Кафедра водопостачання, водовідведення та бурової справи

Матеріал з Wikiситет
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Історія

01.jpg

В 1959 році Київський гідромеліоративний інститут був переведений в місто Рівне, де була створена кафедра водопостачання в складі: Бублика А.І., Оболенського Ю.А., Трубенюка В.Д. В наступному році цей склад був замінений на викладачів Новочеркаського гідромеліоративного інституту: Ільїна В.Г., Сафонова М.А., які переїхали в місто Рівне, та Шопіна Г.Г. В подальші роки склад кафедри збільшувався за рахунок знову викладачів Новочеркаського меліоративного інституту – Белозорова М.П., Єлісеєва М.Я., Мацнєва А.І. та інших. Поступово в склад кафедри вливались кращі випускники меліоративного, гідротехнічного, будівельного факультетів, а саме: Хоружий П.Д., Журба М.Г., Рогов В.М., Орлов В.О., Гіроль М.М., Филипчук В.Л., Ткачук О.А. та інші. Кафедра проводила заняття на гідромеліоративному, гідротехнічному або будівельному факультетах, де була в різні роки спеціальність «Водопостачання та водовідведення». Склад кафедри весь час збільшувався, а тому в 1964 році на базі кафедри було створено дві кафедри: «Водопостачання та бурової справи» і «Каналізації та санітарної техніки».

Засновником і першим завідувачем кафедри водопостачання та бурової справи був Ільїн Володимир Григорович, який пізніш став доктором технічних наук, професором. Завідувачами кафедри в різні роки були: Ільїн В.Г (1962-1966 рр., 1969-1972 рр.); Белозоров М.П. (1966-1968 рр.); Єлісеєв М.Я (1968-1969 рр.); Сафонов М.А (1972-1982 рр.); Хоружий П.Д. (1983-1988 рр.); Рогов В.М. (1988-1998 рр.); Орлов В.О. (з 1998 р.)

На початку створення кафедра не мала ніякої лабораторної бази. Проте із часом на кафедрі з’явились потужні лабораторії гідравлічних та технологічних випробувань (ауд. 403, 438), був побудований буровий павільйон, придбана бурова техніка, законструйовані і впроваджені різні лабораторні установки, оснащений комп‘ютерний клас. На початку створення кафедри була відсутня практично будь-яка навчально-методична література, а тому викладачі кафедри інтенсивно розробляли різні методичні вказівки, почали писати посібники, підручники. Перший посібник - Оводов В.С. та Ильин В.Г. «Проектирование сельскохозяйственного водоснабжения и обводнения» (1962 р.). В цілому кафедра стала провідною в питаннях сільськогосподарського водопостачання в Україні. На даний час викладачами кафедри видано десятки підручників, посібників, сотні методичних вказівок. На кафедрі існує науково-дослідна лабораторія водопостачання та очистки води (керівник проф. Орлов В.О), атестована гідрохімічна лабораторія, відділ гідрогеологічних досліджень та буріння свердловин, які паралельно з навчальною роботою можуть виконувати роботи для різних юридичних та фізичних осіб. Кафедра має аспірантуру та докторантуру. За ці роки з подання кафедри захистилися десятки кандидатських дисертацій і, практично всі кандидатські дисертації викладачів кафедри, виконані саме в її лабораторіях. Кандидатські дисертації захистили Ткачук О.А., Шадура В.О., Косінов В.П. під керівництвом проф. Хоружого П.Д.; Квартенко О.М. під керівництвом проф. Сафонова М.А.; Орлова А.М., Мартинов С.Ю., Туровська Г.І., Кусковець С.Л., Зощук В.О. під керівництвом проф. Орлова В.О.

Викладачі кафедри Хоружий П.Д., Рогов В.М., Орлов В.О., Ткачук О.А. (науковий консультант Орлов В.О), Филипчук В.Л. (науковий консультант Орлов В.О) захистили докторські дисертації. В даний час Ткачук О.А. займає посаду завідувача кафедри міського будівництва та господарства, а Филипчук В.Л. – завідувача кафедри охорони праці та безпеки життядіяльності. Журба М.Г. та Гіроль М.М. частину досліджень в своїх докторських дисертацій провели саме в лабораторіях кафедри.

