Кафедра теплогазопостачання, вентиляції та санітарної техніки

Матеріал з Wikiситет
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Історія

На початку 1964–1965 навчального року кафедра водопостачання і каналізації була поділена на кафедру водопостачання і бурової справи та кафедру каналізації і санітарної техніки, яка увійшла до складу новоствореного будівельного факультету. Очолив новостворену кафедру доцент Бєлозоров Микола Пантелеймонович, а першими викладачами були: Васільєв Г.Г. (доручено викладати дисципліни «Санітарно-технічне обладнання будівель»), Морозов Г.В. (дисципліни «Теплогазопостачання», «Опалення і вентиляція»), Потапенко П.П., Пінчевський І.І. (обидва викладали «Каналізацію»).

М.П. Бєлозоров був ентузіастом та пропагандистом своєї спеціальності, а тому багато сил і часу спрямовував на підготовку і виховання молодих спеціалістів, використовуючи свої глибокі знання та практичний досвід. Для підсилення кадрового потенціалу новоствореного будівельного факультету на викладацьку роботу були запрошені науковці з Новочеркаського політехнічного інституту. Так на кафедру прийшов працювати кандидат технічних наук, доцент Мацнєв Анатолій Іванович, який і очолив кафедру у 1966 році. У тому ж 1966 році для підготовки і зміцнення наукового та кадрового складу кафедри починає працювати аспірантура за спеціальністю «Водопостачання і каналізація».

В цей же час активізується науково-дослідна робота студентів і продовжується започаткована М.П. Бєлозоровим традиція долучення майбутніх фахівців до виконання реальних проектних робіт у студентському проектно-конструкторському бюро, де виконували значний обсяг проектно-вишукувальних та господарсько-договірних робіт. Для кращої організації наукової роботи студентів створюють студентське наукове товариство.

У 1967 році після закінчення аспірантури в Московському інженерно-будівельному інституті на кафедру приходить Терещук Анатолій Іванович, а у 1968 році після захисту кандидатської дисертації - Сіньов Олег Петрович та його дружина Гусєва Людмила Миколаївна.

Організаторський талант завідувача кафедри Мацнєва А.І. був відзначений призначенням його на посаду декана будівельного факультету, яку він обіймав з 1972 по 1975 роки. Науково-дослідний сектор кафедри, який активно поповнювали її випускники, працював у таких напрямках: дослідження нових ефективних фізико-хімічних методів очищення стічних вод (флотація, електрокоагуляція) — науковий керівник доцент, к.т.н. Мацнєв А.І.; дослдження способів інтенсифікації роботи очисних споруд (біокоагуляція-флотація) — науковий керівник доцент, к.т.н. Сіньов О.П.; розробка способів ущільнення, зневоднення, висушування осаду — науковий керівник доцент, к.т.н. Терещук А.І. Ці напрями сформувались у відповідні наукові школи та стали підґрунтям для створення трьох науково-дослідних лабораторій. У науково-дослідному секторі (НДС) кафедри активно працювали майбутні викладачі: Артамонов В.В., Щербаков В.М., Охримюк Б.Ф., Россінський М.П., Бєлозорова К.М., Ігнатенко О.П., Рогов В.М., Вижевська Т.В., Кравченко В.С., Давидчук В.І., Ковальчук В.А., Саблій Л.А., Кізєєв М.Д., Проценко С.Б., Мацнєва Т.С.

Наукові здобутки знаходять також своє відображення у таких виданнях, як: «Методика розрахунку споруд по осушенню осадків стічних вод» (автор Терещук А.І.), «Исследование осадка сточных вод» (автор Терещук А.І.), «Очистка сточных вод флотацией» (автор Мацнєв А.І.), а також у методичних посібниках Сіньова О.П.

Добре організована і налагоджена робота кафедри дозволила висунути її представників на керівні посади інституту та факультетів: проректором із заочного та вечірнього навчання був призначений Васільєв Г.Г., заступником декана будівельного факультету — Потапенко П.П., деканом вечірнього факультету — Артамонов В.В.

