Відмінності між версіями «Кафедра автоматизації, електротехнічних та комп'ютерно-інтегрованих технологій»

Матеріал з Wikiситет
Перейти до навігації Перейти до пошуку
м
м (Великої Британії та інш)
 
(Не показана 31 проміжна версія 4 користувачів)
Рядок 1: Рядок 1:
==Історія==
[[File:Aekit-28.jpg|center|]]
У 1930 р. організовано Київський інженерно-меліоративний інститут (КІМІ) на базі виведених із Київського сільськогосподарського інституту (КСГІ) інженерно-меліоративного та культуртехнічного факультетів. Тоді ж була створена кафедра гідравліки, на якій позаштатний професор В.І. Ільченко (див. фото) вів навчальну дисципліну «Елементи електротехніки та електрифікація сільського господарства». І тільки у 1933 році, коли кількість студентів в інституті досягла 300 чоловік, на вакантну посаду було прийнято ще одного викладача – позаштатного асистента з електротехніки І.О. Могильного.
==Освітні програми==
* Перший (бакалаврський) рівень
** Освітньо-професійна програма "Автоматизація та комп’ютерно-інтегровані технології" бакалаврського рівня
** [http://wiki.nuwm.edu.ua/index.php/ОПП_Електроенергетика_електротехніка_та_електромеханіка Освітньо-професійна програма "Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка" бакалаврського рівня]
** Освітньо-професійна програма "Робототехніка та штучний інтелект" бакалаврського рівня
* Другий (магістерський) рівень
** Освітньо-професійна програма "Автоматизація та комп’ютерно-інтегровані технології" магістерського рівня
** Освітньо-професійна програма "Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка" магістерського рівня


Лабораторна база була обмежена однією лабораторією з електротехніки, в якій проводилися всі лабораторні та практичні заняття.
==Склад кафедри==
http://nuwm.edu.ua/nni-akot/kaf-aekit    -  актуальний склад кафедри
 
 
 
[[File:АЕКІТ-каф.PNG|900px|thumb|center|Кафедра АЕ та КІТ 2019 р.]]
 
==Наукова робота ==
У 2000 -2015 р.р. наукова робота кафедри проводилась за напрямами "Розробка та дослідження методів і систем контролю фізико-механічних параметрів рідин і газів" і "Розробка та дослідження елементів і систем автоматизації та їх моделювання". На основі виконаних робіт захищено 4 докторські дисертації (З.Р. Маланчук, 2002 р., В.В. Кованько, 2007 р., В.В. Древецький, 2009 р., Є.З. Маланчук 2015р.) і 10 кандидатських дисертацій викладачами В.Я. Ткачуком, В.Й. Пастушенком (керівник Б.А. Баховець), Яцук А.П., Юрчевський Є.В., М.М. Клепач (керівник Древецький В.В.) Р.В. Жомируком і Є.С. Стецем (керівник З.Р. Маланчук), О.М. Наумчуком, С.К. Матус (керівник В.Й. Пастушенко) і А.П. Сафоником (керівник А.Я. Бомба), Филипчук Л.В (керівник М.І. Клепач). Старші викладачі О.Ф. Кінчур, А.М. Стеценко, Б.І. Тарас, Д.Т. Реут закінчили аспірантуру і готують до захисту свої наукові роботи. 
 
З 2016 р. колектив  працює по тематиці «Розробка та дослідження автома¬тич¬них та електротехнічних елементів і систем». Результатом цієї роботи є видання 25 монографій, 7 підручників та 12 навчальних посібників. Щорічно викладачами кафедри публікується понад 40 наукових праць у вітчизняних та міжнародно визнаних виданнях, які індексуються базами SCOPUS, Web of Science, Index Copernicus та ін., робиться понад 50 доповідей на міжнародних та вітчизняних наукових і науково-методичних конференціях різних рівнів, отримуються патенти на винахід та на корисну модель.
 
В 2020 р.  професори, д.т.н.  Древецький В.В., Василець С.В., Рудик В.А., Сафоник А.П. та доценти , к.т.н.  Гудь В.М., Данченков Я.В., Клепач М.М., Матус С.К, Стеценко А. М.  опубліковали колективну монографію «Розробка та дослідження сучасних систем електроенергетики та автоматизації» .
На кафедрі під керівництвом професорів Древецького В.В., Сафоника А.П., Квасникова В.П. Маланчука Є.З, та доцентів Пастушенка В.Й. і Клепача М.І. здійснювалось керівництво аспірантами та докторантами.
 
В останні роки на кафедрі отримані значні здобутки у студентській науковій роботі.  Так у 2012 р. ст.4 курсу П’явка Р.В. ( керівник ст.. викл. Кінчур О.Ф.)  на Всеукраїнському конкурсі студентських наукових робіт з галузі "Електротехніка та електромеханіка" секція „ Автоматизовані енергозберігаючі електромеханічні системи” Дніпродзержинськ 2012 отримав диплом ІІ-го ступеню, а  ст.. Чаплик А. АУТП-4 (керівник ст. викл. Мельник В.С.) на Всеукраїнському конкурсі студентських наукових робіт, напрямок "Приладобудування", СумНДУ, квітень 2012 р., м. Суми, диплом ІІІ-го ступеню.
 
У 2013 р. ст..3 курсу Сергійчук Р.П (керівник ст. викл. Кінчур О.Ф.) на Всеукраїнському конкурсі студентських наукових робіт з галузі "Електротехніка та електромеханіка"  секція „ Автоматизовані енергозберігаючі електромеханічні системи” Дніпродзержинськ 2013 , також ст. 3-го курсу Труш В.А. (керівник ст. викл. Гудь В.М.)  на Всеукраїнському конкурсі студентських наукових робіт в галузі енергетика, 20-21 березня 2013 р., Маріуполь отримали дипломи ІІІ-го ступеню.
 
У 2014 р. на підсумковій науково-практичні конференції Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт за напрямом «Електричні машини та апарати» в Кременчуцькому національному університеті імені Михайла Остроградського ст. 4 курсу Таргоній І. М. (керівник ст. викл. Гудь В.М.) за рішенням галузевої конкурсної комісії отримав Диплом II ступеня.
 
А в Приазовському державному університеті (м. Маріуполь) на підсумковій науково-практичній конференції Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт за напрямом «Енергетика» ст. 4 курсу  Авраменко О.О. та Степанюк Н. М.  (керівник ст. викл. Гудь В.М.) отримали дипломи ІІІ-го ступеню.
 
Також в 2014 р. на ІІ етапі Всеукраїнської студентської олімпіади з «Електротехніки» студенти Криловець В.П., Сідлецький В.В. та Степанюк Н.М. вибороли для НУВГП друге командне місце.
 
У 2015 р. в Національному університеті харчових технологій (м. Київ) відбувся другий тур Всеукраїнської олімпіади з напряму «Автоматизація та комп’ютерно-інтегровані технології», де за підсумками виконаних завдань Роман Муран зайняв 3-є місце серед «магістрантів», а команда молодших курсів у складі Валерія Тищука, Олександра Пашковського та Василя Маркопольського зайняла 3-е місце у командному заліку се¬ред команд освітнього рівня «бакалавр».
 
В 2016 р. у Всеукраїнському конкурсі студентських наукових робіт з «Інформаційних технологій»  студента 4 курсу Маркопольського Василя  відзначено Дипломом ІІ ступеня, а студента 5 курсу Коваля Сергія – Дипломом ІІІ ступеня.
 
У II етапі Всеукраїнської студентської олімпіади зі спеціальності «Електротехнічні системи електроспоживання», яка проходила у 2017 р. в Запорізькому національному технічному університеті студенти Бондаренко Олена та Дерлюк Павло вибороли I командне місце.
[[File:АЕКІТ-наука-1.PNG|500px|thumb|center|Бондаренко Олена, Дерлюк Павло та їх науковий керівник С.П. Літковець 2017 р.]]
 
З 24 по 26 квітня 2018 р. на базі Харківського національного університе-ту радіоелектроніки проводився ІІ тур Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт зі спеціальності “Автоматизація та комп’ютерно-інтегровані технології”, де студентка 3 курсу Грицюк Іванна зайняла друге місце та була нагороджена почесним дипломом.
 
У травні 2020 р робота Притули Івана «Математичне моделювання трифазного автономного інвертора напруги», була відмічена дипломом III ступеня.  Притула Іван, успішно захистивши цього року бакалаврську роботу зі спеціальності 141 «Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка», здобував освіту за дуальною формою навчання завдяки партнерству НУВГП та ТОВ «Високовольтний союз - РЗВА», де проявив високий рівень знань та поглибив практичні навички.
 
29 травня 2020 р. на базі Кременчуцького національного університету імені Михайла Остроградського відбувся підсумковий другий етап Міжнародного конкурсу студентських наукових робіт за спеціальністю 151 «Автоматизація та комп’ютерно-інтеґровані технології».  Іванна Грицюк, студентка п’ятого курсу зайняла ІІ місце і була нагороджена Дипломом II ступеня.
 
