Кафедра журналістики та українознавства
Загальна інформація
Кафедра журналістики та українознавства є структурним підрозділом навчально-наукового інституту економіки та менеджменту Національного університету водного господарства та природокористування
Пріоритети роботи кафедри:
- підготовка фахівців першого (бакалаврського) рівня за спеціальністю 061 Журналістика;
- викладання курсів «Українська мова (за професійним спрямуванням)», «Українська державність і культура» та вибіркових дисциплін для здобувачів усіх освітніх програм ЗВО;
- підготовка іноземних здобувачів вищої освіти з української мови як іноземної.
Спеціальність 061 Журналістика в Національному університеті водного господарства та природокористування ліцензовано у 2017 році, що зумовлено потребами регіонального ринку праці, а також можливостями підготовки фахівців у ЗВО з огляду на його матеріально-технічний, кадровий та інформаційний потенціал.
Освітньо-професійну програму «Журналістика» розроблено на кафедрі державного управління, документознавства та інформаційної діяльності робочою групою під керівництвом доктора філологічних наук за спеціальністю «Журналістика», професора Галич В.М., затверджено вченою радою університету (протокол від 13.10.2017 № 8) та введено в дію з 01.09.2018 наказом від 23.10.2017 № 542.
Перший набір студентів розпочав навчання за спеціальністю 061 Журналістика у 2018-2019 навчальному році. У 2019 році у зв’язку з прийняттям Стандарту вищої освіти України першого (бакалаврського) рівня зі спеціальності 061 Журналістика освітню програму було переглянуто, затверджено вченою радою університету (протокол від 27.06.2019 № 6) і введено в дію наказом від 01.07.2019 № 378.
З вересня 2020 року спеціальність 061 Журналістика переведено на кафедру українознавства, на базі якої рішенням ученої ради університету (протокол від 25.01.2021 № 1) створено випускову кафедру журналістики та українознавства (наказ від 10.03.2021 № 166).
У 2021 році відбулося оновлення ОП з урахуванням змін, що відбуваються в медіагалузі й на ринку праці, пропозицій та зауважень стейкхолдерів освітньої програми, а також представників академічної спільноти. Після широкого обговорення ОП «Журналістика» затверджено вченою радою університету (протокол від 25.06.2021 № 8) і введено в дію з 01.09.2021 (наказ від 02.07.2021 № 396).
Керівник освітньої програми "Журналістика" - доктор філологічних наук, професор кафедри Супрун В.М.
Кафедра журналістики та українознавства розглядає ОП «Журналістика» 2021 року як черговий етап становлення напряму медіаосвіти в багатовимірному освітньому середовищі найбільшого в регіоні ЗВО, університету зі 106-річною історією, як динамічну сферу формування журналістів-професіоналів нового покоління, яка потребує постійного перегляду й оновлення, фахової верифікації й практичної оптимізації.
Історія
Кафедра українознавства Національного університету водного господарства та природокористування – одна з перших українознавчих кафедр у вітчизняних вищих технічних навчальних закладах, яку було створено в період становлення Української суверенної держави.
Розпочавши діяльність у червні 1990 року як кафедра політичної історії та історії України, кафедра продовжила перервану на 60 років традицію викладання українознавчих дисциплін в університеті, започатковану кафедрою українознавства колишнього Київського сільськогосподарського інституту, яка працювала з 1928 року під керівництвом відомого українського письменника проф. М. Драй-Хмари.
Ухвалу про створення кафедри українознавства вчена рада університету прийняла 25 червня 1993 року. У 1996 році до складу кафедри ввійшла секція української мови, що впродовж трьох років працювала на кафедрі української та іноземних мов. З 1996 до 2009 року кафедра успішно функціонувала у складі двох секцій: історії України та українського мовознавства. У 2009 році на кафедру було передано дисципліни психолого-педагогічного циклу і відповідно перейменовано на кафедру українознавства, педагогіки і психології.
У квітні 2013 року через політичну позицію тодішнього керівництва університету кафедру ліквідували: секцію української мови було переведено на кафедру іноземних мов, секцію історії України – на новостворену кафедру суспільних дисциплін. Після Революції Гідності, зміни керівництва університету і складу вченої ради кафедру українознавства відновлено (ухвала вченої ради від 28 листопада 2014 р., наказ ректора від 1 грудня 2014 р. № 740).
Новий етап у розвитку кафедри розпочався у вересні 2020 року, коли на кафедру українознавства було переведено спеціальність 061 Журналістика. На базі кафедри рішенням ученої ради університету (протокол від 25.01.2021 № 1) створено випускову кафедру журналістики та українознавства (наказ від 10.03.2021 № 166), яка забезпечує підготовку фахівців першого (бакалаврського) рівня за спеціальністю 061 Журналістика.
У різні періоди кафедру очолювали:
к.і.н., доцент Поровчук О.Г. (1991-1994; 1995-2003 рр.);
д.і.н., професор Бачинський В.М. (1994-1995).