Напрямком наукових досліджень викладачів кафедри є системи сільськогосподарського та комунального водопостачання, водозабірні споруди з підземних та поверхневих джерел, але основним напрямком є технологічні схеми та споруди прояснення, знебарвлення, знезалізнення та пом‘якшення води, в тому числі з пінополістирольними фільтрами, які є пріоритетною та відомою в усьому світі розробкою кафедри. За час існування кафедри викладачами кафедри видано декільки сотень наукових статей, десятки монографій, рекомендацій на проектування, нормативних документів. Кафедра займається підготовкою бакалаврів, спеціалістів та магістрів спеціальності «Гідромеліорація», «Водопостачання та водовідведення», «Теплогазопостачання та вентиляція», спеціальності «Теплоенергетика».

На даний час на кафедрі працює 13 викладачів:

  • ОРЛОВ В.О., професор, д.т.н., завідувач кафедри. Основні напрямки наукової діяльності: інтенсифікація роботи сільськогосподарських та комунальних водопроводів, підготовка води для питних цілей, в тому числі знезалізнення підземних вод, технологічні схеми очистки води з пінополістирольними фільтрами, вдосконалення роботи пінополістирольних фільтрів. Впроваджено на Дзержинській фільтрувальній станції, Сокольському блоці фільтрувальних станцій, Березанській та Баришівській станціях знезалізнення, башти-колони з пристроями для знезалізнення води в Вінницькій та Хмельницькій областях, розроблена чимала кількість проектів станцій водопідготовки тощо.
  • КОВАЛЬЧУК В.А., професор, д.т.н. Основні напрямки наукової діяльності: водовідведення (очистка стічних вод); інтенсифікація і реконструкція систем водовідведення тощо.
  • ВИЖЕВСЬКА Т.В., доцент, к.т.н. Основний напрямок наукової діяльності – технології водоочищення.
  • КВАРТЕНКО О.М., доцент, к.т.н. Основні напрямки наукової діяльності: розробка блочно-модульних самопромивних установок знезалізнення та комплексної очистки підземних вод складного фізико-хімічного складу, в тому числі із впливом постійного магнітного поля.
  • КОСІНОВ В.П., доцент, к.т.н. Наукові інтереси полягають у вдосконаленні методів оцінки надійності систем водопостачання міст та населених пунктів, а також підвищення ефективності і економічності роботи трубопровідних систем водопостачання.
  • ЛИТВИНЕНКО Л.Л., доцент, к.т.н. Основний напрямок наукової роботи - дослідження новітніх технологій підготовки природних вод для використання їх в системах водопостачання промислових підприємств.
  • МАРТИНОВ С.Ю., доцент, к.т.н. Напрямок наукових досліджень – інтенсифікація та удосконалення водопровідних очисних споруд; впроваджено башти-колони з пристроями для знезалізнення води в Вінницькій та Хмельницькій областях, розроблено декілька проектів станцій водопідготовки тощо.
  • НАЗАРОВ С.М., доцент, к.т.н. Напрямок наукових досліджень – дослідження роботи та вдосконалення методів проектування сміттєзатримувальних пристроїв поверхневих водозаборів для роботи в енергоощадному режимі.
  • ОРЛОВА А.М., доцент, к.т.н. Основні напрямки наукової діяльності: інтенсифікація роботи сільськогосподарських водопроводів, технологічні схеми очистки води з пінополістирольними фільтрами, впровадження на Ленінському груповому водопроводі.
  • СІВАК В.М., доцент, к.т.н. Напрямок наукових досліджень – дослідження закономірностей процесу масопередачі кисню в аеротенках в присутності зважених та розчинених речовин.
  • ШАДУРА В.О., доцент, к.т.н. Основний напрямок наукової діяльності: підвищення ефективності роботи водозаборів зі свердловинами і реконструкція та інтенсифікація роботи систем подачі і розподілу води.
  • РОССІНСЬКИЙ В.М., старший викладач, к.т.н. Основний напрямок наукової діяльності – технології водоочищення.
  • МІНАЄВА Н.Л., асистент, к.т.н. Основний напрямок наукової діяльності – дослідження режиму промивки фільтрів з плаваючою засипкою.