Кафедри ННІ Права
Спеціальних юридичних дисциплін
На сьогодні на кафедрі спеціальних юридичних дисциплін працюють 16 осіб, серед них: доктори юридичних наук, професори (Кафарський В.І., Лук’янчиков Є.Д.), кандидат юридичних наук, професор (Цимбалюк В.І.), кандидати наук, доценти (Галкін І.Г., Батюк О.В., Ярощук В.Г., Вовк Ю.Є.), старші викладачі Слободенюк І.В., Опанасюк Т.І., асистенти (Гришко В.І., Борейчук А.В., Пасічнюк В.Б.), інженер із застування комп’ютерів Полюхович І.І., діловод Тимощук В.П. та завідувач навчальної лабораторії Гангур І.М. Кафедра утворена в лютому 2013 року кандидатом юридичних наук, професором Цимбалюком В.І. Після призначення Цимбалюка В.І. директором навчально-наукового інституту права з лютого 2015 року кафедру очолює народний депутат України двох скликань, доктор юридичних наук професор Кафарський Володимир Іванович.
При кафедрі діє наукова школа професора Цимбалюка В.І. з відновного правосуддя. Її науковий пошук – різні форми та види примирних процедур, проблеми та перспективи їх впровадження в українське законодавство. Функціонує Науково-дослідний центр українського конституціоналізму, який очолює професор Кафарський В.І. В площину наукових пошуків наукового центру входить історія вітчизняного конституціоналізму, його сучасний стан, перспективи розвитку та реформування. Діє Науково-дослідний сектор правової інформатики, який очолює один із засновників правової інформатики в Україні, кандидат юридичних наук, професор В.І. Цимбалюк. Сектор займається дослідженнями потенційного використання засобів і методів інформатики в боротьбі із злочинністю та її попередженням.
До наукової роботи на постійній основі залучаються студенти навчально-наукового інституту права. Широкі та різнорідні наукові інтереси кафедри зумовлюють великий вибір студентів щодо наукового пошуку та можливість публікацій у співавторстві із викладачами як у вітчизняних так і в міжнародних виданнях. Кафедра спеціальних юридичних дисциплін НУВГП налагодила наукову співпрацю із кафедрою суспільних дисциплін, кафедрою державного управління, документознавства та інформаційної діяльності, кафедрою міжнародного права та юридичної журналістики, кафедрою конституційного права і галузевих дисциплін.
Викладачами кафедри виконується науково-дослідна робота «Проблеми та перспективи впровадження процедури медіації в українське законодавство» (на період 2015-2018 р.) За результатами виконання кафедральної науково-дослідної роботи викладачами публікуються статті в вітчизняних та зарубіжних виданнях, в тому числі і в фахових, готується до видання навчальний посібник з відновного правосуддя. За результатами наукової роботи за 2013-2014 роки викладачами кафедри опубліковано 3 підручники, 65 наукових фахових публікацій та 18 тез в збірниках науково-практичних конференцій. Основні з них:
- Б.І. Харченко, Н.Б. Харченко, О.Б. Харченко, В.І. Цимбалюк. Екологія: Основи екології. Навчальний посібник. – Львів: Новий світ-2000, 2013. – 233 с. (Гриф МОН України: лист № 1/11-14959 від 25.09.2012 р.);
- Кафарський В.І. Духовна наука в 3-х томах:
- Том 1. Історіософія віри в єдиного Бога. – Івано-Франківськ: Територія друку, 2014. – 486 с.
- Том 2. Духовні істини і моральні цінності людини. – Івано-Франківськ: Територія друку, 2014. – 450 с.
- Том 3. Політика і політики у світлі Старого і Нового Завіту. – Івано-Франківськ, 2015. – 508 с.
- Григус І.М., Самороков В.О., Цимбалюк В.І., Цимбалюк О.В. Судова медицина та судово-медичні експертизи: навчальний посібник [для студ. вищ.навч.закл.] / під ред. І.М. Григуса.- Львів: «Новий Світ-2000», 2014.- 208 с. (Гриф МОН України: лист № 1/11-6447 від 30.04.2014 р.)
- Конституційне право в схемах: Навчальний посібник / В.І. Кафарський, І.І. Припхан. – К. : Видавництво Ліра – К, 2013. – 272 с.
