Кафедри HH MI

Матеріал з Wikiситет
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Автомобілів та автомобільного господарства

Автомобілів та автомобільного господарства

Історія кафедри

Кафедра розпочала свою діяльність у 1965 році під назвою «Технологія металів», до складу якої входило 6 викладачів та 4 навчально-допоміжних працівників на чолі з доцентом, к.т.н. Г.А. Корякіним, і проіснувала до 1969 року. В 1969-1971 роках входила до складу кафедри теплотехніки. У 1972 році відновила роботу як самостійна за назвою «Ремонт машин і технологія металів» під керівництвом Г.А. Корякіна. В 1978 році кафедра отримала статус випускаючої, а з 1979 року стала йменуватися «Експлуатація і ремонт будівельних і меліоративних машин». 3 1987 до 1994 функціонувала як кафедра «Ремонту машин, трактори і технологія металів». 3 відкриттям нової спеціальності в 1995 році кафедра отримала сучасну назву «Автомобілі, автомобільне господарство і технологія металів». В різні роки кафедру очолювали: доцент, к.т.н. В.І. Акулін (1973-1975 рр.), доцент, к.т.н., випускник інституту 1967 року Є.М. Фабровський (1975-1985 рр.), доцент, к.г.н. Р.І. Марко (1985-1986 рр.). В 1986 році очолив кафедру професор, к.т.н., випускник інституту 1980 року М.М. Марчук.

За час існування кафедра пройшла шлях від загальнотехнічної до випускаючої - з 1978 до 1987 року зі спеціальності «Механізація меліоративних робіт», а з 1995 року зі спеціальності «Автомобілі та автомобільне господарство».

На початковому етапі, етапі становлення, кафедра вела навчальний процес на механічному факультеті з металознавства, технології конструкційних матеріалів, основ взаємозаміни і мала лише одну спеціалізовану лабораторію і навчальну майстерню в тимчасовому приміщенні з трьома металорізальними верстатами і одним робочим місцем зварювальника загальною площею до 50 кв.м.

Загальна інформація

Кафедра веде навчальний процес на факультетах: механічному, будівництва та архітектури, менеджменту, прикладної математики та інституті водного господарства з таких дисциплін: "Матеріалознавство і технологія конструкційних матеріалів", "Основи взаємозамінності, стандартизація та технічні вимірювання", "Двигуни внутрішнього згоряння", "Організація автомобільних перевезень", "Технологічні основи машинобудування", "Транспортно-експедиційні роботи", "Використання експлуатаційних матеріалів", "Автомобілі", "Основи технології виготовлення та ремонту автомобілів", "Основи технічної діагностики", "Технічна експлуатація автомобілів", "Виробничо-технічна база підприємств автомобільного транспорту", "Фірмове обслуговування транспортних засобів".

На механічному факультеті кафедра забезпечує підготовку спеціалістів та магістрів спеціальності "Автомобілі та автомобільне господарство» - веде навчальний процес із професійно-фахових дисциплін, керує дипломним проектуванням і випускними роботами. Матеріальна база кафедри складається із 6 спеціалізованих лабораторій, навчальної механічної майстерні з дільницями металорізальних верстатів, зварювання, наплавлення і литва, які розташовані на площі 1210 кв.м.

Лабораторії, навчальні майстерні оснащені автомобільною технікою, верстатами, установками; пристроями, інструментами, матеріалами для проведення лабораторних робіт, практичних занять, навчальних практик. Обладнання лабораторій дає можливість виконувати науково-дослідні роботи та надавати допомогу виробничим організаціям міста і області.

Впродовж існування кафедри одним із пріоритетних напрямків вважалося методичне забезпечення навчального процесу. На даний час кафедра має в своєму доробку повне забезпечення навчального процесу методичними вказівками, навчальними посібниками з грифом Міносвіти - 3, навчальними посібниками з університетським грифом - 9, конспектами лекцій - 7.

