Відмінності між версіями «Кафедра технології будівельних виробів і матеріалознавства»
Рядок 67: | Рядок 67: | ||
==Склад кафедри будівельних виробів і матеріалознавства== | ==Склад кафедри будівельних виробів і матеріалознавства== | ||
Леонід Дворкін, завідувач кафедри, професор, д.т.н, | Леонід Дворкін, завідувач кафедри, професор, д.т.н, | ||
Олег Бордюженко, доцент, к.т.н, | Олег Бордюженко, доцент, к.т.н, | ||
Вадим Житковський, доцент, к.т.н, | Вадим Житковський, доцент, к.т.н, | ||
Віталій Марчук, доцент, к.т.н, | Віталій Марчук, доцент, к.т.н, | ||
Людмила Ніхаєва, старша викладачка, | Людмила Ніхаєва, старша викладачка, | ||
Олександр Безусяк, завідувач лабораторії, к.т.н., | Олександр Безусяк, завідувач лабораторії, к.т.н., | ||
Ганна Киц, старша лаборантка, | Ганна Киц, старша лаборантка, | ||
Лариса Мацько, старша лаборантка. | Лариса Мацько, старша лаборантка. | ||
Версія за 13:26, 6 листопада 2023
Історія
Леонід Йосипович
Засновник і завідувач кафедри,
заслужений діяч науки і техніки України, академік Академії будівництва України,
доктор технічних наук, професор
Кафедра технології будівельних виробів і матеріалознавства веде свій початок з вересня 1973 року, коли структурно входила до складу кафедри "Технології будівельного виробництва і будівельних матеріалів" Українського інституту інженерів водного господарства. В 1985 році була виділена в окрему кафедру "Будівельних матеріалів".
З 1985 року засновником, організатором і завідуючим кафедрою протягом всього періоду її існування є Дворкін Леонід Йосипович – заслужений діяч науки і техніки України, академік Академії будівництва і член-кореспондент Академії технологічних наук України, доктор технічних наук, професор, почесний професор університету.
У 1990 р. на кафедрі була розпочата підготовка інженерів будівельників-технологів за спеціальністю технологія будівельних виробів і конструкцій. Кафедра стала випусковою і була перейменована в кафедру технології будівельних виробів і матеріалознавства. Потреба в спеціалістах будівельниках-технологах була обумовлена розвиненої базою будівельної індустрії в регіоні.
За роки існування кафедри було підготовлено 24 випусків спеціалістів-технологів у кількості 641випусників. З 2016 року кафедра перейшла на підготовку бакалаврів та магістрів за відповідною спеціалізацією спеціальності "цивільне будівництво та інженерія". Кафедра включає 5 навчальних лабораторій, методичний кабінет і атестовану науково-дослідну лабораторію. На даний час на кафедрі на викладацьких посадах 1 доктор наук, 4 кандидата технічних наук і 4 одиниці допоміжного персоналу. У розвиток кафедри внесли значний внесок викладачі, які в різні роки, працювали на ній: професор Дворкін О.Л., доценти Шестаков В.Л., Скрипник І.Г., Гарніцький Ю.В., старший викладач Тімофеєва Л.В., інженер Зінченко С.В.
Навчально-виховна та методична робота кафедри направлена на здійснення та науково-методичне забезпечення навчального процесу, а також виховну роботу серед студентської молоді.
При проведенні навчальних занять на кафедрі широко практикуються активні методи навчання, що включають широке використання різноманітних наочних матеріалів, розв'язування проблемних ситуацій, виконання лабораторних робіт науково-дослідницького характеру, рішення задач прикладного характеру, що можуть виникати в майбутній практичній роботі випускників. В даний час практично за рахунок, переважно власних розробок, кафедра забезпечила необхідними підручниками, посібниками, методичними рекомендаціями весь комплекс дисциплін, що викладаються (25 навчальних дисциплін).
За роки існування кафедри підготовлено 58 підручників і навчальних посібників. Підручники підготовлені з таких базових дисциплін як "Будівельне матеріалознавство", "Бетони і будівельні розчини", "Будівельні в'яжучі матеріали". Вперше підготовлені навчальні посібники з комп'ютерного бетонознавства, проектування складів бетонів в т.ч. з застосуванням методів математичного планування експериментів та ін.
Розроблений лабораторний практикум, включаючий роботи дослідницького характеру і комплекс практичних робіт, що включає розв'язування проблемних ситуацій. З курсу "Будівельне матеріалознавство" розроблений комплекс задач,який виданий окремим посібником.