Кафедра спеціальних юридичних дисциплін забезпечує викладання таких навчальних дисциплін як: теорія держави і права, історія держави і права України, історія держави і права зарубіжних країн, юридична деонтологія, кримінальне право, кримінально-процесуальне право, сімейне право, аграрне право, адміністративне право, трудове право, земельне право, кримінологія, криміналістика, організація судових та правоохоронних органів, нотаріат України, відновне правосуддя, міжнародне рибогосподарське право та українське рибогосподарське законодавство, правова інформатика, судова бухгалтерія. Викладання навчальних дисциплін забезпечується всіма необхідними методичними матеріалами.
При кафедрі функціонує криміналістична лабораторія в якій проводяться практичні заняття з кримінального права і процесу та криміналістики. В лабораторії зосереджені зразки процесуальних документів, різні засоби вчинення злочинів, криміналістична техніка, яка використовується слідчим під час проведення слідчих дій та інше. В лабораторії організовано 2 навчальні кімнати, в яких студенти під наглядом професійних слідчих вивчають порядок проведення слідчих дій, зокрема і огляду місця події. Лабораторія укомплектована найновішою комп’ютерною технікою з програмним забезпеченням: АІС «Дактилоскопія», «Фоторобот», «Зброя» та інші. Разом з тим при кафедрі створені спеціалізовані навчальні кабінети Цивільного та господарського права і процесу, Адміністративного права та Зал судових засідань.
За вагомі здобутки у науковій, навчально-методичній та організаційній роботі викладачі кафедри неодноразово нагороджувалися грамотами, почесними листами, подяками, як від НУВГП, так й від органів державної виконавчої влади, місцевого самоврядування та громадських організацій. Зокрема: Кафарський Володимир Іванович був нагороджений Орденом «За заслуги» III (липень 1999), II (серпень 2002), I ступенів (серпень 2005), Почесною грамотою Верховної ради України – За особливі заслуги перед українським народом (2003 р.), Почесною грамотою Кабінету Міністрів України – За багаторічну сумлінну працю та високий професіоналізм (2004 р.), Відзнакою Міністерства освіти і науки України «За наукові досягнення» (2006 р.), Відзнакою МВС України «За сприяння органам внутрішніх справ України» (2009 р.), відзнаками громадянського суспільства: Орденом Андрія Первозванного І ступеня (2006 р.), Медаллю «За заслуги перед УАПЦ» (2002 р.), Орденом «За духовний розвиток людини і суспільства» (2009 р.), Орденом Іова Почаївського (2013 р.); Цимбалюк Валерій Іванович нагороджений орденами: «Богдана Хмельницького ІІІ ст.», «Нестора Літописця І ст. та ІІ ст.», «Козацький хрест І, ІІ та ІІІ ст.», «За доблесть і честь». відзнаками МВС України: «15 років МВС України», «За відданість та честь», «За сприяння органам внутрішніх справ України», «За розвиток науки, техніки та освіти ІІ ст.», «За доблесть та честь ІІ ст.»; Почесною відзнакою МВС СРСР «50 лет БХСС». медалями, в тому числі: Ювілейною медаллю «75 років БХСС - ДСБЕЗ», медаллю «Захисника Вітчизни», медаллю «За безупречную службу ІІІ ст., ІІ ст.» та багатьма іншими. Нагороджений Почесними грамотами: МВС СРСР, Ради міністрів Таджицької РСР, Рівненської обласної державної адміністрації, Рівненської обласної ради та іншими.
Склад кафедри спеціальних юридичних дисциплін
Конституційного права та галузевих дисциплін
На кафедрі конституційного права і галузевих дисциплін працює 9 осіб. Серед них: кандидат юридичних наук, професор Іщенко О.М.; кандидат юридичних наук, доцент Дробуш І.В.; кандидат юридичних наук Міщук І.В.; доцент Самороков В.О.; старші викладачі Водоп’ян Т.В., Циганюк М.В. та інші. Завідує кафедрою кандидат юридичних наук Міщук І.В.
