Бомба Андрій Ярославович
Освіта і професійний шлях
Пройшовши курс навчання у початковій Голошинецькій та середній Новосільській школах (1956-66 рр.), що на Тернопільщині, вступив до Львівського державного університету ім. І. Франка на механіко-математичний факультет, де у 1972 році отримав диплом за спеціальністю “математика”. Вчителював. Викладацьке життя пов’язане із Рівненським державним педагогічним інститутом, там розпочинав трудовий стаж асистентом, а також обіймав посади старшого викладача, доцента, згодом завідувача кафедри інформатики та прикладної математики, професора уже у Рівненському державному гуманітарному університеті. Займаючись розробкою різних наукових проектів, працював також на посадах інженера, молодшого та старшого наукового співробітника.
Навчався в аспірантурі при Інституті математики АН УРСР (м. Київ; 1978-81 рр.), докторантурі при Інституті кібернетики ім. В.М. Глушкова НАН України (м. Київ; 2000-2003). Перебував на стажуванні на факультеті кібернетики Київського державного університету ім. Т. Шевченка та у відділенні математичних проблем механіки Інституту проблем механіки АН СРСР (м. Москва).
Наукова діяльність
Наукові здобутки Бомби Андрія Ярославовича підтверджені науковими ступенями кандидата фізико-математичних наук, доктора технічних наук за спеціальністю “математичне моделювання та обчислювальні методи”. Вчений розв’язав науково-технічну проблему розробки ефективного методологічного та математичного апарату моделювання, дослідження нелінійно-збурених систем типу „фільтрація-конвенція-масообмін-дифузія” у середовищах схильних до деформацій за умов взаємовпливу визначальних факторів процесу і характеристик середовища, врахування впливу зміни вільної границі „провідного” середовища на течію, додаткових джерел та явищ на основний процес. Коло наукових зацікавлень Андрія Ярославовича - математичне моделювання сингулярних збурень еко-енергосистем, проблема обернення крайових задач на конформні та квазіконформні відображення з керуванням у граничних умовах, проблема побудови асимптотик розв’язків задач в областях із вільними межами та нелінійних сингулярно збурених модельних задач із урахуванням взаємовпливу (вихідних даних та шуканих розв’язків).
Автор трьох монографій, підручника, методичних посібників та більш як 300 статей і тез доповідей на міжнародних, всеукраїнських, регіональних конференціях-семінарах. Підготував 10 кандидатів наук. Під його керівництвом біля 10-ти школярів Рівненщини стали призерами Всеукраїнського конкурсу МАН з математики та інформатики
Педагогічна діяльність
За час викладацької праці Андрієм Ярославовичем Бомбою розроблені і читаються курси математичного аналізу, теорії функцій, алгебри і теорії чисел, теорії ймовірностей, диференціальних рівнянь, методів теорії функції комплексної змінної, математичного моделювання і системного аналізу, математичного моделювання еко-енергосистем, рівнянь математичної фізики, методів теорії збурень, теорії керування, сучасних проблем прикладної математики, моделювання складних систем, методів оптимізації та керування процесами і системами. Науковець подав ідею та сприяв запровадженню спеціальностей напрямку прикладна математика в університетах Рівного.
Організаційна діяльність
Сьогодні Андрій Ярославович докладає чималих зусиль для організації культурного й наукового життя. Зокрема, засновник та відповідальний редактор Волинського математичного вісника, голова Рівненського осередку Українського математичного товариства, голова осередку Наукового товариства ім. Т. Шевченка у Рівному.
Професор Бомба А. Я. - член редакцій збірників наукових праць та спеціалізованих вчених рад по захисту дисертацій; систематично рецензує статті, посібники, підручники, монографії тощо; рецензує кандидатські та докторські дисертації.
Відзнаки
Науково-педагогічна праця професора Бомби А. Я. відзначена знаком «Відмінник освіти України», Почесними грамотами Міністерства освіти і науки України, Рівненської облдержадміністрації. Зокрема, за розробку нових математичних моделей процесів руху нафтогазових сумішей йому присвоєно звання академік УНГА (Українська нафто-газова академія). Він також є дійсним членом НТШ (Наукове товариство ім. Т. Шевченка).
За визначні наукові здобутки ім’я вченого занесено до книги (Міжнародної бази даних) “Who is who in Science and Engineering 2008-2009 – 10th Edition” (“Хто є хто в науці і інженерії 2008-2009 – 10-те видання”) в числі лідерів наукової і технологічної революції, а також “Who is who in Science and Engineering 2011-2012 – 11th Edition”(“Хто є хто в науці і інженерії 2008-2009 – 11-те видання”).