Самописець рівня Валдай

Матеріал з Wikiситет
Версія від 19:19, 10 березня 2019, створена S.V.Klimov (обговорення | внесок) (Створена сторінка: Самописні водомірні пости влаштовують для безперервного запису коливання рівнів води....)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Самописні водомірні пости влаштовують для безперервного запису коливання рівнів води. Основним приладом самописного поста є самописець. Практично всі самописці складаються з двох основних елементів: датчика рівня і записуючого пристрою. Найпоширеніший «Валдай» з добовим заведенням годинникового механізму (рис. 2.7). Тривалість роботи самописця від 1 доби до 9 місяців.
Виділяють два способи встановлення самописців: береговий (самописець встановлюється на березі водойми над колодязем, який трубою з’єднаний із водоймою) і русловий (самописець встановлюється у руслі річки, на водосховищі (озері) на спеціальній споруді). Масштаб запису рівнів 1:1 або 1:2.
Встановлення самописця складається з трьох основних частин:

  1. опори, яка безпосередньо споруджена у водоймі;
  2. будки для самописця, яка встановлюється на опорі;
  3. приймального резервуара, у вигляді труби, в якій знаходиться поплавок самописця.

Тип установки вибирають залежно від амплітуди коливання рівнів, характеру та інтенсивності льодових явищ, форми берегів, складу їхнього ґрунту, кількості наносів, наявності гідротехнічних споруд, лісосплаву, судноплавства, від вартості спорудження установки.
Робота самописця рівня води «Валдай» базується на передачі записуючому елементу рухів поплавка, який рухається разом із зміною рівнів води.
Самописець «Валдай» складається з двох основних частин: поплавкової системи, за допомогою якої передається коливання рівнів води і записуючого пристрою, який у певному масштабі на паперовій стрічці викреслює графік коливання рівнів. Поплавковий пристрій включає в себе: пустотілий металічний поплавок 2, прикріплений до нього груз-баласт 1 для занурення поплавка, противагу 3, металічний м’який трос 18 і поплавкове колесо 4, 5, яке обертає барабан 16. В залежності від підйому чи спаду рівня води барабан повертається навколо своєї осі в ту чи іншу сторону.
Джерело:
Гідрометрія: практикум : навч. посіб. / Д. С. Косяк, В. С. Холоденко, О. І. Галік, О. П. Будз. – Рівне : НУВГП, 2018. – 254 с. URL: http://ep3.nuwm.edu.ua/11563/