Щороку у травні викладачі та студенти кафедри приймають активну участь у міжнародній конференції «Інтегровані інтелектуальні робототехнічні комплекси (ІІРТК)», організаторами якої є : МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ, НАЦІОНАЛЬНИЙ АВІАЦІЙНИЙ УНІВЕРСИТЕТ, ІНЖЕНЕРНА АКАДЕМІЯ УКРАЇНИ, НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ВОДНОГО ГОСПОДАРСТВАТА ПРИРОДОКОРИСТУВАННЯ, ЧЕРКАСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ІМЕНІ БОГДАНА ХМЕЛЬНИЦЬКОГО, WROCLAW UNIVERCITY OF SCIENCE AND TECHNOLOGY
 
Основними напрямками наукової діяльності кафедри є:
-розробка та дослідження автоматичних та електротехнічних елементів і систем та їх моделювання
-розробка та дослідження елементів і систем автоматизації та їх моделювання;
- розробка методів і приладів контролю в'язкості і густини рідин;
- розробка інформаційно-вимірювальних систем контролю якості нафтопродуктів;
- формування теорії біонічного синтезу енергоощадних підземнорухомих пристроїв, підґрунтя для їхньої інтелектуалізації та концепції створення технічних засобів для позаземного застосування;
- математичне моделювання фізико-хімічних процесів;
- комп'ютерне моделювання елементів і систем автоматизації;
- розробка приладів і систем контролю екологічного стану довкілля;
- побудова інформаційних систем збору, обробки та передачі даних.
 
Наявний науковий потенціал та лабораторна база кафедри дозволяють розробляти нові системи автоматизації технологічних процесів та окремі елементи автоматизованих систем контролю і регулювання. Зокрема співробітниками кафедри розроблена і впроваджена у виробництво автоматична система керування процесом виготовлення добавок до бетонів на одному із Рівненських заводів та автоматична система відкачки води з відкритих кар’єрів, а також:
 
- програмне забезпечення прогнозування вологості ґрунту з врахуванням дії стохастичних збурюючих факторів на основі нейронних мереж;
- систему моніторингу викидів шкідливих газів у повітря від сміттєзвалищ у м. Острозі;
- позиційну систему керування обертовими виконавчими механізмами;
- перетворювач аналогового сигналу в ШІМ сигнал, тощо.
 
Проводяться випробовування системи контролю і управління розподіленими об’єктами з використанням мобільного і радіозв’язку, ведуться дослідження використання нейронних мереж для управління помповими станціями водопостачання населених пунктів, підґрунтовим зволоженням та інформаційно-вимірювальними комплексами.
 
Розроблена і впровадженна на СП «Західна нафтова група WOG», ОККО «Концерн Галичина» інтелектуальна інформаційно-вимірювальна система якісних показників нафтопродуктів. Також автоматизована система контролю та управління процесом спалювання мазуту і водомазутних емульсій (ВМЕ) в теплоагрегатах.
 
Кафедра постійно надає консультації з використання:
- сучасних технічних засобів автоматизації;
- реалізації програмного забезпечення програмованих логічних контролів і SCADA – систем;
- з розробки автоматизованих систем з алгоритмами управління на основі нечіткої логіки і нейронних мереж;
- з проектування та розробки мікропроцесорних вбудованих пристроїв і багатоядерних обчислювальних систем на основі ПЛІС та програмованих логічних матриць;
- з розробки програмного забезпечення для мобільних обчислювальних пристроїв на основі OC Android та IOS;
- асинхронного електропривода з частотним керуванням, програмування мікроконтролерів та інших питань з використанням мікропроцесорних засобів автоматизації.
Професорсько-викладацький склад кафедри підтримує зв'язки зі спорідненими кафедрами НУ “Львівська політехніка”, НУ "Київська політехніка”,  Київським національним авіаційним університетом, Київським національним університетом харчових технологій, Івано-Франківським національним технічним університетом нафти та газу  та іншими навчальними закладами України, Карагандинським державним індустріальним університетом, Державним університетом "Політехніка Люблінська" (м. Люблін) та іншими ВНЗ Світу.
 
У листопаді 2019 р. у стінах Університету відбулася III Міжнародна науково-практична конференція «Сучасні проблеми математичного моделювання, автоматизованого керування та інформаційних технологій» (MCIT-2019), приурочена до 60-річчя кафедри автоматизації, електротехнічних та комп'ютерно-інтегрованих технологій.
 
[[File:АЕКІТ-наука-4.PNG|500px|thumb|center|Професор Сафоник А.П. відкриває конференцію «Сучасні проблеми математичного моделювання, автоматизованого керування та інформаційних технологій»]]
[[File:АЕКІТ-наука-3.PNG|800px|thumb|center|На конференції «Сучасні проблеми математичного моделювання, автоматизованого керування та інформаційних технологій»]]
 
До початку роботи конференції було надруковано збірник матеріалів конференції «Modeling, Сontrol and Іnformation Technologies», який вже на момент роботи конферен-ції індексується у цілому ряді наукометричних баз.
 
[[File:АЕКІТ-наука-5.PNG|500px|thumb|center|Збірник матеріалів конференції]]
 
Участь у конференції прийняли понад 150 науковців з 8 країн: України, Грузії, Польщі, Сполучених Штатів Америки, Лівії, Чехії, Великобританії, Марокко.
На цей період Національний університет водного господарства та природокористування став майданчиком для обговорення результатів наукових досліджень і досяг-нень в галузях математичного моделювання та обчислювальних методів, автоматизованого керування, оптимізації та ідентифікації параметрів математичних моделей технічних, технологічних, техногенних та економічних процесів, проблем розвитку електроенергетики, інтелектуальних мереж Smart Grid, інформаційних технологій, робототехніки та штучного інтелекту.
Учасників конференції урочисто привітали ректор Національного університету водного господарства та природокористування Мошинський Віктор Степанович, завідувач кафедри системного аналізу та теорії прийняття рішень Київського національного університету ім. Т. Шевченка, президент Академії наук вищої школи України Наконечний Олександр Григорович. Завідувач кафедри автоматизації, електротехнічних та комп’ютерно-інтегрованих технологій, віце-президент Інженерної академії України, Древецький Володимир Володимирович привітав усіх учасників та гостей конференції і презентував 60-ти річну історію та здобутки і перспективи розвитку кафедри.
 
 
 
'''ЗДОБУТКИ'''
 
Постійно зростає науковий потенціал кафедри. 3 2007 р. по 2020 р. співробітниками кафедри було захищено 5 докторських дисертацій та 8 кандидатських (тільки за останні 4 роки 9 кандидатських і 2 докторських дисертації).
На кафедрі під керівництвом професорів Древецького В.В., Сафоника А.П., Квасникова В.П. Маланчука Є.З, та доцентів Пастушенка В.Й. і Клепача М.І. здійснювалось керівництво  аспірантами  та  докторантами.
[[File:АЕКІТ-наука-2.PNG|500px|thumb|center|Захист дисертації на здобуття наукового ступеня доктора технічних наук
Рудиком А.В., 2018 р.]]
 
У 2012 році доцент А.П. Сафоник та ст. викладач В.М. Гудь стали стипендіатами Кабінету Міністрів України для молодих вчених.
 
Доцент Є.З. Маланчук отримав премію Голови Рівненської обласної державної адміністрації за заслуги та досягнення в галузі “Фундаментальних і прикладних досліджень та науково-технічних розробок”.
 
==Навчальна робота==
Наразі на кафедрі автоматизації, електротехнічних та комп’ютерно-інтегрованих технологій працює 30 викладачів: 6 докторів технічних наук (3 з яких мають звання професора і 3 доцента), 17 доцентів – кандидатів технічних наук, 5 старших викладачів (один з них к.т.н) та 2 асистента. До інженерного складу кафедри входять 7 осіб.  Середній вік викладачів кафедри 41 рік. Докторам наук С.В. Василецю, Є.З. Маланчуку, А.П. Сафонику, докторанту к.т.н. М.М. Клепачу і кандидатам технічних наук В.М. Гудю, Н.В. Давиденко, С.П. Літковцю, Н.І. Кулик, А.М. Стеценко, Л.В. Филипчуку, А.О. Христюку та старшим викладачам Б.І Тарасу, О.Ф. Кінчуру, І.С. Авруці менше 40 років.
Викладачі кафедри ведуть заняття зі студентами практично всіх навчально-наукових інститутів університету.
Постійне оновлення засобів та методів автоматизації та електрифікації вимагає модернізації змісту та методики навчання. Тому щороку викладачами кафедри роз¬роб-ляються і видаються навчальні посібники, інтерактивні комплекси вивчення дисциплін, конспекти лекцій, комплекти опорних матеріалів, навчальні програми, методичні вка¬зівки тощо. Більшість занять на кафедрі проводиться з використанням сучасних тех¬ніч¬них засобів навчання та комп’ютерних технологій.
 