Кафедра стала правонаступником кафедри теорії та історії держави і права, яка була утворена в лютому 2013 року в.о. ректора НУВГП, доктором наук з державного управління, заслуженим діячем науки і техніки України, дійсним членом (академіком) Академії економічних наук України, академіком – засновником Української академії наук з державного управління Корецьким М.Х. З лютого 2013 до лютого 2015 року кафедра теорії та історії держави і права разом із випусковою кафедрою спеціальних юридичних дисциплін забезпечувала викладання всіх правничих дисциплін в НУВГП та напрям підготовки «Правознавство». У зв’язку із створенням навчально-наукового інституту права в лютому 2015 року кафедра теорії та історії держави і права була реорганізована та перейменована в кафедру конституційного права та галузевих дисциплін.
При кафедрі функціонує Кабінет правової інформатики та комунікаційних технологій. Електронна читальна зала. В даній спеціалізованій лабораторії зосереджено 25 комп’ютерів, сучасна електронна дошка, доступ до інтернету, доступ до всіх навчально-методичних матеріалів і чинних нормативно-правових актів та музей криміналістичної техніки. Тут студенти мають можливість навчатись складати процесуальні, службові та інші документи використовуючи наявні технічні засоби, зразки, форми та ін. Разом з тим при кафедрі функціонує навчальний кабінет історії та теорії держави і права. Кафедра забезпечує викладання таких навчальних дисциплін, як історія держави і права України, історія держави і права зарубіжних країн, теорія держави і права, конституційне право, господарське право, фінансове право, податкове право та інші. Викладання навчальних дисциплін забезпечується всіма необхідними методичними матеріалами.
Разом з тим при кафедрі конституційного права та галузевих дисциплін функціонує юридична клініка. Метою юридичної клініки є: підвищення рівня практичних знань, умінь і навичок студентів напряму підготовки «Правознавство»; забезпечення доступу представників соціально вразливих груп суспільства до правової допомоги; формування правової культури громадян; підготовка та навчання студентів-правознавців у дусі дотримання й поваги до принципів верховенства права, справедливості і людської гідності; розширення співробітництва НУВГП, із судовими, правоохоронними органами, органами юстиції, державної влади і місцевого самоврядування, з іншими установами та організаціями; впровадження в навчальний процес елементів практичної підготовки студентів-правників у сфері юридичних послуг. Керує клінікою доцент Самороков В.О., який в минулому працював в слідчих органах прокуратури.
Викладачами кафедри виконується науково-дослідна робота «Сучасні конституційні проблеми організації та функціонування органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні» (на період 2014-2016 р.) За результатами виконання кафедральної науково-дослідної роботи викладачами публікуються статті в вітчизняних та зарубіжних виданнях, в тому числі і в фахових. Значні внески в наукову роботу кафедри вносить Дробуш І.В. Наразі вона працює над докторським дисертаційним дослідженням на тему: «Соціальна функція місцевого самоврядування в Україні: проблеми теорії та практики». За результатами наукової роботи за увесь період роботи кафедри опубліковано 2 підручники, 1 монографія, 33 наукові фахові публікації та понад 40 тез в збірниках науково-практичних конференцій.
За вагомі здобутки у науковій, навчально-методичній, організаційній роботі викладачі кафедри неодноразово нагороджувалися грамотами, почесними листами, подяками, як від НУВГП, так й від органів державної виконавчої влади, місцевого самоврядування та громадських організацій. Зокрема, Іщенко Олександр Михайлович має звання «Заслужений юрист України», Дійсний член Української Академії та нагороджений такими нагородами: Орденом Данила Галицького, Премией имени Михаила Ломоносова за выдающийся вклад в развитие науки, образования, культуры и искусства с вручением золотой медали, Орденом Петра Великого І ступеня, Золотою медаллю МКА “За досягнення в науці”, Орденом Богдана Хмельницького III ступеня.
Склад кафедри конституційного права та галузевих дисциплін
Міжнародного права та юридичної журналістики
Кафедра міжнародного права та юридичної журналістики заснована 9 лютого 2015 року. До її складу входить 7 викладачів: кандидат філософських наук, доцент Мельничук Ю.І.; кандидат політичних наук Штука І.Л.; кандидат державного управління, доцент Штурхецький С.В.; кандидат історичних наук, доцент Сидорук В.Й.; старший викладач Спічек Г.В.; асистент Приступлюк В.Л.; завідувач навчальною лабораторією Гарват П.О. Виконує обов’язки завідувача кафедри кандидат філологічних наук, доцент Шанюк В.І.
