2016 рр. кафедрою виконано наукові дослідження за 21 темою. У тому числі виконано такі науково-дослідні роботи як:
За період з 2004 по 2023 рр. кафедрою виконано наукові дослідження за 27 темами. У тому числі виконано такі науково-дослідні роботи як:
# '''Тема № 2-129.''' «Модельне гідравлічне дослідження водозливної греблі ГЕС СЕНДЖЕ в районі населеного пункту Сендже на річці Веле в континентальній частині Республіки Екваторіальна Гвінея», (договір № 2-129// 01-2901/ 14 від 29.01.2014 року). – Рівне, 2014. – 182 с.  (Керівник НДР д.т.н., професор Хлапук М.М. Список виконавців: Хлапук М.М., Безусяк О.В., Шинкарук Л.А., Щодро О.Є.,Ніколайчук О.М., Корнійчук  В.І., Ярмолаєв О.А., Дяченко В.П.).  
# '''Тема № 2-129.''' «Модельне гідравлічне дослідження водозливної греблі ГЕС СЕНДЖЕ в районі населеного пункту Сендже на річці Веле в континентальній частині Республіки Екваторіальна Гвінея», (договір № 2-129// 01-2901/ 14 від 29.01.2014 року). – Рівне, 2014. – 182 с.  (Керівник НДР д.т.н., професор Хлапук М.М. Список виконавців: Хлапук М.М., Безусяк О.В., Шинкарук Л.А., Щодро О.Є.,Ніколайчук О.М., Корнійчук  В.І., Ярмолаєв О.А., Дяченко В.П.).  
# '''Тема № 2-130.''' «Робота фахівців НУВГП в складі міжвідомчих комісій з обстеження стану гідротехнічних споруд та їх механічного обладнання гідроелектростанцій ПАТ «Укргідроенерго». – Рівне, 2014. – 360 с. (Керівник НДР д.т.н., професор О.Рябенко, Список виконавців: О.Рябенко, М. Хлапук, А. Веремчук, Л. Шинкарук, С. Сунічук, Д. Стефанишин).  
# '''Тема № 2-130.''' «Робота фахівців НУВГП в складі міжвідомчих комісій з обстеження стану гідротехнічних споруд та їх механічного обладнання гідроелектростанцій ПАТ «Укргідроенерго». – Рівне, 2014. – 360 с. (Керівник НДР д.т.н., професор О.Рябенко, Список виконавців: О.Рябенко, М. Хлапук, А. Веремчук, Л. Шинкарук, С. Сунічук, Д. Стефанишин).  
Рядок 336: Рядок 154:
# '''Тема № 2-134.''' Дослідження та аналіз фільтраційного режиму дренажних систем земляних гребель  Кременчуцької ГЕС.  
# '''Тема № 2-134.''' Дослідження та аналіз фільтраційного режиму дренажних систем земляних гребель  Кременчуцької ГЕС.  
# '''Тема № 2-138.''' Обґрунтування кам’яного матеріалу гірської породи для наповнення 912 габіонних ящиків на водозаборі «Ріпне» на р. Тисмениця у м. Борислав Львівської області. – 2016р. (Керівник НДР к.т.н., Шинкарук Л.А. Список виконавців: Хлапук М.М., Безусяк О.В.).
# '''Тема № 2-138.''' Обґрунтування кам’яного матеріалу гірської породи для наповнення 912 габіонних ящиків на водозаборі «Ріпне» на р. Тисмениця у м. Борислав Львівської області. – 2016р. (Керівник НДР к.т.н., Шинкарук Л.А. Список виконавців: Хлапук М.М., Безусяк О.В.).
# '''Тема № 2-170.''' “Послуги з  наукової експертизи проекту нормативного документу “Стандарт організації ПрАТ “Укргідроенерго”. Технічна експлуатація гідротехнічних споруд. Загальні правила”. - 24.10.2022 р. (Керівник НДР Хлапук М.М.).
# '''Тема № 2-171.''' «Дністровська ГАЕС. Роботи по дослідженню гідравлічних режимів у аванкамері верхньої водойми та відвідному каналі нижньої водойми Дністровської ГАЕС при одночасній роботі семи гідроагрегатів в насосному та турбінному режимах. Модельні розрахунки та розробка методики гідравлічних досліджень». - 2022 р. (Керівник НДР Хлапук М.М.) та ін.


На кафедрі працюють професіонали й ентузіасти своєї справи, які присвятили гідротехніці все своє професійне життя. Професором кафедри є відомий в Україні та за кордоном гідроенергетик, Герой України, заступник голови правління ПАТ «Укргідроенерго» С.І.Поташник. Саме завдяки йому відбувся перший етап реконструкції каскаду Дніпровських ГЕС, результатом якого є введення додаткових потужностей на діючих ГЕС. Тепер приступили до реалізації другого етапу проекту реконструкції, фінансування якого здійснює Світовий банк. У цих роботах беруть участь працівники кафедри гідротехнічного будівництва, а також всі провідні фахівці навчально-наукового інституту водного господарства і природооблаштування університету.
На кафедрі працюють професіонали й ентузіасти своєї справи, які присвятили гідротехніці все своє професійне життя. До 2020 р. професором кафедри довгий час був відомий в Україні та за кордоном гідроенергетик, Герой України, заступник голови правління ПРАТ «Укргідроенерго» С.І.Поташник. Саме завдяки йому відбувся перший етап реконструкції каскаду Дніпровських ГЕС, результатом якого є введення додаткових потужностей на діючих ГЕС. Тепер приступили до реалізації другого етапу проекту реконструкції, фінансування якого здійснює Світовий банк. У цих роботах беруть участь працівники кафедри гідротехнічного будівництва та гідравліки, а також всі провідні фахівці навчально-наукового інституту енергетики, автоматики та водного господарства.
<br />
<br />
Кафедра має тісні зв’язки з низкою наукових організацій: Інститутом гідромеханіки Національної академії наук України, Українським науково-дослідним інститутом водогосподарсько-екологічних проблем, виробничими та проектними організаціями: Держводагенством України, БУВР р. Тиса, Львівдіпроводгоспом, Укрводпроектом, ДАК «Укргідроенерго», ПАТ «Укргідропроект»; з навчальними закладами України: Національним технічним університетом (КПІ, м. Київ), Національним університетом будівництва та архітектури (КНУБА, м. Київ), Одеською державною академією будівництва та архітектури, Національним транспортним університетом (НТУ, м. Київ), Морським університетом (м. Одеса).  
Кафедра має тісні зв’язки з низкою наукових організацій: Інститутом гідромеханіки Національної академії наук України, Українським науково-дослідним інститутом водогосподарсько-екологічних проблем, виробничими та проектними організаціями: Держводагенством України, БУВР р. Тиса, Львівдіпроводгоспом, Укрводпроектом, ДАК «Укргідроенерго», ПАТ «Укргідропроект»; з навчальними закладами України: Національним технічним університетом (КПІ, м. Київ), Національним університетом будівництва та архітектури (КНУБА, м. Київ), Одеською державною академією будівництва та архітектури, Національним транспортним університетом (НТУ, м. Київ), Морським університетом (м. Одеса).  
<br />
<br />
Підтримуються наукові та організаційні зв’язки також із зарубіжними країнами та їх університетами водогосподарського профілю. Науковці кафедри брали участь у низці заходів у Росії, Грузії, Білорусі, Польщі, Швейцарії, Чехії, Словаччині, Алжирі, Лівані, Сирії, Канаді, Франції, Афганістані, Хорватії.  
Підтримуються наукові та організаційні зв’язки також із зарубіжними країнами та їх університетами водогосподарського профілю. Науковці кафедри брали участь у низці заходів у Польщі, Швейцарії, Чехії, Словаччині, Алжирі,Канаді, Франції, Афганістані, Таджикистані, Хорватії.  
<br />
<br />
Співробітники кафедри за матеріалами своїх досліджень мають публікації в іноземних наукових журналах. Вперше в Україні з ініціативи німецько-українського навчального інституту (директор – професор '''Хлапук М.М.''') та комунального підприємства ФРН було проведено міжнародний симпозіум з питань розвитку водного і комунального господарства України. Професор '''Стефанишин Д.В.''' бере участь в практичних роботах з оцінки ризику та обґрунтування безпеки гідроспоруд Бурейської гідроелектростанції, що будується на Далекому Сході в Росії, оцінки ризику з метою обґрунтування варіантів греблі Рогунської гідроелектростанції в Таджикистані. Професор '''Щодро О.Є.''' приймає участь в роботі експертних груп МОН України, зокрема у 2014 р. був експертом робочої групи МОН України з розгляду клопотань, підготовки та подання робіт, представлених на здобуття премії КМУ за розроблення і впровадження інноваційних технологій. Професори, д.т.н. '''Хлапук М.М., Стефанишин Д.В.''' та доцент, к.т.н. '''Шинкарук Л.А.''' протягом останніх 10 років виступають експертами міжвідомчої комісії з обстеження стану гідротехнічних споруд на основних гідровузлах України.
Співробітники кафедри за матеріалами своїх досліджень мають публікації в іноземних наукових журналах. Вперше в Україні з ініціативи німецько-українського навчального інституту та комунального підприємства ФРН було проведено міжнародний симпозіум з питань розвитку водного і комунального господарства України. Професори, д.т.н. '''Хлапук М.М.'' та доцент, к.т.н. '''Шинкарук Л.А.''' протягом останніх 19 років виступають експертами міжвідомчої комісії з обстеження стану гідротехнічних споруд на основних гідровузлах України.
Професори, д.т.н. '''Хлапук М.М.''', '''Стефанишин Д.В.''', '''Щодро О.Є.''', доцент, к.т.н. '''Шинкарук Л.А.''' виступають опонентами здобувачів під час захисту кандидатських і докторських дисертацій, що засвічує їх високий професіональний і науковий рівень.
Професори, д.т.н. '''Хлапук М.М.''' та доцент, к.т.н. '''Шинкарук Л.А.''' виступають опонентами здобувачів під час захисту кандидатських і докторських дисертацій, що засвічує їх високий професіональний і науковий рівень.


== ПРАКТИЧНО - КОНСУЛЬТАЦІЙНА ДІЯЛЬНІСТЬ ==  
== МІЖНАРОДНА ДІЯЛЬНІСТЬ ==  
'''''Надання допомоги виробничим та проектним організаціям м. Рівне і області:'''''
* розробка проекту каскаду декоративних ставків у парку ім. Т. Шевченка, м. Рівне;
* благоустрій і регулювання р. Устя в межах м. Рівне;
* наукове обґрунтування інженерних заходів з реконструкції існуючого шлюза- регулятора (реконструкція шандорних затворів), що входить до складу Басівкутського гідровузла;
* реконструкція клапанного затвору на р. Устя біля залізничного вокзалу тощо.
 