Навчання ведеться в спеціалізованих аудиторіях, що дозволяє використовувати сучасну проекційну апаратуру на лекціях і практичних заняттях. Зміст навчальних програм постійно оновлюється з метою вивчення студентами останніх наукових розробок і набуття умінь використовувати їх в курсових та дипломних проектах.
 
З метою заохочення студентів до поглибленого навчання щорічно проводяться олімпіади з електроніки, мікропроцесорної техніки, теорії автоматичного керування, електротехніки і за програмами бакалавра, спеціаліста і магістра.
Переможці першого етапу Всеукраїнських студентських олімпіад, які проходять в університеті, беруть участь у другому етапі, який проводить Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України, де щорічно виборюють призові місця.
 
Крім аудиторних занять студенти набувають і практичних навичок. Наприклад, у лютому  2020 р. практична підготовка студентів третього та четвертого курсів спеціальності 141 «Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка»  до курсового проектування з дисциплін «Системи електропостачання»  та «Електрична частина станцій та підстанцій». проходила на філіалі кафедри автоматизації, електротехнічних та комп’ютерно-інтегрованих технологій на ТОВ «Високовольтний союз-РЗВА».
Під час першого заняття студентам груп ЕЕЕ-31, ЕЕЕ-31інт, ЕЕЕ-41, ЕЕТ-41інт заступник генерального директора Мельник Роман Іванович провів цікаву екскурсію цехами підприємства, представив обладнання, що випускається на заводі та ознайомив з особливостями виробничого процесу виготовлення, лабораторних випробувань та налагодження високовольтної апаратури.
 
[[File:АЕКІТ-наука-6.PNG|500px|thumb|center|Заступник генерального директора ТОВ «Високовольтний союз-РЗВА». Мельник Роман Іванович (зправа) проводить  екскурсію цехами підприємства]]
[[File:АЕКІТ-наука-7.PNG|500px|thumb|center|Мельник Р.І. ознайомлює студентів  з особливостями виробничого процесу виготовлення, лабораторних випробувань та налагодження високовольтної апаратури.]]
 
А під час практичної підготовки до курсового проектування з дисципліни «Метрологія, технологічні вимірювання та прилади» студенти другого курсу спеціальності 151 «Автоматизація та комп’ютерно-інтегровані технології» відвідали ПрАТ «Рівнеобленерго», де ознайомились із роботою обласної та міської диспетчерських служб, служби метрології, служби обліку електричної енергії, зокрема з організацією автоматичного збору даних з лічильників при функціонуванні автоматизованої системи комерційного обліку електричної енергії, та департаменту інформаційних технологій та телекомунікацій.


Вперше окрема кафедра «Електротехніки і автоматики» з’явилася, коли згідно з постановою Уряду у 1959 р. Київський інженерно-меліоративний інститут було переведено до Рівного. Цьому новоствореному закладу надали статус загальнореспубліканського вузу і назву Український інститут інженерів водного господарства. В УІІВГ кафедра електротехніки і автоматики була розміщена на вул. 17 вересня (нині В. Чорновола), де і сьогодні знаходиться більшість лабораторій кафедри автоматизації, електротехнічних та комп’ютерно-інтегрованих технологій.
[[File:АЕКІТ-наука-8.PNG|500px|thumb|center|Студенти другого курсу спеціальності АКІТ ознайомлюються з організацією автоматичного збору даних з лічильників при функціонуванні автоматизованої системи комерційного обліку електричної на ПрАТ «Рівнеобленерго»]]


У 1959 році в штаті кафедри було п’ять чоловік професорсько-викладацького та лаборантського складу. Очолив кафедру запрошений зі Львова доцент Г.М. Шелеметьєв, який доклав значних зусиль для створення  потужної на той час лабораторної бази .
==Програма подвійного дипломування ==


До 1988 року кафедра була загальноінженерною і забезпечувала вивчення студентами дисциплін електротехнічного профілю та автоматизації технологічних процесів.
У 2013 р. між Національним університетом водного господарства та природокористування та Державним університетом «Люблінська Політехніка» (Польща) було укладено договір про співпрацю. Відтоді в рамках програми подвійного дипломування кафедра Автоматизації, електротехнічних та комп’ютерно-інтегрованих технологій здійснює підготовку за освітньо-професійною програмою «Магістр» спільно з Люблінською Політехнікою студентів за спеціальністю «Мехатроніка» та «Електротехніка». Студенти, які навчаються за цією програмою, отримують два дипломи державного зразка – український та польський. Завдяки цьому випускники можуть вільно пра¬цю-вати за відповідним фахом як в Україні, так і в будь-якій країні Європейського Союзу. На даний час наші випускники отримали роботу за фахом у Польщі, Німеччині, Південній Кореї та в інших країнах.
Варто зауважити, що програма подвійного дипломування успішно діє вже більше шести років. Така діяльність кафедри сприяє поглибленню міжнародної співпраці та налагодженню тісних зв'язків з нашими європейськими партнерами на постійній основі.


У період з 1972 по 1980 рр. завідувачем кафедри стає к.т.н., доцент  О.М. Франчук, який зробив багато для подальшого розвитку лабораторної бази кафедри, залучення нових кадрів із науковими ступенями та званнями, вдосконаленню науково-методичного забезпечення навчального процесу. У цей період у штаті кафедри працювали доценти С.Ю. Бочаров, Я.В. Данченков, В.В. Древецький, Б.А. Лозін, Ю.І. Іванченко, Б.С. Марчук, Ю.Я. Сердобінцев, О.М. Франчук, Б.А. Баховець, старші викладачі В.М. Арсенюк, І.В. Масноваєва, Г.Р. Рачинський, Н.І. Рачинська, Я.В. Ткачук, В.Р. Табенський, А.П. Яцук, асистенти Г.М. Юрчевська, Г.П. Горюнов, В.Й. Пастушенко. Кафедра електротехніки та автоматики  в цей час є базовою (опорною) по Чернівецькому вузівському центру, тому раз на рік на кафедрі проводилися методичні заходи спільно з викладачами електротехніки зі Львова, Чернівців, Хмельницького, Івано-Франківська, на яких розроблялися рекомендації до впровадження у навчальний процес новітніх методичних технологій.


У цей час на кафедрі широко проводилися держдоговірні НДР під керівництвом доцентів Б.А. Баховця, В.В. Древецького, Ю.Я. Сердобінцева, С.Ю. Бочарова, в яких брали участь майже всі співробітники кафедри.  
[[File:АЕКІТ-наука-11.PNG|700px|thumb|center|Студенти та викладачі кафедри на олімпіаді з електротехніки до 80-річчя Союзу                      Електриків Польщі (2017 р.)]]
[[File:АЕКІТ-наука-9.PNG|700px|thumb|center|Студенти та викладачі  кафедри на олімпіаді з електротехніки до 80-річчя Союзу  Електриків Польщі (2017 р.)]]
[[File:АЕКІТ-наука-10.PNG|700px|thumb|center|Магітранти нашої кафедри на подвійному дипломуванні  в
Люблінській Політехніці (вручення дипломів) 2019 р.]]


Розпочалася підготовка наукових кадрів через аспірантуру (під керівництвом Б.А. Баховця підготували кандидатську дисертацію В.Й. Пастушенко та Я.В. Ткачук).
==Історія та сьогодення кафедри==
З 1980 по 1990 рр. кафедрою завідував к.т.н., доц. Б.А.Лозін. За цей період відбувся подальший розвиток лабораторної бази, підготовлено і видано Б.А. Баховцем та Я.В. Ткачуком посібник «Основы автоматики и автоматизации производственных процесов в гидромелиорации», створені лабораторії з автоматизації гідромеліоративних систем.
Київський інженерно-меліоративний інститут (КІМІ) організовано у 1930 р. на базі виведених із Київського сільськогосподарського інституту (КСГІ) інженерно-меліоративного та культуртехнічного факультетів. Тоді вперше наказом №75/14 від 1 грудня 1930 р. була створена кафедра гідравліки, на якій позаштатний професор Ільченко В.І. (див фото) вів навчальну дисципліну «Елементи електротехніки та електрифікація сільського господарства»
[[File:Aekit-1.jpg|center|]]
І тільки у 1933 році, коли кількість студентів в інституті досягла 300 чоловік, на вакантну посаду було прийнято ще одного викладача – позаштатного асистента з електротехніки І.О. Могильного.


У 1989 р. згадані автори видали підручник із такою ж назвою. Було придбане нове обладнання для курсів «Теорія автоматичного керування», «Загальна електротехніка та електроніка».  
Лабораторна база була обмежена однією лабораторією з електротехніки, в якій проводилися всі лабораторні та практичні заняття.
[[File:Aekit-2.jpg|600px|thumb|center|Лабораторія електротехніки  КІМІ в довоєнний період]]
Вперше окрема кафедра «Електротехніки і автоматики» з’явилася, коли згідно з постановою Уряду у 1959 р. Київський інженерно-меліоративний інститут було переведено до Рівного. Цьому новоствореному закладу надали статус загальнореспубліканського вузу і назву Український інститут інженерів водного господарства. В УІІВГ кафедра електротехніки і автоматики була розміщена на вул. 17 вересня (нині В. Чорновола), де і сьогодні знаходиться більшість лабораторій кафедри автоматизації, електротехнічних та комп’ютерно-інтегрованих технологій.