У 2003-2013 роках та з лютого 2015 року дотепер посаду завідувача кафедри обіймає к.філол.н., доцент Малевич Л.Д. – відмінник освіти України, автор більше 100 наукових і навчально-методичних праць, керівник науково-дослідних тем і проєктів.
Науково-педагогічний персонал
- Малевич Леся Дмитрівна, кандидат філологічних наук, доцент, завідувач кафедри
- Дзюба Майя Миколаївна, кандидат філологічних наук, доцент, заступник завідувача кафедри
- Гуменюк Світлана Миколаївна, кандидат філософських наук, доцент
- Клинова-Дацюк Галина Дмитрівна, кандидат історичних наук, доцент
- Крупка Олександр Володимирович, кандидат історичних наук, доцент
- Цибульський Валерій Іванович, кандидат історичних наук, доцент
- Шийка Світлана Володимирівна, кандидат філологічних наук, доцент
- Гром Віктор Миколайович, старший викладач
- Сидорчук Інна Олександрівна, старший лаборант з повною вищою освітою (відпустка для догляду за дитиною)
- Камінська Тетяна Василівна, старший лаборант з повною вищою освітою
Наукові дослідження
Кафедра журналістики та українознавства – потужний осередок наукових досліджень у галузі україністики та журналістикознавства. Провідними напрямками наукового пошуку на кафедрі є проблеми теорії та історії журналістики, українського мовознавства, вітчизняної та зарубіжної історіографії.
Викладачі кафедри успішно виконали дві науково-дослідні держбюджетні теми з проблеми «Визвольна війна українського народу середини ХVІІ століття в зарубіжній історіографії» (керівник – доц. Цибульський В.І.), що об’єднала провідних учених-істориків України. Історіографічні дослідження продовжено за такими напрямками: історія Визвольної війни українського народу середини ХVІІ століття (к.і.н., доцент Цибульський В.І., старший викладач В.М. Гром); історія Волині (к.і.н., доцент Поровчук О.Г., к.філос.н., доцент Гуменюк С.М.);історія судових установ і права Волині ХVІ – ХVІІ ст. (к.і.н., доцент Крупка О.В.), українська історіографія ХХ століття, проблеми наукового життя української діаспори (к.і.н., доцент Клинова-Дацюк Г.Д.). У 2015-2019 роках проведено дослідження в рамках кафедральної наукової проблеми «Історія освіти і науки на Волині» (державний реєстраційний №0116U007387), одним із аспектів якої є вивчення понад 100-річної історії Національного університету водного господарства та природокористування. З 2020 року тривають дослідження в рамках наукової теми «Історія вищої освіти і науки в Україні та діаспорі: традиції, постаті, школи» (державний реєстраційний №0120U103230, керівник – к.іст.наук, доцент Г.Д. Клинова-Дацюк).
У сучасних умовах надзвичайно актуальною є науково-дослідна кафедральна робота «Українська наукова термінологія початку ХХІ століття: теоретичні і прикладні аспекти» (державний реєстраційний №0116 U007388; керівник – к.філол.н., доцент Малевич Л.Д.), у рамках якої успішно проведено дослідження проблем української науково-технічної термінології і термінографії (к.філол.н., доцент Малевич Л.Д., к.філол.н., доцент Дзюба М.М., асистент Сидорчук І.О.) та української народної термінології (к.філол.н., доцент Шийка С.В.). З 2020 року науковці кафедри виконують дослідження «Теоретичні аспекти формування та функціонування лексичної системи української мови та проблеми лінгводидактики вищої школи» (державний реєстраційний №0120U103026, керівник – к.філол.наук, доцент М.М.Дзюба).
Важливими і результативними напрямами наукових пошуків кафедри стали дослідження в галузі теорії та історії журналістики, теорії соціальних комунікацій, теорії видавничої справи і редагування, зокрема письменницької публіцистики, авторського редагування та ономастики (д.філол.н., проф. Галич В.М.),
теорії та історії документалістики (д.філол.н., проф. Галич О.А.),
політичної комунікативістики, медіатизації політики (д.філол.н., проф. Фінклер, к.пол.н., доцент Шинкарук Л.А.),
прикладних соціально-комунікаційних технологій, мережевих комунікацій (к.н.соц.ком., доцент Сухаревська Г.В.),
рецепції постмодернізму в українських і польських медіа (к.н.соц.ком., доцент Попіль Д.Ю.),
українського медіадискурсу (к.філол.н., доцент Малевич Л.Д., к.філол.н., доцент Дзюба М.М.),
історії української преси (к.іст.н., доцент. Цецик Я.П.),
дотримання журналістських стандартів, гендерні аспекти журналістики (к.філол.н., доцент Назарук В.М.).
За підсумками наукових досліджень викладачі кафедри опублікували понад 1000 наукових праць в Україні та за кордоном, зокрема у фахових виданнях, що входять до міжнародних наукометричних баз, упорядкували й видали 19 збірників наукових праць і документів, 16 монографій, уклали 2 словники, рекомендовані Національною академією наук України.