'''''Про доцільність відновлення існуючих або проектування нових малих ГЕС:'''''
* на р. Бистриця  в с. Новошичі Дрогобицького р-ну Львівської області-2014/15.
* на  р. Горинь в м. Ізяслав Хмельницької області – 2015.
* на р Случ в Житомирській області-2015.
* на гірському потічку в смт Східниця Львівської області – 2015.
* на р. Західний Буг в Волинській та Львівській обл. –  2014-2015.
* на р. Дністер в с. Чайковичі Самбірського р-ну Львівської області – 2016.
 
'''''Консультації та участь у проектуванні гідротехнічних споруд, рибоводних ставків, причалів,  берегоукріплення тощо:'''''
* в проекті: «Культурно-оздоровчий комплекс та човновий причал в с. Свидівка по вул. Дахнівській Черкаського району Черкаської області" – 2015.
* про  доцільність влаштування ставка в м. Ужгород – 2016.
* про  доцільність влаштування ставка в с. Бармаки (біля м. Рівне)-2015.
* розробка схеми кріплення берега р. Горинь у с. Томахів Гощанського району (система  низьких затоплюваних напівзагат).
 
== ВИХОВНА, ОРГАНІЗАЦІЙНА, ПРОФОРІЄНТАЦІЙНА РОБОТА КАФЕДРИ ГТБГ ==
Кафедра ГТБГ проводить виховну роботу в групах і гуртожитках зі студентами спеціальності «Гідротехнічне будівництво, водна інженерія та водні технології» на всіх курсах, де викладачі є кураторами груп: проведення батьківських зборів, екскурсій в музей університету, індивідуальні бесіди, бесіда «Станція Крути проходить крізь серце моє».
<br />
Відповідальними по кафедрі ГТБ за профорієнтаційну роботу проведено профорієнтаційну роботу в навчальних закладах: ЗОШ м. Рівне, технічному коледжі НУВГП, Острозькій гімназії, Костопільському технікумі; в м. Хелм, Польща. Тільки за січень - червень 2017 р. проведено 5 екскурсій в лабораторію  кафедри ГТБГ з профорієнтаційною метою.
 
