Кафедра водогосподарської екології, гідрології та гідравліки

Матеріал з Wikiситет
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Історія

На сьогодні у складі Національного університету водного господарства та природокористування така кафедра існує у реформованому вигляді - як кафедра геології та гідрології.

Історія кафедри сягає ще початку ХХ століття – від створення Київського та Одеського гідротехнічних училищ.

Отже, на початок двадцятих років виникла потреба в організації наукового підрозділу, який би займався підготовкою кваліфікованих спеціалістів з гідрології для технікумів, а також для вивчення гідрологічного режиму річок. Відомий вчений Є.В.Оппоков збирає кращих спеціалістів з гідрології, гідрогеології, ґрунтознавства та меліорації і в Київському політехнічному інституті відкриває (в 1922 р.) кафедру гідрології. Вона перебувала в складі цього навчального закладу до 1930 року. З часу заснування кафедри її працівники брали активну участь в створенні гідрометеорологічної служби України та в роботі державної програми ГОЕЛРО. В 1925 р. завідувач кафедри Є.В.Оппоков видав монографію “Водні багатства України”.

У 1926 р. співробітники кафедри та її завідувач Є.В.Оппоков організують науково-дослідний Інститут водного господарства (тепер Інститут гідромеханіки НАН України). До 1937 року Є.В.Оппоков був директором цього інституту, одночасно залишаючись завідувачем кафедри гідрології. У 1929 р. частина співробітників кафедри починає працювати в організованій Є.В.Оппоковим самостійній кафедрі гідрології в складі АН УРСР. Ця кафедра проіснувала до 1934 р.

У 1927 р. співробітники кафедри беруть активну участь в роботі урядової Комісії ВУАН на чолі з К.Вобловим, яка вивчала стан народного господарства України. У 1928 році кафедра проводить дослідження по створенню заповідника “Дніпровський низ”.

У 1930 кафедру гідрології з Київського політехнічного інституту переводять в Київський інженерно-меліоративний інститут, створений на базі Київського меліоративного технікуму.

Упродовж 1928 -1938 рр. викладач А.Н.Огієвський, який працював на кафедрі з 1931 р., очолив службу прогнозів і сповіщень Дніпробуду. У 1932 р. Є.В.Оппоков випускає в світ фундаментальну працю “Проблеми Великого Дніпра”, а А.В.Огієвський монографію “Режим Верхнього і Середнього Дніпра”. У 1933 р. виходить в світ монографія Є.В.Оппокова “Коливання водоносності річок в історичний час”, яка широко використовується науковцями і працівниками проектних організацій до цього часу.

У 1937 році засновник кафедри і незмінний її завідувач протягом усіх цих років Євген Оппоков був репресований і помер в 1938 р. в таборах Гулагу.

З 1937 року кафедру очолив Анатолій Володимирович Огієвський (1894-1952), з 1936 р. доктор технічних наук, в 1937 р. професор, видатний вчений-гідролог. Цим двом вченим присвячені окремі роботи.

Під час Великої Вітчизняної війни працівники кафедри брали участь в діючих військових підрозділах, очолюючи їх гідрометричну та метеорологічну службу.

У складі Київського інженерно-меліоративного інституту кафедра гідрології відновлює своє функціонування з 1944 р. З цього часу і до кінця свого життя її очолював А.В.Огієвський. У 1944 р. він видає підручник “Гідрометрія і використання гідрометричних робіт”, який крім навчальної роботи широко використовується гідрометеослужбою СРСР та спеціалістами гідропроектних організацій.

Упродовж 1952 - 1960 рр. кафедру очолював кандидат технічних наук, доцент А.В.Свинцов - відомий спеціаліст з водогосподарських розрахунків.

