Кафедри ННІ ВГП

Матеріал з Wikiситет
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Водогосподарського будівництва та експлуатації гідромеліоративних систем

Logo new.jpg

Електронна адреса: kaf-vbegs@nuwm.edu.ua

Телефон: 7-40

Адреса: м. Рівне, вул. Приходька, 79,навчальний корпус № 4, к. 407

3393 Small.jpg
5850.jpg
Logo VGBEGMS.gif

Історія

Кафедра з назвою «Водогосподарське будівництво та експлуатація гідромеліоративних систем» створена у 2013 році шляхом об’єднання двох основних водогосподарських напрямків нашого університету – водогосподарського будівництва та експлуатації гідромеліоративних систем, які мають свою багаторічну історію.

ІСТОРІЯ РОЗВИТКУ КАФЕДРИ ВОДОГОСПОДАРСЬКОГО БУДІВНИЦТВА

Кафедра водогосподарського будівництва заснована у 1949 році під назвою «Кафедра організації і механізації гідромеліоративних робіт», потім назва кафедри змінювалась тричі: «Кафедра будівельного виробництва», «Кафедра водогосподарського будівництва», «Кафедра водогосподарського, промислового та цивільного будівництва». Кафедра водогосподарського будівництва стала засновником багатьох інших кафедр університету (будівельних і меліоративних машин, технології будівельного виробництва, архітектури, охорони праці і екології у будівництві, будівельних виробів та матеріалознавства тощо). У різні періоди існування кафедри її очолювали відомі вчені, працівники системи меліорації і водного господарства, вищої освіти України.

Склад кафедри приблизно 1980-й р. зверху, зліва на право: Базурин О.С., Левун І.К., Коритнюк О.С., Шопін Г.Г., ..., Тютюнник С.В., ..., Карга М.Ф., ..., ..., Кузьмінський В.О. знизу справа на ліво: ..., Йохна П.А., ..., Чайковський Ю.М., Соляной І.О., Роговський .

Перший завідувач кафедри Драчинський С.В. був призначений заступником міністра Мінводгоспу УРСР. Надалі кафедру очолювали професор Сліпченко П.С., доцент Ратушняк М.І., доцент Лопатін В.М. З 1962 по 1972 рік кафедру очолював к.т.н., доцент Бочарніков Г.Б. У наступний період кафедру очолювали д.т.н., професор Прикін Б.В., доцент Юшин Ф.Р. З 1973 року по 1982 рік кафедру очолював доцент Чайковський Юрій Миколайович, а з 1982 по 1987 рік – к.т.н., доцент Ступак Василь Олексійович, з 1987 по 1994 рік – к.т.н., доцент Гайдукевич Віталій Анатолійович, з 2008 по 2013 рік кафедру очолював д.т.н., проф. Ткачук Микола Микитович, з 1994 по 2008 рік, з 2013 року і по цей час кафедру очолює д.т.н., професор, академік академії будівництва України, міжнародної академії комп’ютерних наук і систем Кір’янов Віктор Миколайович.

1962-1972 рр. ..., зав.кафедрою к.т.н., доцент Бочарніков Г.Б., Соляной І.О.

У період з 2007 по 2013 рік до кафедри була приєднана «Кафедра технології будівельного виробництва», яка в свій час вже була в складі кафедри під назвою «Кафедра будівельного виробництва». В цей період кафедра існувала під назвою «Кафедра водогосподарського, промислового та цивільного будівництва».

Три викладачі кафедри – Кір’янов В.М., Гіроль М.М., Ткачук М.М. захистили докторські дисертації.

Склад кафедри в 1987 р. зліва на право, зверху: Йохна П.А., Гайдукевич В.А., Молодоженя О.В., Білик О.А., Фридель І.В., Базурин О.С., Савчук О.О., Ступак В.О., Ольховик О.І., Кубишкін С.О., Ткачук М.М., Бернацький М.В., Московченко В.Ф., Білецький А.А., Тютюнник С.В. знизу, справа на ліво: Корхов Ю.В., Зощук А.М., Рокочинська Н.О., Кір!янов В.М., Кузнецова Т.О., Антончук О.Л., Соляной І.О.