У 1981 році створено галузеву науково-дослідну лабораторію очистки стічних вод м’ясної та молочної промисловості (науковий керівник - доцент, к.т.н. Сіньов О.П.). В лабораторії розроблено нові споруди для біологічного очищення стічних вод: біофільтр з рухомим плаваючим завантаженням, анаеробний реактор-прояснювач, відстійник-флотатор, аеротенки зі струминною та з глибинною аерацією, технології очищення стічних вод м’ясокомбінатів, молокозаводів, свиноферм.

Науковий доробок кафедри у 80-ті роки поповнюють нові видання: «Расширение и реконструкция очистных сооружений» (автори: Сіньов О.П., Мацнєв А.І., Ігнатенко О.П.), «Интенсификация биологической очистки сточных вод» (автор Сіньов О.П.), дві нові монографії Терещука А.І.

У 1984 році на посаду завідувача кафедри обирають професора, к.т.н. Сіньова О.П., який очолює кафедру до 1990 року.

З появою перших комп’ютерних технологій науковці кафедри (Артамонов В.В., Татура О.Є., Вижевська Т.В., Кізєєв М.Д.) починають працювати в напрямку математичного моделювання та оптимізації процесів очищення стічних вод. З метою виконання такої тематики досліджень Кізєєв М.Д. вступає у цільову аспірантуру кафедри кібернетики хіміко-технологічних процесів Московського хіміко-технологічного інституту ім. Д.І. Мендєлеєва.

З початком 90-х років у зв’язку зі скрутною економічною ситуацією обсяг виконуваних науково-дослідних і господарсько-договірних робіт почав різко зменшуватись, що призвело до звільнення співробітників і розформування науково-дослідних лабораторій. Попри це, Давидчук В.І., Проценко С.Б., Кізєєв М.Д. захищають дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук, а випускниця кафедри Кравченко Н.В. вступає в аспірантуру.

Завідувачем кафедри у 1990 році знову стає Мацнєв А.І., якого за наукові досягнення у галузі очищення стічних вод у 1993 році обирають дійсним членом (академіком) новоствореної Академії будівництва України.

У зв’язку з переходом на викладання технічних дисциплін українською мовою постає питання забезпечення навчального процесу українськими підручниками. Саме на це був спрямований творчий потенціал кафедри в 90-ті роки. З друку виходять наші «перші ластівки» — навчальні посібники українською: «Водовідведення на промислових підприємствах» за авторством Мацнєва А.І. і Саблій Л.А. (1998 р.), «Гаряче водопостачання будівель» Кравченка В.С. і Саблій Л.А. (1999 р.), «Водовідведення та очищення стічних вод» Охримюка Б.Ф. (1999 р.), «Моніторинг та інженерні методи охорони довкілля» (Мацнєв А.І., Проценко С.Б., Саблій Л.А., 2000 р.).

В 1995 році УІІВГ змінює свою назву, в ньому створюють новий факультет міського будівництва та господарства, який очолює доцент нашої кафедри Кравченко В.С. На посаді декана Віталій Сергійович активно працює в напрямку організації набору студентів на нову спеціальність «Теплогазопостачання і вентиляція» (ТГВ), на яку у 1999 році було здійснено перший набір. Кафедра стає випусковою одночасно для двох спеціальностей.

У 2001 році кафедра змінює свою назву з «каналізації та санітарної техніки» на «водовідведення, теплогазопостачання та вентиляції». Її очолює професор, д. т. н., Заслужений винахідник України Гіроль Микола Миколайович — потужний науковець і педагог, який спрямував свої зусилля на розвиток та становлення нової спеціальності ТГВ. Перший випуск за спеціальністю «Теплогазопостачання і вентиляція» відбувся у 2004 р. - дипломи отримали 20 випускників денної форми навчання.

Професор Гіроль М.М. докладає значних зусиль до організації міжнародного обміну студентами, проведення міжнародних і всеукраїнських конференцій, регулярного випуску збірок студентських наукових робіт. Така пильна увага до роботи з молоддю дає свої результати: наші студенти як спеціальності ВВ, так і ТГВ неодноразово займають призові місця на всеукраїнських олімпіадах, конкурсах наукових робіт та дипломних проектів.