У 1959 р. Київський інженерно-меліоративний інститут переводять у м. Рівне, де він одержує назву Український інститут інженерів водного господарства. Кафедру гідрології перейменовують на кафедру гідрології та гідрогеології. Протягом 1961 - 1963 рр. її очолював кандидат технічних наук, доцент М.В.Лаликін. Кафедра займалась створенням методик визначення розрахункових гідрологічних характеристик для меліоративного будівництва та визначенням впливу меліорацій на поверхневий і підземний стік (кандидати технічних наук, доценти М.В.Лаликін, О.З.Ревера).

Упродовж 1963 - 1969 рр. кафедру очолював к. геогр. н., доцент Я.І.Марусенко. Під його керівництвом виконувалася тема “Льодово-термічний режим обводнювальних каналів та розробка заходів по боротьбі з зажорними явищами на них”, яка відіграла значну роль в експлуатації обводнювально-зрошувальних каналів Півдня України.

З 1969 по 1974 рр. кафедру очолював к.геогр.н., доцент О.З.Ревера, відомий спеціаліст з дослідження річного стоку. Упродовж 1974 - 1976 рр. кафедрою завідував відомий спеціаліст з максимального стоку і водного балансу к.т.н., доцент М.В.Лаликін (нині – доктор технічних наук, професор, провідний спеціаліст з гідрології Молдови).

З 1976 по 1987 рр. кафедрою завідує к. геол.-мін. н., доцент М.Д.Будз. Основним науковим напрямком роботи кафедри в цей час є вивчення впливу широкомасштабних меліорацій на поверхневий і підземний стік. У 1976 р. працівники кафедри під керівництвом кандидата геологічних наук, доцента І.М.Коротуна випускають монографію “Природа Рівненської області”. У 1985 р. виходить “Атлас Рівненської області”, більшу частину карт якого склали працівники кафедри.


З 1987 по 1992 р. кафедрою завідував к. геогр. н., доцент М.В.Корбутяк - відомий спеціаліст з вивчення впливу антропогенних факторів на поверхневий стік.

З 1992 р. по 2002 р. кафедрою гідрології та гідрогеології завідує доктор географічних наук, професор М.Д. Будз. Основним науковим напрямком роботи кафедри є - вивчення умов формування поверхневого та підземного стоку, його якісна і кількісна оцінка в умовах інтенсивного і всестороннього антропогенного навантаження. За даною тематикою щороку друкуються десятки наукових статей. Другим важливим напрямком наукових досліджень є оцінка інженерно-геологічних умов забудованих територій.

З 2002 р. кафедру, яка з цього року називається кафедра водогосподарської екології, гідрології та природокористування очолює А.В. Яцик, академік Національної академії аграрних наук України, доктор технічних наук, професор, заслужений діяч науки і техніки України. Напрямок його наукових інтересів: водогосподарська екологія, природовідтворення, сталий розвиток. Автор понад 400 наукових праць, в тому числі вісімнадцять монографій, словників, довідників та восьми винаходів. Серед них відомі монографії "Водогосподарська екологія" в чотирьох томах, семи книгах, "Екологічні основи раціонального водокористування", "Екологічна безпека в Україні", унікальне видання "Енциклопедія водного господарства природокористування, природовідтворення, сталого розвитку". Він засновник нового напрямку в українській науці - водогосподарської екології. Головний редактор журналу "Водозабезпечення та водне господарство". Брав участь у розробці ряду законів України і законодавчих актів. Міжнародний експерт Всесвітньої організації охорони здоров'я з проблеми води і екології, член ради міжнародних екологічних організацій (Женева, Страсбург, Відень, Рим).

Продовжуючи традиційні наукові напрямки, на кафедрі започатковані актуальні для держави розробки щодо наукових засад розвитку і ведення водного господарства в Україні, управління водними ресурсами і їх використання, розробки критеріїв та моделювання допустимих антропогенних навантажень на екосистеми водних об'єктів та їх басейни, стратегії екологічного безпечного водокористування по басейнах річок, екологічно допустимих відборів води з річок, комплексну екологічну оцінку водних ресурсів і навколоводних екосистем, водогосподарсько-екологічне районування басейнів річок з метою визначення пріоритетності інвестицій у природоохоронні заходи, упорядкування водоохоронних зон річок тощо.