Багато колишніх працівників кафедри працювали і працюють на різних кафедрах НУВГП, в інших вищих навчальних закладах, є провідними спеціалістами в регіоні та Україні. Доктор технічних наук Гіроль М.М. – завідувач кафедри “Водовідведення, теплогазопостачання та вентиляції”, проректор нашого університету; к.т.н., доцент Гайдукевич В.А. - завідувач кафедри "Автомобільних доріг, основ та фундаментів"; к.т.н., доцент Меремінський М.А. - декан в Рівненському інституті слов’янознавства; кандидат наук Трофімчук О.М. - очолював Рівненське відділення інноваційного фонду. Багато випускників кафедри стали відомими людьми у своїй справі. Хорєв В.М.– голова Держводгоспу України, Терещенко В.М. – замісник голови Держводгоспу України, Гурин В.А. – завідувач кафедри "Експлуатація гідромеліоративних систем", - ректор нашого університету, Хомко В.Є. – міський голова (м. Рівне), Якушев А.І. – начальник Львівського Діпроводгоспу, Котеленець Б.О.– начальник підприємства “Кримводбуд”, Віра М.Й. – начальник Чернівецького облводгоспу та багато інших. На кафедрі було підготовлено понад 5 тисяч інженерів-гідротехніків, інженерів-механіків, інженерів-будівельників. Викладачі кафедри видали два підручники, десять навчальних посібників, одну монографія та один довідник. Викладачами кафедри зроблено понад 70 винаходів. Кафедра брала активну участь у розробці нормативно-технічної та проектно-технологічної документації, які готувала за заявками Мінводгоспу України, Держводгоспу України; розробляла проект виконання будівельних робіт з благоустрою прилеглої території до річки Устя в м. Рівне. На кафедрі була створена наукова “Лабораторія математичного моделювання та комп’ютерних технологій” (керівник: професор Кір’янов В.М.), основним завданням якої є розробка та впровадження математичних моделей, комп’ютерних технологій для навчального процесу і водного господарства. Кафедра брала участь у створенні Рівненського відділення Міжнародної академії комп’ютерних наук і систем, входженню університету до складу Міжнародної інформаційної мережі з питань іригації та дренажу, а д.т.н., професор В.М. Кір’янов увійшов до складу цієї міжнародної організації.

ІСТОРІЯ РОЗВИТКУ КАФЕДРИ ЕКСПЛУАТАЦІЇ ГІДРОМЕЛІОРАТИВНИХ СИСТЕМ

Кафедра експлуатації гідромеліоративних систем заснована в результаті відокремлення від кафедри сільськогосподарських меліорацій в 1950 році у складі 5 чоловік.

Першим завідувачем кафедри був заслужений працівник вищої школи УРСР, доцент, кандидат с.-г. наук Семенов Костянтин Семенович, ректор Київського гідромеліоративного інституту, а з 1959 року – ректор Українського інституту інженерів водного господарства. Він очолював кафедру з 1950 по 1971 рік.

В різні роки кафедру очолювали:

  • професор Бродський Леонід Іванович – з 1971 по 1981 рік;
  • заслужений працівник вищої школи УРСР, к.т.н., доцент Никонюк Анатолій Миколайович – з 1981 по 1986 рік;
  • к.т.н., доцент Гаць Павло Іванович – з 1986 по 1989 рік;
  • к.т.н., доцент Чабан Володимир Йосипович – з 1989 по 1994 рік;
  • д.т.н., професор Гурин Василь Арсентійович – з 1994 по 2013 рік.

На кафедрі в різні роки працювали такі відомі вчені: д.т.н., професор Янголь Антон Михайлович, заслужений меліоратор УРСР, перша жінка меліоратор України, к.т.н., доцент Орлова Наталія Олександрівна.

Зліва на право: Нестерук Й.П., Кір'янов В.М., Орлова Н.О., Чабан В.Й., Ступак В.О.
В 1-му корпусі, зліва на право: Барац С.Б., Лопатін В.М., Карга М.Ф., ..., Соляной І.О.