Кафедра поступово нарощує свій кадровий потенціал: на викладацьку роботу приходять наші випускники (Грицина О.О., Басюк М.М., Россінський Р.М., Гіроль А.М., Новицька О.С., Бляшина М.В.), які працюють над дисертаціями, доценти Ковальчук В.А., Кізєєв М.Д., Саблій Л.А. поступають у докторантуру. Як результат, за останній час захищено 5 кандидатських і 2 докторські дисертації. У 2007 році Гіроль Микола Миколайович був запрошений на посаду проректора з наукової роботи університету.

У 2013 р. відбувається реорганізація кафедри. Частина викладачів переходить на кафедру водопостачання, водовідведення та бурової справи, а наша кафедра під новою назвою "Теплогазопостачання, вентиляції та санітарної техніки" зосереджується на підготовці та випуску фахівців зі спеціальності "Теплогазопостачання та вентиляція".

У червні 2013 року професора, доктора технічних наук Саблій Ларису Андріївну призначають виконувати обов’язки завідувача кафедри, але вже на початку вересня вона звільняється з університету і переходить на роботу в університет "Київський політехнічний інститут".

В скрутний для кафедри час її очолює доцент, Відмінник освіти України, к.т.н. Кізєєв М.Д..

Микола Дмитрович має не лише досвід викладацької і наукової роботи, але й практичний досвід: він тривалий час керує науково-дослідним виробничим бізнес-центром нашого університету. В НДВБЦ, переважно на платній основі, над реальними проектами з господарсько-договірної тематики регулярно працюють студенти спеціальностей “Теплогазопостачання і вентиляція», “Водопостачання і водовідведення”, “Теплоенергетика” тощо. Тим самим продовжується традиція залучення студентів до реальної проектної та науково-дослідницької роботи, започаткована М.П. Бєлозоровим.

Кафедра почала перехід на інтеграцію знань і досвіду в технологіях водовідведення, очищення стічних вод та теплопостачання, розробленню і впровадженню енергоефективних заходів в галузі житлово-комунального господарства. Частина з них впроваджується, працює і вже дає суттєву економію теплової енергії і коштів на об'єктах університету (лічильники та автоматизовані вузли регулювання теплової енергії, термомодернізація фасадів навчального корпусу №4, котельня студмістечка на біомасі, влаштування рекуператора тепла викидного вентиляційного повітря в науковій бібліотеці НУВГП тощо). Проведені разом з командою викладачів ННІБА та із залученням студентів спеціальності ТГВ експрес-енергоаудити і термографічні обстеження будівель студмістечка НУВГП.

За ініціативи та активної роботи завідувача кафедри М.Д. Кізєєва та інших викладачів кафедри ТГВ та СТ протягом 2017-2018 років підготовлені матеріали для заявки на участь НУВГП в міжнародному Проекті «Вища освіта України. Енергоефективність та сталий розвиток». Згідно листа МОН України від 19.02.2019 року за № 1/9-82 НУВГП увійшов до числа 10 університетів, що будуть фінансуватися в рамках Етапу ІІ даного Проекту за кошти кредиту Європейського інвестиційного банку на суму 5,3 млн. євро. За ці кошти планується комплексна термомодернізація будівель та інженерних систем студмістечка з метою підвищення їх енергоефективності і значного зменшення витрат на енергоносії. Також передбачено оновлення матеріально-технічної бази навчальних та науково-дослідних підрозділів університету, в першу чергу кафедр ННІБА, зокрема ТГВ та СТ, сучасним лабораторним обладнанням.

