Співбесіда
Співбесіда
Успішне проходження співбесіди – це справжнє мистецтво. Мистецтво спілкування, вміння відчувати міру у своїх словах і здатність контролювати свої несвідомі реакції. Щоб пройти співбесіду і отримати бажану посаду, треба вміти поставити себе на місце працедавця, зрозуміти і відчути, які вимоги будуть ставитися до людини, яка претендує на цю роботу. Для досягнення позитивного результату вам потрібно пройти два етапи – підготовку до співбесіди і власне розмову. Співбесіда з роботодавцем є основним мето¬дом оцінки та відбору кандидатів при влаштуванні на роботу. Ваш успіх чи неуспіх залежать не лише від Ваших професійних якостей (освіта, кваліфікація тощо), а і від того, як Ви зарекомендуєте себе на співбесіді. Для того, щоб Ви мали можливість успішно пройти всі етапи співбесіди, пропонуємо вам ознайомитися з:
- Типи і види співбесіди.
- Підготовка до співбесіди.
- Ваша поведінка під час співбесіди.
Типи співбесід
Попередня співбесіда – спілкування з роботодавцем по телефону з метою первинного виявлення відповідності претендента вимогам вакансії. Перша та друга співбесіди. Перша – проходить з представником відділу кадрів або менеджером з набору персоналу. Її мета така ж, як і в попередньої співбесіди. Друга - безпосередньо з тим, хто прий¬має остаточне рішення щодо працевлаштування. Співбесіда, що проводиться комісією. Цей вид співбесід використовується державними органами влади. Групова співбесіда. Цей вид співбесід практикують деякі компанії для відбору одного або декількох працівників із групи претендентів.
Види співбесід
- Допит (структуроване інтерв’ю). Головна ознака: Вам задають питання в певній послідовності, ніяк не пов’язаній з вашими відповідями.
- Роздуми (проектне інтерв’ю). Головна ознака: Вам пропонують прокоментувати яку-небудь ситуацію, викладену усно або намальовану. Задумка заключаєтся в тому, що, говорячи про чужі вчинки, ви виявите свої особисті якості.
- Фантазування (ситуаційне інтерв’ю). Головна ознака: Вас просять описати ваші дії у вигаданій ситуації. По вашій відповіді зроблять висновок про те, як ви будете працювати, якщо вас взяти на роботу.
- Оцінка (інтерв’ю по компетенціям). Головна ознака: Ваша відповідь оцінюється тільки з однієї точки зору – чи був в ній натяк на потрібні для роботодавця ваші особисті якості.
Підготовка до співбесіди:
- забезпечте себе максимально повною інформацією про підприємство (організацію), куди Вас запрошено на співбесіду (чим вона займається, які перспективи у цього напрямку, впродовж якого часу існує, її юридичний статус, якої думки про організацію преса, наскільки стабільним є склад керівництва);
- підготуйте копії усіх необхідних документів (копії дипломів, резюме, рекомендації, якщо вони є);
- дотримуйтесь ділового стилю в одязі;
- визначте місце знаходження підприємства і марш¬рут, щоб не спізнитися на зустріч;
- складіть перелік очікуваних запитань і дайте на них відповіді.
Оскільки більшість інтерв'юерів ставлять майже однакові питання, буде дуже прикро, якщо Ви не підготуєтеся до них.
Питання, які Ви можете зустріти при співбесіді:
- Розкажіть дещо про себе (Коротка розповідь, мінімум автобіографії, максимум — навичок і досвіду, корисного для нової роботи)
- Чому нам потрібно прийняти Вас на роботу? Або чому Ви претендуєте на цю посаду? (Покажіть, що ця робота є для Вас цікавою, і що, працюючи на ній, Ви можете бути корисним як фірмі, так і собі)
- Чи багато Ви знаєте про нашу компанію? Що Вас приваблює? (Покажіть свою проінформованість, це покаже, як Ви вмієте знаходити і використовувати інформацію, наскільки Ви зацікавлені саме в цій роботі)
- Як Ви бачите свій професійний розвиток, кар’єрний ріст через 5 років? (Працедавцю необхідно зрозуміти — чи є у кандидата чіткі цілі в житті. Керівника, насамперед, цікавить, яку користь Ви, як спеціаліст, можете принести його фірмі)
- Назвіть Ваші недоліки та переваги (Працедавці не розраховують почути від Вас якісь особливі зізнання і викриття. Вони оцінюють реакцію кандидата, його винахідливість і адекватність. Якщо працедавець просить перерахувати Ваші переваги і недоліки, назвіть і одні, і інші, але обов’язково в однаковій пропорції)
- Розкажіть про Вашу сім’ю (Питаючи Вас про сімейне становище, працедавець намагається виявити рівень мотивації людини під час працевлаштування. Працедавці не люблять замкнутих кандидатів, але не люблять і надмірно балакучих)
- Як Ви любите проводити свій вільний час? (Продемонструйте активність. Не згадуйте заняття, які символізують пасивний відпочинок)
- Яку зарплату Ви б хотіли отримувати? (Найкраще, якщо Ви будете володіти інформацією про середню зарплату на ринку, щоб мати можливість вести дискусію. Знаючи рівень зарплат, Ви зможете впевнено повідомити, що взагалі-то розраховували на зарплату, не нижчу середньої)
- Яким, на Ваш погляд, може бути Ваш внесок у нашу компанію?
- Як Ви вважаєте, чи здатні Ви працювати в колективі?
- Коли Ви зможете розпочати роботу, якщо ми візьмемо Вас на це місце?
Додатково Вам можуть задати ще наступні питання:
- Чому Ви прийшли саме в нашу компанію? Що вас приваблює?
- Чого Ви чекаєте від нової роботи?
- До яких ускладнень на новій роботі Ви готові?
- Чи готові Ви до роботи понаднормово?
- Як Ви розумієте здатність протистояти стресу?
- Чого Ви боїтеся у своїй новій роботі?
- Чи маєте Ви інші пропозиції роботи?
- За що Вас критикували останнім часом?
- Наскільки Ви відчуваєте людей, що Вас оточують?
- Опишіть, будь ласка, ідеального керівника.
- Назвіть три моменти, які Ви боїтеся виявити на новій роботі?
- підготуйте запитання, які Ви хочете задати робото¬давцю (На співбесіді ви маєте такеж право задавати питання і бути таким же ініціативним, як і ваш інтерв´юер).
Питання, які можна і навіть треба ставити: • режим роботи та відпочинку; • пільги, умови їх отримання; • можливість підвищення кваліфікації; • кар'єра, «техніка» і традиції просування служ¬бовими сходинами; • перспективи роботи підприємства (ор¬ганізації, установи).
- налаштуйтеся на співбесіду позитивно.