Науковці кафедри плідно співпрацюють з провідними українознавчими науковими і навчальними закладами України і зарубіжжя, зокрема з Інститутом історії України НАН України, Інститутом української мови НАН України, Українським мовно-інформаційним фондом НАН України, Українським інститутом національної пам’яті, Науково-дослідним інститутом українознавства, Інститутом дослідів Волині (Канада), Інститутом русистики, україністики і славістики Пряшівського університету (Словаччина), Інститутом славістики Мюнхенського університету Людвіга-Максиміліана (Німеччина) та ін.
Наукова робота студентів
Викладачі кафедри успішно організовують наукову роботу студентів. Під їх керівництвом студенти опублікували понад 100 наукових праць, неодноразово ставали переможцями і призерами фінального етапу Всеукраїнської олімпіади з дисципліни «Українська мова (за професійним спрямуванням)», Міжнародного мовно-літературного конкурсу імені Тараса Шевченка, ІІ етапу Міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика, конкурсів студентських наукових робіт тощо.
На кафедрі працюють студентські наукові гуртки «Цифрова журналістика» (керівник к.філол.н, доцент Назарук В.М.) та «Літературна творчість» (керівник к.філос.н., доцент Гуменюк С.М., член Національної спілки письменників України).
Результати наукових досліджень студентів представлено на регіональних та всеукраїнських наукових конференціях; студенти були учасниками міжнародних наукових форумів, зокрема, студентка спеціальності "Журналістика" С.Шаповал – учасниця Global Virtual Discussion «Media and Information Literacy for the Public Good» (2021), член і волонтерка Digital Communication Network.
Студенти спеціальності "Журналістика" під керівництвом к.філол.н., доцент Назарук В.М. брали участь у проєкті «Гендерночутливий простір сучасної журналістики», що реалізовувався Волинським прес-клубом у партнерстві з Гендерним центром, Незалежною громадською мережею прес-клубів України та за підтримки Української медійної програми, що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується Міжнародною організацією Internews.
== Міжнародна співпраця ==
Розширення міжнародних контактів кафедри сприяє забезпеченню якості освітнього процесу, підвищенню професійного рівня викладачів, стимулює розвиток наукових досліджень, сприяє інтеграції кафедри у світовий науково-освітній простір.
Кафедра успішно реалізовує договори про співпрацю з Університетом Марії Склодовської-Кюрі (Люблін, Польща) та Університетом Яна Длугоша (Ченстохова, Польща) у плані розвитку академічної мобільності та перспектив підготовки здобувачів за програмами подвійних дипломів з метою підвищення конкурентоспроможності випускників на міжнародному ринку праці.
Кафедра була організатором міжнародних наукових форумів, зокрема Міжнародної наукової конференції «Актуальні проблеми розвитку міст та міського самоврядування: історія і сучасність» (до 500-річчя надання місту Рівному магдебурзького права), учасниками якої стали науковці з України, Австрії, Великобританії, Литви, Німеччини, Норвегії, Польщі, Швейцарії.
У партнерстві з підрозділом координування термінології Європейського Парламенту (Terminology Coordination Unit of the European Parliament) та Міжнародною асоціацією україністики кафедра виступила ініціатором і організатором Міжнародної наукової конференції «Наукова термінологія нового століття: теоретичні і прикладні виміри» (2016). У цьому міждисциплінарному науковому форумі взяли участь понад 150 науковців і термінологів-практиків, які представили академічні, науково-навчальні та інші установи 15 країн світу. Наукові праці дослідників з України, Австралії, Австрії, Білорусі, Грузії, Італії, Люксембургу, Польщі, Росії, Румунії, Словенії, Китаю ввійшли до збірників наукових праць «Наукова термінологія нового століття: теоретичні і прикладні виміри» (Рівне, 2016. 455 с.) та "Proceedings of the International Conference “Terminology of the New Century: Theoretical and Practical Aspects” (September 15-16, 2016) (Rivne, 2016. URL : http://ep3.nuwm.edu.ua/4821/).
Викладачі кафедри були співорганізаторами міжнародних наукових конгресів, конференцій в Україні і за кордоном (наприклад, к.філол.н., завідувач кафедри Малевич Л.Д. - член наукового комітету International Congress Smart Society (Polonia University in Czestochowa), мають практичний досвід роботи у зарубіжних ЗМІ (зокрема, к.н.соц.ком., доцент Попіль Д.Ю. працювала в польських ЗМІ «Наше Слово» (Варшава), онлайн-виданні «Culture.pl» та ін.) та практичний досвід роботи в медіагалузі на міжнародних ринках (к.н.соц.ком., доцент Сухаревська Г.В. співпрацювала з міжнародними брендами luxury hotel “Alpenhof Murnau” 5* (Bavaria, Germany), luxury hotel “Gasthof Post” 5* (Lech, Austria), luxury hotel “Calista Luxury Resort ” 5*, luxury hotel “Maxx Royal Belek Golf Resort” 5* та ін.).