== МІЖНАРОДНА СПІВПРАЦЯ ==
* '''2004 р.''' Щодро О.Є. під час відрядження у Швейцарії працював в гідравлічній лабораторії технічного університету м. Цюріх. За результатами дослідження опубліковано статтю у виданні «Труди гідравлічної міжнародної конференції» в м. Тренто, Італія, 2004 р. Ці результати також увійшли  у статті видані в Лондоні, Росії, 2007 р., Грузії та Польщі, 2014 р. Вищезазначені результати увійшли також в докторську дисертацію Щодро О.Є., яка була захищена у 2013 році.
* '''2006 р.''' в Оттавському університеті (Канада) Щодро О.Є. робив презентацію своїх наукових      результатів, яка отримала схвальне рішення та рекомендації щодо результативного завершення.
* '''2007 р.''' – Сирія. Кафедра ГТБ, ОМ та БМ НУВГП виконала дослідження роботи деформаційного шва будівлі Тишрінської ГЕС побудованої на річці Євфрат. Тишрінський гідровузол побудовано на річці Євфрат в Сирійській Арабській Республіці. До його складу входять: споруда ГЕС, земляна гребля, що перекриває основне русло річки Євфрат, підвідний канал для подачі води до гідроагрегатів ГЕС та до катастрофічного водоскиду, який примикає до будівлі гідроелектростанції з правої сторони і перегороджений земляною перемичкою з укріпленням верхового укосу бетонними плитами внапуск. За результатами обстежень і досліджень опубліковано наукову статтю: Хлапук М.М., Алі Фарадж.  Дослідження роботи деформаційного шва будівлі Тишрінської ГЕС на річці Євфрат // Вісник НУВГП. Збірник наукових праць, Випуск 4 (40). Ч.2. – Рівне,2007. – 176- 182с.
* '''2007 р.''' – Сирія. Кафедра ГТБ, ОМ та БМ НУВГП виконала дослідження роботи деформаційного шва будівлі Тишрінської ГЕС побудованої на річці Євфрат. Тишрінський гідровузол побудовано на річці Євфрат в Сирійській Арабській Республіці. До його складу входять: споруда ГЕС, земляна гребля, що перекриває основне русло річки Євфрат, підвідний канал для подачі води до гідроагрегатів ГЕС та до катастрофічного водоскиду, який примикає до будівлі гідроелектростанції з правої сторони і перегороджений земляною перемичкою з укріпленням верхового укосу бетонними плитами внапуск. За результатами обстежень і досліджень опубліковано наукову статтю: Хлапук М.М., Алі Фарадж.  Дослідження роботи деформаційного шва будівлі Тишрінської ГЕС на річці Євфрат // Вісник НУВГП. Збірник наукових праць, Випуск 4 (40). Ч.2. – Рівне,2007. – 176- 182с.
* '''2008 р.''' – Ліван, Бейрут, Шекка (північний Ліван). На замовлення ліванської фірми «Кфурі Металс» (KFORY VTTALS), директор Жорж Кфурі, було виконано такі роботи:  
* '''2008 р.''' – Ліван, Бейрут, Шекка (північний Ліван). На замовлення ліванської фірми «Кфурі Металс» (KFORY VTTALS), директор Жорж Кфурі, було виконано такі роботи:  
* У '''2008 році''', з 25.11.08 по 01.12.08р., представники НУВГП відвідали  Ліван з метою вивчення питань щодо водних ресурсів і можливого їх використання в гідроенергетиці;
* У '''2008 році''', з 25.11.08 по 01.12.08р., представники НУВГП відвідали  Ліван з метою вивчення питань щодо водних ресурсів і можливого їх використання в гідроенергетиці;
# 27.11.2008 р. – обстежено дериваційну ГЕС «ДЖОС»  на р. Кфарелда біля селища Кафіун (три турбіни: дві з розрахунковою витратою 1540 м³/с і одна - 700м³/с; напір – 140м, діаметр дериваційного трубопроводу 1,5м , одна нитка). ГЕС знаходиться в робочому стані; гідроенергетичне  устаткування виготовлено в 50-х роках минулого сторіччя;
# 27.11.2008 р. – обстежено дериваційну ГЕС «ДЖОС»  на р. Кфарелда біля селища Кафіун (три турбіни: дві з розрахунковою витратою 1540 м³/с і одна - 700м³/с; напір – 140м, діаметр дериваційного трубопроводу 1,5м , одна нитка). ГЕС знаходиться в робочому стані; гідроенергетичне  устаткування виготовлено в 50-х роках минулого сторіччя;
# 28.11.2008 р. – обстежено високонапірну дериваційну ГЕС (назву не пам’ятаю)  (три турбіни: напір – 320,0м, діаметр дериваційного трубопроводу 1,5м, одна нитка, друга нитка демонтована, залишились опори). ГЕС в робочому стані;
# 28.11.2008 р. – обстежено гірську річку Таннурін, в басейні якої є джерела мінеральних вод. Зазначена річка є притокою р. Кфарелда;
# 28.11.2008 р. – обстежено гірську річку Таннурін, в басейні якої є джерела мінеральних вод. Зазначена річка є притокою р. Кфарелда;
# 29.11.2008 р. – обстежено дериваційну ГЕС «АДІОНІС»  (три турбіни: напір – 70,0м, діаметр дериваційного трубопроводу 1,4м, одна нитка). ГЕС працює, одна турбіна знаходилась на ремонті;
# 29.11.2008 р. – обстежено дериваційну ГЕС «АДІОНІС»  (три турбіни: напір – 70,0м, діаметр дериваційного трубопроводу 1,4м, одна нитка). ГЕС працює, одна турбіна знаходилась на ремонті;
# 05.06.2009 р. – виконано попередні розрахунки щодо можливого використання водних ресурсів р. Аасфур в якості гідроресурсів, з метою виробітку електроенергії. Встановлено, що доцільно побудувати дериваційну ГЕС, а водосховище влаштувати в горах;  
# 05.06.2009 р. – виконано попередні розрахунки щодо можливого використання водних ресурсів р. Аасфур в якості гідроресурсів, з метою виробітку електроенергії. Встановлено, що доцільно побудувати дериваційну ГЕС, а водосховище влаштувати в горах;  
* '''2009р .''' – виконано експертизу  гідровузла (греблі) МААССЕР ЕШ-ШУФ, ЛІВАН (ВARRAGE MAACCER ECH-CHOUF, LIBAN); за результатами обстежень і досліджень опубліковано наукову статтю: Хлапук М.М., Шинкарук Л.А., Безусяк О.В., Ніколайчук О.М.  Інженерно-топографічне обґрунтування будівництва дериваційних ГЕС на гірських річках Лівану // Гідроенергетика України. – 2010. – №1. – С. 21-25.
* '''2009 р.''' – виконано експертизу  гідровузла (греблі) МААССЕР ЕШ-ШУФ, ЛІВАН (ВARRAGE MAACCER ECH-CHOUF, LIBAN); за результатами обстежень і досліджень опубліковано наукову статтю: Хлапук М.М., Шинкарук Л.А., Безусяк О.В., Ніколайчук О.М.  Інженерно-топографічне обґрунтування будівництва дериваційних ГЕС на гірських річках Лівану // Гідроенергетика України. – 2010. – №1. – С. 21-25.
* '''2010-2014 рр.''' – Німеччина.  Інститут водного господарства, будівництва та екології м. Веймар, Німеччина. Дослідження, які виконує кафедра ГТБ, ОМ та БМ НУВГП щодо створення схем протипаводкових комплексів з використанням акумулюючих ємкостей та польдерів виконують і за рубежем, так, наприклад, Інститут водного господарства, будівництва та екології, м. Веймар, Німеччина. Спеціалісти цього інституту зацікавились результатами наших досліджень і бажають співпрацювати з нами в питаннях створення надійних в роботі протипаводкових ємкостей та польдерів. Це є досить позитивний показник, що характеризує  напрям наших досліджень, оскільки зарубіжні інститути виразили бажання співпрацювати з нами за даною тематикою. Зараз ведуться переговори з інститутом м. Веймар, Німеччина про сумісну співпрацю за зазначеною тематикою.
* '''2010-2014 рр.''' – Німеччина.  Інститут водного господарства, будівництва та екології м. Веймар, Німеччина. Дослідження, які виконує кафедра ГТБ, ОМ та БМ НУВГП щодо створення схем протипаводкових комплексів з використанням акумулюючих ємкостей та польдерів виконують і за рубежем, так, наприклад, Інститут водного господарства, будівництва та екології, м. Веймар, Німеччина. Спеціалісти цього інституту зацікавились результатами наших досліджень і бажають співпрацювати з нами в питаннях створення надійних в роботі протипаводкових ємкостей та польдерів. Це є досить позитивний показник, що характеризує  напрям наших досліджень, оскільки зарубіжні інститути виразили бажання співпрацювати з нами за даною тематикою. Зараз ведуться переговори з інститутом м. Веймар, Німеччина про сумісну співпрацю за зазначеною тематикою.
* '''2013р.''' – Німеччина, м. Берлін. Берлінський технічний університет (ТУ Берлін). Кафедра прийняла участь в міжнародній конференції. Зроблено доповідь на тему «Роль національного  університету водного господарства та природокористування (м. Рівне, Україна) в підготовці спеціалістів та виконанні наукових досліджень для водогосподарської галузі України», доповідач Хлапук М.М. Налагоджено зв’язки та досягнута домовленість про співпрацю ННІВГП і ТУ Берлін в спільних наукових дослідженнях щодо раціонального  використання водних ресурсів і протипаводкового захисту селетебних та промислових територій.  
* '''2013р.''' – Німеччина, м. Берлін. Берлінський технічний університет (ТУ Берлін). Кафедра прийняла участь в міжнародній конференції. Зроблено доповідь на тему «Роль національного  університету водного господарства та природокористування (м. Рівне, Україна) в підготовці спеціалістів та виконанні наукових досліджень для водогосподарської галузі України», доповідач Хлапук М.М. Налагоджено зв’язки та досягнута домовленість про співпрацю ННІВГП і ТУ Берлін в спільних наукових дослідженнях щодо раціонального  використання водних ресурсів і протипаводкового захисту селетебних та промислових територій.  
Рядок 396: Рядок 187:
Між кафедрою ГТБ ННІВГП і  ВНЗ Польщі налагоджено зв’язки та досягнута домовленість про співпрацю в спільних наукових дослідженнях щодо раціонального  використання водних ресурсів і протипаводкового захисту селетебних та промислових територій та в підготовці фахівців за спеціальністю.
Між кафедрою ГТБ ННІВГП і  ВНЗ Польщі налагоджено зв’язки та досягнута домовленість про співпрацю в спільних наукових дослідженнях щодо раціонального  використання водних ресурсів і протипаводкового захисту селетебних та промислових територій та в підготовці фахівців за спеціальністю.
* '''2016 – 03.05.-20.05.2016 р''' Франція, м. Аєн. Вищий сільськогосподарський ліцей. Шинкрук Л.А. - керівник групи студентів в кількості 11 осіб під час їх стажування у Франції.
* '''2016 – 03.05.-20.05.2016 р''' Франція, м. Аєн. Вищий сільськогосподарський ліцей. Шинкрук Л.А. - керівник групи студентів в кількості 11 осіб під час їх стажування у Франції.
* '''Публікації в зарубіжних виданнях'''
'''Публікації в зарубіжних виданнях'''
# Щодро А.Е., Шинкарук Л.А., Мокляк Н.Н. Расчет катастрофических  деформаций русел рек в предгорной зоне и оценка их риска // Материалы международной научно-практической конференции «Роль мелиорации в обеспечении продовольственной и экологической безопасности России».Часть ІІ. – Москва: МГУП. – 2009. – С.147-151.
# Хлапук Н.Н. Теоретические исследования совместного процесса фильтра-ции и суффозионных деформаций // Материалы международной научно-практической конференции «Роль мелиорации в обеспечении продовольственной и экологической безопасности России». Часть ІІ (позиція 76). – Москва: МГУП. – 2009.
# Шинкарук Л.А., Ясинская Л.Р. Развитие и прогнозирование русловых процессов на предгорных участках рек Украинских Карпат // Материалы Всероссийской конференции с участием иностранных учёных «Процессы самоорганизации в эрозионно-русловых системах и динамике речных долин . Fluvial systems-2012". – Томск, 2012. – Режим доступу до журн.: http://www.channel2012.ru/statyi/Shinkaruk.doc.
# Шинкарук Л.А., Ясинская Л.Р. Исследование перепадов на предгорных участках рек Украинских Карпат //  Материалы международной научно-практической конференции «Роль мелиорации и водного хозяйства в инноваци-онном развитии АПК». – Москва, 2012. – С. 166-171.
# Хлапук Н.Н., Шинкарук Л.А., Корнейчук В.И. Исследование фильтрационных свойств местных грунтов из которых сооружаются оградительные дамбы // Материалы международной научно-практической конференции «Роль мелиорации и водного хозяйства в инновационном разви-тии АПК». – Москва,  2012. – С. 242-251.
# Хлапук Н.Н., Шинкарук Л.А., Безусяк А.В., Ясинская Л.Р. Исследование устойчивых несвязных грунтов, слагающих русла предгорных участков рек // Гидроинженерия, № 1-2 (13-14). Изд-во Грузинского технического университе-та. Тбилиси, 2012. – С.11-23.
# Хлапук Н.Н., Шинкарук Л.А., Безусяк А.В., Ясинская Л.Р. Исследование устойчивых несвязных грунтов, слагающих русла предгорных участков рек // Гидроинженерия, № 1-2 (13-14). Изд-во Грузинского технического университе-та. Тбилиси, 2012. – С.11-23.
# Хлапук Н.Н., Шинкарук Л.А., Безусяк А.В., Корнейчук В.И. Учет фильтрационных свойств местных грунтов для сооружения оградительных дамб // Гидроинженерия, № 1-2 (13-14). Изд-во Грузинского технического университета. Тбилиси, 2012. – С.24-36.  
# Хлапук Н.Н., Шинкарук Л.А., Безусяк А.В., Корнейчук В.И. Учет фильтрационных свойств местных грунтов для сооружения оградительных дамб // Гидроинженерия, № 1-2 (13-14). Изд-во Грузинского технического университета. Тбилиси, 2012. – С.24-36.  
# Liubomyr A. Szynkaruk, Zdzisław Jan Małecki. Кoncepcja zarządzania powodziami występującymi w rzekach Ukraińskich Karpat wraz z oceną zjawisk hydrometeorologicznych // ZESZYTY NAUKOWE – Іnżynieria lądowa i wodna w kształtowaniu środowiska, Nr 10, 2014. KALISZ: 26-42. (Концепція управління паводками на річках Українських Карпат в умовах активізації гідрометеорологічних явищ, польською мовою). Читати далі→
# Liubomyr A. Szynkaruk, Zdzisław Jan Małecki. Кoncepcja zarządzania powodziami występującymi w rzekach Ukraińskich Karpat wraz z oceną zjawisk hydrometeorologicznych // ZESZYTY NAUKOWE – Іnżynieria lądowa i wodna w kształtowaniu środowiska, Nr 10, 2014. KALISZ: 26-42. (Концепція управління паводками на річках Українських Карпат в умовах активізації гідрометеорологічних явищ, польською мовою).
* '''Участь в міжнародних конференціях'''
'''Участь в міжнародних конференціях'''
# Українсько-польська міжнародна науково-практична конференція «Актуальні проблеми будівництва та інженерії довкілля «Львів- Кошіце – Жешув», 03-05.09. 2013.  
# Українсько-польська міжнародна науково-практична конференція «Актуальні проблеми будівництва та інженерії довкілля «Львів- Кошіце – Жешув», 03-05.09. 2013.  
# Українсько-польська міжнародна науково-практична конференція «Водне господарство та пов’язані з ним проблеми на прикладі досвіду Малопольського воєводства та Івано-Франківської області», Івано-Франківськ, 9-11 жовтня 2013.
# Українсько-польська міжнародна науково-практична конференція «Водне господарство та пов’язані з ним проблеми на прикладі досвіду Малопольського воєводства та Івано-Франківської області», Івано-Франківськ, 9-11 жовтня 2013.
# Сolloque international sur l’eau et l’environnement. Аlger, 7-8 desembere, 2004. Міжнародна конференція з проблем водних ресурсів та навколишнього середовища, Алжир, 2004).
# Сolloque international sur l’eau et l’environnement. Аlger, 7-8 desembere, 2004. Міжнародна конференція з проблем водних ресурсів та навколишнього середовища, Алжир, 2004).
* '''Доповіді на міжнародних конференціях'''
'''Доповіді на міжнародних конференціях'''
# Хлапук М.М., Шинкарук Л.А., Ясінська Л.Р. Дослідження впливу донних порогів на структуру водного потоку перед ними на передгірських ділянках річок // Міжнародна наукова конференція «Актуальні проблеми будівництва та інженерії довкілля «Львів – Кошіце – Жешув», 03-05.09.2013, Львів, Львівська політехніка, 2013. (програма, позиція 33, стор. 13).
# Хлапук М.М., Шинкарук Л.А., Ясінська Л.Р. Дослідження впливу донних порогів на структуру водного потоку перед ними на передгірських ділянках річок // Міжнародна наукова конференція «Актуальні проблеми будівництва та інженерії довкілля «Львів – Кошіце – Жешув», 03-05.09.2013, Львів, Львівська політехніка, 2013. (програма, позиція 33, стор. 13).
# Хлапук М.М., Шинкарук Л.А. Узагальнення досвіду кафедри гідротехнічних споруд національного університету водного господарства та природокористування щодо запобігання шкідливій дії вод на водогосподарських об’єктах України // Міжнародна науково-практична конференція «Водне господарство та пов’язані з ним проблеми на прикладі досвіду Малопольського воєводства та Івано-Франківської області», Івано-Франківськ, 9-11 жовтня 2013. Івано-Франківська облдержадміністрація, Івано-Франківський облводгосп, 2013.  
# Хлапук М.М., Шинкарук Л.А. Узагальнення досвіду кафедри гідротехнічних споруд національного університету водного господарства та природокористування щодо запобігання шкідливій дії вод на водогосподарських об’єктах України // Міжнародна науково-практична конференція «Водне господарство та пов’язані з ним проблеми на прикладі досвіду Малопольського воєводства та Івано-Франківської області», Івано-Франківськ, 9-11 жовтня 2013. Івано-Франківська облдержадміністрація, Івано-Франківський облводгосп, 2013.  
# Хлапук М.М., Шинкарук Л.А. Регулювання русел транскордонних річок: проблеми та шляхи їх подолання // Міжнародна науково-практична конференція «Водне господарство та пов’язані з ним проблеми на прикладі досвіду Малопольського воєводства та Івано-Франківської області», Івано-Франківськ, 9-11 жовтня 2013. Івано-Франківська облдержадміністрація, Івано-Франківський облводгосп, 2013.
# Хлапук М.М., Шинкарук Л.А. Регулювання русел транскордонних річок: проблеми та шляхи їх подолання // Міжнародна науково-практична конференція «Водне господарство та пов’язані з ним проблеми на прикладі досвіду Малопольського воєводства та Івано-Франківської області», Івано-Франківськ, 9-11 жовтня 2013. Івано-Франківська облдержадміністрація, Івано-Франківський облводгосп, 2013.
# Шинкарук Л.А. Концепція управління паводками на річках Українських Карпат в умовах активізації гідрометеорологічних явищ // Міжнародна науково-практична конференція «Водне господарство та пов’язані з ним проблеми на прикладі досвіду Малопольського воєводства та Івано-Франківської області», Івано-Франківськ, 9-11 жовтня 2013. Івано-Франківська облдержадміністрація, Івано-Франківський облводгосп, 2013.
# Шинкарук Л.А. Концепція управління паводками на річках Українських Карпат в умовах активізації гідрометеорологічних явищ // Міжнародна науково-практична конференція «Водне господарство та пов’язані з ним проблеми на прикладі досвіду Малопольського воєводства та Івано-Франківської області», Івано-Франківськ, 9-11 жовтня 2013. Івано-Франківська облдержадміністрація, Івано-Франківський облводгосп, 2013.
# Liubomyr A. Szynkaruk. Кoncepcja zarządzania powodziami występującymi w rzekach Ukraińskich Karpat wraz z oceną zjawisk hydrometeorologicznych. (м. Хелм, Польща, Вища школа заводова в Хелмі). 17.06.2015.
# Liubomyr A. Szynkaruk. Кoncepcja zarządzania powodziami występującymi w rzekach Ukraińskich Karpat wraz z oceną zjawisk hydrometeorologicznych. (м. Хелм, Польща, Вища школа заводова в Хелмі). 17.06.2015 та ін.
# Франція, Аєн – 2016.
 
