Відмінності між версіями «Кафедра промислового,цивільного будівництва та інженерних споруд»
(Створена сторінка: ==Історія== Кафедра промислового, цивільного будівництва та інженерних споруд бу-ла ств...) |
|||
Рядок 1: | Рядок 1: | ||
==Історія== | ==Історія== | ||
[[File: бабич.jpg|center|300px]] | |||
<center>'''Бабич<br />Євген Михайлович''' | |||
<br />Завідувач кафедри, <br />Заслужений працівник народної освіти України, <br />академік Академії будівництва України та Академії наук вищої школи України, <br />доктор технічних наук,<br />професор</center> | |||
Кафедра промислового, цивільного будівництва та інженерних споруд бу-ла створена в жовтні 1933 року, як кафедра інженерних конструкцій в складі Київського інженерно-меліоративного інституту, на якій спочатку працювало чотири викладачі. На кафедрі в той час викладались дисципліни “Інженерні конструкції”, “Основи та фундаменти”, “Гідротехнічні споруди”, “Архітекту-ра будівель та споруд”. Першим завідувачем кафедри був кандидат технічних наук доцент Тягунов О.Г., який очолював її на протязі 15 років. З 1949 по 1959 рік кафедрою завідував доктор технічних наук професор Силін М.О., якому за розробку гідромеханізації кесонних робіт була присуджена Державна премія. Він же видав перший на кафедрі підручник під назвою “Гідромеханізація кесонних робіт” (1949 р.). | Кафедра промислового, цивільного будівництва та інженерних споруд бу-ла створена в жовтні 1933 року, як кафедра інженерних конструкцій в складі Київського інженерно-меліоративного інституту, на якій спочатку працювало чотири викладачі. На кафедрі в той час викладались дисципліни “Інженерні конструкції”, “Основи та фундаменти”, “Гідротехнічні споруди”, “Архітекту-ра будівель та споруд”. Першим завідувачем кафедри був кандидат технічних наук доцент Тягунов О.Г., який очолював її на протязі 15 років. З 1949 по 1959 рік кафедрою завідував доктор технічних наук професор Силін М.О., якому за розробку гідромеханізації кесонних робіт була присуджена Державна премія. Він же видав перший на кафедрі підручник під назвою “Гідромеханізація кесонних робіт” (1949 р.). |
Версія за 17:06, 21 листопада 2015
Історія
Євген Михайлович
Завідувач кафедри,
Заслужений працівник народної освіти України,
академік Академії будівництва України та Академії наук вищої школи України,
доктор технічних наук,
професор
Кафедра промислового, цивільного будівництва та інженерних споруд бу-ла створена в жовтні 1933 року, як кафедра інженерних конструкцій в складі Київського інженерно-меліоративного інституту, на якій спочатку працювало чотири викладачі. На кафедрі в той час викладались дисципліни “Інженерні конструкції”, “Основи та фундаменти”, “Гідротехнічні споруди”, “Архітекту-ра будівель та споруд”. Першим завідувачем кафедри був кандидат технічних наук доцент Тягунов О.Г., який очолював її на протязі 15 років. З 1949 по 1959 рік кафедрою завідував доктор технічних наук професор Силін М.О., якому за розробку гідромеханізації кесонних робіт була присуджена Державна премія. Він же видав перший на кафедрі підручник під назвою “Гідромеханізація кесонних робіт” (1949 р.).
В 1959 році після перебазування інституту в м. Рівне з кафедрою переїха-ли її новий завідуючий кандидат технічних наук доцент Раковіцан О.П., ста-рший викладач Сафронєєв В.Б. і асистент Дубина-Чехович Ю.Ф. В подаль-шому кафедра комплектувалась викладачами з числа випускників інших ву-зів та за конкурсом. В 1959 – 1965 роках на кафедру прийшли Мінервін О.О., Жук Є.В., Фесик С.М., Хрустєва Ж.В., Чубов В.Є., Сідоров А.В., Акімов А.А., Барац С.Б., Галканова Н.Д., Бабич Є.М.. Доцент Раковіцан О.П. і старший викладач Сафронєєв В.Б. працювали тільки рік і повернулись до Київа, але в 1962 році вони видали навчальний посібник “Проектирование железо-бетонных инженерных сооружений”, який використовувався на кафедрі в навчальному процесі.
В 1960 кафедру очолив кандидат технічних наук доцент Чубов В.Є., а в 1967 році на цю посаду було обрано кандидата технічних наук доцента Скворцова М.П. В 1969 році на кафедрі відкрито аспірантуру, першими аспірантами були Сафонов Г.Г., Семенюк Я.Д., Жук Є.В.
Кафедра була ініціатором заснування і приклала багато зусиль в станов-ленні факультету будівництва і архітектури. В 1966 році зі складу кафедри була виділена кафедра основ та фундаментів її завідувачем став кандидат технічних наук доцент Чубов В.Є., а в 1969 році – кафедра архітектури буді-вель та гідроспоруд (на посаду завідувача було призначено кандидата архітектури доцента Бараца С.Б.).
