Николайчук Ярослав Миколайович

Матеріал з Wikiситет
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Біографія

[[File:1406

Niko.jpg

.jpg|thumb|Николайчук Ярослав Миколайович]]

Освіта і професійний шлях

Ярослав Миколайович Николайчук – професор кафедри обчислювальної техніки, доктор технічних наук, професор, академік Міжнародної академії інформатики, директор Карпатського державного центру інформаційних засобів і технологій Технічного центру НАН України, член президії асоціації “Вчені Прикарпаття”, асоційований член Американського інституту ІЕЕЕ.

Я.М. Николайчук народився 21 вересня 1943р. в місті Надвірна Івано-Франківської області. З 1960 по 1962 – слюсар по лічильних машинах. З 1962 по 1967 – студент Львівського політехнічного інституту. З 1967 по 1974 – асистент кафедри «Електротехніки і автоматики» Івано-Франківського інституту нафти і газу (ІФІНГ). З 1974 по 1976 – аспірант ІФІНГ. З 1976 по 1980 – асистент кафедри «Прикладної математики» ІФІНГ. З 1980 по 1991 – доцент кафедри «Прикладної математики» ІФІНГ. У 1991 р – доктор технічних наук зі спеціальності «Елементи та пристрої обчислювальної техніки та систем керування». В 1993 –професор. З 1993 по 2013 –директор Карпатського центру інформаційних засобів та технологій Технічного центру НАН України. З 1991 по 1993 – професор кафедри автоматики і телемеханіки ІФІНГ. З 1993 по 1994 – завідувач кафедри автоматики і телемеханіки ІФІНГ З 1994 по 2000 – професор кафедри автоматизованого управління ІФТУНГ З 2000 та по сьогодні – завідувач кафедри спеціалізованих комп’ютерних систем Тернопільського національного економічного університету (ТНЕУ). З 2014 та по сьогодні – професор кафедри обчислювальної техніки Національного університету водного господарства та природокористування за сумісництвом. Отримав подяку від міністра освіти і науки України Л.М. Гриневич за багаторічну сумлінну працю, вагомий особистий внесок у підготовку висококваліфікованих спеціалістів та плідну науково-педагогічну діяльність у 2017 році. З благословіння Святійшого Патріарха Київського і всієї Русі-України Філарета указом №06/054 нагороджений найвищою почесною відзнакою «Георгія Переможця» І ступеня за вагомий внесок у справу відродження духовності та патріотичного виховання молоді незалежної України (2017р.).


Організаційна діяльність

- академік Міжнародної академії інформатики з 2015 року;

- член президії асоціації «Вчені Прикарпаття», - член редакційних колегій в науково-технічних журналах: «Комп’ютінг», «Оптико-електронні інформаційно-енергетичні технології»; - директор Карпатського центру інформаційних засобів та технологій Технічного центру НАН України.


Наукова діяльність

Напрямки фундаментальних досліджень професора Николайчука Я. М. 1. Теорія джерел інформації. 2. Теорія кореляційного та спектрального аналізу у різних теоретико-числових базисах. 3. Теорія ентропійних моделей джерел інформації. 4. Теорія та методи опрацювання інформаційних потоків на основі рандомізації . 5. Теорія та методологія проектування спеціалізованих комп’ютерних систем на основі матричних моделей руху даних. 6. Теорія та методи передавання повідомлень з інтенсивним рівнем завад на основі ШПС та сигнальних коректуючих кодів. Під керівництвом професора Николайчука Я. М. захищено близько 30 дисертацій кандидатів технічних наук в галузі інформаційних технологій, консультант 3-х дисертацій докторів технічних наук.

Николайчук Я. М. є автором та співавтором більше ніж 400 наукових праць, 13 монографій, 4 навчальних посібники, отримано 65 патентів на винаходи.

Я.М. Николайчук – керівник та головний конструктор наукових проектів по розробці: - інформаційних систем контролю та управління об’єктів нафто-газового комплексу України, які серійно випускалися Івано-Франківським приладобудівним заводом («СКУБ», «СКУБ-М», термінал комп’ютерної системи «АТОС-Б», «СВР-2», «АСУ товарно-сировинних парків НПЗ» та ін.); - розподіленої комп’ютерної системи контролю та обліку витрати енергоносіїв (АLFIYA), які впроваджені на цементно-шиферних комбінатах та нафтопереробних заводах України; - систем контролю та підтримки горизонтальності реакторів АЕС та діагностики кранових шляхів реакторних відділень (Хмельницька та Рівненська АЕС); - «Альтра» - мікропроцесорні засоби захисту та контролю стану високовольтного обладнання; - ЦРАС – цифровий реєстратор аварійних ситуацій в енергосистемах, який немає аналогів в Україні; - інформаційно-діагностичний комплекс «Альтра-С» моніторингу й аналізу аварійних процесів та нормальних режимів електроенергетичних систем; - «Альтра-Мініальтра» керувально-діагностувальна система; - програмно-технічний комплекс АСТ101 для тестування і налагодження пристроїв релейного захисту;