== ВИХОВНА РОБОТА КАФЕДРИ ==
Кафедра ГТБГ проводить виховну роботу в групах і гуртожитках зі здобувачами спеціальності 194 «Гідротехнічне будівництво, водна інженерія та водні технології» на всіх курсах, де викладачі є кураторами груп: проведення батьківських зборів, екскурсій в музей університету, індивідуальні бесіди, бесіда «Станція Крути проходить крізь серце моє».
<br />
Відповідальними по кафедрі ГТБГ за профорієнтаційну роботу проведено профорієнтаційну роботу в навчальних закладах: ЗОШ м. Рівне, технічному коледжі НУВГП, Острозькій гімназії, Костопільському технікумі; в м. Хелм, Польща. Тільки за рік викладачами кафедри ГТБГ, зокрема в.о. завідувача кафедри Шинкаруком Л.А. проведено близько 30 екскурсій в Навчальну гідротехнічну лабораторію ННІ ЕАВГ з профорієнтаційною метою.
 
== МАТЕРІАЛЬНО-ТЕХНІЧНА БАЗА КАФЕДРИ ==
Кафедра ГТБГ має одну з найпотужніших в Україні лабораторну базу, яка складається з гідротехнічних та гідравлічних лабораторій. Дані лабораторії входять до складу єдиної '''''Навчальної гідротехнічної лабораторії''''' https://nuwm.edu.ua/nni-vgp/navchalna-hidrotekhnichna-laboratoriia Навчально-наукового інституту енергетики, автоматики та водного господарства, НУВГП. В цих лабораторіях проводять навчальні лабораторні заняття та наукові дослідження, що допомагає та сприяє здобувачам набути практичних навичок для майбутньої діяльності за фахом інженера-гідротехніка.
 
== ПРАКТИЧНО-КОНСУЛЬТАЦІЙНА ДІЯЛЬНІСТЬ ==
'''''Надання допомоги виробничим та проектним організаціям м. Рівне і області:'''''
* розробка проекту каскаду декоративних ставків у парку ім. Т. Шевченка, м. Рівне;
* благоустрій і регулювання р. Устя в межах м. Рівне;
* наукове обґрунтування інженерних заходів з реконструкції існуючого шлюза- регулятора (реконструкція шандорних затворів), що входить до складу Басівкутського гідровузла;
* реконструкція клапанного затвору на р. Устя біля залізничного вокзалу тощо.
 
'''''Про доцільність відновлення існуючих або проектування нових малих ГЕС:'''''
* на р. Бистриця  в с. Новошичі Дрогобицького р-ну Львівської області-2014/15.
* на  р. Горинь в м. Ізяслав Хмельницької області – 2015.
* на р Случ в Житомирській області-2015.
* на гірському потічку в смт Східниця Львівської області – 2015.
* на р. Західний Буг в Волинській та Львівській обл. –  2014-2015.
* на р. Дністер в с. Чайковичі Самбірського р-ну Львівської області – 2016.
 
'''''Консультації та участь у проектуванні гідротехнічних споруд, рибоводних ставків, причалів,  берегоукріплення тощо:'''''
* в проекті: «Культурно-оздоровчий комплекс та човновий причал в с. Свидівка по вул. Дахнівській Черкаського району Черкаської області" – 2015.
* про  доцільність влаштування ставка в м. Ужгород – 2016.
* про  доцільність влаштування ставка в с. Бармаки (біля м. Рівне)-2015.
* розробка схеми кріплення берега р. Горинь у с. Томахів Гощанського району (система  низьких затоплюваних напівзагат).
 
== ПРОЕКТИ КАФЕДРИ ==
Сучасні проекти, над якими працює кафедра ГТБГ стосуються:<br />
* розробки схем регулювання гірських і передгірських ділянок річок;<br />
* розробки схем і методів розрахунку деформацій русел на окремих (небезпечних) ділянках; <br />
* розробка та вдосконалення конструкцій гідроспоруд та об’єктів протипаводкового захисту (польдерів і акумулюючих ємкостей);<br />
* розробка і вдосконалення кріплень берегів річок та їх розрахунки; <br />
* дослідження місцевих розмивів біля гідротехнічних споруд та берегів річок;<br />
* дослідження структури потоку біля притискних («навальних») берегів  гірських і рівнинних річок;<br />
* дослідження умов формування донних гряд в береговій зоні та їх впливу на русловий потік;<br />
* дослідження умов роботи кріплень берегів та ділянок дна біля регуляційних споруд;<br />
* покращення режимів роботи гідротехнічних споруд та екологічного стану річок і водогосподарських систем;<br />
* дослідження закономірностей фільтрації через неоднорідні ґрунти;<br />
* дослідження шляхів управління нестаціонарного фільтрування під час очищення стічних вод; <br />
* дослідження схем покращення екологічного стану річок за допомогою систем напівзагат-змішувачів і донних порогів;<br />
* дослідження впливу масообмінних характеристик потоку на його екологічний стан;<br />
* надійність гідротехнічних споруд; розробка методик врахування ризиків під час проектування гідротехнічних споруд.
 
== ПІДГОТОВКА ФАХІВЦІВ ==
За понад 90 років свого існування нами підготовлено велику кількість інженерів-гідротехніків, які успішно працюють в Україні та в розвинених країнах світу таких як Польща, Чехія, Словаччина, Німеччина, США і т.д.
 
Професія гідротехніка завжди була актуальною, але наразі у звязку зі змінами клімату її роль лише зростає. Тільки інженери-гідротехніки здатні проектувати, будувати, експлуатувати та досліджувати різноманітні споруди, робота яких пов’язана з використанням та управлінням водними ресурсами. Це гідротехнічні споруди гідравлічних, гідроакумулюючих, теплових і атомних електростанцій, судохідні шлюзи, суднопідіймачі, річкові й морські порти, великі та малі водосховища і ставки, споруди протипаводкового захисту територій від затоплення тощо.
 
Наші студенти отримують грунтовні теоретичні знання та разом з викладачами закріплюють їх шляхом проведення досліджень в унікальній гідротехнічній лабораторії загальною площею понад 900 метрів квадратних, що є єдиною в Україні. На даний момент в лабораторії виконують гідравлічне моделювання Дністровської ГАЕС, однієї з найбільших гідроакумулювальних електроста́нцій в Європі, яка знаходиться в стадії будівництва, а також інших гідротехнічних споруд, в тому числі і на замовлення закордонних партнерів.
 
В сучасному світі неможливо представити якісну підготовку без застосування інформаційних технологій. Відповідно отримані теоретичні знання та експериментальні дані є основою при формуванні навичок застосування сучасних програмних комплексів таких як, AutoCAD, ArcGIS, Hec-Rus, Mike тощо.
 
Крім того, ми маємо спільні грантові проекти із закордонними партнерами і наші студенти мають можливість приймати участь у програмах академічного обміну та підвищити кваліфікацію шляхом навчання в Краківській Політехніці (Республіка Польща), Університеті наук про життя (Норвегія), Університеті Ньюкасла (Велика Британія) та ін.
 
Місцями працевлаштування наших випускників є каскад Дніпровських і Дністровських ГЕС і ГАЕС,  Хмельницька, Рівненська та інші атомні електростанції України, а також провідні проектні  організації  (ПАТ «Укргідропроект», ВАТ «Укрводпроект») та багато інших.<br />
 
== ІНФОРМАЦІЙНИЙ БЛОК ==
=== ННІ ЕАВГ. Посилання на сторінки в соціальних мережах ===
Сайт НУВГП - https://nuwm.edu.ua/nni-vgp,<br />
Соц. мережа facebook - https://www.facebook.com/nnieavg
 
=== Кафедра ГТБГ. Посилання на сторінки в соціальних мережах ===
Сайт НУВГП - https://nuwm.edu.ua/nni-vgp/kaf-gbg<br />
Соц. мережа facebook - https://www.facebook.com/profile.php?id=61554982388658
 
== ГАЛЕРЕЯ КАФЕДРИ ==
<gallery>
Файл:Лаб. ГТБГ 1. - копия.JPG|Директор ННІВГП, д.т.н., професор кафедри ГТБГ та відомий в Україні та за кордоном гідроенергетик, Герой України, заступник голови правління ПрАТ «Укргідроенерго», к.т.н., професор Семен Ізрайлевич Поташник в навчальній гідротехнічній лабораторії
Файл:Лаб. ГТБГ 2..JPG|Проведення наукових досліджень в навчальній гідротехнічній лабораторії ННІВГП
<gallery>
Файл:Лаб. ГТБГ 3..jpg|Проведення наукових досліджень в навчальній гідротехнічній лабораторії ННІВГП
Файл:Лаб. ГТБГ 4..jpg|Проведення наукових досліджень в навчальній гідротехнічній лабораторії ННІВГП
<gallery>
Файл:Лаб. ГТБГ 5..jpg|Проведення наукових досліджень в навчальній гідротехнічній лабораторії ННІВГП
Файл:Лаб. ГТБГ 6..jpg|Проведення наукових досліджень в навчальній гідротехнічній лабораторії ННІВГП
</gallery>

Поточна версія на 08:24, 25 вересня 2024

(англ. Department of Hydraulic Engineering & Hydraulics)

Утворена з 01.09.2017 року наказом ректора №146 від 15.03.2017 р. "Про реорганізацію кафедр навчально-наукового інституту водного господарства та приробооблаштування"

ЗАГАЛЬНА ІНФОРМАЦІЯ

Кафедра гідротехнічного будівництва та гідравліки здійснює підготовку інженерів за спеціальністю «Гідротехнічне будівництво, водна інженерія та водні технології», освітньою програмою «Гідротехнічне будівництво» та «Гідротехнічне будівництво, водна інженерія та водні технології». Це одна з найстаріших кафедр університету, яка у 2016 році відзначила 85-річчя своєї діяльності. Сучасну назву кафедра отримала у 2017 році. Більшість часу свого існування кафедра мала назву «Гідротехнічні споруди» та Кафедра гідротехнічного будівництва.