Всі дипломні проекти, а зараз магістерські роботи, що захищаються на кафедрі, мають обов'язково науковий розділ і в більшості виконуються за замовленням підприємств. Кафедра ТБВіМ малочисельна. Зараз на ній працює, крім завідувача, 4 викладача кандидата наук, що закінчили аспірантуру при кафедрі. Незважаючи на малочисельність кафедра ТБВіМ займає передові позиції серед інших кафедр інституту будівництва та архітектури і університету в цілому. Вона неодноразово виходила переможцем з різних конкурсів, що стосуються наукової і методичної роботи, Всеукраїнських олімпіад і конкурсів студентських наукових робіт, 9 років є переможцем конкурсу "Краща наукова і методична розробка".
Найважливішою складовою діяльності кафедри ТБВіМ є наукова робота. Рівень наукової роботи кафедри визначає кваліфікацію викладацького складу і значною мірою якість спеціалістів, яких вона готує.
Наукова робота кафедри здійснюється за наступними напрямками:
- Проектування оптимальних складів бетонів різних видів. Розробка систем проектування і управління складами бетонних сумішей.
- Ресурсозбереження в технології в'яжучих і бетонів. Застосування промислових відходів у виробництві будівельних матеріалів.
- Розробка ефективних технологій в'яжучих, бетонів та інших будівельних матеріалів. Бетони і будівельні розчини нового покоління.
- Вивчення основних закономірностей структуроутворення і синтезу основних властивостей в'яжучих і бетонів.
За першим напрямком розроблена теорія і методологія багатопараметричного проектування складів бетонів різних видів з застосуванням структурно-фізичних закономірностей і математичного моделювання. Ця методологія отримала широке визнання як в Україні, так і поза її межами Основні розробки з цього напрямку широко опубліковані в різних країнах світу в т.ч. в Сполучених штатах Америки, країнах Європейського Союзу і використанні при проектуванні складів бетону для багатьох будівельних об'єктів в т.ч. атомних електростанцій, крупних гідротехнічних споруд, об'єктів дорожнього будівництва та ін. Розроблені системи комп'ютерного забезпечення методик проектування складів основних видів бетону, адаптації та коректування складами які використовуються на підприємствах будівельної індустрії.
Протягом 1985-2019 рр. з проблеми методології проектування складів бетону опубліковано 19 монографій та навчальних посібників основаних на виконаних дослідженнях, 8 брошур з рекомендаціями.
Методологія, що розроблена на кафедрі використана при розробці національного стандарту ДСТУ-НБВ 2.7-299:2013 "Настанова щодо визначення складу важкого бетону". В 2013 р. одним з найбільш рейтингових видавництв наукової літератури Nova Science Publishers (Нью-Йорк) видана монографія "Mult-Parametric Concrete Compositions Design" (Багатопараметричне проектування складів бетону) де узагальнені основні положення розробленої методології.
Кафедра системно розробляє проблему ресурсозбереження в технології в'яжучих та бетонів, а також інших будівельних матеріалів і перш за все за рахунок використання промислових відходів.
Найбільш значні наукові дослідження в цьому напрямку використані в плані розробки ефективних технологій використання золошлакових відходів, фосфогіпсу, відходів каменеподрібнення.
Ще в 1980 р. професорами Л.Й. Дворкіним та І.А. Пашковим був виданий перший в Україні навчальний посібник для вищих навчальних закладів "Будівельні матеріали з промислових відходів".
З 1985 по 2019 рр. видані такі монографії як "Ресурсозбереження в будівництві за рахунок застосування побічних промислових продуктів (1986 р.), "Відходи хімічної промисловості у виробництві будівельних матеріалів (1986 р.)", "Будівельні матеріали з відходів промисловості(1989 та 2007 рр.)", "Принципово нові прийоми і методи застосування техногенних продуктів"(1990)", "Енергоресурсозберігаючі мінеральні в'яжучі речовини та композиційні будівельні матеріали на їх основі(2014 р.)" та ін. У 2015 р. в Німеччині опублікована монографія "Ефективні цементно-зольні бетони", у 2016 р. в Сполучених штатах Америки у видавництві "Nova Science Publishers" монографія "Будівельні матеріали на основі промислових відходів", (Construction Materials Based on Industrial Wаstes Producrs). В Нідерландах видавництво "Elsevier" видало колективну монографію Sustainability of Construction Materials де нами підготовлено розділ "Стабільність гіпсових виробів на основі фосфогіпсу як будівельних матеріалів" (англ.). У 2018 р. у Великої Британії вийшла з друку у видавництві "Teilor and Frensis group" англійською мовою монографія "Виробництво бетонів і розчинів з застосуванням кам'яних відсівів"(англ.), у Німеччині монографія "Безвипалювальні в'яжучі матеріали і вироби на їх основі".