Отримане позитивне рішення Фінсько-Українського трастового фонду та корпорації NEFCO (лист RIV-001-DP від 21.01.2019) по заявці університету, в підготовці матеріалів якої активно і плідно працювали завідувач кафедри М.Д. Кізєєв та аспірант О.Д. Кожушко, на участь в грантовому проекті «Energy Efficiency, Renewable Energy and Alternative Types of Energy” - "Reconstruction of Hot Water Supply for 2 Dormitories with Geothermal Heat Pumps". Орієнтовна сума гранту 130 тис. євро. За вказані кошти передбачається модернізація систем гарячого водопостачання будівель двох гуртожитків НУВГП (№7 та 8) з метою покращення їх роботи і зменшення витрат на оплату даної послуги для їх мешканців за рахунок використання низькопотенційної теплової енергії грунту і стічних вод будівель за допомогою теплових насосів.

У 2015 році з цільової аспірантури КНУБА прийшла і згодом захистила дисертацію випускниця 2011 р. спеціальності ТГВ Чабан І.В. - перший к.т.н. на кафедрі зі спеціальності 05.23.03 «Вентиляція, освітлення та теплогазопостачання».

Під керівництвом та завдяки значного внеску в підготовку студентів до участі в різноманітних Олімпіадах і конкурсах таких викладачів кафедри як Мацнєва Т.С., Грицина О.О., Новицька О.С. і Проценко С.Б., студенти спеціальностей ТГВ і ВіВ у 2011-2017 роках здобули низку перемог на Всеукраїнських Олімпіадах зі спеціальності «Будівництво та цивільна інженерія» (“Теплогазопостачання і вентиляція”):

2011 - м. Харків (ХНУБА) - Шадура І.В. - 3-е місце;

2014 - м. Київ (КНУБА) - Волошен Ю.Ф. - 3-е місце;

2015 - м. Київ (КНУБА) - Лукашевич Б. - 2-ге місце;

2016 - м. Київ (КНУБА) - Ковальчук В. - 2-ге місце;

2017 - м. Київ (КНУБА) - Ковальчук В. - 1-ше місце.

Всеукраїнських конкурсах студентських наукових робіт:

зі спеціальності «Водопостачання та водовідведення»:

2013 - м. Київ (КНУБА) – Веремчук І., Жаборецька Ю. - 1-ше місце

зі спеціальності «Теплогазопостачання і вентиляція»:

2014 - м. Харків (ХНУБА) - Примас О., Панасюк Н. - 2-ге місце;

2015 - м. Харків (ХНУБА) - Лукашевич Б. і Костюк О. - 3-те місце;

зі спеціальності «Нафтова та газова інженерія»

2016 - м. Івано-Франківськ (ІФТУНГ) - Лукашевич Б. та Ковальчук М. - 2-ге місце

2017 - м. Івано-Франківськ (ІФТУНГ) - Ковальчук М. та Кусковець О. - 3-те місце.

Значні здобутки у кафедри в останні роки з’явилися в науково-дослідній роботі як за держбюджетною, так і за госпдоговірною тематиками. Протягом 2016-2018 рр. виконана наукова робота «Комплекс ресурсозберігаючих технологій з очищення стічних вод та використання тепла стічних вод цивільних та військових об’єктів» (номер державної реєстрації НДР 0116U007384) на суму близько 1 млн. грн. (Керівник доц. Грицина О.О.).

У 2017-2018 рр. на замовлення Мінрегіону України виконана держбюджетна тема № 23-39-2017 «Аналіз вітчизняної нормативної бази та світового досвіду з питань розрахунку кількості теплової енергії, спожитої на опалення місць загального користування та розробка пропозицій змін до Методики розрахунку кількості теплоти, спожитої на опалення місць загального користування багатоквартирних будинків” і розроблені такі нормативно-підзаконні документи як “Методика розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг» та “Порядок оснащення окремих приміщень у будівлях вузлами розподільного обліку, приладами-розподілювачами теплової енергії та обладнанням інженерних систем для забезпечення такого обліку” (керівник – доц. Кізєєв М.Д., відповідальні виконавці доц. Проценко С.Б. та доц. Новицька О.С.).