На кафедрі з’являються нові викладачі – к.ф.-м.н., с.н.с. М.І. Клепач, к.т.н., доцент В.Г. Приймак та старший викладач Ю.В. Серьогін.
У 1959 році в штаті кафедри було п’ять чоловік професорсько-викладацького та лаборантського складу. Очолив кафедру запрошений зі Львова доцент Г.М. Шелеметьєв, який доклав значних зусиль для створення  потужної на той час лабораторної бази .
Проводиться велика за обсягами фінансування науково-дослідна робота під керівництвом доцентів Б.А. Баховця, В.В. Древецького, Я.В. Данченкова в різних галузях народного господарства. Наприклад, госпдоговірна робота наукової лабораторії, створеної під керівництвом В.В. Древецького мала фінансування 500 тис. крб. на два роки.
{|
|-
| [[File:Aekit-3.jpg|thumb|Перший склад кафедри ( крайній ліворуч у  другому ряду , Шелеметьєв Г.М)]]  || [[File:Aekit-3.jpg|thumb|Перший склад кафедри ( крайній ліворуч у  другому ряду , Шелеметьєв Г.М)]]  || [[File:Aekit-4.jpg|thumb|Лабораторія високої напруги]]|| [[File:Aekit-5.jpg|thumb|Лабораторія загальної електротехніки]]
|-
| [[File:Aekit-6.jpg|thumb|center|]] || [[File:Aekit-7.jpg|thumb|center|Практичні заняття в лабораторії автоматизації]] || [[File:Aekit-8.jpg|thumb|center|Асистент Арсенюк В.М.,( працював на кафедрі з 1960 по 2013 р.р) проводить лабораторні заняття з електричних машин]]|| [[File:Aekit-9.jpg|thumb|center|Асистент Арсенюк Вготується до проведення наукових експериментів на кафедрі]]
|}
До 1988 року кафедра була загальноінженерною і забезпечувала вивчення студентами дисциплін електротехнічного профілю та автоматизації технологічних процесів. У період з 1972 по 1980 рр. завідувачем кафедри стає к.т.н., доцент О.М. Франчук, який зробив багато для подальшого розвитку лабораторної бази кафедри, залучення нових кадрів із науковими ступенями та званнями, вдосконаленню науково-методичного забезпечення навчального процесу. У цей період у штаті кафедри працювали доценти С.Ю. Бочаров, Я.В. Данченков, В.В. Древецький, Б.А. Лозін, Ю.І. Іванченко, Б.С. Марчук, Ю.Я. Сердобінцев, О.М. Франчук, Б.А. Баховець, старші викладачі В.М. Арсенюк, І.В. Масноваєва, Г.Р. Рачинський, Н.І. Рачинська, Я.В. Ткачук, В.Р. Табенський, А.П. Яцук, асистенти Г.М. Юрчевська, Г.П. Горюнов, В.Й. Пастушенко. Кафедра електротехніки та автоматики в цей час є базовою (опорною) по Чернівецькому вузівському центру, тому раз на рік на кафедрі проводилися методичні заходи спільно з викладачами електротехніки зі Львова, Чернівців, Хмельницького, Івано-Франківська, на яких розроблялися рекомендації до впровадження у навчальний процес новітніх методичних технологій.


З 1989 р. кафедра стає випусковою, розпочала підготовку фахівців за спеціалізацією «Автоматизація гідромеліоративних систем» студентів гідротехніків.
[[File:Aekit-10.jpg|700px|thumb|center|Колективне фото кафедри  біля 5 корпусу 1980 р]]
В цей час на кафедрі широко проводилися госпдоговорні НДР під керівництвом Баховця Б.А., Древецького В.В., Сердобінцева Ю.Я., Бочарова С.Ю. в якіх приймали участь майже всі співробітники кафедри. Була розпочата підготовка наукових кадрів через аспірантуру (під керівництвом Б.А Баховця була підготовлена кандидатська дисертація  асп.  Пастушенко В.Й, і ст.викл. Ткачуком Я.В.)
[[File:Aekit-11.jpg|700px|thumb|center|Доц.. Древецький  В.В. біля промислового серійного віскозиметра АКВ-1 (1978 р.)]]
З 1980 по 1990 рр. кафедрою завідував к.т.н., доц. Б.А.Лозін.
[[File:Aekit-12.jpg|700px|thumb|center|Зав. кафедри  Лозін Б.А.]]


З 1990 р. завідувачем кафедри стає професор Б.А. Баховець. У цей час розпочата підготовка до відкриття спеціальності «Автоматизоване управління технологічними процесами» (АУТП). У 1997 році проведено прийом перших студентів на цю спеціальність, продовжувалась підготовка фахівців з автоматизації гідромеліоративних систем до 2001 р.
За цей період проводився подальший розвиток лабораторної бази. На основі  підготовленого і виданого Баховцем Б.А та Ткачуком Я.В. у 1985 р. посібника «Основы автоматики и автоматизация производственных процесов в гидромелиорации», були створені лабораторії №513 та 515 «Автоматизація гідромеліоративних систем». У 1989 р. цими ж авторами було видано підручник із такою ж назвою. Було придбано нове обладнання для курсів «Теорія автоматичного керування», «Загальна електротехніка та електроніка»
[[File:Aekit-13.jpg|700px|thumb|center|Ст.викл. Пастушенко В.Й. проводить заняття в новій лабораторії кафедри ауд. 513 (1985 р.)]]
[[File:Aekit-14.jpg|700px|thumb|center|Доц. Данченков Я.В. готується до проведення лабораторних робіт в лабораторії ауд. 511 (1985 р.)]]


У 2002 р. відбувся перший випуск зі спеціальності АУТП. Всього підготовлено 183 магістра і більше 1000 спеціалістів за денною і заочною формами навчання. Більшість випускників кафедри працюють за фахом на підприємствах м. Рівне, Рівненської та інших областей України.
На кафедрі з’являються нові викладачі – к.ф.-м.н., с.н.с. М.І. Клепач, к.т.н., доцент В.Г. Приймак та старший викладач Ю.В. Серьогін.
Проводиться велика за обсягами фінансування науково-дослідна робота під керівництвом доцентів Б.А. Баховця, В.В. Древецького, Я.В. Данченкова в різних галузях народного господарства. Наприклад, госпдоговірна робота наукової лабораторії, створеної під керівництвом В.В. Древецького мала фінансування 500 тис. крб. на два роки. Результатами наукових робіт лабораторії стали розробка та налагодження срійного випускуавтоматичного аналізатора кінематичної в'язкості нафтопродуктів АКВ-1 на Московському заводі "Нафто КВП", автоматичного аналізатора фізико-механічних параметрів реактивного палива АФТП-1 для Центрального інституту авіаційного моторобудування (м.Москва), автоматичних аналізаторів концентрації синтетичних білків (заводм БВК в Кременчугу, Новополоцьку, ВНДІ Синтез-білок);  систем автоматичного керування процесом спалювання мазута і водомазутних емульсій в мартеновських і доменних печах Карагандинського металургійного комбінату, Анджеро-Судженсього склозаводу та ін. В 1986-87 р.р. доцентами Данченковим Я.В. та Марчуком Б.С. проводилась госпдоговірна робота на Рівненському заводі високовольтної апаратури в результаті якої був розроблений та впроваджений автомат для контролю та сортування плоских пружин
[[File:Aekit-15.jpg|700px|thumb|center|В перервах між заняттями]]
З 1989 р. кафедра стає випусковою, розпочала підготовку фахівців за спеціалізацією «Автоматизація гідромеліоративних систем» студентів гідротехніків.
[[File:Aekit-16.jpg|700px|thumb|center|Другий випуск студентів спеціалізації «Автоматизація  гідромеліоративних систем»]]
З 1990 р. завідувачем кафедри стає професор Б.А. Баховець. У цей час розпочата підготовка до відкриття спеціальності «Автоматизоване управління технологічними процесами» (АУТП). У 1997 році проведено прийом перших студентів на цю спеціальність, продовжувалась підготовка фахівців з автоматизації гідромеліоративних систем до 2001 р
[[File:Aekit-17.jpg|700px|thumb|center|Зав. кафедри  Баховець Б.А. (1990 р.)]]
[[File:Aekit-18.jpg|700px|thumb|center|Склад кафедри у 90х р.р.]]
[[File:Aekit-19.jpg|700px|thumb|center|Кафедра у 1993 р.]]
[[File:Aekit-25.jpg|700px|thumb|center|А це наші « золоті руки»  лаборанти  Стець Є.С. і  Заєць О.М.]]
У 2002 р. відбувся перший випуск зі спеціальності АУТП. Всього підготовлено 183 магістра і більше 1000 спеціалістів за денною і заочною формами навчання. Більшість випускників кафедри працюють за фахом на підприємствах м. Рівне, Рівненської та інших областей України та за кордоном.