Наукова робота

Науково-дослідна робота колективу кафедри направлена на покращення властивостей матеріалів і сплавів та вдосконалення експлуатації транспортних машин і технології їх ремонту. В кінці 70-х років при кафедрі створена науково-дослідна лабораторія «Технічне обслуговування і ремонт меліоративної техніки». Діє на кафедрі й аспірантура зі спеціальності «Автомобілі і трактори» (05.20.02), в якій навчаються три аспіранти. За роки існування викладачами кафедри захищені: докторська дисертація (Ю.В. Морозов), 11 кандидатських дисертацій (Є.М. Фабровський, Ю.П. Ткачук, М.К. Мазепа, А.А. Дьяков, М.М. Марчук, С.В. Ястремський, М.М. Карнаухов, О.П. Рижий, О.А. Веремчук, О.А. Колесник, В.М. Глінчук), одержано понад 150 авторських свідоцтв на винаходи. Результати науково-дослідних робіт співробітників кафедри узагальнені в нормативній технічній документації з експлуатації машин, втілені в конструкторських розробках, опубліковані в наукових працях загальним числом понад 450. Вони доповідались на різного рівня наукових, практичних конференціях, неодноразово експонувались на виставках.

Результати наукових досліджень кафедри відомі не тільки в Україні, а й за її межами. Монографію Ю.В. Морозова «Методи раціонального вибору і розрахунку конструктивних параметрів паливної апаратури дизелів» використовують організації Литви (Вільнюс) та Росії (Санкт-Петербург), які займаються конструюванням і виготовленням паливної апаратури.

В даний час наукові пошуки кафедри поширились на актуальну тематику з ресурсозбереження. Зокрема, викладачі кафедри М.М. Марчук, В.А. Кужій, М.П. Скочук працюють над нормуванням витрат паливо-мастильних матеріалів транспортними, будівельними та меліоративними машинами.

Наукові зв'язки кафедри встановлено зі спорідненими кафедрами внз України: Національним транспортним університетом (м.Київ), Харківським національним автомобільно-дорожним технічним університетом та Росії: Московським автомобільно-дорожним університетом.

Успішно співпрацює кафедра із виробничими організаціями Рівного і області, проводить на їх прохання експертні оцінки із металознавства, паливно-мастильних матеріалів, технічного стану автотранспортних засобів.

Викладачі кафедри беруть участь в організаційній роботі університету і його підрозділів. Професор М.М.Марчук є членом вченої ради університету, вченої ради механічного факультету, доцент В.Л.Пахаренко - член вченої ради факультету, заступник декана з виховної роботи. На кафедрі працюють 2 професори – д.т.н., академік транспортної академії України, Академії Наук транспорту Росії В.П. Сахно, к.т.н. М.М. Марчук; 6 доцентів – кандидати технічних наук В.Л. Пахаренко, О.П. Рижий, М.П. Скочук, М.А. Фабрицький, І.В. 3інь, М.М. Карнаухов; 7 старших викладачів – В.А. Кужій, М.В. Пікула, П.В. Карнаух, П.І. Івасюк, к.т.н. О.А. Веремчук, к.т.н. О.А. Колесник, к.т.н. В.М. Глінчук; 3 асистенти – , С.В. Морозюк, Р.М. Марчук, Р.М. Ігнатюк.

У 2009 пройшла акредитацію за IV рівнем спеціальність «Автомобілі та автомобільне господарство». Пріоритетним напрямком роботи колектив кафедри вважає модернізацію матеріальної бази, залучення до навчального процесу сучасних моделей автомобілів, в тому числі і закордонних, прогресивного обладнання, яке забезпечує експлуатацію і ремонт транспортних засобів, а також запрошення провідних відомих вчених для ведення навчального процесу.

Контакти

Адреса: м. Рівне, вул. Приходька 77, каб. 321

Телефон внутрішній: 9-23

email: kaf-aag@nuwm.edu.ua

Склад кафедри автомобілів та автомобільного господарства

Будівельних, дорожніх, меліоративних, сільськогосподарських машин і обладнання

Історія кафедри

Кафедра заснована у 1965 р. наказом МВССО УРСР як кафедра будівельних і дорожніх машин. У 1966 р. перейменована на кафедру будівельних і меліоративних машин, а у 1999 р. - на кафедру будівельних, дорожніх, меліоративних машин і обладнання. Кафедру очолює доктор технічних наук, професор Кравець С.В.

До складу кафедри входять 22 викладача і 11 чоловік допоміжного персоналу.

Значна група викладачів відзначена урядовими й галузевими нагородами, почесними званнями, медалями, дипломами і знаками. На кафедрі функціонує аспірантура зі спеціальностей: "Машини і засоби механізації для сільського господарства" - 05.05.11 і "Машини для земляних і дорожніх робіт" - 05.05.04.