Протягом лише 2017 року НДВБЦ під керівництвом Кізєєва М.Д. отримав фінансування і виконав робіт на суму більше 1 млн. грн., причому право на виконання двох науково-дослідних робіт було вперше в НУВГП здобуто в тендерних торгах через систему “PROZORRO”. За впровадження енергоефективних заходів в університеті і найбільший обсяг виконаних госпдоговірних робіт М.Д. Кізєєв був тричі поспіль (2017-2019 рр.) був визнаний «Людиною року» і занесений на Дошку Пошани НУВГП. В січні 2018 р. Кізєєва М.Д. був відзначений нагрудним знаком МОН України “Василь Сухомлинський”.

В останні роки відновила роботу аспірантура кафедри - навчаються 2 аспіранти, тематика дисертацій яких пов’язана з питаннями спеціальності ТГВ та ВіВ.

Викладачі кафедри Кізєєв М. Д., Новицька О. С. та аспірант Кожушко О. Д. беруть участь в міжнародних проектах і грантах:

UMIP - Програма розвитку муніципальної інфраструктури України (Європейський Інвестиційний Банк);

TENOR (Норвегія, Німеччина, Білорусь, Україна);

“Finland-Ukraine Trust Fund: Energy Efficiency, Renewable Energy and Alternative Types of Energy” - "Reconstruction of Hot Water Supply for 2 Dormitories with Geothermal Heat Pumps" (Міністерство закордонних справ Фінляндії, Держенергоефективності України та NEFCO).

В підготовці документації для участі в міжнародному Проекті МОН України, ЄІБ та НЕФКО “Вища освіта України. Енергоефективність та сталий розвиток” взяли участь майже всі викладачі кафедри, аспіранти, студенти спеціалізації ТГВ та співробітники НДВБЦ.

За наказами ректора завідувач кафедри М.Д. Кізєєв увійшов до складу груп реалізації двох вище наведених міжнародних проектів, у відборі до участі в яких НУВГП переміг на початку 2019 року, а саме: гранту “Energy Efficiency, Renewable Energy and Alternative Types of Energy” - "Reconstruction of Hot Water Supply for 2 Dormitories with Geothermal Heat Pumps" і кредиту “Вища освіта України. Енергоефективність та сталий розвиток”.

В зв'язку із потребою країни у фахівцях з енергоефективності та енергетичної сертифікації будівель з 2019 року в НУВГП на базі кафедри ТГВ та СТ та ННІБА створена Атестаційна комісія, до якої увійшли 6 викладачів кафедри ТГВ та СТ, для проведення атестації фахівців з енергетичної сертифікації і обстеження інженерних систем будівель. Проведені перші атестації фахівців в новоствореному Центрі енергоефективності університету, в організації роботи якого також активно беруть участь фахівці кафедри ТГВ та СТ - від завідувача кафедри до завідувача лабораторії Щербакова В.М. і діловода Перун А.І.

З 2019-2020 навчального року на базі ННІБА і кафедри ТГВ та СТ відкрилася нова магістерська освітня програма “Енергетична ефективність будівель та обстеження інженерних систем“. Наприкінці 2020 року відбувся перший випуск магістрів за цією освітньою програмою.

За весь час роботи колективом кафедри впроваджено понад 450 науково-дослідних розробок, опубліковано більш ніж 1150 наукових статей, 35 монографій, навчальних посібників, підручників, довідників, отримано понад 180 авторських свідоцтв на винаходи, диплом на наукове відкриття. Результати досліджень увійшли до нормативних видань (СНиП з каналізації, меліорації та ДБН В.2.5-75: 2013 Каналізація. Зовнішні мережі та споруди. Основні положення проектування), довідкової літератури, національних доповідей, методик тощо. Майже щороку виходять з друку навчальні посібники, підручники, монографії та нормативно-методичні документи написані і розроблені викладачами кафедри або за їх участю. Лише за останні 7 років вийшли з друку такі видання:

• Ковальчук В.А., Мацнєва Т.С. Теплопостачання (2013);

• Филипчук В.Л., Клименко М.О., Ткачук К.К., Проценко С.Б., Радовенчик В.М., Залеський І.І. Промислова екологія (2013);