[[File:Aekit-20.jpg|700px|thumb|center|Кафедра у 2007 р.]]
[[File:Aekit-21.jpg|700px|thumb|center|Кафедра у 2010 р.]]
У 2011 році кафедра електротехніки та автоматики була розділена на дві кафедри: кафедру автоматизації та комп’ютерно-інтегрованих технологій і кафедру приладобудування, електротехніки та інформаційних технологій.
У 2011 році кафедра електротехніки та автоматики була розділена на дві кафедри: кафедру автоматизації та комп’ютерно-інтегрованих технологій і кафедру приладобудування, електротехніки та інформаційних технологій.
У 2013 році, на основі кафедр автоматизації та комп’ютерно-інтегрованих технологій та кафедри приладобудування, електротехніки та інформаційних технологій створена нова кафедра – автоматизації, електротехнічних та комп’ютерно-інтегрованих технологій, завідувачем якої  обрано доктора технічних наук, професора В.В. Древецького.
У 2013 році, на основі кафедр автоматизації та комп’ютерно-інтегрованих технологій та кафедри приладобудування, електротехніки та інформаційних технологій створена нова кафедра – автоматизації, електротехнічних та комп’ютерно-інтегрованих технологій, завідувачем якої  обрано доктора технічних наук, професора В.В. Древецького.
[[File:Aekit-23.jpg|700px|thumb|center|Захисти дипломних робіт  2013 р.]]


Почався подальший розвиток кафедри. У 2013 р. була ліцензована  важлива для нашого регіону спеціальність «Електротехніка та електротехнології». Створюються нові лабораторії – «Теоретичних основ електротехніки», «Високовольтного обладнання», відбувається постійна модернізація існуючих.  
Почався подальший розвиток кафедри. У 2013 р. була ліцензована  важлива для нашого регіону спеціальність «Електротехніка та електротехнології». Створюються нові лабораторії – «Теоретичних основ електротехніки», «Високовольтного обладнання», відбувається постійна модернізація існуючих.  
 
[[File:Aekit-27.jpg|700px|thumb|center|Кафедра жовтень 2013 р.]]
Щорічно бакалаври та магістри, які навчаються на кафедрі, посідають призові місця на всеукраїнських олімпіадах з електротехніки та автоматики, стають призерами всеукраїнських конкурсів наукових робіт студентів та беруть участь у міжнародних науково практичних конференціях.
Щорічно бакалаври та магістри, які навчаються на кафедрі, посідають призові місця на всеукраїнських олімпіадах з електротехніки та автоматики, стають призерами всеукраїнських конкурсів наукових робіт студентів та беруть участь у міжнародних науково практичних конференціях.
Студенти та викладачі кафедри є лауреатами премій Кабінету міністрів України, імені М. Грушевського, голови Рівненської обласної адміністрації, імені Івана Виговського (Польща) та інших.
Студенти та викладачі кафедри є лауреатами премій Кабінету міністрів України, імені М. Грушевського, голови Рівненської обласної адміністрації, імені Івана Виговського (Польща) та інших.
 
З 2014 року започаткована тісна співпраця кафедри з Люблінською  політехнікою щодо узгодження навчальних планів для підготовки магістрів за програмою подвійного диплому. Вона передбачає захист магістерської роботи зі спеціальності «Автоматизоване управління технологічними процесами» у НУВГП і подальше навчання та захист магістерської роботи з «Мехатроніки» у Люблінській політехніці. У 2015 році 11 наших випускників вже отримали дипломи України і Польщі.
Розширюється співпраця із ВНЗ Польщі Великої Британії та інш. по програмі «Еразмус плюс» в розрізі обміну студентами на навчання та проходження практики, а також викладачами для стажування у провідних університетах обох країн.
 
Розширюється співпраця із ВНЗ Польщі по програмі «Еразмус плюс» в розрізі обміну студентами на навчання та проходження практики, а також викладачами для стажування у провідних університетах обох країн.


Кафедра тісно співпрацює з роботодавцями регіону та провідними  компаніями в галузі автоматизації – ТОВ «Церсаніт інвест», ПАТ «Волинь-цемент», ДП «Сіменс-Україна», ПАТ «Рівнеазот» та іншими.
Кафедра тісно співпрацює з роботодавцями регіону та провідними  компаніями в галузі автоматизації – ТОВ «Церсаніт інвест», ПАТ «Волинь-цемент», ДП «Сіменс-Україна», ПАТ «Рівнеазот» та іншими.
Рядок 48: Рядок 197:
електротехнічних та комп’ютерно-
електротехнічних та комп’ютерно-
інтегрованих технологій Я.В. Данченков
інтегрованих технологій Я.В. Данченков
==Склад кафедри Автоматизації, електротехнічних та комп'ютерно-інтегрованих технологій==
http://nuwm.edu.ua/nni-akot/kaf-aekit
==Галерея==
<gallery>
Файл:Випуск 2014 р..JPG|Випуск 2014 р.
Файл:Заняття в лабораторії основ автоматизації.jpg|Заняття в лабораторії основ автоматизації
Файл:Колектив кафедри у  2015 р..JPG|Колектив кафедри у  2015 р.
Файл:Колектив кафедри у 1982 р..jpg|Колектив кафедри у 1982 р.
Файл:Колектив кафедри у 1990 р..jpg|Колектив кафедри у 1990 р.
Файл:Колектив кафедри у 1996 р..jpg|Колектив кафедри у 1996 р.
Файл:Колектив кафедри у 2008 р..jpg|Колектив кафедри у 2008 р.
Файл:Колектив кафедри у 2013 р..jpg|Колектив кафедри у 2013 р.
Файл:Навчальний стенд автоматизованої системи керування температури.jpg|Навчальний стенд автоматизованої системи регулювання температури
Файл:Навчальний стенд для вивчення системи управління роботом-маніпулятором.jpg|Навчальний стенд для вивчення системи управління роботом-маніпулятором
Файл:Перший склад кафедри (1961 р.).jpeg|Перший склад кафедри (1961 р.)
Файл:Професор В.І. Ільченко (1930 р.).jpg|Професор В.І. Ільченко (1930 р.)
Файл:Щорічна науково-технічна конференція професорсько-викладацького складу та студентів кафедри.jpg|Щорічна науково-технічна конференція професорсько-викладацького складу та студентів кафедри
</gallery>

Поточна версія на 11:49, 22 січня 2024

Aekit-28.jpg

Освітні програми

  • Перший (бакалаврський) рівень
  • Другий (магістерський) рівень
    • Освітньо-професійна програма "Автоматизація та комп’ютерно-інтегровані технології" магістерського рівня
    • Освітньо-професійна програма "Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка" магістерського рівня

Склад кафедри

http://nuwm.edu.ua/nni-akot/kaf-aekit - актуальний склад кафедри


Кафедра АЕ та КІТ 2019 р.

Наукова робота

У 2000 -2015 р.р. наукова робота кафедри проводилась за напрямами "Розробка та дослідження методів і систем контролю фізико-механічних параметрів рідин і газів" і "Розробка та дослідження елементів і систем автоматизації та їх моделювання". На основі виконаних робіт захищено 4 докторські дисертації (З.Р. Маланчук, 2002 р., В.В. Кованько, 2007 р., В.В. Древецький, 2009 р., Є.З. Маланчук 2015р.) і 10 кандидатських дисертацій викладачами В.Я. Ткачуком, В.Й. Пастушенком (керівник Б.А. Баховець), Яцук А.П., Юрчевський Є.В., М.М. Клепач (керівник Древецький В.В.) Р.В. Жомируком і Є.С. Стецем (керівник З.Р. Маланчук), О.М. Наумчуком, С.К. Матус (керівник В.Й. Пастушенко) і А.П. Сафоником (керівник А.Я. Бомба), Филипчук Л.В (керівник М.І. Клепач). Старші викладачі О.Ф. Кінчур, А.М. Стеценко, Б.І. Тарас, Д.Т. Реут закінчили аспірантуру і готують до захисту свої наукові роботи.

З 2016 р. колектив працює по тематиці «Розробка та дослідження автома¬тич¬них та електротехнічних елементів і систем». Результатом цієї роботи є видання 25 монографій, 7 підручників та 12 навчальних посібників. Щорічно викладачами кафедри публікується понад 40 наукових праць у вітчизняних та міжнародно визнаних виданнях, які індексуються базами SCOPUS, Web of Science, Index Copernicus та ін., робиться понад 50 доповідей на міжнародних та вітчизняних наукових і науково-методичних конференціях різних рівнів, отримуються патенти на винахід та на корисну модель.