Кафедра веде навчальний процес на всіх факультетах університету і забезпечує 23 дисципліни для 8 спеціальностей 4 факультетів, а саме: на механіко-енергетичному факультеті (спеціальності 7.090214 і 7.090220) з дисциплін:

  • "Будівельні машини",
  • "Машини для виробництва будівельних матеріалів",
  • "Дорожні машини",
  • "Машини та обладнання для водного господарства",
  • "Гідромашини і гідропривод",
  • "Пневматичні системи і приводи",
  • "Проектування металоконструкцій",
  • "Випробування та експериментальні дослідження машин та обладнання",
  • "Теорія руйнування робочих середовищ",
  • "Проектування і технологія виробництва і обладнання",
  • "Технологічні комплекси для виготовлення нерудних будівельних матеріалів",
  • "Технологічні комплекси для виготовлення залізобетонних виробів",
  • "Технологічні комплекси для виготовлення місцевих будівельних матеріалів",
  • "Теорія закономірностей функціонування техніки",
  • "Основи САПР", спецкурси та ін.;

На факультеті будівництва та архітектури (спеціальності 7.092101, 7.092103, 7.092104) з дисциплін:

  • "Будівельна техніка",
  • "Механічне обладнання підприємств будівельних виробів",
  • "Будівельна техніка та машини для міського господарства", спецкурси та ін.;

На факультеті гідротехнічного будівництва та гідроенергетики(спеціальність 7.092102) з дисципліни: "Будівельні машини та основи деталей машин"; На факультеті водного господарства (спеціальності 7.092602 і 7.092112) з дисциплін

  • "Будівельна техніка",
  • "Будівельні та меліоративні машини",
  • "Машинознавство".

Основні напрямки наукової роботи кафедри:

  • "Створення техногенно-екологічних енергозберігаючих процесів розробки грунтів при будівництві підземних комунікацій безтраншейним способом". Керівник - доктор технічних наук, професор Кравець С.В.
  • "Теоретичне і експериментальне обгрунтування оптимальних параметрів робочих органів меліоративних машин". Керівник - кандидат технічних наук, професор Нікітін В.Г.
  • "Основи теорії багатоярусних розпушувачів талих грунтів". Керівник - кандидат технічних наук, доцент Лук'янчук О.П.
  • “Cтворення засобів витягання бурштину з родовищ”. Керівник – кандидат технічних наук, доцент О.Л. Романовський.
  • “Cтворення технологій та засобів вібраційного та гідрокавітаційного очищення двофазних середовищ”. Керівник - кандидат технічних наук, доцент О.А. Сиротинський.

За роки існування кафедри захищено 26 кандидатських і 1 докторська дисертації, розроблено і впроваджено у виробництво близько 40 зразків нових робочих органів, машин і обладнання, отримано понад 200 авторських свідоцтв і патентів. Наукові розробки кафедри багаторазово демонструвалися на Всесоюзних і Республіканських виставках досягнення народного господарства і були відзначені дипломами і медалями. В активі кафедри є публікації заявок на винаходи в Австралії, Швейцарії, Німеччині, Великобританії, Угорщині, Нідерландах, США. Науковцями кафедри опубліковано понад 500 наукових і науково-методичних праць. У 2002 році доктор технічних наук Кравець С.В. став одним з автором першого в історії університету наукового відкриття "Закономірність кількісного розподілення мінералів у техногенних золото- і алмазомістких розсипах". Треба зазначити, що за 12 років існування Асоціації авторів наукових відкриттів України нею зареєстровано лише 28 відкриттів.

З метою підвищення якості підготовки спеціалістів наукові розробки кафедри широко використовуються в навчальному процесі: впроваджуються нові спецкурси, видаються навчальні посібники, студенти залучаються до участі у госпдоговірних і держбюджетних темах кафедри. Щорічно 20-30 студентів під керівництвом викладачів готують доповіді на наукову конференцію викладачів, аспірантів і студентів університету.

Кафедра будівельних, дорожніх, меліоративних машин і обладнання заснована у 1965 році згідно наказу МВССО УРСР як кафедра будівельних і дорожніх машин. У 1966 р. перейменована на кафедру будівельних і меліоративних машин, а сучасної назви кафедра набула у 1999 р.