В 1970 році на посаду завідуючого кафедри обрано кандидата технічних наук доцента Бабича Є.М., який очолює її і тепер (в зв’язку з тим, що Бабич Є.М. з 1980 по 1999 рік обіймав посаду проректора з наукової роботи інсти-туту, в 1985 – 1988 роках кафедрою завідував кандидат технічних наук про-фесор Макаренко Л.П., а в 1989 – 1999 роках – кандидат технічних наук про-фесор Бабич В.І.). З початку 70-х років комплектування колективу кафедри здійснювалось винятково особами з числа випускників інституту, випускників аспірантури кафедри та цільової аспірантури.
За час існування кафедри на ній працювало понад 70 викладачів (в рів-ненський період – 45). Сьогодні в складі кафедри працює 32 особи, серед яких 25 викладачів, сім осіб навчально-допоміжного персоналу, два наукових співробітника та п’ять аспірантів. Серед викладачів Заслужений працівник народної освіти України, один дійсний член та чотири член - кореспонденти Академії будівництва України, доктор технічних наук, сім професорів та одинадцять кандидатів технічних наук, доцентів.
Навчальна робота
Кафедра викладає такі дисципліни як “Інженерні конструкції”, “Будіве-льні конструкції”, “Залізобетонні і кам’яні конструкції”, “Металеві конструкції”, “Конструкції з деревини та пластмасових матеріалів”, “Метрологія і стандартизація”, “Обстеження і випробовування споруд”, “Комп’ютерна техніка в проектуванні конструкцій” для студентів спеціальностей “Промислове та цивільне будівництво”, “Міське будівництво і господарство”, “Гідротехнічне будівництво”, “Гідромеліорація”, “Технологія будівельних матеріалів, виробів і конструкцій”, “Водопостачання та водовідведення”, “Теплогазопостачання”, “Автомобільні дороги і аеродроми”, “Архітектура будівель і споруд”.
Методичне забезпечення
Значна увага на кафедрі надається методичному забезпеченню навчального процесу. Вперше на кафедрі за редакцією Є.М.Бабича під-готовлено і видано підручник з грифом Міністерства вищої і середньої спеціальної освіти України “Инженерные конструкции” (1979 рік) за спеціальністю “Гідромеліорація”, який за цією спеціальністю використовувався в усіх навчальних закладах тодішнього союзу. В 1991 році в значно більшому обсязі видано новий підручник з грифом міністерства за редакцією професора Є.М.Бабича “Інженерні конструкції” (автори Бабич Є.М., Бабич В.І., Гордієнко І.З., Дубина-Чехович Ю.Ф., Жук Є.В.). Це перший підручник з будівельних конструкцій виданий українською мовою, він заслужено здобув популярність серед студентів і викладачів кафедр будівельного профілю в Україні.
З грифом Міністерства вищої та середньої освіти України видані навчальні посібники: “Конструкции с легких бетонов на пористых заполнителях” (Бабич Є.М., 1988 р.), “Указания к выполнению курсового проекта по курсу «Инженерные конструкции»” (Бабич Є.М., Погореляк А.П., 1990 р.), термі-нологічний словник “Залізобетонні конструкції” (Бабич В.І., 1996 р.), “Конс-трукції з деревини та пластмас” (Погореляк А.П., Романюк В.В., Чорнолоз В.С., Погореляк О.А., 2001 р.), довідник “Таблиці для проектування будіве-льних конструкцій” (Бабич В.І., Огороднік В.І., Романюк В.В., 1999 р.), “Об-стеження та випробування споруд” (Ромашко В.М., 1997 р.). практикум “Ме-талеві конструкції” (Романюк В.В., 1998 р.). В 2001 році спільно з кафедрою основ та фундаментів видано підручник з грифом Міністерства освіти і науки України “Механіка грунтів, основи та фундаменти” (Бабич Є.М., Крусь Ю.О.,). Крім цього в навчальний процес запроваджено більше 150 науково-методичних розробок кафедри, широко використовуються наочні та технічні засоби навчання, а в курсовому і дипломному проектуванні – комп’ютерна техніка.
Наукова робота
Кафедра в університеті є випусковою за спеціальністю “Промислове та цивільне будівництво”, а це потребує додаткової кропіткої організаційної роботи. Кафедра бере участь в формуванні навчальних планів, керує органі-зацією дипломного проектування та виконанням випускових магістерських робіт, провадить значну профорієнтаційну роботу. Для організації наукових досліджень і запровадження розробок у вироб-ництво при кафедрі створювались і створюються спеціальні наукові та інже-нерні підрозділи. Так в 1977 році вперше в інституті була створена галузева науково-дослідна лабораторія ефективних залізобетонних конструкцій для промислового, цивільного і водогосподарського будівництва, яка фінансува-лась за кошти тодішнього Міністерства промислового будівництва. Першим науковим керівником лабораторії була кандидат технічних наук доцент Гал-канова Н.Д. В подальшому науковими керівниками призначались Жорняк М.С., Семенюк Я.Д., Сафонов Г.Г.