• Гіроль М.М., Гіроль, А.М., Гіроль, А.М. Технології водовідведення промис¬лових підприємств (2013);

• Гіроль М.М., Проценко С.Б., Гіроль А.М., Ковальський Д., Хоружий В.П., Лагуд Г., Кізєєв М.Д., Грицина О.О., Ковальчук О.В. Проектування систем водовідведення, очищення та утилізації стічних вод в малих населених пунктах та сільській місцевості (2013);

• Гіроль М.М., Ковальчук В.А., Саблій Л.А., Кізєєв М.Д., Проценко С.Б., Гіроль А.М. ДБН В.2.5-75:2013 "Каналізація. Зовнішні мережі та споруди. Основні положення проектування" (2013);

• Кравченко В.С., Проценко С.Б., Кравченко Н.В. Розрахунок систем інженерного обладнання будівель (2016);

• Грицина О.О., Єсін М.А., Жукова В.С., Бляшина М.В., Волощук В.А. Дослідження процесів очищення стічних вод від біогенних елементів та утилізації енергетичного потенціалу стічних вод: монографія (2018);

• Шадура В.О., Кравченко Н.В. Водопостачання та водовідведення (2018).

За 55 років змінилось кілька поколінь викладачів. Нині на кафедрі викладають: сім доцентів, к.т.н. — Кізєєв М.Д., Давидчук В.І., Кравченко В.С., Проценко С.Б., Кравченко Н.В., Грицина О.О., Новицька О.С., ст. викладач, к.т.н. Бляшина М.В.

Завданням колективу кафедри завжди було формування високопрофесійного спеціаліста, інтелектуала, здатного до самоудосконалення, і це нам вдавалося. Серед наших випускників: колишній голова Держжитлокомунгоспу України, к.т.н., заслужений будівельник України Г.М. Семчук, заступник директора департаменту ЖКГ міськради м. Чернівці О.М. Шумейко, начальник першої дільниці «Мосводоканалу» (Москва, Кремль) А.Є. Данілов, директор Івано-Франківського водоканалу С.Л. Шутяк, генеральний директор фірми "BIOTAL CZ s.r.o." (Чехія), к.т.н. Тетеря О.І., директор технічний ПрАТ "Рівнегаз" Ганжа О.В., головний інженер РОВКП ВКГ «Рівнеоблводоканал», а в недалекому минулому, заступник директора ТОВ "Рівнетеплоенерго" Грухаль А.О. та багато інших.

Склад ТГВ.jpg
Колектив кафедри водовідведення, теплогазопостачання та вентиляції, 2012 рік:

перший ряд (зліва праворуч): доцент Щербаков В.М., доцент Вижевська Т.В., асистент Бляшина М.В., завідувач кафедри Гіроль М.М., доцент Новицька О.С., доцент Саблій Л.А., лаборант Шеремета Т.Л., старший викладач Мацнєва Т.С.;
другий ряд (зліва праворуч): аспірант Гаращенко О.В., асистент Басюк М.М., доцент Кравченко В.С., старший лаборант Єгоричева Т.Я., доцент Проценко С.Б., доцент Ковальчук В.А., доцент Давидчук В.І., доцент Кізєєв М.Д., доцент Грицина О.О., аспірант Ковальчук О.В., доцент Гіроль А.М., старший викладач Россінський Р.М.


Склад ТГВ 2019.jpg
Колектив кафедри водовідведення, теплогазопостачання та вентиляції, 2019 рік:

зліва праворуч: інженер з використання комп'ютерів Басюк М.М., ст. викл. Чабан І.В., доцент Кравченко В.С., доцент Кравченко Н.В., доцент Проценко С.Б., завідувач кафедри Кізєєв М.Д., доцент Новицька О.С., завідувач лабораторії Щербаков В.М., ст. викл. Бляшина М.В., діловод Чичелюк А.І., доцент Давидчук В.І., доцент Грицина О.О.

Склад кафедри теплогазопостачання, вентиляції та санітарної техніки

Галерея