Першою домівкою кафедри став навчальний корпус по вул. Московській (зараз вул. С.Бандери, головний корпус Рівненського державного гуманітарного університету). Трохи згодом кафедру перенесено в навчальний корпус № 4, а в 1966 році – в навчальний корпус № 3, де вона знаходиться і в наш час.

Кісєльов Василь Гаврилович– перший завідувач кафедри (протягом 1965 р.)

Новостворену кафедру в 1965 році очолив к.т.н., доцент В.Г. Кісєльов, а через деякий час - к.т.н., доцент І.О. Пєтінов. Крім них до складу кафедри ввійшли Р.І.Марко, О.К. Дятко та Я.Г. Маркзіцер, три учбові майстри - В.Ф. Кучмеєв, В.В. Тимощук, І.М. Самчук і технік П.А. Карлов. У такому складі кафедра розпочинала свій трудовий шлях.

Пєтінов Ігор Олександрович –завідувач кафедри (1965 - 1969 р.)

У наступному році на посаду асистента був прийнятий випускник механічного факультету УІІВГ В.О.Мірошник, а на посаду завідувача лабораторії будівельно-меліоративних машин - молодий інженер з виробництва В.Ф. Ткачук. Зважаючи на нагальну потребу в підготовці спеціалістів нового фаху, а саме - інженерів-механіків з механізації меліоративних робіт, кафедра практично відразу набула статусу профілюючої й випускаючої зі спеціальності 1514 - «Механізація меліоративних робіт». Постійне зростання навантаження і об’єму робіт на кафедрі вимагали поповнення викладацького складу кафедри. Так, на посади асистентів прийшли випускники УІІВГ: В.А. Гринюк, Я.В. Корнієнко, Ю.В. Морозов, В.П. Карпенко, С.І. Кас'ян, В.Й. Пенкало, випускник аспірантури Ленінградського інституту інженерів залізничного транспорту Р.Д. Паришкуро, інженер-виробничник П.П. Трунін, з посади завідувача лабораторії перейшов на посаду асистента В.Ф. Ткачук. На посаду завідувача лабораторії будівельно-меліоративних машин кафедри був прийнятий у 1968 р. Д.І. Процик.

Мірошник Володимир Олександрович – завідувач кафедри (1969 – 1970 р.)

У 1969 р. з різних причин з кафедри вибули викладачі - к.т.н., доценти В.Г. Кісєльов і І.О. Пєтінов. Отже, кафедра не мала жодного викладача, який би мав вчений ступінь чи звання. Кафедру очолив старший викладач В.О. Мірошник.

Сухарєв Едуард Олександрович – завідувач кафедри (1970–1983, 1994-1998 р.р.)

У 1970 р. на посаду доцента кафедри прийшов к.т.н., доцент Е.О.Сухарєв, який ще з 1968 р. працював на посаді доцента кафедри теоретичної й будівельної механіки УІІВГ. У 1970 р. Е.О.Сухарєв був обраний за конкурсом на посаду завідувача кафедри БіММ.

У 1972 р. цикл дисциплін кафедри БіММ з ремонту й експлуатації машин був виділений у самостійну кафедру механічного факультету - кафедру ремонту машин і технології металів. Туди перейшли працювати старші викладачі В.О.Мірошник, Ю.П.Ткачук, Є.М.Фабровський, асистенти О.К.Дятко і Я.В.Корнієнко. У цьому ж році при кафедрі була відкрита аспірантура зі спеціальності 05.20.01 - "Механізація сільськогосподарського виробництва", якою керував Е.О.Сухарєв і яка стала справжньою "кузнею" науково-педагогічних кадрів для факультету.

Кафедра постійно в усі періоди піклувалася про зміцнення своєї матеріально-технічної бази. Ще в 1969-1970 рр. у павільйоні машин старший викладач В.О. Мірошник почав будівництво кафедрального ґрунтового каналу для забезпечення як навчального процесу, так і наукових досліджень. У наступному, в 1972-1975 рр., був придбаний комплект сучасної на той час тензометричної апаратури й підготовлені кадри для її використання в наукових і навчальних цілях. У 1977 р. на прохання інституту обласна влада прийняла рішення про відведення під навчально-виробничий центр підготовки студентів 3,4 га землі в лісовому масиві поблизу с.Любомирка Рівненського району Рівненської області. В 1977 р. силами студентів механічного факультету та учбових майстрів і викладачів кафедри БіММ почалося його будівництво.