Викладачами кафедри видано такі монографічні дослідження:
- Сидорук В.Й. За вашу і нашу свободу: боротьба преси польських антифашистів у СРСР за бойову співдружність, братерство по зброї радянського і польського народів (1941-1945 рр.).- Рівне: Обл. друкарня, 1992.- 187.
- Сидорук В.Й. та ін. «Східні креси» - під знаком польського орла.- Рівне: Волинські обереги, 2004.- 135 с.
Підручники:
- Сидорук В.Й., Шанюк В.І. та ін. Хрестоматія з релігієзнавства: Навчальний посібник.- Рівне: Волинські обереги, 2005.- 280 с. (з грифом Міністерства освти і науки України).
- Сидорук В.І., Шанюк В.І. та ін. Віхи історії України в документах і матеріалах (від найдавніших часів до початку 20 ст.): Навчальний посібникю.- Рівне: Волинські обереги, 2010.- 392 с. (з грифом Міністерства освіти і науки України).
- Сидорук В.І., Шанюк В.І. та ін. Віхи історії України в документах і матеріалах (1917 – 1938): Рівне: Волинські обереги, 2012.- 480 с.
Створення нового структурного підрозділу – кафедри міжнародного права та юридичної журналістики обумовлена потребою у підготовці фахівців-правників, які б могли працювати в сфері мас-медіа та прес-центрах державних установ, поєднуючи правові знання з навичками журналіста, який володіє сучасними інформаційними технологіями.
Колектив кафедри забезпечує викладання таких дисциплін:
- «Законодавство та нормотворення в дорожній галузі»
- «Господарське право»
- «Цивільне право»
- «Організація судових і правоохоронних органів України»
- «Логіка юристів»
- «Право інтелектуальної власності»
- «Правознавство у професійній діяльності»
- «Претензійно-позовна справа»
- «Інформаційне право»
- «Юридична деонтологія»
- «Відновне правосуддя»
- «Судова бухгалтерія»
- «Правознавство»
- «Господарське законознавство»
- «Муніципальне право»
- «Адміністративне судочинство»
- «Цивільний процес»
- «Транспортне право».
До послуг студентів навчальна лабораторія «Прес-центр», комп’ютерний клас з мультимеійною дошкою, 100% методичне забезпечення підручниками, навчальними посібниками, фаховими розробками.
Медалями «За освоєння цілини» та до 60-річчя перемоги в Великій Вітчизняній війні нагороджені Сидорук В.Й. та Гарват П.О.
Склад кафедри міжнародного права та юридичної журналістики
Державного управління, документознавства та інформаційної діяльності
Адреса : м. Рівне, вул.Приходька, 75, навчальний корпус № 2, ауд. 238
Телефон : (0362) 22-10-42, 7-52
Електронна адреса : kaf-dudid@nuwm.edu.ua
Склад кафедри державного управління, документознавства та інформаційної діяльності
Суспільних дисциплін
Найважливішим завданням вищої освіти є навчання таких випускників, які на ринку праці в змозі задовольнити вимоги двадцять першого століття, і які готові взяти активну і конструктивну участь у вирішенні - шляхом реалізації результатів наукових досліджень і розробок - суспільних проблем важливого значення.
Місія кафедри суспільних дисциплін висловлює прагнення до постійного вдосконалення і реалізації найвищих соціальних цінностей.
Місія узгоджена з участю професорсько-викладацького складу, ядром якої є довгострокові дослідження та склад кафедри з визнаною репутацією країни та світу. Ми дбаємо не лише про забезпечення нашим студентам досвіду ефективної роботи в сучасній економіці, а й розвиваємо у них чутливість до соціальних аспектів ринкової економіки, складних проблеми сучасного світу, відкритості і толерантності. Ми вказуємо на необхідність підтримувати баланс між ефективністю і значенням загальнолюдського, баланс між технологічним та гуманним відповідно до принципів соціальної відповідальності.