За роки існування кафедра випустила майже 4,5 тисячі інженерів-гідротехніків за спеціальністю «Гідромеліорація».

Склад кафедри водогосподарського будівництва та експлуатації гідромеліоративних систем

Водогосподарської екології, гідрології та гідравліки

Електронна адреса: vod_eko@ukr.net

Телефони: (0362) 23 62 10; 9-12; 9-70

Адреса: м. Рівне, вул. Чорновола, 43, НУВГП, Навчальний корпус № 5.

-1.jpg
79.jpg

Історія

Історія кафедри сягає ще початку ХХ століття. У січні 1914 р. Рада Міністрів розробила положення про створення особливої Ради З’їздів, яка організувала роботу ІІІ з’їзду діячів з сільськогосподарської гідротехніки, який постановив при допомозі Російського Технічного Товариства відкрити середні сільськогосподарські гідротехнічні училища в Києві і Одесі. Київське училище було першим підмурком в створенні майбутнього Київського гідромеліоративного інституту. Упродовж 1915-20 рр. училищем було випущено більше 100 фахівців з сільськогосподарської гідротехніки. У 1920 р. училище було реформоване у відділення Київського сільськогосподарського технікуму, а в 1922 р. - меліоративне відділення цього технікуму виділяється в самостійний навчальний заклад – Київський Меліоративний технікум.

Отже, на початок двадцятих років виникла потреба в організації наукового підрозділу, який би займався підготовкою кваліфікованих спеціалістів з гідрології для технікумів, а також для вивчення гідрологічного режиму річок. У той же час в Києві Євгеній Володимирович Оппоков збирає кращих спеціалістів з гідрології, гідрогеології, ґрунтознавства та меліорації і в Київському політехнічному інституті відкриває (в 1922 р.) кафедру гідрології. Вона перебувала в складі цього навчального закладу до 1930 року. З часу заснування кафедри її працівники брали активну участь в створенні гідрометеорологічної служби України та в роботі державної програми ГОЕЛРО. В 1925 р. завідувач кафедри Є.Оппоков видав монографію “Водні багатства України”.

У 1926 р. співробітники кафедри та її завідувач Є.Оппоков організують науково-дослідний Інститут водного господарства (тепер Інститут гідромеханіки НАН України). До 1937 року Є.Оппоков був директором цього інституту, одночасно залишаючись завідувачем кафедри гідрології. У 1929 р. частина співробітників кафедри починає працювати в організованій Є.Опоковим самостійній Кафедрі гідрології в складі АН УРСР. Ця кафедра проіснувала до 1934 р.

У 1927 р. співробітники кафедри беруть активну участь в роботі урядової Комісії ВУАН на чолі з К.Вобловим, яка вивчала стан народного господарства України. У 1928 році кафедра проводить дослідження по створенню заповідника “Дніпровський низ”.

У 1930 кафедру гідрології з Київського політехнічного інституту переводяться в Київський інженерно-меліоративний інститут, створений на базі Київського меліоративного технікуму.

Упродовж 1928 -1938 рр. викладач А.Огієвський, який працює на кафедрі з 1931 р., очолює службу прогнозів і сповіщень Дніпробуду. У 1932 р. Є.Оппоков випускає в світ фундаментальну працю “Проблеми Великого Дніпра”, а А.Огієвський монографію “Режим Верхнього і Середнього Дніпра”. У 1933 р. виходить в світ монографія Є.Оппокова “Коливання водоносності річок в історичний час”, яка широко використовується науковцями і працівниками проектних організацій до цього часу.

У 1937 році засновник кафедри і незмінний її завідувач протягом усіх цих років Є.Оппоков був репресований і помер в 1938 р. в таборах Гулагу.

З 1937 року кафедру очолив Анатолій Володимирович Огієвський (1894-1952).

Під час Великої Вітчизняної війни працівники кафедри брали участь в діючих військових підрозділах, очолюючи їх гідрометричну та метеорологічну службу.