В 2020 р. професори, д.т.н. Древецький В.В., Василець С.В., Рудик В.А., Сафоник А.П. та доценти , к.т.н. Гудь В.М., Данченков Я.В., Клепач М.М., Матус С.К, Стеценко А. М. опубліковали колективну монографію «Розробка та дослідження сучасних систем електроенергетики та автоматизації» . На кафедрі під керівництвом професорів Древецького В.В., Сафоника А.П., Квасникова В.П. Маланчука Є.З, та доцентів Пастушенка В.Й. і Клепача М.І. здійснювалось керівництво аспірантами та докторантами.

В останні роки на кафедрі отримані значні здобутки у студентській науковій роботі. Так у 2012 р. ст.4 курсу П’явка Р.В. ( керівник ст.. викл. Кінчур О.Ф.) на Всеукраїнському конкурсі студентських наукових робіт з галузі "Електротехніка та електромеханіка" секція „ Автоматизовані енергозберігаючі електромеханічні системи” Дніпродзержинськ 2012 отримав диплом ІІ-го ступеню, а ст.. Чаплик А. АУТП-4 (керівник ст. викл. Мельник В.С.) на Всеукраїнському конкурсі студентських наукових робіт, напрямок "Приладобудування", СумНДУ, квітень 2012 р., м. Суми, диплом ІІІ-го ступеню.

У 2013 р. ст..3 курсу Сергійчук Р.П (керівник ст. викл. Кінчур О.Ф.) на Всеукраїнському конкурсі студентських наукових робіт з галузі "Електротехніка та електромеханіка" секція „ Автоматизовані енергозберігаючі електромеханічні системи” Дніпродзержинськ 2013 , також ст. 3-го курсу Труш В.А. (керівник ст. викл. Гудь В.М.) на Всеукраїнському конкурсі студентських наукових робіт в галузі енергетика, 20-21 березня 2013 р., Маріуполь отримали дипломи ІІІ-го ступеню.

У 2014 р. на підсумковій науково-практичні конференції Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт за напрямом «Електричні машини та апарати» в Кременчуцькому національному університеті імені Михайла Остроградського ст. 4 курсу Таргоній І. М. (керівник ст. викл. Гудь В.М.) за рішенням галузевої конкурсної комісії отримав Диплом II ступеня.

А в Приазовському державному університеті (м. Маріуполь) на підсумковій науково-практичній конференції Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт за напрямом «Енергетика» ст. 4 курсу Авраменко О.О. та Степанюк Н. М. (керівник ст. викл. Гудь В.М.) отримали дипломи ІІІ-го ступеню.

Також в 2014 р. на ІІ етапі Всеукраїнської студентської олімпіади з «Електротехніки» студенти Криловець В.П., Сідлецький В.В. та Степанюк Н.М. вибороли для НУВГП друге командне місце.

У 2015 р. в Національному університеті харчових технологій (м. Київ) відбувся другий тур Всеукраїнської олімпіади з напряму «Автоматизація та комп’ютерно-інтегровані технології», де за підсумками виконаних завдань Роман Муран зайняв 3-є місце серед «магістрантів», а команда молодших курсів у складі Валерія Тищука, Олександра Пашковського та Василя Маркопольського зайняла 3-е місце у командному заліку се¬ред команд освітнього рівня «бакалавр».

В 2016 р. у Всеукраїнському конкурсі студентських наукових робіт з «Інформаційних технологій» студента 4 курсу Маркопольського Василя відзначено Дипломом ІІ ступеня, а студента 5 курсу Коваля Сергія – Дипломом ІІІ ступеня.

У II етапі Всеукраїнської студентської олімпіади зі спеціальності «Електротехнічні системи електроспоживання», яка проходила у 2017 р. в Запорізькому національному технічному університеті студенти Бондаренко Олена та Дерлюк Павло вибороли I командне місце.

Бондаренко Олена, Дерлюк Павло та їх науковий керівник С.П. Літковець 2017 р.

З 24 по 26 квітня 2018 р. на базі Харківського національного університе-ту радіоелектроніки проводився ІІ тур Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт зі спеціальності “Автоматизація та комп’ютерно-інтегровані технології”, де студентка 3 курсу Грицюк Іванна зайняла друге місце та була нагороджена почесним дипломом.

У травні 2020 р робота Притули Івана «Математичне моделювання трифазного автономного інвертора напруги», була відмічена дипломом III ступеня. Притула Іван, успішно захистивши цього року бакалаврську роботу зі спеціальності 141 «Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка», здобував освіту за дуальною формою навчання завдяки партнерству НУВГП та ТОВ «Високовольтний союз - РЗВА», де проявив високий рівень знань та поглибив практичні навички.

29 травня 2020 р. на базі Кременчуцького національного університету імені Михайла Остроградського відбувся підсумковий другий етап Міжнародного конкурсу студентських наукових робіт за спеціальністю 151 «Автоматизація та комп’ютерно-інтеґровані технології». Іванна Грицюк, студентка п’ятого курсу зайняла ІІ місце і була нагороджена Дипломом II ступеня.

Щороку у травні викладачі та студенти кафедри приймають активну участь у міжнародній конференції «Інтегровані інтелектуальні робототехнічні комплекси (ІІРТК)», організаторами якої є : МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ, НАЦІОНАЛЬНИЙ АВІАЦІЙНИЙ УНІВЕРСИТЕТ, ІНЖЕНЕРНА АКАДЕМІЯ УКРАЇНИ, НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ВОДНОГО ГОСПОДАРСТВАТА ПРИРОДОКОРИСТУВАННЯ, ЧЕРКАСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ІМЕНІ БОГДАНА ХМЕЛЬНИЦЬКОГО, WROCLAW UNIVERCITY OF SCIENCE AND TECHNOLOGY

Основними напрямками наукової діяльності кафедри є: -розробка та дослідження автоматичних та електротехнічних елементів і систем та їх моделювання -розробка та дослідження елементів і систем автоматизації та їх моделювання; - розробка методів і приладів контролю в'язкості і густини рідин; - розробка інформаційно-вимірювальних систем контролю якості нафтопродуктів; - формування теорії біонічного синтезу енергоощадних підземнорухомих пристроїв, підґрунтя для їхньої інтелектуалізації та концепції створення технічних засобів для позаземного застосування; - математичне моделювання фізико-хімічних процесів; - комп'ютерне моделювання елементів і систем автоматизації; - розробка приладів і систем контролю екологічного стану довкілля; - побудова інформаційних систем збору, обробки та передачі даних.

Наявний науковий потенціал та лабораторна база кафедри дозволяють розробляти нові системи автоматизації технологічних процесів та окремі елементи автоматизованих систем контролю і регулювання. Зокрема співробітниками кафедри розроблена і впроваджена у виробництво автоматична система керування процесом виготовлення добавок до бетонів на одному із Рівненських заводів та автоматична система відкачки води з відкритих кар’єрів, а також:

- програмне забезпечення прогнозування вологості ґрунту з врахуванням дії стохастичних збурюючих факторів на основі нейронних мереж; - систему моніторингу викидів шкідливих газів у повітря від сміттєзвалищ у м. Острозі; - позиційну систему керування обертовими виконавчими механізмами; - перетворювач аналогового сигналу в ШІМ сигнал, тощо.

Проводяться випробовування системи контролю і управління розподіленими об’єктами з використанням мобільного і радіозв’язку, ведуться дослідження використання нейронних мереж для управління помповими станціями водопостачання населених пунктів, підґрунтовим зволоженням та інформаційно-вимірювальними комплексами.

Розроблена і впровадженна на СП «Західна нафтова група WOG», ОККО «Концерн Галичина» інтелектуальна інформаційно-вимірювальна система якісних показників нафтопродуктів. Також автоматизована система контролю та управління процесом спалювання мазуту і водомазутних емульсій (ВМЕ) в теплоагрегатах.

Кафедра постійно надає консультації з використання: - сучасних технічних засобів автоматизації; - реалізації програмного забезпечення програмованих логічних контролів і SCADA – систем; - з розробки автоматизованих систем з алгоритмами управління на основі нечіткої логіки і нейронних мереж; - з проектування та розробки мікропроцесорних вбудованих пристроїв і багатоядерних обчислювальних систем на основі ПЛІС та програмованих логічних матриць; - з розробки програмного забезпечення для мобільних обчислювальних пристроїв на основі OC Android та IOS; - асинхронного електропривода з частотним керуванням, програмування мікроконтролерів та інших питань з використанням мікропроцесорних засобів автоматизації. Професорсько-викладацький склад кафедри підтримує зв'язки зі спорідненими кафедрами НУ “Львівська політехніка”, НУ "Київська політехніка”, Київським національним авіаційним університетом, Київським національним університетом харчових технологій, Івано-Франківським національним технічним університетом нафти та газу та іншими навчальними закладами України, Карагандинським державним індустріальним університетом, Державним університетом "Політехніка Люблінська" (м. Люблін) та іншими ВНЗ Світу.

У листопаді 2019 р. у стінах Університету відбулася III Міжнародна науково-практична конференція «Сучасні проблеми математичного моделювання, автоматизованого керування та інформаційних технологій» (MCIT-2019), приурочена до 60-річчя кафедри автоматизації, електротехнічних та комп'ютерно-інтегрованих технологій.