В.о. завідувача кафедри: Волк Любов Романівна, к.т.н., доцентка
Адреса: м. Рівне, вул. В'ячеслава Чорновола, буд. 41, навчальний корпус № 4, каб. 423
Телефон внутр.: 9-93
E-mail: kaf-gb@nuwm.edu.ua

Історія кафедри

Кафедра гідротехнічного будівництва та гідравліки більшість часу свого існування мала назву «Кафедра гідротехнічних споруд» – одна із найстаріших в національному університеті водного господарства та природокористування, а також серед споріднених кафедр водогосподарського профілю інших вищих навчальних закладів України. Вона була створена наказом від 18 серпня 1930р. в Київському інженерно-меліоративному інституті (КІМІ) і отримала назву "гідротехніка". Колектив кафедри складався з декількох викладачів і першим завідувачем був професор О.П.Артем'євський.

Після переведення навчального закладу з Києва у Рівне в 1959р., завідувачем кафедри став к.т.н., доц. Є.Ю.Щодро. Усі відомі викладачі КІІВГ залишилися в м. Києві, а на кафедру гідротехнічних споруд УІІВГ прийшли нові викладачі: В.Т.Александров, Е.Л.Лазарян, С.К.Кузнєцов, В.Й.Маковський, В.Б.Ловцов. Пізніше на кафедру прийшли О.К.П'язоке, В.М.Бондар (останній отримав диплом інженера-гідротехніка за № 01 рівненського періоду УІІВГ; нині його диплом зберігається в музеї НУВГП).

У 1963 – 1968 рр. на кафедру приходять кандидати технічних наук, доценти І.І.Кирієнко, А.Ф.Дмитрієв, С.О.Мохов, В.О.Корнєєв. Основними науковими напрямками кафедри на той час були: гідравлічні дослідження і вибір оптимальних варіантів гідротехнічних споруд; стійкість та міцність гідротехнічних споруд; регулювання русел річок та боротьба з наносами. Керівниками наукових напрямків були провідні вчені України, доктори технічних наук, професори М.М.Біляшевський, Л.І.Дятловицький, В.В.Смислов та співробітники кафедри кандидати технічних наук, доценти Є.Ю.Щодро, С.К.Кузнєцов, А.Ф.Дмитрієв, І.І.Кирієнко, наукову школу яких пройшли в свій час професори, доктори технічних наук І.І. Науменко, М.М.Хлапук, О.А. Рябенко, О.І. Вайнберг, О.Є.Щодро, доценти Г.Ф.Кулик, В.Б. Ловцов, В.Д.Шумінський, А.С.Климук, Т.І.Зима, О.В. Безусяк, Л.А.Шинкарук, В.В.Вечер, Д.А. Дмитрієв.

В різні роки свою частку в загальний доробок кафедри внесли асистенти В.О.Швагер, Г.Г.Герасімов, П.Й.Гончар, А.Ю.Шелестюк, О.Н.Крисенкова, А.П.Гришкевич, В.М.Данильчук, В.Д.Басараба, А.К.Керштейнер, В.О.Головкін, інженери В.О.Хохлін, Г.М.Медяник, А.В.Марков, М.А.Меремінський, Л.М.Бегеза, Т.І.Климук, В.М.Трач, завідувачі лабораторії К.А.Семенов, В.А.Хохлін, К.К.Чміль, лаборанти Р.Уманська, Г.Винокурова, Н.Прощенко, Г.Пославська, М.Ващук, О.Вербов, В.Орлов, А.Островський, Л.Козакевич, В.Кисіль, В.Скибицький, В.Риков, І.Катульський, О.А.Дмитрієва.

З 2002 по 2015 роки кафедру очолював доктор технічних наук, професор Микола Миколайович Хлапук. На кафедрі працювали висококваліфіковані фахівці: доктори технічних наук, професори Д.В.Стефанишин і О.Є.Щодро, кандидат технічних наук, професор С.І.Поташник; кандидати технічних наук, доценти В.В.Вечер, Л.А.Шинкарук, О.В.Безусяк, О.М.Ніколайчук, Є.Г.Герасімов, кандидат технічних наук, старший викладач А.С.Меддур, старший викладач А.В.Дем’янюк. Роботу навчально-допоміжного персоналу кафедри очолює завідувач лабораторії В.П.Дяченко. Майстер з виробничого навчання В.І.Корнійчук, інженер, к.т.н. Л.Р. Ясінська та старші лаборанти М.І.Пилипей і О.А.Ярмолаєв також є випускниками університету. Співробітники кафедри здійснюють не тільки підготовку фахівців, але й виконують багато науково-дослідних робіт. Зокрема, за такими темами: гідравлічні модельні дослідження водозабірних споруд для протипаво-дкових ємкостей на річках Дністер і Тиса; дослідження спеціальних споруд для скидання води з протипаводкових ємкостей та водосховищ; фільтраційні дослідження деформаційних процесів у ґрунтах, причетних до проявів зсуву масивів та руйнування ґрунтових споруд, натурні дослідження фільтраційних процесів на гідротехнічних спорудах України і зарубіжних країн.

З 2015 по 2023 роки завідувачем кафедри був кандидат технічних наук, доцент Любомир Антонович Шинкарук. У 2017 році, після реорганізації Навчально-наукового інституту водного господарства та природооблаштування НУВГП, до кафедри було приєднано частину кафедри гідравліки та інженерної гідрології, в результаті чого кафедру гідротехнічного будівництва було перейменовано на кафедру гідротехнічного будівництва та гідравліки.

З 01.01.2024 року по даний час в.о. завідувача кафедри гідротехнічного будівництва та гідравліки є кандидатка технічних наук, доцентка Волк Любов Романівна. На даний час кафедра входить до складу оновленого ННІ. Оскільки в результаті реорганізації у вересні 2023 року ННІ водного господарства та природооблаштування НУВГП перейменовано на ННІ енергетики, автоматики та водного господарства.

Освітні програми

Кафедра гідротехнічного будівництва та гідравліки займається підготовкою здобувачів вищої освіти за спеціальністю 194 «Гідротехнічне будівництво, водна інженерія та водні технології», яка направлена на підготовку фахівців для водогосподарського та гідроенергетичного комплексів нашої держави та інших країн.

Освітньо-професійна програма (бакалавр) "Гідротехнічне будівництво, водна інженерія та водні технології" першого (бакалаврського) рівня вищої освіти за спеціальністю 194 "Гідротехнічне будівництво, водна інженерія та водні технології" галузі знань 19 "Архітектура та будівництво". Кваліфікація: Бакалавр з гідротехнічного будівництва, водної інженерії та водних технологій https://ep3.nuwm.edu.ua/21015/.

Освітньо-професійна програма (магістр) «Гідротехнічне будівництво» другого (магістерського) рівня вищої освіти за спеціальністю 194 "Гідротехнічне будівництв, водна інженерія та водні технології" галузі знань 19 "Архітектура та будівництво". Кваліфікація: Магістр з гідротехнічного будівництва, водної інженерії та водних технологій https://ep3.nuwm.edu.ua/21013/.

Завідувач кафедри

Волк Любов Романівна - в.о. завідувача кафедри гідротехнічного будівництва та гідравліки, к.т.н., доцентка

Е-mail: l.r.volk@nuwm.edu.ua
Вн. тел.: 9-33

Склад кафедри

1. Волк Любов Романівна - в.о. завідувача кафедри, доцентка, к.т.н., доцентка
2. Хлапук Микола Миколайович - професор, д.т.н., професор
3. Ткачук Микола Микитович - професор, д.т.н., професор
4. Герасімов Євгеній Генріхович - професор, д.т.н., професор, начальник науково-дослідної частини НУВГП
5. Гурин Василь Арсентійович - професор, д.т.н., професор
6. Шинкарук Любомир Антонович - доцент, к.т.н., доцент
7. Білецький Анатолій Альфонсович - доцент, к.т.н., доцент
8. Токар Людмила Олександрівна - доцентка, к.т.н., доцентка
9. Корнійчук Володимир Іванович - доцент, к.т.н., провідний інженер НГЛ ННІЕАВГ
10. Мельничук Інна Миколаївна - старша викладачка, к.т.н.
11. Дем’янюк Алла Володимирівна - старша викладачка
12. Клімов Сергій Васильович - доцент, к.т.н., доцент
13. Новачок Олександр Михайлович - доцент, к.с-г.н, доцент
14. Пінчук Олег Леонідович - доцент, к.т.н., доцент
15. Романюк Іван Васильович - доцент, к.т.н., доцент

Навчально-допоміжний персонал кафедри

Сімаченко Оксана Юріївна - діловод кафедри

НАВЧАЛЬНА РОБОТА КАФЕДРИ

Кафедра гідротехнічного будівництва та гідравліки (ГТБГ) Навчально-наукового інституту енергетики, автоматики та водного господарства (ННІ ЕАВГ) виконує навчальну роботу за всіма видами занят: лекційні, практичні, лабораторні заняття, курсові проекти, курсові роботи, дипломні та магістерські роботи, ознайомча, навчальна, виробнича, переддипломна та науково-дослідна практики.