У складі Київського інженерно-меліоративного інституту кафедра гідрології відновлює своє функціонування з 1944 р. З цього часу і до кінця свого життя її очолював А.В.Огієвський. У 1944 р. він видає підручник “Гідрометрія і використання гідрометричних робіт”, який крім навчальної роботи широко використовується гідрометеослужбою СРСР та спеціалістами гідропроектних організацій.

Упродовж 1952 - 1960 рр. кафедру очолював кандидат технічних наук, доцент А.В.Свинцов - відомий спеціаліст з водогосподарських розрахунків.

У 1959 р. Київський інженерно-меліоративний інститут переводять у м. Рівне, де він одержує назву Український інститут інженерів водного господарства. Кафедру гідрології перейменовують на кафедру гідрології та гідрогеології. Протягом 1961 - 1963 рр. її очолював кандидат технічних наук, доцент М.В.Лаликін. Кафедра займалась створенням методик визначення розрахункових гідрологічних характеристик для меліоративного будівництва та визначенням впливу меліорацій на поверхневий і підземний стік (кандидати технічних наук, доценти М.В.Лаликін, О.З.Ревера).

Упродовж 1963 - 1969 рр. кафедру очолював кандидат гідрологічних наук, доцент Я.І.Марусенко. Під його керівництвом виконувалася тема “Льодово-термічний режим обводнювальних каналів та розробка заходів по боротьбі з зажорними явищами на них”, яка відіграла значну роль в експлуатації обводнювально-зрошувальних каналів Півдня України.

Упродовж 1974 - 1976 рр. кафедру очолював відомий спеціаліст з максимального стоку і водного балансу к.т.н., доц. М.В.Лаликін (нині – доктор технічних наук, професор, провідний спеціаліст з гідрології Молдови).

З 1976 по 1987 рр. кафедрою завідує к. геол.-мін. н., доц. М.Д.Будз. Основним науковим напрямком роботи кафедри в цей час є вивчення впливу широкомасштабних меліорацій на поверхневий і підземний стік. У 1976 р. працівники кафедри під керівництвом кандидата геологічних наук, доцента І.М.Коротуна випускають монографію “Природа Рівненської області”. У 1985 р. виходить “Атлас Рівненської області”, більшу частину карт якого склали працівники кафедри.

З 1987 - 1992 р. кафедрою завідував кандидат географічних наук, доцент М.В.Корбутяк - відомий спеціаліст з вивчення впливу антропогенних факторів на поверхневий стік.

З 1992 р. по 2002 р. кафедрою гідрології та гідрогеології завідує доктор географічних наук, професор М.Д. Будз. Основним науковим напрямком роботи кафедри є - вивчення умов формування поверхневого і підземного стоку і його якісна і кількісна оцінка в умовах інтенсивного і всестороннього антропогенного навантаження. За даною тематикою щороку друкуються десятки наукових статей. Другим важливим напрямком наукових досліджень є оцінка інженерно-геологічних умов забудованих територій.

В останні роки кафедра приділяє велику увагу проблемам гідрології, гідрогеології, гідроекології, охорони та раціонального використання природних ресурсів.

З 2002 р. кафедру, яка з цього року називається кафедра водогосподарської екології, гідрології та природокористування очолює А.В. Яцик, академік Національної академії аграрних наук України, доктор технічних наук, професор, заслужений діяч науки і техніки України. Напрямок його наукових інтересів: водогосподарська екологія, природовідтворення, сталий розвиток. Автор понад 400 наукових праць, в тому числі вісімнадцять монографій, словників, довідників та восьми винаходів. Серед них відомі монографії "Водогосподарська екологія" в чотирьох томах, семи книгах, "Екологічні основи раціонального водокористування", "Екологічна безпека в Україні", унікальне видання "Енциклопедія водного господарства природокористування, природовідтворення, сталого розвитку". Він засновник нового напрямку в українській науці - водогосподарської екології. Головний редактор журналу "Водозабезпечення та водне господарство". Брав участь у розробці ряду законів України і законодавчих актів. Міжнародний експерт Всесвітньої організації охорони здоров'я з проблеми води і екології, член ради міжнародних екологічних організацій (Женева, Страсбург, Відень, Рим).