Професор Сафоник А.П. відкриває конференцію «Сучасні проблеми математичного моделювання, автоматизованого керування та інформаційних технологій»
На конференції «Сучасні проблеми математичного моделювання, автоматизованого керування та інформаційних технологій»

До початку роботи конференції було надруковано збірник матеріалів конференції «Modeling, Сontrol and Іnformation Technologies», який вже на момент роботи конферен-ції індексується у цілому ряді наукометричних баз.

Збірник матеріалів конференції

Участь у конференції прийняли понад 150 науковців з 8 країн: України, Грузії, Польщі, Сполучених Штатів Америки, Лівії, Чехії, Великобританії, Марокко. На цей період Національний університет водного господарства та природокористування став майданчиком для обговорення результатів наукових досліджень і досяг-нень в галузях математичного моделювання та обчислювальних методів, автоматизованого керування, оптимізації та ідентифікації параметрів математичних моделей технічних, технологічних, техногенних та економічних процесів, проблем розвитку електроенергетики, інтелектуальних мереж Smart Grid, інформаційних технологій, робототехніки та штучного інтелекту. Учасників конференції урочисто привітали ректор Національного університету водного господарства та природокористування Мошинський Віктор Степанович, завідувач кафедри системного аналізу та теорії прийняття рішень Київського національного університету ім. Т. Шевченка, президент Академії наук вищої школи України Наконечний Олександр Григорович. Завідувач кафедри автоматизації, електротехнічних та комп’ютерно-інтегрованих технологій, віце-президент Інженерної академії України, Древецький Володимир Володимирович привітав усіх учасників та гостей конференції і презентував 60-ти річну історію та здобутки і перспективи розвитку кафедри.


ЗДОБУТКИ

Постійно зростає науковий потенціал кафедри. 3 2007 р. по 2020 р. співробітниками кафедри було захищено 5 докторських дисертацій та 8 кандидатських (тільки за останні 4 роки 9 кандидатських і 2 докторських дисертації). На кафедрі під керівництвом професорів Древецького В.В., Сафоника А.П., Квасникова В.П. Маланчука Є.З, та доцентів Пастушенка В.Й. і Клепача М.І. здійснювалось керівництво аспірантами та докторантами.

Захист дисертації на здобуття наукового ступеня доктора технічних наук Рудиком А.В., 2018 р.

У 2012 році доцент А.П. Сафоник та ст. викладач В.М. Гудь стали стипендіатами Кабінету Міністрів України для молодих вчених.

Доцент Є.З. Маланчук отримав премію Голови Рівненської обласної державної адміністрації за заслуги та досягнення в галузі “Фундаментальних і прикладних досліджень та науково-технічних розробок”.

Навчальна робота

Наразі на кафедрі автоматизації, електротехнічних та комп’ютерно-інтегрованих технологій працює 30 викладачів: 6 докторів технічних наук (3 з яких мають звання професора і 3 доцента), 17 доцентів – кандидатів технічних наук, 5 старших викладачів (один з них к.т.н) та 2 асистента. До інженерного складу кафедри входять 7 осіб. Середній вік викладачів кафедри 41 рік. Докторам наук С.В. Василецю, Є.З. Маланчуку, А.П. Сафонику, докторанту к.т.н. М.М. Клепачу і кандидатам технічних наук В.М. Гудю, Н.В. Давиденко, С.П. Літковцю, Н.І. Кулик, А.М. Стеценко, Л.В. Филипчуку, А.О. Христюку та старшим викладачам Б.І Тарасу, О.Ф. Кінчуру, І.С. Авруці менше 40 років. Викладачі кафедри ведуть заняття зі студентами практично всіх навчально-наукових інститутів університету. Постійне оновлення засобів та методів автоматизації та електрифікації вимагає модернізації змісту та методики навчання. Тому щороку викладачами кафедри роз¬роб-ляються і видаються навчальні посібники, інтерактивні комплекси вивчення дисциплін, конспекти лекцій, комплекти опорних матеріалів, навчальні програми, методичні вка¬зівки тощо. Більшість занять на кафедрі проводиться з використанням сучасних тех¬ніч¬них засобів навчання та комп’ютерних технологій.

Навчання ведеться в спеціалізованих аудиторіях, що дозволяє використовувати сучасну проекційну апаратуру на лекціях і практичних заняттях. Зміст навчальних програм постійно оновлюється з метою вивчення студентами останніх наукових розробок і набуття умінь використовувати їх в курсових та дипломних проектах.

З метою заохочення студентів до поглибленого навчання щорічно проводяться олімпіади з електроніки, мікропроцесорної техніки, теорії автоматичного керування, електротехніки і за програмами бакалавра, спеціаліста і магістра. Переможці першого етапу Всеукраїнських студентських олімпіад, які проходять в університеті, беруть участь у другому етапі, який проводить Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України, де щорічно виборюють призові місця.

Крім аудиторних занять студенти набувають і практичних навичок. Наприклад, у лютому 2020 р. практична підготовка студентів третього та четвертого курсів спеціальності 141 «Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка» до курсового проектування з дисциплін «Системи електропостачання» та «Електрична частина станцій та підстанцій». проходила на філіалі кафедри автоматизації, електротехнічних та комп’ютерно-інтегрованих технологій на ТОВ «Високовольтний союз-РЗВА». Під час першого заняття студентам груп ЕЕЕ-31, ЕЕЕ-31інт, ЕЕЕ-41, ЕЕТ-41інт заступник генерального директора Мельник Роман Іванович провів цікаву екскурсію цехами підприємства, представив обладнання, що випускається на заводі та ознайомив з особливостями виробничого процесу виготовлення, лабораторних випробувань та налагодження високовольтної апаратури.

Заступник генерального директора ТОВ «Високовольтний союз-РЗВА». Мельник Роман Іванович (зправа) проводить екскурсію цехами підприємства
Мельник Р.І. ознайомлює студентів з особливостями виробничого процесу виготовлення, лабораторних випробувань та налагодження високовольтної апаратури.

А під час практичної підготовки до курсового проектування з дисципліни «Метрологія, технологічні вимірювання та прилади» студенти другого курсу спеціальності 151 «Автоматизація та комп’ютерно-інтегровані технології» відвідали ПрАТ «Рівнеобленерго», де ознайомились із роботою обласної та міської диспетчерських служб, служби метрології, служби обліку електричної енергії, зокрема з організацією автоматичного збору даних з лічильників при функціонуванні автоматизованої системи комерційного обліку електричної енергії, та департаменту інформаційних технологій та телекомунікацій.

Студенти другого курсу спеціальності АКІТ ознайомлюються з організацією автоматичного збору даних з лічильників при функціонуванні автоматизованої системи комерційного обліку електричної на ПрАТ «Рівнеобленерго»

Програма подвійного дипломування

У 2013 р. між Національним університетом водного господарства та природокористування та Державним університетом «Люблінська Політехніка» (Польща) було укладено договір про співпрацю. Відтоді в рамках програми подвійного дипломування кафедра Автоматизації, електротехнічних та комп’ютерно-інтегрованих технологій здійснює підготовку за освітньо-професійною програмою «Магістр» спільно з Люблінською Політехнікою студентів за спеціальністю «Мехатроніка» та «Електротехніка». Студенти, які навчаються за цією програмою, отримують два дипломи державного зразка – український та польський. Завдяки цьому випускники можуть вільно пра¬цю-вати за відповідним фахом як в Україні, так і в будь-якій країні Європейського Союзу. На даний час наші випускники отримали роботу за фахом у Польщі, Німеччині, Південній Кореї та в інших країнах. Варто зауважити, що програма подвійного дипломування успішно діє вже більше шести років. Така діяльність кафедри сприяє поглибленню міжнародної співпраці та налагодженню тісних зв'язків з нашими європейськими партнерами на постійній основі.


Студенти та викладачі кафедри на олімпіаді з електротехніки до 80-річчя Союзу Електриків Польщі (2017 р.)
Студенти та викладачі кафедри на олімпіаді з електротехніки до 80-річчя Союзу Електриків Польщі (2017 р.)
Магітранти нашої кафедри на подвійному дипломуванні в Люблінській Політехніці (вручення дипломів) 2019 р.

Історія та сьогодення кафедри

Київський інженерно-меліоративний інститут (КІМІ) організовано у 1930 р. на базі виведених із Київського сільськогосподарського інституту (КСГІ) інженерно-меліоративного та культуртехнічного факультетів. Тоді вперше наказом №75/14 від 1 грудня 1930 р. була створена кафедра гідравліки, на якій позаштатний професор Ільченко В.І. (див фото) вів навчальну дисципліну «Елементи електротехніки та електрифікація сільського господарства»

Aekit-1.jpg

І тільки у 1933 році, коли кількість студентів в інституті досягла 300 чоловік, на вакантну посаду було прийнято ще одного викладача – позаштатного асистента з електротехніки І.О. Могильного.

Лабораторна база була обмежена однією лабораторією з електротехніки, в якій проводилися всі лабораторні та практичні заняття.