Кількість навчальних дисциплін, що викладаються кафедрою складає 42 одиниці:

  1. Автоматизоване проектування у гідротехнічному будівництві; https://ep3.nuwm.edu.ua/22859/
  2. Берегозахисні та русловиправні споруди;
  3. Будівництво гідротехнічних об`єктів; http://ep3.nuwm.edu.ua/12069/
  4. Виробнича база будівництва; http://ep3.nuwm.edu.ua/16913/
  5. Водні шляхи і порти; http://ep3.nuwm.edu.ua/12195/
  6. Гідравліка; http://ep3.nuwm.edu.ua/16928/, http://ep3.nuwm.edu.ua/16927/
  7. Гідрогазодинаміка; http://ep3.nuwm.edu.ua/10458/, http://ep3.nuwm.edu.ua/10459/, http://ep3.nuwm.edu.ua/10460/
  8. Гідротехнічні споруди; http://ep3.nuwm.edu.ua/16482/
  9. Гідротехнічні споруди енергетичних об`єктів і систем; http://ep3.nuwm.edu.ua/19814/
  10. Економіка будівництва; http://ep3.nuwm.edu.ua/17127/
  11. Експлуатація гідротехнічних споруд; http://ep3.nuwm.edu.ua/24298/
  12. Інженерна гідравліка; http://ep3.nuwm.edu.ua/12902/
  13. Моделювання гідравлічних явищ і гідротехнічних споруд; https://ep3.nuwm.edu.ua/23064/
  14. Надійність гідротехнічних споруд та систем; https://ep3.nuwm.edu.ua/23657/
  15. Накопичувачі вторинних ресурсів; http://ep3.nuwm.edu.ua/16374/, http://ep3.nuwm.edu.ua/16375/
  16. Організація і технологія будівельних робіт; http://ep3.nuwm.edu.ua/14217/, http://ep3.nuwm.edu.ua/11019/
  17. Організація і технологія гідротехнічного будівництва; http://ep3.nuwm.edu.ua/5112/
  18. Основи гідротехніки та нормативна база в ГТБ; http://ep3.nuwm.edu.ua/13302/
  19. Рибогосподарська гідротехніка з основами геодезії 2; http://ep3.nuwm.edu.ua/12071/
  20. Спеціальні гідротехнічні споруди; http://ep3.nuwm.edu.ua/12424/
  21. Техніко-економічна ефективність гідротехнічних об`єктів; http://ep3.nuwm.edu.ua/12434/
  22. Управління та планування будівництвом 2; http://ep3.nuwm.edu.ua/12163/
  23. Гідрогазодинаміка та прикладна гідравліка; http://ep3.nuwm.edu.ua/19657/
  24. Інтегроване управління водними ресурсами
  25. Будівельна та меліоративна техніка
  26. Управління та планування будівництвом 1
  27. Кошторисна вартість будівництва
  28. Реконструкція гідромеліоративних систем
  29. Реконструкція водогосподарських систем
  30. Будівельна та меліоративна техніка
  31. Кошторисна справа та фінансування будівництва
  32. Кошторисна вартість та фінансування будівництва
  33. Основи гідроінформатики
  34. Облік водних ресурсів
  35. Інформаційні технології у водному господарстві
  36. Моделювання водних явищ і процесів
  37. Технологія поливів
  38. Основи гідроінформатики
  39. Основи технічної експлуатації ВГС та систем
  40. Гідроінформаційне моделювання
  41. Методологія наукових досліджень
  42. Гідроінформаційні системи

МЕТОДИЧНА РОБОТА КАФЕДРИ

Для всіх дисциплін кафедри ГТБГ розроблено навчально-методичні матеріали та комплекси, які знаходяться в цифровому репозиторії НУВГП та на кафедрі (каб. 423). Також, для основних дисциплін, які викладаються кафедрою ГТБГ, розроблено підручники, навчальні посібники.

Методичні вказівки

  1. 01-04-69М Хлапук, М. М. та Шинкарук, Л. А. та Волк, Л. Р. (2023) МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ до виконання практичних завдань та самостійної роботи з навчальної дисципліни «Спеціальні гідротехнічні споруди».
  2. 01-04-65М Шинкарук, Л. А. та Волк, Л. Р. та Корнійчук, В. І. (2023) Методичні вказівки і програма науково-дослідної практики для здобувачів вищої освіти другого (магістерського) рівня за освітньо-професійною програмою «Гідротехнічне будівництво» спеціальності 194 «Гідротехнічне будівництво, водна інженерія та водні технології» денної і заочної форм навчання.
  3. 01-04-66М Шинкарук, Л. А. та Волк, Л. Р. та Корнійчук, В. І. (2023) Методичні вказівки до виконання кваліфікаційної магістерської роботи для здобувачів вищої освіти другого (магістерського) рівня за освітньо-професійною програмою «Гідротехнічне будівництво» спеціальності 194 «Гідротехнічне будівництво, водна інженерія та водні технології» денної і заочної форм навчання.
  4. 01-04-67М Герасімов, Є. Г. та Шинкарук, Л. А. та Корнійчук, В. І. (2023) Методичні вказівки до виконання практичних завдань та самостійної роботи з навчальної дисципліни «Монтажні та спеціальні роботи в гідротехнічному будівництві».
  5. 01-04-68М Токар, Л. О. та Волк, Л. Р. (2023) Методичні вказівки до практичних занять та самостійної роботи із навчальної дисципліни «Гідрогазодинаміка» для здобувачів вищої освіти першого (бакалаврського) рівня за освітньо-професійною програмою «Теплоенергетика» спеціальності 144 «Теплоенергетика» денної та заочної форм навчання.
  6. 01-04-69М Хлапук, М. М. та Шинкарук, Л. А. та Волк, Л. Р. (2023) МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ до виконання практичних завдань та самостійної роботи з навчальної дисципліни «Спеціальні гідротехнічні споруди» для здобувачів вищої освіти другого (магістерського) рівня за освітньо-професійною програмою «Гідротехнічне будівництво», «Водна інженерія та водні технології» та «Гідроінформатика» спеціальності 194 «Гідротехнічне будівництво, водна інженерія та водні технології» всіх форм навчання.
  7. 01-04-70М Волк, Л. Р. (2023) МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ до виконання практичних завдань та самостійної роботи з навчальної дисципліни «Автоматизоване проектування в гідротехнічному будівництві» для здобувачів вищої освіти другого (магістерського) рівня за освітньо-професійною програмою «Гідротехнічне будівництво» спеціальності 194 «Гідротехнічне будівництво,водна інженерія та водні технології» всіх форм навчання.
  8. 01-04-71М Волк, Л. Р. та Корнійчук, В. І. (2023) МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ до виконання практичних завдань та самостійної роботи з навчальної дисципліни «Інформаційні технології у гідротехнічному будівництві» для здобувачів вищої освіти другого (магістерського) рівня за освітньо-професійною програмою «Гідротехнічне будівництво» спеціальності 194 «Гідротехнічне будівництво, водна інженерія та водні технології» всіх форм навчання.
  9. 01-04-207 Ткачук, М. М. та Білецький, А. А. (2019) Методичні вказівки до виконання курсової роботи з навчальної дисципліни „Технологія та організація гідротехнічного будівництва” на тему „Технологія будівництва гідротехнічних споруд” для здобувачів вищої освіти першого (бакалаврського) рівня за напрямом підготовки „Будівництво” спеціалізації „Гідротехнічне будівництво” всіх форм навчання.
  10. 01-04-206 Білецький, А. А. та Клімов, С. В. та Ольховик, О. І. (2019) Методичні вказівки до виконання курсового проекту з навчальної дисципліни «Організація і технологія будівельних робіт» на тему «Технологія влаштування будівельного майданчика» для здобувачів вищої освіти першого (бакалаврського) рівня за спеціальністю 194 "Гідротехнічне будівництво, водна інженерія та водні технології" та інші.

Посібники

  1. Хлапук М.М., Зима Т.І. Гідротехнічні споруди. Навчальний посібник – Рівне: НУВГП, 2012.
  2. Хлапук М.М., Шинкарук Л.А, Дем’янюк А.В., Дмитрієва О.А. Гідротехнічні споруди. Навчальний посібник. – Рівне: НУВГП, 2013. – 241 с.
  3. Лабораторний практикум з гідротехнічних споруд. – Рівне, НУВГП, плановий випуск у 2016. – 77с. (автори Хлапук М.М., Щодро О.Є., Ніколайчук О.М., Шинкарук Л.А., Безусяк О.В.).
  4. Ольховик О.І. Ціноутворення та кошторисна вартість будівництва : навч. посіб. / О. І. Ольховик, А. А. Білецький, С. В. Клімов. – Рівне : НУВГП, 2014. – 271 с.
  5. Ольховик О. І. Технологія будівництва гідротехнічних, водогосподарських та природоохоронних споруд : навч. посібник [Електронне видання]/ О. І. Ольховик, А. А. Білецький. – Рівне : НУВГП, 2019. – 377 с.
  6. Організація і технологія будівельних робіт. Практикум : навч. посібник / А. А. Білецький, С. В. Клімов, О. І. Ольховик, І. А. Рощик. – Рівне : НУВГП, 2019. – 93 с.
  7. Ткачук М. М. Організація і технологія гідротехнічного будівництва. Практикум [Електронне видання] : навч. посіб. / М. М. Ткачук, А. А. Білецький, Р. М. Ткачук. - Рівне : НУВГП, 2022. – 199 с. та інші.

НАУКОВА РОБОТА КАФЕДРИ

Кафедра ГТБГ свою наукову діяльність здійснює за такими напрямами:

  • гідравлічні дослідження відкритих і закритих водотоків;
  • руслові процеси та протипаводковий захист на гірських і рівнинних річках;
  • дослідження фільтраційних процесів в земляних греблях і огороджувальних дамбах;
  • натурні обстеження та дослідження гідротехнічних споруд і руслових процесів;
  • участь в експертизі, консультуванні, проектуванні, будівництві та гідравлічних дослідженнях гідротехнічних споруд;
  • підготовка наукових кадрів кафедрою ГТБГ через аспірантуру та докторантуру.

До науково-дослідної роботи на кафедрі залучаються також здобувачі вищої освіти. Щорічно вони разом з викладачами готують на наукові конференції 10-15 робіт. Здобувачі неодноразово були лауреатами та переможцями конкурсу ім. Гулі Корольової та ім. Костіна на кращу студентську наукову роботу. Зокрема, у 2020 р. та 2021 р. Косинська Іванна Едуардівна перемогла у І етапі Всеукраїнської студентської олімпіади. При кафедрі функціонують аспірантура та докторантура, де здійснюється підготовка кадрів вищої кваліфікації на денній та заочній формах навчання за спеціальністю 194 «Гідротехнічне будівництво, водна інженерія та водні технології».

Зараз на кафедрі ГТБГ над дисертаціями працюють 4 аспіранти.
За період з 2004 по 2023 рр. кафедрою виконано наукові дослідження за 27 темами. У тому числі виконано такі науково-дослідні роботи як:

  1. Тема № 2-129. «Модельне гідравлічне дослідження водозливної греблі ГЕС СЕНДЖЕ в районі населеного пункту Сендже на річці Веле в континентальній частині Республіки Екваторіальна Гвінея», (договір № 2-129// 01-2901/ 14 від 29.01.2014 року). – Рівне, 2014. – 182 с. (Керівник НДР д.т.н., професор Хлапук М.М. Список виконавців: Хлапук М.М., Безусяк О.В., Шинкарук Л.А., Щодро О.Є.,Ніколайчук О.М., Корнійчук В.І., Ярмолаєв О.А., Дяченко В.П.).
  2. Тема № 2-130. «Робота фахівців НУВГП в складі міжвідомчих комісій з обстеження стану гідротехнічних споруд та їх механічного обладнання гідроелектростанцій ПАТ «Укргідроенерго». – Рівне, 2014. – 360 с. (Керівник НДР д.т.н., професор О.Рябенко, Список виконавців: О.Рябенко, М. Хлапук, А. Веремчук, Л. Шинкарук, С. Сунічук, Д. Стефанишин).
  3. Тема № 2-74. «Розробка проекту з уточнення умов експлуатації гідротехнічних споруд ВП ХАЕС, проведення проектно-вишукувальних робіт з використанням бурильних установок». – Рівне, 2015. – 316 с. (Керівник НДР д.т.н., професор Хлапук М.М. Список виконавців: Хлапук М.М., Стефанишин Д.В., Щодро О.Є., Безусяк О.В., Шинкарук Л.А., Ясінська Л.Р.).
  4. Тема № 2-134. Дослідження та аналіз фільтраційного режиму дренажних систем земляних гребель Кременчуцької ГЕС.
  5. Тема № 2-138. Обґрунтування кам’яного матеріалу гірської породи для наповнення 912 габіонних ящиків на водозаборі «Ріпне» на р. Тисмениця у м. Борислав Львівської області. – 2016р. (Керівник НДР к.т.н., Шинкарук Л.А. Список виконавців: Хлапук М.М., Безусяк О.В.).
  6. Тема № 2-170. “Послуги з наукової експертизи проекту нормативного документу “Стандарт організації ПрАТ “Укргідроенерго”. Технічна експлуатація гідротехнічних споруд. Загальні правила”. - 24.10.2022 р. (Керівник НДР Хлапук М.М.).
  7. Тема № 2-171. «Дністровська ГАЕС. Роботи по дослідженню гідравлічних режимів у аванкамері верхньої водойми та відвідному каналі нижньої водойми Дністровської ГАЕС при одночасній роботі семи гідроагрегатів в насосному та турбінному режимах. Модельні розрахунки та розробка методики гідравлічних досліджень». - 2022 р. (Керівник НДР Хлапук М.М.) та ін.

