Науково-дослідна лабораторія гідродинаміки білякритичних течій

Матеріал з Wikiситет
Перейти до навігації Перейти до пошуку

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА

Науково-дослідна лабораторія гідродинаміки білякритичних течій науково-дослідної частини Національного університету водного господарства та природокористування (НУВГП) створена 2 січня 2008 року на базі кафедри гідроенергетики, теплоенергетики та гідравлічних машин (наказ №14 від 23.01.2008 р.). Свою діяльність лабораторія здійснює відповідно до діючого Положення про НДЛ гідродинаміки білякритичних течій НДЧ НУВГП, затвердженого 02.01.2008 р., та згідно з розпорядженням ректора №426 від 17.07.2013 р. Основні завдання і наукові напрямки роботи а також перелік послуг для надання лабораторією юридичним і фізичним особам наведені нижче. За період свого існування лабораторія виконала і продовжує виконувати великий обсяг держбюджетних і госпдоговірних науково-дослідних робіт. Лабораторія координує свою діяльність з відділом гідродинаміки хвильових процесів Інституту гідромеханіки НАН України (завідувач відділу д.ф-м.н., професор Селезов І.Т.). Про це свідчать держбюджетні роботи І-34 та І-45, виконані разом, а також спільні публікації. За тематикою наукових досліджень успішно захищено три кандидатські дисертації (Клюха О.О., Чернобиль О.Є., Яковлева О.М.). Зараз над завершенням таких дисертацій працюють чотири аспіранти (Галич О.О., Тимощук В.С., Поплавський Д.М., Семенуха А.В.). Про актуальність та рівень виконуваних досліджень можуть свідчити чисельні публікації у вітчизняних і закордонних журналах та збірниках. Ряд робіт працівників лабораторії видано в Росії, США, Болгарії, Алжирі. Результати досліджень, проведених працівниками лабораторії, цитуються у багатьох закордонних публікаціях.



НАУКОВИЙ КЕРІВНИК

Д. т. н., професор, зав. кафедри гідроенергетики, теплоенергетики та гідравлічних машин Рябенко Олександр Антонович. Автор більше 190 наукових і науково-методичних робіт. Створив наукову школу з гідравліки білякритичних течій рідини і активно розвиває цей напрямок, за яким захистив кандидатську і докторську дисертації. Є відомим фахівцем у зазначеній галузі. Моб. тел.: +38-097-661-82-02


ОСНОВНІ ЗАВДАННЯ ЛАБОРАТОРІЇ

- дослідження і аналіз існуючих математичних моделей та диференціальних рівнянь, що описують різноманітні хвильові явища на воді;

- встановлення умов застосування та зв'язків між диференціальними рівняннями хвильових явищ на воді;

- виділення із сукупності існуючих диференціальних рівнянь тих, що описують хвилеподібні білякритичні течії на воді;

- побудова математичних моделей хвилеподібних білякритичних течій рідини з урахуванням основних діючих факторів, що формують розглядувані явища;

- виведення диференціальних рівнянь білякритичних течій рідини, що враховують основні діючі фактори, в тому числі і можливе викривлення елементарних струминок потоку у вертикальній площині в початковому перерізі розглядуваних течій;

- інтегрування отриманих диференціальних рівнянь, знаходження розв'язків та умов їх застосування;

- встановлення умов існування різних типів білякритичних течій рідини;

- розробка методик розрахунків білякритичних течій рідини для умов конкретних прикладних задач;

- вибір оптимальних конструкцій та режимів роботи гідротехнічних та гідроенергетичних споруд, працюючих в умовах виникнення білякритичних течій;

- розв'язок різноманітних прикладних задач, що виникають в процесі проектування, будівництва і експлуатації низьконапірних водоскидів і ГЕС, безнапірних тунелів, підвідних і відвідних каналів ГЕС, ГАЕС, НС та інших споруд, працюючих в умовах виникнення білякритичних течій.

НАУКОВІ НАПРЯМКИ РОБОТИ ЛАБОРАТОРІЇ

1. Дослідження нелінійних диференціальних рівнянь в частинних похідних та вдосконалення існуючих математичних моделей хвилеподібних білякритичних течій рідини на основі повного врахування всіх факторів, що визначають формування цих течій. 2. Розвиток теоретичних засад солітоніки вивчення основних характеристик і умов існування гідродинамічного солітону, утворюваного у вигляді нерухомих і рухомих одиночних хвиль на воді. 3. Математичне моделювання різних типів білякритичних течій рідини. 4. Гідравлічне моделювання прикладних задач, пов’язаних з проектуванням, будівництвом і експлуатацією гідротехнічних та гідроенергетичних споруд, працюючих в умовах виникнення біля критичних течій.


ПЕРЕЛІК ПОСЛУГ, ЯКІ ВИКОНУЄ ЛАБОРАТОРІЯ

1. Проведення фундаментальних досліджень білякритичних течій рідини згідно з науковими напрямками роботи, конкретизованими у п. 4.

2. Розв'язок прикладних задач гідродинаміки білякритичних течій для конкретних умов роботи різних типів гідроенергетичних і гідротехнічних споруд.

3.Проведення лабораторних і натурних досліджень з визначенням гідродинамічних, кінематичних та інших характеристик споруд для знаходження оптимальних розв’язків різноманітних задач, пов’язаних з проектуванням, будівництвом і експлуатацією гідроенергетичних та гідротехнічних об’єктів.

4. Обстеження річок та прилеглих територій з метою виявлення створів, сприятливих для створення гідроелектростанцій.

5. Обстеження технічного стану гідротехнічних споруд і обладнання гідроенергетичних та гідротехнічних об’єктів.

6. Складання паспортів і правил експлуатації гідроелектростанцій, водосховищ та інших гідроенергетичних і гідротехнічних об’єктів.

7. Консультування та надання допомоги виробництву.

8. Підвищення науково-технічного рівня підготовки бакалаврів, спеціалістів, магістрів спеціальностей „Гідротехнічне будівництво", “Гідроенергетика” та аспірантів відповідних спеціальностей.