Продовжуються роботи з дослідження формування стоку річок „Умови формування поверхневого і підземного стоку в умовах всебічного і інтенсивного антропогенного навантаження”.

Після реорганізації структури НУВГП в 2013 р. до кафедри водогосподарської екології, гідрології та природокористування було приєднано кафедру гідравліки. Після цього кафедра отримала назву водогосподарської екології, гідрології та гідравліки та увійшла до складу Навчально-наукового інституту водного господарства та природооблаштування, НУВГП.

У 2014 р. кафедрою завідував к.геогр.н., доцент І.В. Гопчак, який займається питаннями водогосподарсько-екологічної оцінки та управління водними ресурсами басейнів річок України.

З 2015 року кафедру знову очолив к. геогр. н., доцент, відомий спеціаліст з вивчення впливу антропогенних факторів на поверхневий стік М.В.Корбутяк .

В ті роки кафедра приділяла велику увагу проблемам гідрології, гідроекології, водогосподарської екології, охорони та раціонального використання природних ресурсів, гідравліки.

Підтримка процесу навчання на високому рівні відбувалася за рахунок поєднання теоретичної бази з досвідом викладачів. У 2015 році загальна чисельність професорсько-викладацького складу кафедри становила 11 осіб: доктор наук, професор, кандидат наук, професор, вісім кандидатів наук, доцентів та старший викладач.

Відповідалп вимогам навчально-виховного процесу та сприяла якісному проведенню занять з навчальних дисциплін і навчальна база кафедри. Вона включала навчальну лабораторію водогосподарської екології та природокористування, гідрометеорологічну лабораторію, кабінет дипломного проектування, дві навчальні гідравлічні лабораторії для виконання лабораторних робіт з дисциплін, що читаються кафедрою, гідравлічну лабораторію для виконання наукових досліджень (гідравліка гідротехнічних споруд) та руслову площадку.

Наукова робота проводилася за такими основними напрямами: гідрометеорологічні дослідження басейнів річок Західного Полісся та Українських Карпат, водогосподарсько-екологічна оцінка басейнів річок України, гідравліка водогосподарських об'єктів.

Наукову та науково-технічну діяльність науковці кафедри здійснювали спільно з Українським науково-дослідним інститутом водогосподарсько-екологічних проблем та установами Національної академії аграрних наук України.


Альтернативний текст
Склад кафедри водогосподарської екології, гідрології та природокористування 2011 рік













Галерея

<gallery> Файл:доцент Луценко В.В..jpg|доцент Луценко В.В. Файл:доцент Токар О.І..jpg|доцент Токар О.І. Файл:Захист дипломних проектів 2010р..jpg|Захист дипломних проектів 2010р. Файл:Захист переддипломної практики в Рівненському управлінні меліорації та водного господарства (випукс 2013).jpg|Захист переддипломної практики в Рівненському управлінні меліорації та водного господарства (випукс 2013) Файл:Захист переддипломної практики в Рівненському управлінні меліорації та водного господарства (випуск 2013).jpg|Захист переддипломної практики в Рівненському управлінні меліорації та водного господарства (випуск 2013) Файл:Кафедра водогосподарської екології, гідрології та природокористування з випускниками 2010р..jpg|Кафедра водогосподарської екології, гідрології та природокористування з випускниками 2010р. Файл:Кафедра гідравліки.jpg|Кафедра гідравліки Файл:Склад кафедри водогосподарської екології, гідрології та природокористування 2011 рік.jpg|Склад кафедри водогосподарської екології, гідрології та природокористування 2011 рік Файл:DSC00505.jpg| Файл:DSC_9489.jpg| Файл:DSC08274.jpg|