На кафедрі працюють професіонали й ентузіасти своєї справи, які присвятили гідротехніці все своє професійне життя. До 2020 р. професором кафедри довгий час був відомий в Україні та за кордоном гідроенергетик, Герой України, заступник голови правління ПРАТ «Укргідроенерго» С.І.Поташник. Саме завдяки йому відбувся перший етап реконструкції каскаду Дніпровських ГЕС, результатом якого є введення додаткових потужностей на діючих ГЕС. Тепер приступили до реалізації другого етапу проекту реконструкції, фінансування якого здійснює Світовий банк. У цих роботах беруть участь працівники кафедри гідротехнічного будівництва та гідравліки, а також всі провідні фахівці навчально-наукового інституту енергетики, автоматики та водного господарства.
Кафедра має тісні зв’язки з низкою наукових організацій: Інститутом гідромеханіки Національної академії наук України, Українським науково-дослідним інститутом водогосподарсько-екологічних проблем, виробничими та проектними організаціями: Держводагенством України, БУВР р. Тиса, Львівдіпроводгоспом, Укрводпроектом, ДАК «Укргідроенерго», ПАТ «Укргідропроект»; з навчальними закладами України: Національним технічним університетом (КПІ, м. Київ), Національним університетом будівництва та архітектури (КНУБА, м. Київ), Одеською державною академією будівництва та архітектури, Національним транспортним університетом (НТУ, м. Київ), Морським університетом (м. Одеса).
Підтримуються наукові та організаційні зв’язки також із зарубіжними країнами та їх університетами водогосподарського профілю. Науковці кафедри брали участь у низці заходів у Польщі, Швейцарії, Чехії, Словаччині, Алжирі,Канаді, Франції, Афганістані, Таджикистані, Хорватії.
Співробітники кафедри за матеріалами своїх досліджень мають публікації в іноземних наукових журналах. Вперше в Україні з ініціативи німецько-українського навчального інституту та комунального підприємства ФРН було проведено міжнародний симпозіум з питань розвитку водного і комунального господарства України. Професори, д.т.н. Хлапук М.М. та доцент, к.т.н. Шинкарук Л.А.' протягом останніх 19 років виступають експертами міжвідомчої комісії з обстеження стану гідротехнічних споруд на основних гідровузлах України. Професори, д.т.н. Хлапук М.М. та доцент, к.т.н. Шинкарук Л.А. виступають опонентами здобувачів під час захисту кандидатських і докторських дисертацій, що засвічує їх високий професіональний і науковий рівень.

МІЖНАРОДНА ДІЯЛЬНІСТЬ

  • 2007 р. – Сирія. Кафедра ГТБ, ОМ та БМ НУВГП виконала дослідження роботи деформаційного шва будівлі Тишрінської ГЕС побудованої на річці Євфрат. Тишрінський гідровузол побудовано на річці Євфрат в Сирійській Арабській Республіці. До його складу входять: споруда ГЕС, земляна гребля, що перекриває основне русло річки Євфрат, підвідний канал для подачі води до гідроагрегатів ГЕС та до катастрофічного водоскиду, який примикає до будівлі гідроелектростанції з правої сторони і перегороджений земляною перемичкою з укріпленням верхового укосу бетонними плитами внапуск. За результатами обстежень і досліджень опубліковано наукову статтю: Хлапук М.М., Алі Фарадж. Дослідження роботи деформаційного шва будівлі Тишрінської ГЕС на річці Євфрат // Вісник НУВГП. Збірник наукових праць, Випуск 4 (40). Ч.2. – Рівне,2007. – 176- 182с.
  • 2008 р. – Ліван, Бейрут, Шекка (північний Ліван). На замовлення ліванської фірми «Кфурі Металс» (KFORY VTTALS), директор Жорж Кфурі, було виконано такі роботи:
  • У 2008 році, з 25.11.08 по 01.12.08р., представники НУВГП відвідали Ліван з метою вивчення питань щодо водних ресурсів і можливого їх використання в гідроенергетиці;
  1. 27.11.2008 р. – обстежено дериваційну ГЕС «ДЖОС» на р. Кфарелда біля селища Кафіун (три турбіни: дві з розрахунковою витратою 1540 м³/с і одна - 700м³/с; напір – 140м, діаметр дериваційного трубопроводу 1,5м , одна нитка). ГЕС знаходиться в робочому стані; гідроенергетичне устаткування виготовлено в 50-х роках минулого сторіччя;
  2. 28.11.2008 р. – обстежено гірську річку Таннурін, в басейні якої є джерела мінеральних вод. Зазначена річка є притокою р. Кфарелда;
  3. 29.11.2008 р. – обстежено дериваційну ГЕС «АДІОНІС» (три турбіни: напір – 70,0м, діаметр дериваційного трубопроводу 1,4м, одна нитка). ГЕС працює, одна турбіна знаходилась на ремонті;
  4. 05.06.2009 р. – виконано попередні розрахунки щодо можливого використання водних ресурсів р. Аасфур в якості гідроресурсів, з метою виробітку електроенергії. Встановлено, що доцільно побудувати дериваційну ГЕС, а водосховище влаштувати в горах;
  • 2009 р. – виконано експертизу гідровузла (греблі) МААССЕР ЕШ-ШУФ, ЛІВАН (ВARRAGE MAACCER ECH-CHOUF, LIBAN); за результатами обстежень і досліджень опубліковано наукову статтю: Хлапук М.М., Шинкарук Л.А., Безусяк О.В., Ніколайчук О.М. Інженерно-топографічне обґрунтування будівництва дериваційних ГЕС на гірських річках Лівану // Гідроенергетика України. – 2010. – №1. – С. 21-25.
  • 2010-2014 рр. – Німеччина. Інститут водного господарства, будівництва та екології м. Веймар, Німеччина. Дослідження, які виконує кафедра ГТБ, ОМ та БМ НУВГП щодо створення схем протипаводкових комплексів з використанням акумулюючих ємкостей та польдерів виконують і за рубежем, так, наприклад, Інститут водного господарства, будівництва та екології, м. Веймар, Німеччина. Спеціалісти цього інституту зацікавились результатами наших досліджень і бажають співпрацювати з нами в питаннях створення надійних в роботі протипаводкових ємкостей та польдерів. Це є досить позитивний показник, що характеризує напрям наших досліджень, оскільки зарубіжні інститути виразили бажання співпрацювати з нами за даною тематикою. Зараз ведуться переговори з інститутом м. Веймар, Німеччина про сумісну співпрацю за зазначеною тематикою.
  • 2013р. – Німеччина, м. Берлін. Берлінський технічний університет (ТУ Берлін). Кафедра прийняла участь в міжнародній конференції. Зроблено доповідь на тему «Роль національного університету водного господарства та природокористування (м. Рівне, Україна) в підготовці спеціалістів та виконанні наукових досліджень для водогосподарської галузі України», доповідач Хлапук М.М. Налагоджено зв’язки та досягнута домовленість про співпрацю ННІВГП і ТУ Берлін в спільних наукових дослідженнях щодо раціонального використання водних ресурсів і протипаводкового захисту селетебних та промислових територій.
  • 2013р. – Німеччина, м. Дрезден. Кафедра ГТБ НУВГП та Дрезденський технічний університет (ТУ Дрезден) намітили перспективний план співпраці за такими напрямками:
  1. Гідравліка гідротехнічних споруд і трубопроводів
  2. Теорія фільтрації в середовищах, що деформуються; фізичне та математичне моделювання фільтраційно-деформаційних процесів.
  3. Теоретичні основи та практичні методи комплексного регулювання русел гірських річок з використанням гідроморфологічної теорії руслових процесів.
  4. Протипаводковий захист населених пунктів і територій від затоплення високими водами. Управління паводками.
  5. Захист від підтоплення населених пунктів та сільськогосподарських угідь.
  • 2013-2015 рр. Африка, Республіка Екваторіальна Гвінея. Кафедра виконує експериментальні гідравлічні дослідження конструктивно - компоновочних варіантів водозливної греблі енергетичного гідровузла «ГЕС СЕНДЖЕ» біля населеного пункту Сендже на річці Веле в континентальній частині Республіка Екваторіальна Гвінея, Африка. Замовник: міжнародна фірма «DUGLAS ALLiANCE LTD».
  • 2015 р. – 17.06.2015. Польща, м. Хелм, Вища школа заводова в Хелмі.

Між кафедрою ГТБ ННІВГП і ВНЗ Польщі налагоджено зв’язки та досягнута домовленість про співпрацю в спільних наукових дослідженнях щодо раціонального використання водних ресурсів і протипаводкового захисту селетебних та промислових територій та в підготовці фахівців за спеціальністю.

  • 2016 – 03.05.-20.05.2016 р Франція, м. Аєн. Вищий сільськогосподарський ліцей. Шинкрук Л.А. - керівник групи студентів в кількості 11 осіб під час їх стажування у Франції.

Публікації в зарубіжних виданнях

  1. Хлапук Н.Н., Шинкарук Л.А., Безусяк А.В., Ясинская Л.Р. Исследование устойчивых несвязных грунтов, слагающих русла предгорных участков рек // Гидроинженерия, № 1-2 (13-14). Изд-во Грузинского технического университе-та. Тбилиси, 2012. – С.11-23.
  2. Хлапук Н.Н., Шинкарук Л.А., Безусяк А.В., Корнейчук В.И. Учет фильтрационных свойств местных грунтов для сооружения оградительных дамб // Гидроинженерия, № 1-2 (13-14). Изд-во Грузинского технического университета. Тбилиси, 2012. – С.24-36.
  3. Liubomyr A. Szynkaruk, Zdzisław Jan Małecki. Кoncepcja zarządzania powodziami występującymi w rzekach Ukraińskich Karpat wraz z oceną zjawisk hydrometeorologicznych // ZESZYTY NAUKOWE – Іnżynieria lądowa i wodna w kształtowaniu środowiska, Nr 10, 2014. KALISZ: 26-42. (Концепція управління паводками на річках Українських Карпат в умовах активізації гідрометеорологічних явищ, польською мовою).