Продовжуючи традиційні наукові напрямки, на кафедрі започатковані актуальні для держави розробки щодо наукових засад розвитку і ведення водного господарства в Україні, управління водними ресурсами і їх використання, розробки критеріїв та моделювання допустимих антропогенних навантажень на екосистеми водних об'єктів та їх басейни, стратегії екологічного безпечного водокористування по басейнах річок, екологічно допустимих відборів води з річок, комплексну екологічну оцінку водних ресурсів і навколоводних екосистем, водогосподарсько-екологічне районування басейнів річок з метою визначення пріоритетності інвестицій у природоохоронні заходи, упорядкування водоохоронних зон річок тощо.

Продовжуються роботи з дослідження формування стоку річок „Умови формування поверхневого і підземного стоку в умовах всебічного і інтенсивного антропогенного навантаження”.

Колектив кафедри, маючи достатній інтелектуальний потенціал професорсько-викладацького складу, продовжує розвивати профільний для університету напрямок, з перспективою дивиться в майбутнє, готуючи для своєї держави високопрофесійних фахівців.

Після реорганізації структури НУВГП в 2013 р. до кафедри водогосподарської екології, гідрології та природокористування було приєднано кафедру гідравліки. Після цього кафедра отримала назву водогосподарської екології, гідрології та гідравліки та увійшла до складу Навчально-наукового інституту водного господарства та природооблаштування.

Склад кафедри водогосподарської екології, гідрології та гідравліки

Гідроенергетики, теплоенергетики та гідравлічних машин

Адреса: м. Рівне, вул. Чорновола, 41, навчальний корпус № 4, ауд. 433

Телефони:

  • кафедра 9-30
  • завідувач кафедри 9-77
  • лабораторія 8-46

Електронна адреса: kaf-gt@nuwm.edu.ua

GE TE GM 2015.jpg


Склад кафедри гідроенергетики, теплоенергетики та гідравлічних машин

Гідротехнічного будівництва

Кафедра ГТБ створена в 2014 році на базі кафедри Гідротехнічних споруд

Випускає інженерів-будівельників за спеціальністю:

  • 7.6010102 Гідротехнічне будівництво ОКР спеціаліст;
  • 8.6010102 Гідротехнічне будівництво ОКР магістр;

Штат працівників: 4 професори, 5 доцентів, 2 старших викладачі, 8 працівників допоміжного персоналу, 3 аспіранти

Адреса: м.Рівне , вул.Чорновола, 37, НУВГП, корпус №4, ауд. 423, тел. 9-93

завідувач кафедри ГТБ, тел. 9-76, (0362)-23-33-78

завідувач лабораторії кафедри ГТБ, тел. 8-44

Лабораторії кафедри:

  • Гідротехнічна лабораторія; вул. Приходька, 79, навч. корп. № 4, ауд. 405
  • Руслова лабораторія; вул. Приходька, 79, навч. корп. № 4, ауд. 408

e-mail: kaf_hydroconstr@nuwm.rv.ua

Склад кафедри гідротехнічного будівництва

Природооблаштування та гідромеліорацій

Адреса: м. Рівне, вул. Приходька, 79, навчальний корпус № 4

Електронна адреса: kaf_hydromelioration@nuwm.rv.ua

IMG 4928-540 360.jpg

Склад кафедри природооблаштування та гідромеліорацій

Інженерної геології та гідрогеології

Завідувач кафедри: Мельничук Віктор Григорович

Телефони: завідувач кафедри 9-68, кафедра 9-10

Електронна адреса: kaf-igg@nuwm.edu.ua

79.jpg

Адреса: м. Рівне, вул. Чорновола,43, НУВГП, Навчальний корпус № 5.

Кафедра створена 12 квітня 2013 р.

На даний час у складі кафедри:

  • 2 професори, доктори геологічних наук;
  • 2 доценти, кандидати географічних наук;
  • 2 старших викладачі з яких 1 кандидат геологічних наук;
  • 1 асистент, магістер геології;
  • 2 лаборанти;
  • 1 діловод.

Склад кафедри інженерної геології та гідрогеології