У 2020 р. англо-американським видавництвом "СРС Press" заплановано видання нашої нової монографії "Покращення властивостей золо-шлакових в'яжучих і бетонів". В ній будуть відображені роботи кафедри виконані в останні роки.
Всього з проблеми ресурсозбереження і застосування промислових відходів для виробництва будівельних матеріалів підготовлено за період 1985 – 2019 рр. та видано 25 монографій та навчальних посібників, де використані результати досліджень, що виконані на кафедрі. За результатами досліджень з даної проблеми за роки існування кафедри підготовлено майже 500 наукових статей та доповідей на конференціях.
Значне місце в науковій роботі кафедри знаходить розробка ефективних технологій в'яжучих і бетонів. В цьому плані можна відзначити роботи, що присвячені розробці технологій литих бетонів, в т.ч. литих шлакових і зольних бетонів, золо- і базальтових бетонів, сульфатно-шлакових бетонів, бетонів на петроцементах, малоцементних і малоклінкерних бетонів, модифікованих вібропресованих бетонів. В останні роки на кафедрі велика увага відводиться розробці високоміцних швидкотверднучих литих і самоущільновальних бетонів типу High Performance Concrete, реактивних порошкових бетонів, фібробетонів для захисних споруд оборонного та цивільного призначення, а також сухих будівельних сумішей різного призначення з застосуванням дисперсних техногенних продуктів. Цьому напрямку роботи присвячено 17 монографій і навчальних посібників з використанням отриманих на кафедрі наукових результатів, а також до 200 наукових статей та доповідей.
Експериментальні дослідження, що проводяться на кафедрі дають підстави для певних теоретичних і методологічних узагальнень. Ці узагальнення використані при підготовці відповідних монографій та навчально-довідкової літератури.
Серед них слід відзначити такі монографії як "Основи бетонознавства", що видані українською, російською та англійською мовами, Mathematical Planning in Concrete Technology (USA). The main Properties in Concrete technology (Німеччина),(математичне планування експериментів в технології бетону, основні властивості цементних бетонів)"Теоретичні основи будівельного матеріалознавства","Високоміцні швидкотверднучі бетони та фібробетони,"Цементые бетоны с минеральными наполнителями", " Расчетное проектирование свойств и проектирование составов бетона", Практическая методология проектирования составов бетона","Ефективні технології бетонів та розчинів із застосуванням техногенної сировини" та ін.
За результатами науково- дослідницької роботи кафедри підготовлений та виданий комплекс довідників які широко використовуються в практичній роботі спеціалістів на виробництві та в учбовому процесі. З них можна виділити такі довідники як "Материалы и изделия в сельском строительстве", "Практическое руководство по бетону", "Практическое бетоноведение в вопросах и ответах", " Современные отделочные и облицовочные материалы", "Опоряджувальні матеріали", "Будівельне матеріалознавство. Цементи, бетони і розчини", "Довідник з будівельного матеріалознавства", "Випробування бетонів і розчинів. Проектування їх складів", "Бетонознавство: питання і відповіді", "Будівельне матеріалознавство. Українсько-англійський та російсько-англійський довідники". Рекомендації з проектування залізобетонних конструкцій фортифікаційних споруд та ін.
За результатами виконаних на кафедрі досліджень отримано 31 авторське свідоцтво на винаходи і 84 Патентів України на корисні моделі.
Кафедра ТБВіМ активно продовжує працювати за всіма основними напрямками і сподівається на нові досягнення і перемоги. Якісне виконання всіх завдань, що стоять перед кафедрою, сприятиме підготовці висококваліфікованих фахівців та подальшому розв’язанню фундаментальних та інженерно-прикладних проблем галузі будівельної індустрії України.
Склад кафедри будівельних виробів і матеріалознавства
Леонід Дворкін, завідувач кафедри, професор, д.т.н, Олег Бордюженко, доцент, к.т.н, Вадим Житковський, доцент, к.т.н, Віталій Марчук, доцент, к.т.н, Людмила Ніхаєва, старша викладачка, Олександр Безусяк, завідувач лабораторії, к.т.н., Ганна Киц, старша лаборантка, Лариса Мацько, старша лаборантка.