Лабораторія електротехніки КІМІ в довоєнний період

Вперше окрема кафедра «Електротехніки і автоматики» з’явилася, коли згідно з постановою Уряду у 1959 р. Київський інженерно-меліоративний інститут було переведено до Рівного. Цьому новоствореному закладу надали статус загальнореспубліканського вузу і назву Український інститут інженерів водного господарства. В УІІВГ кафедра електротехніки і автоматики була розміщена на вул. 17 вересня (нині В. Чорновола), де і сьогодні знаходиться більшість лабораторій кафедри автоматизації, електротехнічних та комп’ютерно-інтегрованих технологій.

У 1959 році в штаті кафедри було п’ять чоловік професорсько-викладацького та лаборантського складу. Очолив кафедру запрошений зі Львова доцент Г.М. Шелеметьєв, який доклав значних зусиль для створення потужної на той час лабораторної бази .

Перший склад кафедри ( крайній ліворуч у другому ряду , Шелеметьєв Г.М)
Перший склад кафедри ( крайній ліворуч у другому ряду , Шелеметьєв Г.М)
Лабораторія високої напруги
Лабораторія загальної електротехніки
Aekit-6.jpg
Практичні заняття в лабораторії автоматизації
Асистент Арсенюк В.М.,( працював на кафедрі з 1960 по 2013 р.р) проводить лабораторні заняття з електричних машин
Асистент Арсенюк В.М готується до проведення наукових експериментів на кафедрі

До 1988 року кафедра була загальноінженерною і забезпечувала вивчення студентами дисциплін електротехнічного профілю та автоматизації технологічних процесів. У період з 1972 по 1980 рр. завідувачем кафедри стає к.т.н., доцент О.М. Франчук, який зробив багато для подальшого розвитку лабораторної бази кафедри, залучення нових кадрів із науковими ступенями та званнями, вдосконаленню науково-методичного забезпечення навчального процесу. У цей період у штаті кафедри працювали доценти С.Ю. Бочаров, Я.В. Данченков, В.В. Древецький, Б.А. Лозін, Ю.І. Іванченко, Б.С. Марчук, Ю.Я. Сердобінцев, О.М. Франчук, Б.А. Баховець, старші викладачі В.М. Арсенюк, І.В. Масноваєва, Г.Р. Рачинський, Н.І. Рачинська, Я.В. Ткачук, В.Р. Табенський, А.П. Яцук, асистенти Г.М. Юрчевська, Г.П. Горюнов, В.Й. Пастушенко. Кафедра електротехніки та автоматики в цей час є базовою (опорною) по Чернівецькому вузівському центру, тому раз на рік на кафедрі проводилися методичні заходи спільно з викладачами електротехніки зі Львова, Чернівців, Хмельницького, Івано-Франківська, на яких розроблялися рекомендації до впровадження у навчальний процес новітніх методичних технологій.

Колективне фото кафедри біля 5 корпусу 1980 р

В цей час на кафедрі широко проводилися госпдоговорні НДР під керівництвом Баховця Б.А., Древецького В.В., Сердобінцева Ю.Я., Бочарова С.Ю. в якіх приймали участь майже всі співробітники кафедри. Була розпочата підготовка наукових кадрів через аспірантуру (під керівництвом Б.А Баховця була підготовлена кандидатська дисертація асп. Пастушенко В.Й, і ст.викл. Ткачуком Я.В.)

Доц.. Древецький В.В. біля промислового серійного віскозиметра АКВ-1 (1978 р.)

З 1980 по 1990 рр. кафедрою завідував к.т.н., доц. Б.А.Лозін.

Зав. кафедри Лозін Б.А.

За цей період проводився подальший розвиток лабораторної бази. На основі підготовленого і виданого Баховцем Б.А та Ткачуком Я.В. у 1985 р. посібника «Основы автоматики и автоматизация производственных процесов в гидромелиорации», були створені лабораторії №513 та 515 «Автоматизація гідромеліоративних систем». У 1989 р. цими ж авторами було видано підручник із такою ж назвою. Було придбано нове обладнання для курсів «Теорія автоматичного керування», «Загальна електротехніка та електроніка»

Ст.викл. Пастушенко В.Й. проводить заняття в новій лабораторії кафедри ауд. 513 (1985 р.)
Доц. Данченков Я.В. готується до проведення лабораторних робіт в лабораторії ауд. 511 (1985 р.)

На кафедрі з’являються нові викладачі – к.ф.-м.н., с.н.с. М.І. Клепач, к.т.н., доцент В.Г. Приймак та старший викладач Ю.В. Серьогін. Проводиться велика за обсягами фінансування науково-дослідна робота під керівництвом доцентів Б.А. Баховця, В.В. Древецького, Я.В. Данченкова в різних галузях народного господарства. Наприклад, госпдоговірна робота наукової лабораторії, створеної під керівництвом В.В. Древецького мала фінансування 500 тис. крб. на два роки. Результатами наукових робіт лабораторії стали розробка та налагодження срійного випускуавтоматичного аналізатора кінематичної в'язкості нафтопродуктів АКВ-1 на Московському заводі "Нафто КВП", автоматичного аналізатора фізико-механічних параметрів реактивного палива АФТП-1 для Центрального інституту авіаційного моторобудування (м.Москва), автоматичних аналізаторів концентрації синтетичних білків (заводм БВК в Кременчугу, Новополоцьку, ВНДІ Синтез-білок); систем автоматичного керування процесом спалювання мазута і водомазутних емульсій в мартеновських і доменних печах Карагандинського металургійного комбінату, Анджеро-Судженсього склозаводу та ін. В 1986-87 р.р. доцентами Данченковим Я.В. та Марчуком Б.С. проводилась госпдоговірна робота на Рівненському заводі високовольтної апаратури в результаті якої був розроблений та впроваджений автомат для контролю та сортування плоских пружин

В перервах між заняттями

З 1989 р. кафедра стає випусковою, розпочала підготовку фахівців за спеціалізацією «Автоматизація гідромеліоративних систем» студентів гідротехніків.

Другий випуск студентів спеціалізації «Автоматизація гідромеліоративних систем»

З 1990 р. завідувачем кафедри стає професор Б.А. Баховець. У цей час розпочата підготовка до відкриття спеціальності «Автоматизоване управління технологічними процесами» (АУТП). У 1997 році проведено прийом перших студентів на цю спеціальність, продовжувалась підготовка фахівців з автоматизації гідромеліоративних систем до 2001 р

Зав. кафедри Баховець Б.А. (1990 р.)
Склад кафедри у 90х р.р.
Кафедра у 1993 р.
А це наші « золоті руки» лаборанти Стець Є.С. і Заєць О.М.

У 2002 р. відбувся перший випуск зі спеціальності АУТП. Всього підготовлено 183 магістра і більше 1000 спеціалістів за денною і заочною формами навчання. Більшість випускників кафедри працюють за фахом на підприємствах м. Рівне, Рівненської та інших областей України та за кордоном.

Кафедра у 2007 р.
Кафедра у 2010 р.

У 2011 році кафедра електротехніки та автоматики була розділена на дві кафедри: кафедру автоматизації та комп’ютерно-інтегрованих технологій і кафедру приладобудування, електротехніки та інформаційних технологій. У 2013 році, на основі кафедр автоматизації та комп’ютерно-інтегрованих технологій та кафедри приладобудування, електротехніки та інформаційних технологій створена нова кафедра – автоматизації, електротехнічних та комп’ютерно-інтегрованих технологій, завідувачем якої обрано доктора технічних наук, професора В.В. Древецького.

Захисти дипломних робіт 2013 р.

Почався подальший розвиток кафедри. У 2013 р. була ліцензована важлива для нашого регіону спеціальність «Електротехніка та електротехнології». Створюються нові лабораторії – «Теоретичних основ електротехніки», «Високовольтного обладнання», відбувається постійна модернізація існуючих.

Кафедра жовтень 2013 р.

Щорічно бакалаври та магістри, які навчаються на кафедрі, посідають призові місця на всеукраїнських олімпіадах з електротехніки та автоматики, стають призерами всеукраїнських конкурсів наукових робіт студентів та беруть участь у міжнародних науково практичних конференціях. Студенти та викладачі кафедри є лауреатами премій Кабінету міністрів України, імені М. Грушевського, голови Рівненської обласної адміністрації, імені Івана Виговського (Польща) та інших.

Розширюється співпраця із ВНЗ Польщі Великої Британії та інш. по програмі «Еразмус плюс» в розрізі обміну студентами на навчання та проходження практики, а також викладачами для стажування у провідних університетах обох країн.

Кафедра тісно співпрацює з роботодавцями регіону та провідними компаніями в галузі автоматизації – ТОВ «Церсаніт інвест», ПАТ «Волинь-цемент», ДП «Сіменс-Україна», ПАТ «Рівнеазот» та іншими.


Автор, доцент кафедри автоматизації, електротехнічних та комп’ютерно- інтегрованих технологій Я.В. Данченков