В лабораторії було розроблено конструкції ефективних збірно-монолітних фундаментів, які знайшли широке запровадження в будівництві. Її здобутки не пропали марно – на базі цієї лабораторії було створено Рівненський філіал Державного науково-дослідного інституту будівельних конструкцій.
В 1999 році при кафедрі створена нова науково-дослідна лабораторія бу-дівельних конструкцій і споруд (науковий керівник - доктор технічних наук професор Бабич Є.М., завідувач – кандидат технічних наук доцент Борисюк О.П). В цій лабораторії виконуються фундаментальні та прикладні дослі-дження, які фінансуються за кошти держбюджету та господарських догово-рів. Фундаментальні наукові дослідження виконуються за приоритетними на-прямками розвитку теорії і практики будівельних конструкцій. На початку 80-х років під керівництвом професора Макаренко Л.П. розпочала формува-тись наукова школа за напрямком “Теорія міцності, деформативності та трі-щиностійкості бетонних і залізобетонних конструкцій з урахуванням перед-історії та характеру навантажень”. За цим напрямком захищена одна докторська та 12 кандидатських дисертацій. В 1995 році цю наукову школу очолив доктор технічних наук професор Бабич Є.М. Крім цього напрямку успішно почали розвиватись дослідження по створенню металевих конструкцій з легких металевих профілів. За результатами фундаментальних досліджень опубліковані монографії: “Бетонні і залізобетонні елементи в умовах малоциклових навантажень” (Ба-бич Є.М., Крусь Ю.О., 1999 р.)“, “Залізобетонні балки і плити зі змішаним армуванням” (Бабич Є.М., Борисюк О.П., Коцебчук П.П., 1997 р.), “Проч-ность и деформативность трехслойных керамзитожелезобетонных элементов со средним слоем из пенопласта при однократном и малоцикловом действии кратковременной нагрузки” (Бабич Є.М.,Крусь Ю.О.,1989р.), а також реко-мендаціїї: “Экспериментально-статистическая оценка прочностных, дефор-мативных характеристик характеристик бетона при кратковременном нагру-жении” (Макаренко Л.П., 1987 р.), “Расчет элементов железобетонных конс-трукций с учетом предыстории однозначного и знакопеременного напряжен-ного состояния в бетоне” (Макаренко Л.П., 1987 р.), “Визначення деформацій бетонних і залізобетонних елементів з урахуванням старіння і спадковості” (Бабич Є.М., 1993 р.), “Розрахунок бетонних і залізобетонних елементів при дії малоциклових навантажень” (Бабич Є.М., 1994 р.), “Розрахунок згиналь-них залізобетонних елементів при дії малоциклових знакозмінних наванта-жень” ( Масюк Г.Х., Григорчук А.Б., 2002 р.). Всього співробітниками кафе-дри опубліковано більше 680 наукових праць.
Інженерна діяльність
Інженерна діяльність кафедри пов’язана з наданням науково-технічної допомоги проектним і виробничим будівельним організаціям. На замовлення Держводгоспу України розроблені і введені в дію Відомчі будівельні норми України “Конструкції будинків і споруд. Бетонні і залізобетонні конструкції гідротехнічних споруд” (автори: Є.М.Бабич – керівник теми, Макаренко Л.П., Барашиков А.Я., Масюк Г.Х., 1999 р.) та посібник до названих норм “Посіб-ник по проектуванню залізобетонних конструкцій гідротехнічних споруд” (автори: Бабич Є.М. – керівник теми, Крусь Ю.О., Погореляк А.П., 2001 р.).
Значні роботи виконала кафедра по удосконаленню залізобетонних балок і плит різних конструкцій, розробивши змішаний спосіб їх армування. Виконані об’ємні експериментальні дослідження з натурними зразками. Балки і плити зі змішаним армуванням широко запроваджувались на будівельних об’єктах Рівненської, Тернопільської та Херсонської областей. Досвід досліджень та запровадження таких конструкцій у виробництво знайшли відображення в “Рекомендации по проектированию изгибаемых железобетонных конструкций из тяжелого и легкого бетонов со смешанным армированием и оценке их пригодности при испытании нагружением” (Бабич Є.М., Борисюк О.П., Коцебчук П.П., 1992 р.). На кафедрі надавалась і надається велика увага підготовці науково-педагогічних кадрів, успішно функціонує аспірантура і магістратура. За рів-ненський період на кафедрі підготовлено доктора наук та більше 40 кандида-тів технічних наук, три із них в даний час працюють на посадах завідувачів, в тому числі і за кордоном, вісім – на посадах доцентів інших кафедр. Кафедра пишається своїми випускниками – спеціалістами з промислового та цивільного будівництва. На кафедрі дипломувалось більше 2000 студентів. Багато випускників кафедри працюють на провідних посадах в будівельних і проектних організаціях, в державних органах, комерційних структурах, гро-мадських організаціях. Сьогодні колектив кафедри знаходиться в розквіті своїх сил і енергії, може вирішувати і вирішує складні навчальні та наукові проблеми. Колектив кафедри з оптимізмом і впевненістю крокує в майбутнє.