Завдячуючи цілеспрямованості й енергії завідувача кафедри Е.О. Сухарєва, завідувачів лабораторій А.М. Гаврилюка і Д.І. Процика, праці викладачів В.Ф. Ткачука, М.П. Скоблюка та ін., майстрів господарської частини інституту А.П. Потапчука і П.Т. Чокана, постійній допомозі декана факультету В.С. Зіня будівництво бази до 1983 р., в основному, було завершено. В травні цього ж року під час виїздної колегії МВССО України, яка проходила на базі УІІВГ, досвід кафедри БіММ по створенню бази отримав схвальний відгук ректорів вузів України.

У 1983 р. на посаду завідувача кафедри за конкурсом провели доцента В.Ф. Ткачука. Під його керівництвом кафедра продовжила роботу по зміцненню кадрового складу й розбудові матеріально-технічної бази.

Ткачук Валентин Федорович – завідувач кафедри (1983–1988 р.р.)

Кафедра чітко усвідомлювала, що удосконалення навчального процесу й успішне проведення наукової роботи потребували подальшого розвитку матеріально-технічної бази кафедри. Так, у 1983-1985 р.р. старший викладач В.Г. Нікітін, асистент Д.І. Процик і завідувач лабораторії В.В. Морозюк провели реконструкцію ґрунтового каналу і останній набув сучасного вигляду. За створення зразкової навчально-виробничої бази механічного факультету в 1988 р. співробітники кафедри Е.О. Сухарєв, В.С. Зінь, В.Ф. Ткачук, М.П. Скоблюк, Д.І. Процик і А.М. Гаврилюк були нагороджені дипломом і премією МВССО України.

Медвідь Сергій Хомович – завідувач кафедри (1988–1994 р.р.)

У 1988 р. кафедру очолив випускник кафедри С.Х. Медвідь. Він продовжив традиційні напрями розбудови кафедри. Тривало будівництво й удосконалення навчальної бази в селищі Любомирка: розпочалося будівництво критої стоянки габаритної техніки, був обладнаний і укомплектований полігон дощувальних машин, обладнали ще два навчальні класи, придбали нову будівельно-меліоративну техніку: одноківшеві екскаватори ЭО-2621 та ЭО-3211, плаваючий екскаватор ЭП-0,4, два бульдозери та ін.

У 1994 р. на посаду завідувача кафедри знову був обраний професор Е.О. Сухарєв. Політична й економічна перебудова в Україні поклала свій відбиток на всі сфери життя, в тому числі і на освіту. Розпочалася реорганізація Міносвіти України. Зросли вимоги до якості підготовки випускників. На початку 1998 р. всі навчальні заклади перейшли на ступеневу систему освіти.

З вересня 1998 р. кафедра будівельних і меліоративних машин розділилася на кафедру будівельних, дорожніх, меліоративних машин і обладнання (БДММіО) і кафедру експлуатації і ремонту машин (ЕіРМ). На останню перейшли доценти, кандидати технічних наук В.І. Романюк і Є.І. Тхорук, асистенти Я.В. Корнієнко, В.С. Потапчук і С.В. Клімов, завідувач лабораторії М.І. Іванов, технік А.В. Клімова, майстер виробничого навчання В.П. Куценко. Завідувачем нової кафедри став професор Е.О. Сухарєв.

Кравець Святослав Володимирович з 1998 р. завідувач кафедри

Кафедру БДММіО очолив випускник кафедри, доктор технічних наук, професор С.В. Кравець. Заступником завідувача кафедри був призначений доцент В.Г. Нікітін.

У 2001 році кафедра успішно пройшла акредитацію спеціальності “Підйомно-транспортні, будівельні, дорожні, меліоративні машини і обладнання”. За цією спеціальністю відкрита магістратура. Останні роки в житті кафедри відзначені рядом позитивних змін. Лабораторна база кафедри збільшилася на дві лабораторії – “Механічного обладнання” і “Приводів машин”. Розпочата робота по створенню сучасного тензометричного комплексу, який дасть можливість досліджувати робочі процеси як у стаціонарних лабораторних, так і в польових умовах.

Контакти

Адреса: м. Рівне, вул. Приходька, 77, навчальний корпус № 3, каб. 314 Телефон міський: (0362) 63-55-80 Телефон внутрішній: 9-73 Електронна адреса: kaf-bdmmo@nuwm.edu.ua