Участь в міжнародних конференціях

  1. Українсько-польська міжнародна науково-практична конференція «Актуальні проблеми будівництва та інженерії довкілля «Львів- Кошіце – Жешув», 03-05.09. 2013.
  2. Українсько-польська міжнародна науково-практична конференція «Водне господарство та пов’язані з ним проблеми на прикладі досвіду Малопольського воєводства та Івано-Франківської області», Івано-Франківськ, 9-11 жовтня 2013.
  3. Сolloque international sur l’eau et l’environnement. Аlger, 7-8 desembere, 2004. Міжнародна конференція з проблем водних ресурсів та навколишнього середовища, Алжир, 2004).

Доповіді на міжнародних конференціях

  1. Хлапук М.М., Шинкарук Л.А., Ясінська Л.Р. Дослідження впливу донних порогів на структуру водного потоку перед ними на передгірських ділянках річок // Міжнародна наукова конференція «Актуальні проблеми будівництва та інженерії довкілля «Львів – Кошіце – Жешув», 03-05.09.2013, Львів, Львівська політехніка, 2013. (програма, позиція 33, стор. 13).
  2. Хлапук М.М., Шинкарук Л.А. Узагальнення досвіду кафедри гідротехнічних споруд національного університету водного господарства та природокористування щодо запобігання шкідливій дії вод на водогосподарських об’єктах України // Міжнародна науково-практична конференція «Водне господарство та пов’язані з ним проблеми на прикладі досвіду Малопольського воєводства та Івано-Франківської області», Івано-Франківськ, 9-11 жовтня 2013. Івано-Франківська облдержадміністрація, Івано-Франківський облводгосп, 2013.
  3. Хлапук М.М., Шинкарук Л.А. Регулювання русел транскордонних річок: проблеми та шляхи їх подолання // Міжнародна науково-практична конференція «Водне господарство та пов’язані з ним проблеми на прикладі досвіду Малопольського воєводства та Івано-Франківської області», Івано-Франківськ, 9-11 жовтня 2013. Івано-Франківська облдержадміністрація, Івано-Франківський облводгосп, 2013.
  4. Шинкарук Л.А. Концепція управління паводками на річках Українських Карпат в умовах активізації гідрометеорологічних явищ // Міжнародна науково-практична конференція «Водне господарство та пов’язані з ним проблеми на прикладі досвіду Малопольського воєводства та Івано-Франківської області», Івано-Франківськ, 9-11 жовтня 2013. Івано-Франківська облдержадміністрація, Івано-Франківський облводгосп, 2013.
  5. Liubomyr A. Szynkaruk. Кoncepcja zarządzania powodziami występującymi w rzekach Ukraińskich Karpat wraz z oceną zjawisk hydrometeorologicznych. (м. Хелм, Польща, Вища школа заводова в Хелмі). 17.06.2015 та ін.

ВИХОВНА РОБОТА КАФЕДРИ

Кафедра ГТБГ проводить виховну роботу в групах і гуртожитках зі здобувачами спеціальності 194 «Гідротехнічне будівництво, водна інженерія та водні технології» на всіх курсах, де викладачі є кураторами груп: проведення батьківських зборів, екскурсій в музей університету, індивідуальні бесіди, бесіда «Станція Крути проходить крізь серце моє».
Відповідальними по кафедрі ГТБГ за профорієнтаційну роботу проведено профорієнтаційну роботу в навчальних закладах: ЗОШ м. Рівне, технічному коледжі НУВГП, Острозькій гімназії, Костопільському технікумі; в м. Хелм, Польща. Тільки за рік викладачами кафедри ГТБГ, зокрема в.о. завідувача кафедри Шинкаруком Л.А. проведено близько 30 екскурсій в Навчальну гідротехнічну лабораторію ННІ ЕАВГ з профорієнтаційною метою.

МАТЕРІАЛЬНО-ТЕХНІЧНА БАЗА КАФЕДРИ

Кафедра ГТБГ має одну з найпотужніших в Україні лабораторну базу, яка складається з гідротехнічних та гідравлічних лабораторій. Дані лабораторії входять до складу єдиної Навчальної гідротехнічної лабораторії https://nuwm.edu.ua/nni-vgp/navchalna-hidrotekhnichna-laboratoriia Навчально-наукового інституту енергетики, автоматики та водного господарства, НУВГП. В цих лабораторіях проводять навчальні лабораторні заняття та наукові дослідження, що допомагає та сприяє здобувачам набути практичних навичок для майбутньої діяльності за фахом інженера-гідротехніка.

ПРАКТИЧНО-КОНСУЛЬТАЦІЙНА ДІЯЛЬНІСТЬ

Надання допомоги виробничим та проектним організаціям м. Рівне і області:

  • розробка проекту каскаду декоративних ставків у парку ім. Т. Шевченка, м. Рівне;
  • благоустрій і регулювання р. Устя в межах м. Рівне;
  • наукове обґрунтування інженерних заходів з реконструкції існуючого шлюза- регулятора (реконструкція шандорних затворів), що входить до складу Басівкутського гідровузла;
  • реконструкція клапанного затвору на р. Устя біля залізничного вокзалу тощо.

Про доцільність відновлення існуючих або проектування нових малих ГЕС:

  • на р. Бистриця в с. Новошичі Дрогобицького р-ну Львівської області-2014/15.
  • на р. Горинь в м. Ізяслав Хмельницької області – 2015.
  • на р Случ в Житомирській області-2015.
  • на гірському потічку в смт Східниця Львівської області – 2015.
  • на р. Західний Буг в Волинській та Львівській обл. – 2014-2015.
  • на р. Дністер в с. Чайковичі Самбірського р-ну Львівської області – 2016.

Консультації та участь у проектуванні гідротехнічних споруд, рибоводних ставків, причалів, берегоукріплення тощо:

  • в проекті: «Культурно-оздоровчий комплекс та човновий причал в с. Свидівка по вул. Дахнівській Черкаського району Черкаської області" – 2015.
  • про доцільність влаштування ставка в м. Ужгород – 2016.
  • про доцільність влаштування ставка в с. Бармаки (біля м. Рівне)-2015.
  • розробка схеми кріплення берега р. Горинь у с. Томахів Гощанського району (система низьких затоплюваних напівзагат).

ПРОЕКТИ КАФЕДРИ

Сучасні проекти, над якими працює кафедра ГТБГ стосуються:

  • розробки схем регулювання гірських і передгірських ділянок річок;
  • розробки схем і методів розрахунку деформацій русел на окремих (небезпечних) ділянках;
  • розробка та вдосконалення конструкцій гідроспоруд та об’єктів протипаводкового захисту (польдерів і акумулюючих ємкостей);
  • розробка і вдосконалення кріплень берегів річок та їх розрахунки;
  • дослідження місцевих розмивів біля гідротехнічних споруд та берегів річок;
  • дослідження структури потоку біля притискних («навальних») берегів гірських і рівнинних річок;
  • дослідження умов формування донних гряд в береговій зоні та їх впливу на русловий потік;
  • дослідження умов роботи кріплень берегів та ділянок дна біля регуляційних споруд;
  • покращення режимів роботи гідротехнічних споруд та екологічного стану річок і водогосподарських систем;
  • дослідження закономірностей фільтрації через неоднорідні ґрунти;
  • дослідження шляхів управління нестаціонарного фільтрування під час очищення стічних вод;
  • дослідження схем покращення екологічного стану річок за допомогою систем напівзагат-змішувачів і донних порогів;
  • дослідження впливу масообмінних характеристик потоку на його екологічний стан;
  • надійність гідротехнічних споруд; розробка методик врахування ризиків під час проектування гідротехнічних споруд.

ПІДГОТОВКА ФАХІВЦІВ

За понад 90 років свого існування нами підготовлено велику кількість інженерів-гідротехніків, які успішно працюють в Україні та в розвинених країнах світу таких як Польща, Чехія, Словаччина, Німеччина, США і т.д.

Професія гідротехніка завжди була актуальною, але наразі у звязку зі змінами клімату її роль лише зростає. Тільки інженери-гідротехніки здатні проектувати, будувати, експлуатувати та досліджувати різноманітні споруди, робота яких пов’язана з використанням та управлінням водними ресурсами. Це гідротехнічні споруди гідравлічних, гідроакумулюючих, теплових і атомних електростанцій, судохідні шлюзи, суднопідіймачі, річкові й морські порти, великі та малі водосховища і ставки, споруди протипаводкового захисту територій від затоплення тощо.

Наші студенти отримують грунтовні теоретичні знання та разом з викладачами закріплюють їх шляхом проведення досліджень в унікальній гідротехнічній лабораторії загальною площею понад 900 метрів квадратних, що є єдиною в Україні. На даний момент в лабораторії виконують гідравлічне моделювання Дністровської ГАЕС, однієї з найбільших гідроакумулювальних електроста́нцій в Європі, яка знаходиться в стадії будівництва, а також інших гідротехнічних споруд, в тому числі і на замовлення закордонних партнерів.

В сучасному світі неможливо представити якісну підготовку без застосування інформаційних технологій. Відповідно отримані теоретичні знання та експериментальні дані є основою при формуванні навичок застосування сучасних програмних комплексів таких як, AutoCAD, ArcGIS, Hec-Rus, Mike тощо.

Крім того, ми маємо спільні грантові проекти із закордонними партнерами і наші студенти мають можливість приймати участь у програмах академічного обміну та підвищити кваліфікацію шляхом навчання в Краківській Політехніці (Республіка Польща), Університеті наук про життя (Норвегія), Університеті Ньюкасла (Велика Британія) та ін.

Місцями працевлаштування наших випускників є каскад Дніпровських і Дністровських ГЕС і ГАЕС, Хмельницька, Рівненська та інші атомні електростанції України, а також провідні проектні організації (ПАТ «Укргідропроект», ВАТ «Укрводпроект») та багато інших.

ІНФОРМАЦІЙНИЙ БЛОК

ННІ ЕАВГ. Посилання на сторінки в соціальних мережах

Сайт НУВГП - https://nuwm.edu.ua/nni-vgp,
Соц. мережа facebook - https://www.facebook.com/nnieavg

Кафедра ГТБГ. Посилання на сторінки в соціальних мережах

Сайт НУВГП - https://nuwm.edu.ua/nni-vgp/kaf-gbg
Соц. мережа facebook - https://www.facebook.com/profile.php?id=61554982388658

ГАЛЕРЕЯ КАФЕДРИ