Тому завданнями, які постійно вирішує кафедра є: перехід до інноваційних методик навчання; забезпечення якісної організації навчально-виховного процесу; підтримка ділових стосунків з кафедрами-партнерами університетів України та світу; системна робота над питаннями педагогічної підготовки викладачів; залучення студентів до наукової діяльності; проведення відкритих лекцій викладачами з подальшим обговоренням; вдосконалення системи контролю та оцінки знань студентів, її мотиваційної складової; проведення методичних семінарів; підготовка підручників, дистанційних курсів; публікація наукових праць у фахових виданнях та участь в науково-практичних конференціях. Дисципліни, що читаюься на кафедрі: політологія, соціологія, педагогіка, психологія, психологія управління, методика викладання у вищій школі, конфліктологія, народознавство, риторика та ін. суміжні дисципліни.
Кафедра готує магістрів спеціальності 8.18010020 «Управління навчальним закладом (за типом)» галузі знань 1801 «Специфічні категорії», спеціальності 8.18010021 «Педагогіка вищої школи» галузі знань 1801 «Специфічні категорії».
Колектив кафедри складають висококваліфіковані викладачі з вченими званнями та науковими ступенями: к.пед.н., доц. С.С. Якубовська, к.пед.н., доц. А.В. Кочубей, к.пед.н., доц. В.А. Сокаль, к.і.н., доц. Я.П. Цецик, к.і.н., доц. Г.В. Сталовєрова, к.і.н. О.В. Крупка, старший викладач Т.Є. Шевчук, к. психол.н., ст.в. Н.В. Оксентюк. Завідувач кафедри – доктор філософських наук, професор А.Є. Залужна.
Кафедру суспільних дисциплін cтворено відповідно до рішення вченої ради університету і наказу ректора №188 від 2013 року на основі кафедри українознавства, педагогіки і психології. До складу кафедри увійшли три секції: історії України, педагогіки і психології, політології та соціології. Секція історії України з 1993 р. до 2013 р. перебувала у складі кафедри українознавства. У 2009 р. до складу цієї кафедри увійшла секція педагогіки і психології, тому наказом ректора № 162 від 27 березня 2009 р. її було перейменовано на кафедру українознавства, педагогіки та психології. Секція політології та соціології перебувала у складі створеної у 1991 р. кафедри політології, соціології та права, а в квітні 2013 р. увійшла до складу кафедри суспільних дисциплін.
Нині на кафедрі, згідно державних стандартів для вищого навчального закладу, читаються такі нормативні дисципліни: соціологія та політологія, історія України та української культури, педагогіка, педагогіка вищої школи, психологія, психологія управління, конфліктологія, етика ділового спілкування, риторика, народознавство.
Коротко з історії кафедри:
Біля витоків кафедри історії України стояли к.і.н., доц. Поровчук О.Г., к.і.н., доц. Цибульський В.І., д.і.н., проф. Бачинський В.М., к.і.н., доц. Матійченко В.І., к.і.н., доц.Сачок В.К., ст. викл. Гром В.М., кафедри політології, соціології і права проф. Касьян В.І., доц. Новічков Г.В., к.і.н., доц. Якимчук А.С., доц. Циганчук А.С., доц. Ткаченко Г.І.
Завідувачі кафедр:
- Поровчук Олег Гнатович, кандидат історичних наук, доцент (1991 – січень 1994 р.; липень 1995 р. – червень 2003 р.);
- Новічков Геннадій Вікторович кандидат філософських наук, доцент (вересень 1991 р. – липень 1994 рр.);
- Бачинський Вільгельм Маркович, доктор історичних наук, професор (лютий 1994 р. – червень 1995 р.);
- Касьян Василь Ілліч, кандидат історичних наук, професор (липень 1994 р. – липень 2004 рр.);
- Малевич Леся Дмитрівна, кандидат філологічних наук, доцент ( липень 2003 р. – квітень 2013 р.);
- Ткаченко Галина Іванівна, кандидат політичних наук, доцент (липень 2004 р. – квітень 2013 р.)
- Пелех Юрій Володимирович, доктор педагогічних наук, професор (квітень 2013 р. - травень 2015 р.)
- Залужна Алла Євгенівна, доктор філософських наук, професор (червень 2015 р.)
Наші контакти: Наша кафедра знаходиться на 1 поверсі навчального корпусу № 2 НУВГП. Адреса корпусу: Україна, 33002, м. Рівне, вул.Приходька, 75, навчальний корпус № 2, ауд. 208. Телефон кафедри: 8 (0362) 22-59-11 Електронні адреси кафедри: kaf_socialsciences@nuwm.rv.ua